Poleć mi książkę…

Niewiele jest próśb tak dla mnie trudnych, jak „Poleć mi jakąś książkę o…” (tu wstaw „biznesie”, „psychologii poznawczej”, „psychoterapii”, „coachingu”, itp.) Wiem, wiem, problemy pierwszego świata, ale na serio, na tyle często dostaje od Was takie prośby, że chciałem się do nich odnieść szerzej i wyjaśnić dlaczego nie jest to wcale łatwe.

„Nic nie wyjaśniaj, wszystko wiadomo, po prostu nie czytasz i nie znasz” odpowiedzą zapewne niektórzy ;) Całkiem serio, spotkałem się już z tego typu zarzutem w tej kwestii. Problem tkwi jednak raczej w tym, że czytam, w pewnych dziedzinach, za dużo.


Jeśli czytasz w jakiejś dziedzinie niewiele, przeczytałeś z niej 2,3 czy 4 podstawowe książki, łatwo będzie Ci z nich wskazać jedną-dwie najlepsze i te właśnie polecić. Jeśli miałbym polecić książkę kucharską, początkującym poleciłbym Nigellę Lawson, doświadczonym Gordona Ramsaya i to by było na tyle.

Ale jeśli wchodzimy w biznes czy psychologię… O jakiego rodzaju biznes chodzi? Mały czy duży? O jaką część biznesu? Zakładanie firmy? Promocję? Sprzedaż? Zarządzanie? Tworzenie oferty? Bo z promocji biznesu to byłby dobry Timothy Foster, ale inna książka jak ma to być promocja freelancera, a inna książka jak promocja dużej firmy, a przy tym są już nieco nie na czasie i jak chcesz promocje w internecie to już może np. Biblia E-Biznesu byłaby lepsza, a w ogóle to…

Innymi słowy, im lepiej znasz daną dziedzinę, tym bardziej szczegółowo ją postrzegasz i tym większa i bardziej zróżnicowana Ci się wydaje. Jak to ujął Alan Wake, „To nie jezioro, to ocean”. W efekcie trudno będzie Ci wskazać na jedną książkę, która dobrze podsumowuje całość i stanowi dobre wprowadzenie do całej dziedziny. Będą od tego wyjątki, ale wcale nie tak częste – większość ogólnych książek jest niestety po prostu zbyt ogólna, a często także najeżona błędami widocznymi dopiero gdy zgłębisz jakiś temat szczegółowo.

flea-market-237460_640

Znasz już więc moją pierwszą trudność – ludzie pytają mnie o podstawową pozycję, a ja czuję, że powinienem im dać dziesięć szczegółowych, najlepiej z odpowiednimi wskazówkami w stylu „z tej weź pierwszy i trzeci rozdział, z tamtej pierwszą połowę, a z tej ostatniej liczy się tylko to, jak opisuje problem czytelnika przez pierwszych dwadzieścia stron”. Nie jest to prosta odpowiedź, której ludzie oczekują, a i dla mnie jest czymś wymagającym czasu i analizy.

To jednak nie koniec. Są bowiem książki, których czytać nie ma sensu, o ile nie masz odpowiedniego przygotowania. O ile nie przeczytałeś określonych innych książek, być może nie przeszedłeś przez pewien proces. Po prostu, przeczytasz, może Ci się nawet spodoba, ale nijak nie będziesz mógł z niej praktycznie skorzystać. Doskonałym przykładem są tu „Metafory w naszym życiu” Lakoffa i Johnsona. Cudowna, świetna, genialna książka z której można czerpać garściami… I z której nie skorzystałbym absolutnie wcale jeszcze kilka lat temu. Uznałbym ją za fajną i ciekawą – ale nie miałbym jak jej wykorzystać.

Będąc proszony o polecenie książki muszę więc wziąć pod uwagę kompetencje rozmówcy, ew. pomyśleć o poleceniu książek w określonej kolejności, aby ich lektura miała jakiś sens.


A jakby tego wszystkiego było mało, faktem jest, że nie wszystko znajdziesz w książkach. Duża część mojej wiedzy pochodzi z artykułów, także artykułów naukowych, często łączonych kawałek po kawałku w jedną, nową całość. Nie mogę więc wskazać książki – żadnej książki – w danym temacie, bo może tak być, że żadna jeszcze nie obejmuje tematu wystarczająco trafnie i zgodnie z aktualną wiedzą naukową. Jest to niestety szczególnie popularne w rozwoju osobistym i biznesowym, gdzie wiele rad jest bezmyślnie kopiowanych ze źródła do źródła, „bo dobrze brzmią”, albo „bo są zdroworozsądkowe”.


