Oszustwo to takie mocne słowo…

No, tak naprawdę, oszustwo w Polsce wcale nie jest zbyt mocnym słowem. Może to przez naszą kulturę, gdzie przez lata „oszukiwanie systemu” było ok, a ściąganie w szkole wręcz powodem do dumy? (Pamiętam specjalną marynarkę, którą miał na maturze znajomy – 100 kieszonek ponumerowanych wewnątrz, w 100 lista z podsumowaniem co gdzie ma.) Oszustwo jest w Polsce delikatnym słowem – nieporównywalnie  do czynu, który, jak choćby w przypadku Amber Gold, kosztuje oszczędności i przyszłość masy ludzi.* Tak, ludzi często naiwnych lub chciwych. Tak, niewątpliwie warto jest ich doedukowywać w tej kwestii. Ale to nie powód, by obwiniać ich za to, że ktoś ich słabość wykorzystał. Ani by traktować „oszustwo” jako coś lekkiego, tak jak to robimy.

*Często kosztuje również ich życie, bo problemy finansowe są jednym z czynników najsilniej wpływających na decyzję o samobójstwie.


Nie to co na zachodzie. Tam FRAUD lub SCAM to słowa, które mają swój wydźwięk. Ale też tam mają z tym sporo więcej doświadczenia (większy rynek robi swoje), a u nas dopiero musimy się uczyć – często na krzywdzie wielu nieświadomych osób.


Np. nie mamy jeszcze w Polsce dobrego odpowiednika tzw. „platform sales”.  „Sprzedaż platformowa” to układ w większości stosowany przez sprzedawców „magicznych” koców za 10.000 dla emerytów, ale od pewnego czasu coraz powszechniej wykorzystywany także przez niektórych „rozwojowców”. Polega on na zwabieniu nieświadomego klienta – czy to obiecując mu prezent, jak w wypadku emerytów, czy też oferując tanie, lub nawet darmowe „szkolenie”.

Gdy ofiara dotrze na miejsce, zaczyna się pranie czerepu. Szczególnie skutecznie potrafi to być robione pod pozorem „rozwoju osobistego”, gdzie prowadzący może wszystko odpowiednio zaaranżować, tak, by techniki służące sprzedaży wydawały się jedynie elementem pracy nad sobą.


Jakie to techniki? Do najpopularniejszych należą:


1. Budowanie posłuszeństwa – prowadzący pokazuje by bić brawo i cała publiczność to robi. Prowadzący zaczyna zdanie, a publiczność krzykiem je dokańcza (Prowadzący:”Po co tu przyszliście? Po rozwój. Jeszcze raz. Po co tu przyszliście…” Publika: „PO ROZWÓJ!”). Prowadzący o coś pyta, ktoś z publiki bez namysłu odpowiada, prowadzący daje mu jakąś „nagrodę”.

Wiesz po co to wszystko jest?

Żeby zrobić z Ciebie malutkiego, bezmyślnego robocika. Żebyś automatycznie zgadzał się z tym, co powie prowadzący i jeszcze się z tego cieszył. Żebyś nie myślał samodzielnie. Żebyś natychmiast reagował na to, co prowadzący mówi.

Żeby, gdy przyjdzie odpowiednia chwila i prowadzący powie „Kup teraz mój produkt” bezmyślnie i od razu wstał i pobiegł kupować.

A co, myślałeś, że chodziło o Twoją zabawę lub rozwój?

(Btw. Jeśli dasz się na to nabrać w jakiejkolwiek wynajętej sali, prawdopodobnie masz pełne prawo skorzystać z 7-dniowego terminu zwrotu produktu kupionego poza siedzibą sprzedawcy – warto o tym wiedzieć.)


 2. Szczepienie – niestety, przy tym wszystkim jest niewielkie ryzyko, że zachowasz choć odrobinę zdrowego rozsądku – lub zachowa ją ktoś w Twojej okolicy. A na to nie można sobie pozwolić. Trzeba więc odpowiednio „zaszczepić” publiczność na wszelkie wątpliwości. Jest to, wbrew pozorom, banalnie proste do zrobienia. Wystarczy podać te wątpliwości, ale przedstawić je jako przykład czegoś innego.

