ROP 2.1 Dobry plan działania

Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 2.1 – Dobry plan działania
Z planowaniem jest tak, że większość ludzi nie robi tego wcale, a ci, którzy robią, planują zwykle aż do przesady, używając ulepszania planu jako wymówki do nie podjęcia żadnego działania. Tymczasem dobrze przygotowany plan nie musi wcale być pracochłonny, a może drastycznie zwiększyć skuteczność Twojego działania.


Ile czasu poświęcić na planowanie?

Jakiejkolwiek reguły bym tutaj nie podał, zawsze znajdzie się od niej wyjątek. Dlatego zamiast reguły zaproponuję Ci kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu.

1) Ile czasu będzie wymagała realizacja planu?

2) Ile zasobów będzie wymagała realizacja planu?

3) Jeśli realizacja planu nie wyjdzie, ile czasu musi upłynąć zanim będziesz mógł spróbować ponownie?

Im większe będą odpowiedzi na każde z tych pytań, tym więcej czasu warto poświęcić na planowanie. Jeśli potrzebujesz jakiejś wartości bazowej, zacznij od poświęcania na planowanie 15% przewidywanego czasu wymaganego do realizacji projektu i sprawdź jak to dla Ciebie działa.


Jak planować?

Przez lata powstały setki różnych propozycji tego, jak należy formułować cele i planować drogę do nich, w tym przynajmniej kilkanaście różnych interpretacji akronimów SMART i SMARTER, majacych stanowić wskazówki nt. planowania. Spotkałem się nawet z sytuacją, w której oryginał książki rozwojowej używał jednej interpretacji akronimu SMART, a jej tłumaczenie – innego. Co najgorsze, choć skuteczność SMART była badana, wiele różnych badań testowało różne rozumienie tego samego akronimu.

Sam również w swojej pracy sugeruję nieco inną interpretację SMART, to znaczy E-SMART, czyli takie formułowanie i planowanie celów, by były one Efektywne, Sekwencyjne, Mierzone regularnie. Aplikowane do siebie, Realistyczne i Terminowe.


Efektywne – to rzecz, która jest chyba najczęściej pomijana przy formułowaniu celów. Ludzie często wyobrażają sobie, że ich wybrany cel da efekty, których wcale dać nie musi. „Jak będę pewny siebie, to będę też lubiany.” – ok, a jak do tego ma niby dojść? Jak jedno wynika z drugiego?

Dlatego właśnie, gdy planujesz cel, zacznij od zadania sobie pytania, jakie będą faktyczne konsekwencje jego osiągnięcia i czy da Ci to, co chciałbyś, aby Ci dał? Wyobraź sobie, że już go osiągnąłeś. Jakie są tego konsekwencje? Dopiero jeśli cel jest efektywny, sens ma sprawdzanie go dalej.


Sekwencyjne – cele podzielone na kolejne, prowadzące do celu kroki. Im bardziej szczegółowo opiszesz te kroki (trzymając się innych kryteriów E-SMART), tym łatwiej będzie Ci je wprowadzić w życie i tym mniejsze zagrożenie odkładania tych kroków na później (prokrastynacji). Oczywiście ważny jest tu czas jaki masz na planowanie – im więcej tego czasu, tym więcej go możesz poświęcić na planowanie.


Mierzone regularnie – standardowo „M” w SMART sugeruje zwykle, by cel był „mierzalny” – by dało się go mierzyć. W E-SMART sugerowane jest pójście o krok dalej i wybranie celów, które nie tylko da się mierzyć, ale też takich, które są regularnie mierzone. Jest to ważne, ponieważ taki regularny pomiar umożliwia Ci weryfikacje skuteczności działań. Zaplanuj ten pomiar, jego metody, kryteria oceny, itp. Warto przy okazji zadbać o zaplanowanie nagród, jakie będziesz sobie dawać za realizowanie poszczególnych celów. Może być nimi wszystko – od zwykłego pomyślenia z satysfakcją „udało mi się” do sprawienia sobie jakiegoś prezentu, wybrania się w ulubione miejsce, itp.


Aplikowane do siebie – aby cel miał sens, jego realizacja musi zależeć w 100% od Ciebie. A od Ciebie zależy tylko to, co robisz – reakcje innych ludzi, ostateczny wynik, itp. to rzeczy na które masz wpływ, ale których nie kontrolujesz. Wybieraj cele zależne tylko od Ciebie. Da Ci to więcej pewności podczas ich realizacji, ułatwi zabieranie się do nich (brak obaw przed porażką), a w efekcie, paradoksalnie, zwiększy też szanse osiągnięcia celów niezależnych od Ciebie.


Realistyczne – najlepsze cele to takie, które są realistyczne, a przy tym wymagające i ambitne. Jak bardzo wymagające? Na tyle, abyś musiał włożyć faktyczny wysiłek w ich osiągnięcie, ale na tyle łatwe, by mieć pewność, że uda Ci się je zrealizować, jeśli ten wysiłek włożysz.


