Recenzja: Webshows

Webshows: Sekrety Wideo w Internecie

Krzysztof Gonciarz

 

 

Moją prawdopodobnie ulubioną książką z szeroko rozumianej tematyki rozwoju i biznesu jest „Jak osiągnąć sukces jako niezależny konsultant” Timothy’ego Fostera. Choć ma swoje lata i wiele jej treści nieco się zdezaktualizowała, uwielbiam ją za jedno: ogromne nasycenie praktyczną treścią. To książka gdzie nie marnuje się ani zdania, wszystko jest bardzo celowe i bardzo konkretne – wiesz, że płacisz za każdy cm2 papieru, na którym jest wydana. Jest to oczywiście ogromna różnica względem typowych książek rozwojowych, biznesowych czy psychologicznych,gdzie realnej treści bywa czasem i 1/10 faktycznej objętości. A jak dobrze pójdzie, to i 0/10, bo są przecież i takie książki.

Dlaczego o tym piszę? Bo „Webshows” jest jedną z tych nielicznych książek, które mogą swobodnie rywalizować z Fosterem pod względem treści na cm2 (lub, jako że czytałem wersję ebookową – treści na kilobajt). Ta książka jest absolutnie przesycona wiedzą, jest tu ogromna ilość wartościowych, konkretnych informacji, a temat tworzenia sieciowego wideo został poruszony chyba z każdej możliwej strony – od warsztatu prezentera i kamerzysty po tworzenie nowych formatów wideo i zarządzanie społecznością skupioną wokół filmów. Jeśli jakiś temat jest zbyt złożony by szczegółowo poruszyć go na łamach książki (np. zaawansowane techniki montażowe), autor kieruje do odpowiednich materiałów. Całość napisana sprawnie i jasno, bez żadnego lania wody, gdzie-niegdzie poprzetykane propozycjami od innych specjalistów od wideo w internecie.

Jest tego tak dużo, że osoby faktycznie zainteresowane tematem będą prawdopodobnie czytały książkę w porcjach, tak by dać sobie czas na przetrawienie i przyjęcie nowych informacji i rozwiązań. Zdecydowanie nie jest to książka na jeden wieczór, bo też nie uczy czegoś, co można łatwo i prosto ogarnąć w jeden wieczór. Świetnie równoważy analizę sytuacji na rynku, własne doświadczenie, korzystanie z branżowych wzorców oraz świadomość, że w internecie nie wszystko da się przewidzieć.

Jestem BARDZO zadowolony z tego tomu, nie tylko mogę, ale bardzo chcę go polecić – zdecydowanie warto. Skorzystałem na wiele sposobów i chętnie podejmę się eksperymentów z kilkoma formatami programu, których koncepcje przyszły mi do głowy w trakcie lektury.

Poziom: S2 – świetna dla laików i dla osób mających już nieco doświadczenia, wskazuje też kierunki dalszego rozwoju dla osób chcących się specjalizować w poszczególnych kwestiach takich jak oświetlenie czy edycja

Ocena: 5/5 – dla osób zainteresowanych tematem, nabytek obowiązkowy

Książkę możesz kupić np. u jej autora, tutaj


15 sierpnia na blogu ukazał się 1000-ny wpis, trzeba to uczcić! Przez 10 dni, do 25 sierpnia włącznie, wszystkie produkty na MindStore o 20% taniej! Chcesz być bardziej kreatywny? Lepiej się motywować? Być pewniejszym siebie? Opanować Beyond NLP? To wszystko i dużo więcej na MindStore.pl!


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
  • Mikulew

    Kiedy zapytaj beczkę?

  • Ja ostatnio kupiłem „Blog”, którego autorem jest Tomek Tomczyk i jestem potężnie rozczarowany. O ile pierwsza książka jeszcze była do przyjęcia to druga składa się z części rozdziałów skopiowanych z pierwszej, lania wody, pustosłowia i przechwałek. Nie warto. Żałuje zakupu.

  • Piotr

    Przeczytałem i polecam. Zero lania wody czy zapychaczy, same konkrety. Nie wyczerpuje oczywiście całego tematu kręcenia filmów na potrzeby sieci. Nie wyjaśnia też, jak zrobić coś krok po kroku. Pokazuje za to, jakie zadania czekają przed twórcami video.

    Książka jest podzielona na trzy działy, odpowiadające tworzeniu treści, technicznym aspektom oraz zarządzaniem kanałem na youtubie, oglądalnością i widzami. 5/5