Bo chodzi o to, że tak naprawdę nie chcesz się zmienić. Że boisz się wyjść poza swoją strefę komfortu. Wiec jeśli uważasz, że coś jest nie tak z trenerem, albo że mówi coś głupiego, to jest to po prostu przejaw tego strachu, tej niechęci do wyjścia poza tą strefę komfortu. Zwalcz to.

Bo chodzi o to, że jesteś nieco zazdrosny tego, jak wspaniałym człowiekiem jest trener. Wiec jeśli uważasz, że coś jest nie tak z trenerem, albo że mówi coś głupiego, to jest to po prostu przejaw tej zazdrości i Twojej małości. Weź stary popracuj nad sobą.

Bo chodzi o to, że konkurencja to idioci i zazdrośnicy. Nic co mówią nie ma sensu, bo jak by mogło mieć? Jak bierzesz ich słowa pod uwagę,  to weź popracuj nad sobą, bo pewnie chodzi o lęk i zazdrość u Ciebie.

Bo chodzi o to, że jak ktoś inny mówi coś nie tak, to po prostu podziękuj mu za jego opinię i totalnie ją zignoruj. Albo jest zazdrosny, albo zamknięty w swojej strefie komfortu. Albo  jest jeszcze inny powód, dla którego coś jest z nim nie tak i nie trzeba się tym przejmować.

Bo podstawowa wiadomość jest prosta. Jeśli trener Ci mówi, że coś jest z Tobą nie tak, to coś jest z Tobą nie tak i to przepracuj. Jeśli Ty mówisz trenerowi, że coś jest z nim nie tak, to coś jest z Tobą nie tak i to przepracuj. Orzeł, ja wygrywam, reszka, Ty przegrywasz. Nie podoba Ci się? Pewnie się boisz i jesteś zazdrosny.

 

3. Osłabienie granic – udział w dużych zgrupowaniach – a sprzedaż platformowa jest do wykonania tylko w dużym zgrupowaniu, w grupie kilku-kilkunastu osób po prostu tak nie przejdzie – ma kilka ciekawych efektów psychologicznych. Jednym z nich jest to, że po pewnym czasie ludzie stają się jednym z tłumu i porzucają swoje typowe ograniczenia. Ktoś, kto sam, w grupie znajomych, nigdy by się tak nie zachowywał, na meczu czy na koncercie potrafi wrzeszczeć, zrywać z siebie ubranie, dać się ponieść emocjom grupy.

A to oznacza, że banalnie łatwo jest zrobić „pyk” i całkowicie taką osobę emocjonalnie rozbić.

Na chwilę – bo po chwili znowu podbudowuje się pozytywne emocje, wzmacniając ich siłę o dodatkową ulgę. „Trener” robi to raz, drugi, czasem nawet trzeci, by w momencie największego nasilenia emocji… zacząć sprzedawać produkt.

Tzn. zacząć otwarcie sprzedawać produkt, bo tak naprawdę cały ten czas, wszystkie te zmiany emocjonalne były elementem większego procesu sprzedaży przez manipulację publiką.

Gdyby nie było to takim skurwysyństwem, byłoby to genialne.

(Staram się unikać klęcia, ale na tego typu zachowanie naprawdę nie znajduję żadnego innego trafnego opisu, jeśli masz propozycję jak to inaczej nazwać, daj w komentarzach.)

manipulation


 4. Osłabienie granic fizycznych – u nas jeszcze chyba tego nie stosują, za mało osób korzysta z kart kredytowych, ale na zachodzie standardem jest, by dać uczestnikom zadanie na poszerzenie swojej strefy komfortu p.t. „zadzwoń do banku i powiększ maksymalnie swój limit na karcie kredytowej” – tylko po to, by podczas kolejnej fazy prezentacji zacząć sprzedawać produkt w cenie równej… dokładnie tak! W cenie równej maksymalnemu limitowi na karcie kredytowej, jaki mogli mieć uczestnicy.