Terminowe – cel zawsze powinien mieć termin realizacji. To ogranicza Twoje możliwości, co – nieco paradoksalnie – zwiększa Twoje szanse na jego realizację. Najlepiej, jeśli termin może być w jakiś sposób kontrolowany zewnętrznie – to utrudnia próby jego samodzielnego przesuwania i „oszukiwania” w tym zakresie.

Po co planować, świat się i tak zmienia!

Popularnym oporem przed planowaniem jest fakt, że świat ulega zmianie i nie da się tej zmiany przewidzieć. Owszem, nie da się. Nie ma też sensu uparcie tkwić przy celu, gdy świat w którym miał działać uległ zmianie. Jednak mając już zaplanowany cel, dużo łatwiej go zaadaptować do nowych warunków, niż próbować od nowa coś stworzyć, lub zakładać po prostu, że „jakoś to będzie”.


Ćwiczenie: Cele E-SMART

Zastosuj system E-SMART do kilku swoich celów, krótkoterminowych (kilka dni realizacji) i długoterminowych (kilka miesięcy-lat realizacji), tak by nauczyć się korzystać z tego systemu w praktyce.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

rozwoj8

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Łukasz Kozioł

  Przy okazji tego na czym to sprawdzam nie da się określić terminu realizacji – bo nie wiadomo kiedy nastąpi taka realizacja w postaci całkowicie precyzyjnego i bezbłędnego odegrania na gitarze kawałka jakiego postanowiłem się nauczyć. Pozostałe elementy takiego e-smarta pasują, jednak z pominięciem elementu „T”. A przynajmniej nie da się tego określić 100% precyzyjnie – można jedynie zrobić założenie w rodzaju: np 5 Lipca 2014 gram to całkowicie precyzyjnie w tempie powiedzmy 75% oryginału. I nie wiadomo, czy cel zostanie osiągnięty w takim terminie. A może zostanie osiągnięty o wiele szybciej? A może nie. Nie wiadomo.
  (?)

  • I tak warto jakiś termin dobrać. To po prostu punkt orientacyjny.

 • Arturze możesz wyjaśnić „termin kontrolowany zewnętrznie”? Jakiś przykład? Bo mam właśnie problem z terminami i nie trzymam się ich, przesuwam sobie je tak jakby ich nie było.

  • Np. termin, na który się umawiasz z innymi ludźmi, wydawnictwem, klientem, itp.

   Co do planowania kroków – zwykle preferuję od końca do początku ale obydwie opcje są możliwe.

   • Ok to kolejne nasunięte pytanie.

    Aplikowane do siebie + mierzenie. Chcę pozycjonować stronę. Lepszy cel to: Dodać do x katalogów np. czy osiągnąć 100 unikalnych wejść dziennie?

    Czy połączyć jeden rodzaj z drugim tak aby mierzyć swoje działania i wskaźniki bezwzględne dzięki którym będę mógł korygować działania?

    • Czy 100 unikalnych wejść dziennie spełnia A – aplikowany do siebie?

     • Nie, nie spełnia. Ale zrozumiałem teraz że coś takiego lepiej traktować jako mierniki, nie cele, które nadają odpowiedni kierunek naszym działaniom. Czy dobrze myślę?

     • Coś, na co warto zwracać uwagę – tak. Ale zdecydowanie nie cel czy główną metodę pomiaru.

 • uczen

  Arturze czy mógłbyś podać przykładowy krótki plan dla zwiększenia pewności siebie. Przykładowo nie wiem jak cel: zwiększenie pewności siebie i likwidacja nieśmiałości podzielić na mniejsze cele albo jak mierzyć realizacje takiego celu. Dzięki wielkie za odpowiedź.

  • Cele te są niemierzalne – potrzeba je zmienić na mierzalne. Zacznij od tego – skoro ma to być likwidacja nieśmiałości, to po czym obecnie poznajesz, że jesteś nieśmiały, jakie kryteria są spełniane?

 • Marcin

  hej Artur,

  Chcialbym dopytac odnosnie punktu: Aplikowane do siebie

  Jak ten punkt mozna by zdefiniowac dla celu: chce zwiekszyc o 20% zarobki w tym roku
  dzieki i pozdrawiam,
  Marcin

  • Zmieniłbym na coś w rodzaju:
   – Skontaktuje się dodatkowo z X klientów z moją ofertą (gdzie X jest wystarczającą grupą by statystycznie wyszło Ci o 20% więcej zakupów)
   – Przygotuję dodatkowo 4 projekty o przewidywanym dochodzie Y każdy (co razem powinno mi podnieść dochód o 20% względem ubiegłego roku)

   • Marcin

    dzieki wielkie !!
    pozdrawiam,
    Marcin