Na koniec, muszę też wskazać na zwykły, prosty fakt mojego człowieczeństwa. Mam ograniczone zasoby pamięci. Czytam w ostatnich latach, średnio, koło 40 książek rocznie, w tym roku pewnie podwoję ten wynik. To daje prawie pół tysiąca tomów w ciągu ostatniego dziesieciolecia. Spamiętanie tego wszystkiego i polecenie czegoś „na bieżąco” z jakiegoś szczegółowego tematu jest, delikatnie mówiąc, trudne. Zwykle pytany o polecenie muszę przynajmniej przejrzeć część swoich zasobów, by pobudzić pamięć, a przecież nie każdą czytaną książkę mam w szafie – inaczej dawno już by zabrakło miejsca w mieszkaniu na mnie ;)


Mam nadzieję, że – patrząc na te wszystkie powody – rozumiesz teraz czemu często trudno mi jest „polecić jakąś książkę” z tematu. Paradoksalnie, dużo łatwiej jest mi odradzić, wskazać z góry, że dana pozycja naprawdę nie jest warta poświęcenia na nią czasu. Taka selekcja jest dużo szybsza i prostsza (choć niekoniecznie dobrze to świadczy o rynku księgarskim ;) ).

Pożyczę więc chyba stwierdzenie znajomego, który pytany kiedyś o to jakie książki czytać z biznesu powiedział coś w stylu „Wszystkie. Jak uznasz, że dana nie jest warta czasu, odłóż i sięgnij po inną.” I coś w tym jest :)


15 sierpnia na blogu ukazał się 1000-ny wpis, trzeba to uczcić! Przez 10 dni, do 25 sierpnia włącznie, wszystkie produkty na MindStore o 20% taniej! Chcesz być bardziej kreatywny? Lepiej się motywować? Być pewniejszym siebie? Opanować Beyond NLP? To wszystko i dużo więcej na MindStore.pl!


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Michał Kulczycki

  Ja na pewnym etapie zacząłem już polecać tylko „Czym jest to, co zwiemy nauką” Chalmersa. Jak ktoś to porządnie przyswoi, to już resztę sam znajdzie :)

 • Radoslaw Pogoda

  Artur – warto dodać jeszcze jedno przydatne hasło – jeśli podczas czytania uznałeś, że tracisz czas – nie kończ. Odłóż tę książkę / film czy też czytanie polecanego przez znajomych bloga. Nie marnuj czasu na kończenie czegoś, co nie trafia do Ciebie.
  W ten sposób zaoszczędzisz masę energii i czasu.

  • A to swoją drogą, choć przyjrzałbym się też „czemu” nie trafia. Czasem właśnie to „nie trafia” jest sygnałem „bierz i dokończ”.

   • Radoslaw Pogoda

    Zgadzam się z Twoim spojrzeniem – czasami dzwoniący w tyle głowy dzwonek z napisem „nie trafia” świadczy o tym, że uciekamy od niewygodnych faktów czy ociągamy się z podjęciem działań, o których mowa w czytanej właśnie książce.
    Ja jednak myślałem raczej o sytuacji, w której dostajemy coś „z polecenia” i za diabła nie jesteśmy w stanie przegryźć się przez treści, które do nas „nie gadają”…

 • Quisatz

  Zgadzam się w pełni z autorem do tej pory tak mam że pewne rzeczy czytałem czy słuchałem ale nie byłem na nie gotowy wiec pozostawały intelektualnie przetworzone (ale ich nie „czułem”) a następnie zapomniane. Jakiś czas później wracałem czy z przypadku czy z chęci i zupełnie inaczej na nie patrzyłem z wierszą akceptacją otwartością i pokorą.

  Jaką książkę wybrać osobiści uważam że każdy z nas jest najlepszym barometrem do odpowiedzi na to pytanie ponieważ my sami wiemy najlepiej czego najbardziej potrzebujemy w danej chwili(teraz).

  Z innej beczki jeśli mieli byśmy przekonanie że wszystko co w życiu robimy WSPIERA nas do tego abyśmy lepiej poznali siebie , własne potrzeby oraz co chcemy zmienić jeśli tego nie preferujemy – wybór książki wtedy nie ma aż takiego znaczenia jak to jaką spójną informacje zwrotną z niej wyciągniemy oraz z jakim nastawieniem ja czytaliśmy.

  Może jakieś przykład. Z tego teledysku potrafiłem się dowiedzieć znacznie więcej o swojej wrażliwości niż z nie jednego „grubego” kursu o inteligencji emocjonalnej. Co niezmieniania faktu że może bez tych kursów nigdy bym nie miał szansy docenić tego w taki sposób.

  https://www.youtube.com/watch?v=2vjPBrBU-TM

  Na koniec z innej beczki pytanie:

  „Co by się musiało stać abyś nie MUSIAŁ już żadnej ksiąski czytać celem uzyskania jakiś kompetencji , wiedzy BY STRAĆ SIĘ! lepszym inteligentniejszym mądrzejszym?”

  Czyli abyś nie miał agendy co Ci ma ta książka dać – jeszcze przed przyczynianiem jej – a pozwolił byś aby dowiedzieć się po co ją czytałeś po lekturze a nie przed – czyli dowiedzieć się do czego miała służyć a nie do czego TY byś CHCIAŁ aby służyła.

  Miłego dnia :)