Jeśli ktoś nie chciał podwyższyć limitu – zamykał się w swojej strefie komfortu. Zrobimy z niego antyprzykład dla grupy.

A jeśli już podwyższył, to działa reguła konsekwencji – skoro już podwyższyłeś limit, to teraz łatwiej Ci kupić za tą kwotę.


5. Wyczerpanie fizyczne – osiem godzin nauki – z przerwami – to dużo. Nawet bardzo dużo. Ludzka uwaga i moce przerobowe są ograniczone, dlatego nawet z najlepszym prowadzeniem, wspomaganiem, aktywizacją uczestników, itp. trudno cokolwiek wcisnąć poza ten limit. Gdyby nie koszta sal szkoleniowych, urlopów w pracy, czasu trenera, itp. optymalne szkolenia trwałyby nawet krócej, niż obecny standard 8 godzin z przerwami.

Ale sprzedaż platformowa trwa dłużej – dużo, dużo dłużej, często rozciągając się od wczesnego ranka aż do późnych godzin nocnych.

Czemu?

Żebyś był wyczerpany i nie myślał jasno. Bo dzięki temu łatwiej Cię będzie przekonać do kupienia czegoś.

A jak narzekasz na zmęczenie albo wychodzisz przed czasem? Oj, przecież już o tym mówiliśmy! To oznaka strachu lub zazdrości, popracuj nad sobą i wyjdź poza swoją strefę komfortu!


Na koniec:

W przypadku sprzedaży koców staruszkom – choć to wredna manipulacja i również byłbym za ograniczeniem tego – jestem jednak w stanie to jakoś ostatecznie przetrawić, bo jest tam pewna sugestia p.t. „dostajesz prezent za prawo do tego, żebyśmy Ci przez godzinę wciskali nasz bezwartościowy szit”. Ale w przypadku SPRZEDAWANIA spotkań sprzedaży platformowej jako szkoleń, kazania ludziom płacić za to, że będzie się nimi jeszcze bardziej manipulowało… Cóż, w takim przypadku nie ma dla mnie żadnego usprawiedliwienia dla takiego procederu. Dlatego zachęcam do dzielenia się tym postem, zwłaszcza ze znajomymi, którzy mogą z takich „usług” korzystać. Niech wiedzą na co uważać.


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Świetny artykuł:)

  • Agata

   Artur zapomniałeś o jeszcze jednym elemencie tej gry – etykietowanie dzięki testom osobowościowym. Poza tym zgadzam się z Bogdanem w opinii.

   • Etykietowanie zachodzi również niewątpliwie, zresztą nie tylko dzięki testom, można też np.strzelić jakąś hierarchię (w której – bo musimy przecież zaszczepić – ludzie akceptujący i rozumiejący hierarchię są wyżej w niej niż ci, którzy jej nie akceptują, a najwyżej jest oczywiście sam trener).

  • Dzieki.

 • Wow, dawno nie czułem takich emocji u Ciebie Artur – gratuluję. Bardzo dobrze, że o tym piszesz, ludzie mogą dzięki temu podejmować bardziej racjonalne decyzje. Btw, co było bodźcem? Bo był to chyba silny bodziec :)

  • Przemek, cieszę się, że się art podobał, choć przyznam, że aż tak wiele emocji tu przy pisaniu nie miałem. W porównaniu np. z top 10 hardkorów to co opisałem to wredny i ciągły syf, ale nie aż takie ekstremum. Natomiast podejrzewam, że udzielił mi się styl całej książki, którą piszę w podobnym zakresie i w podobnej stylistyce.

