Recenzja: Zmień swój mózg, zmień swoje życie

Zmień swój mózg, zmień swoje życie

Daniel G. Amen

(Dziękuję wydawnictwu Laurum za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.)

Źródło: www.laurum.pl

Bardzo starałem się podejść do tej książki obiektywnie, choć niestety startowałem z pozycji uprzedzeń wobec autora. Dr Amen jest lekarzem psychiatrą, który zbija obecnie fortunę na stosowaniu naukowo nieuzasadnionych i  potencjalnie szkodliwych dla zdrowia (promieniowanie) skanów mózgu przy użyciu technologii SPECT. Sama technologia SPECT – jedna z odmian skanów aktywności mózgu – ma swoje uzasadnienie i miejsce we współczesnej medycynie i neurologii. Problem w tym, że dr Amen stosuje ją do wszystkiego. ADHD? Skan mózgu. Otyłość? Skan mózgu. Kłopoty małżeńskie? Zgadłeś – skan mózgu. Obojga małżonków, 3,5 tysiąca dolarów od -nomen omen – łebka. Płacicie gotówką czy kartą?

Krytykę twierdzeń i zachowań autora możesz przeczytać np. tutaj, tutaj czy tutaj. Sam być może poświęcę mu wpis w nadchodzącym cyklu Fake Guru – jest bowiem świetnym przykładem na powtarzający się wśród różnych guru trend nadużywania i nadinterpretacji nowych rozwiązań w nauce, rzeczy zupełnie nierozumianych przez typowych ludzi, do promocji różnych odlotów. Teraz jednak chciałem się skupić na samej książce Amena, starając się, na tyle na ile to możliwe, odstawić uprzedzenia na bok.

Książka pisana jest w powtarzalnym wzorcu – mamy rozdział n.t. obszaru mózgu i tego z jakimi problemami jest powiązany, a następnie rozdział z proponowanymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o rozdziały z obszarami mózgu, jest to niestety mieszanka faktycznej wiedzy neurologicznej, domysłów Amena (niestety nie oznaczanych jako domysły), studiów przypadku uogólnianych do roli dowodów (co oczywiście nie jest uprawnione) oraz oczywiście skanów SPECT mózgu z określonym problemem (które możecie w momencie nabycia książki po prostu zamazać – są bezwartościowe jako narzędzie do wnioskowania). Problemem tych sekcji jest to, że bzdury mieszają się z faktyczną wiedzą, tworząc raczej wrażenie zrozumienia, niż faktyczne zrozumienie tematu. Z drugiej strony bezkrytyczne podejście dr Amena do studiów przypadku wyjaśnia sporo nt. przyczyn jego odlotu… Ale nie o nim miało być.

Trzeba przyznać, że sekcje z rozwiązaniami problemów są zdecydowanie lepsze. Większość rozwiązań to po prostu narzędzia z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej. Nic powalającego, ale proste, praktyczne rzeczy, które mogą faktycznie pomóc. Niestety przewija się tutaj też element suplementacji i różnych dziwnych ziół (cóż za zaskoczenie, dr Amen ma poboczny biznes polegający na sprzedaży suplementów. Generalnie – zignoruj elementy suplementacji, a z ćwiczeń możesz coś wynieść.

Biorąc wszystko pod uwagę- książka jest lepsza niż oczekiwałem, choć wciąż nie jest to książka dobra. Tym niemniej można z niej co nieco skorzystać.

Poziom: S1, podstawy przemieszane niestety z bzdurami

Ocena: 3/5 – narzędzia poznawczo-behawioralne zawarte w książce są przydatne, choć niestety jest tam też dużo bzdur

Książkę możesz kupić np. tutaj


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Łukasz B

  Nie wspomniałeś, że oprócz suplementacji Amen bardzo mocno jako rozwiązanie problemów wskazuje na stosowanie leków psychotropowych. Jakie masz zdanie na ten temat?

  • Są problemy, na które leki są najlepszym możliwym rozwiązaniem (np. poważna depresja). Są takie, gdzie są skuteczne, ale sam problem jest naddiagnozowany i przemedykalizowany (np. ADHD). Są takie, gdzie są bezużyteczne (np. umiarkowana depresja). Więc wszystko zależy od konkretnego problemu – i zawsze pod nadzorem lekarza.

 • Lech Baczyński

  Dziękuję Ci za ten wpis – chociaż trochę krótki, fajnie byłoby poczytać więcej :)

  O ile dobrze kojarzę, badanie SPECT można zrobić w Polsce dziesięć razy taniej (~300 dolarów)

 • Tonka

  Najbardziej bzdurna recenzja jaka udalo mi sie przeczytac. No ale co mozna oczekiwac po kims kto sie zajmuje „psychologia”, „kolcingiem” a nie nauka, typu psychiatria. Wstyd, ze w necie mozna znalezc tego typy smieci

  • Argumenty typu „psychologia” to nie nauka nie uwiarygadniają Twojej wypowiedzi :) Proponuję jednak się dokształcić w temacie. Ale jeśli wolisz lekarzy medycyny krytykujących Amena, polecam np. środowisko Science Based Medicine :)