Potencjał do zmiany, czyli Ildefonso i Jean Massieu

Popularnym argumentem, jaki wiele osób stosuje by wykazać, że nie mogą się zmienić, jest „mam ten problem od dziesięciu lat, więc już raczej nic się z tym nie da zrobić.”

Czy faktycznie tak jest? Chciałbym przedstawić Ci historię dwóch ludzi. Jean Massieu do 14 roku życia, a Ildefonso do 27 roku życia nie znali żadnego języka.  Głusi od urodzenia, wychowali się w warunkach w których nikomu nawet nie przyszło do głowy nauczyć ich języka migowego – nikt wręcz nie wiedział, że coś takiego istnieje. Przez długie lata – niemal trzydzieści lat w przypadku meksykańczyka Ildefonso – żyli oni bez jakiegkokolwiek języka, nawet bez świadomości, że coś może mieć jakąś nazwę. Bez języka byli też całkowicie pozbawieni możliwości generalizowania, tego, że np. termin „jabłko” odnosi się do wszystkich jabłek, a nie tylko do jednego.  Nie dysponowali też żadnymi bardziej abstrakcyjnymi reprezentacjami świata w rodzaju „przyszłość’, „przeszłość”, itp. Mogli komunikować się z innymi ludźmi tylko w najbardziej prymitywnym zakresie i podobnie potrafili myśleć.

A jednak…

A jednak byli się w stanie nauczyć tych rzeczy. Byli w stanie opanować język (migowy oraz pisany angielski) od podstaw, nauczyć się abstrakcyjnego myślenia, czytania i zacząć wieść normalne życie, mimo ogromnego czasu, jaki spędzili pozbawieni tych umiejętności.

Nie była to droga prosta, ale była możliwa.

Jean Massieu stał się nawet z czasem pionierem w edukacji osób głuchych i kimś, kto dosłownie zbudował podstawy dla współczesnego poszanowania dla kultury osób niesłyszących.

Wyobraź to sobie – nauczyć się języka po 27 latach przez które w ogóle nie potrafiłeś mówić ani myśleć w żadnym języku. Jakikolwiek masz „uparty problem” i jakkolwiek długo go masz, naprawdę rzadko kiedy będzie on w skali choćby zbliżonej do doświadczeń Ildefonsa czy Jean Massieu.

A to znaczy, że ten Twój uparty problem też da się niemal na pewno rozwiązać. Potrzeba do tego znaleźć odpowiedni sposób i potrzebne jest Twoje zaangażowanie, ale możliwości istnieją. Trzeba je po prostu uczynić rzeczywistością.


Jeszcze tylko kilka dni zostało na skorzystanie z przedpłaty na wiosennego Praktyka Beyond NLP! 17-25 marca 2018, Warszawa, 9 dni intensywnej pracy nad sobą. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
  • Wpis bardzo przydatny da wiarę tym, którzy być może już zwątpili w Swoje możliwości lub za szybko się poddali, gdyż nie wyszło komuś raz czy dwa to znaczy, że już nie wyjdzie następnym razem? Otóż nie, a dowodzi to ten przykład czyli wpis.