   Konkretnego bodźca nie było, to po prostu jeden z tematów, który miałem przygotowany do opisania :)

 • Piotr

  Taki sprzedawca może kierować się przekonaniem, że skoro uczy sprzedaży to musi dawać przykład w praktyce – tzn być przykładem dobrego sprzedawcy ;p No bo jak można uczyć sprzedaży nie sprzedając nic. Mam tutaj na myśli sprzedaż w ramach szkolenia rozwoju osobistego. Kiyosaki (ojciec bankrut) rozpowszechnił tą gadkę, że przecież każdy coś sprzedaje i jest sprzedawcą ;p

  • Piotr, jestem pewien, że tacy sprzedawcy jakoś to sobie racjonalizują, w końcu też muszą sobie patrzeć w oczy przy goleniu i raczej nie myślą sobie przy tym „jestem żałosnym sukinsynem, który manipuluje ludźmi bo nie zarobiłby na życie uczciwą pracą”.

   Tylko można dawać przykład w praktyce nie sprzedając czegoś swojego. Można sprzedawać kreatywnie i skutecznie, a uczciwie – tu przykład choćby Valve, którego promocje na Steam są jednocześnie błyskotliwe i oparte na dobrym zrozumieniu ludzkiej psychologii, jak i zupełnie nieprzegięte etycznie.

   • Marcin

    „jestem żałosnym sukinsynem, który manipuluje ludźmi bo nie zarobiłby na życie uczciwą pracą” – przy takim rozumowaniu politycy powinni się wysadzać pod sejmem zaraz po wyborach.

 • Piotr

  No na pewno by nie zarobił za dużo jeśli chodzi o szybki zysk. Bo uwodzenie emocji żeby coś sprzedać wiąże się głównie z szybkim zyskiem. Takie uczciwe granie nie każdego interesuje bo za dużo czasu trzeba poświęcić na to.

  Bez względu na to czy klienci dostaną dobry czy zły obiektywnie produkt, czy dostaną realną czy wyimaginowaną wartość, to i tak pójdą ze względu na pozytywne emocje i przyciągającą osobowość „trenera”. Co byś zaproponował takiemu sprzedawcy? Żeby otwarcie powiedział, że to co sprzedaje ma taką wartość jaką jemu się wydaje (lub wierzy), że ma? Ma uświadomić klientów, że będzie tylko „dobry seks ale nici ze ślubu”? ;p To można usłyszeć dopiero w trakcie zakupionego szkolenia w słowach: „Nie słuchajcie mnie, ja tylko pokazuje drogę jaką możecie iść. Wasz wybór.” ;)

  Swoją drogą ostatnio przejrzałem materiały związane z retoryką i sofistyką. Opisane tam zagrywki wydają się być powalająco skuteczne bo dopóki nie zagłębiłem się w to, to byłem skłonny uwierzyć politykom. Przeraża mnie, że pierwszej lepszej debacie, ilość tych zagrywek prawie przykrywa treść merytoryczną. Zastanawiam się czy tego typu praktyki powinny być stosowane w zmianie osobistej? Rozumiem, że może to być pożyteczny temat na szkoleniach z rozwoju osobistego żeby uświadomić sobie co dociera do nas z telewizji. Na praktyku beyond nlp poruszasz temat sprzedaży i przekonywania innych z tym, że kładziesz tam nacisk na uczciwą sprzedaż z obopólną korzyścią. Jak wg Ciebie powinna wyglądać uczciwa sprzedaż? Czy sprzedaż bez wywoływania wielkich emocji i impulsów może być skuteczna?

 • Co bym oczekiwał? Że jak wie, że towar to shit, to niech go nie sprzedaje. Jak wie, że towar pasuje do innej kategorii, niż ta w której go sprzedaje, to żeby sprzedawał go w tej kategorii. Żeby był – jakkolwiek to wredne i paskudne – po prostu uczciwy.

  Można wzbudzać emocje i sprzedawać uczciwie. Można opisać produkt zachęcająco nie kłamiąc przy tym. Można sprzedawać ludziom, a nie wpychać towar bezmózgim robocikom. To IMO takie kluczowe różnice.

 • sonick
 • Chris

  Widziałem jak to robił T.Harv Eker w Londynie na MMI. To było Mistrzostwo Świata. Majstersztyk. Dodatkowo nie wiem czy wiecie stosowana jest przynęta. W tłumie porozsadzani są swoi ludzie, którzy w chwili kulminacji sprzedaży, w momencie, gdy trener zwraca się do tłumu rozkazami: „Wstań, idź, kup. Jeśli to zrobisz w ciągu najbliższej minuty dostaniesz zniżkę…..etc”. W tym momencie aby ułatwić osobom jeszcze nie do końca zdecydowanym, z miejsc wstają niby to osoby będące uczestnikami i niby to idą kupować kolejne szkolenia, a tak na prawdę mają jedynie za zadanie odpalić kotwice u uczestników i ułatwić im podjęcie ostatecznej decyzji.

 • Sylwia

  Artykuł już stary ale akurat się na niego natknęłam i dorzucę swoje 3 grosze :-) Mam kolegę który non stop uczestniczy w tego typu szkoleniach lub pseudoszkoleniach. I co obserwuję? Że on namawia innych na tego typu szkolenia podobnymi metodami jakie na tych szkoleniach są stosowane przez szkoleniowców. Że sam staje się osobą naciągającą innych i stosującą podobne techniki wywierania wpływu Nawet nie macie pojęcia jak te techniki przesiąkają. Trochę jak dżuma która się rozprzestrzenia. I dochodzi do paradoksu bo mówiąc o poszerzeniach strefy komfortu te osoby pokazują jak bardzo zamknięte są w swoim świecie p.t „rozwój mogę uzyskać tylko łażąc na różnego rodzaju spendy i płacąc za to swoim majątkiem niebagatelne sumy. Im droższe szkolenie tym lepsze i bardziej zmieni się moje życie” Świat iluzji w pełnym wydaniu.

  Standardowe hasła z ust takich osób które chodzą na takie pseudoszkolenia to takiego typu zwroty:

  – rozwój osobisty/zdrowie nie ma ceny (odpowiedź na stwierdzenie że szkolenie jest drogie)
  Ceny tych szkoleń nie są w ogóle dopasowane do zarobków w Polsce. Jest to kosmos, gdzie w kraju o danej średniej krajowej ktoś chce abym wydała na szkolenie jedno-dwudniowe kilka tysięcy złotych. Przecież większość osób albo wywala na to swoje oszczędności albo zaciąga kredyty…
  – nie bądź leniwa zadbaj o siebie i rozwój, nie trać czasu/okazji itd (na stwierdzenie że mam inne plany)
  – nie zdobędziesz takich informacji w książkach/internecie
  – to wyjątkowa osoba prowadzi szkolenie, profesjonalista, autorytet
  – przekonywanie że to ostatnia szansa na tak taki bilet potem będą droższe dwa razy i tylko teraz można je tanio kupić
  – zaliczam też do tego spamowanie mnie wiadomościami, oznaczanie na FB bez mojej zgody w różnych postach jako rzekoma motywacja do tego aby przyjść na dane szkolenie. I jeszcze przykrywka – dbam o Ciebie i Twój rozwój dlatego zachęcam Cię do tego abyś przyszła.

  Sorry ale to wszystko jest dla mnie sekciarstwem. Jak nazwać inaczej takie techniki? Mało tego, te osoby nawet w obliczu tego że miałyby dowody że takie szkolenia nie są skuteczne to i tak trzymałby się swojej racji. Bo same wywaliły majątki i co teraz potwierdzą że zostały oszukane? Nie. Będą dalej wierzyły w swoją bajkę. Jak za coś zapłacisz dużo kasy to chcesz to wewnętrznie uzasadniać. I niech by tu badania jakiekolwiek ktoś przedstawił takie osoby nie zmienią swojego poglądu. Jestem za rozwojem osobistym ale nie w takim wydaniu. Trzeba umieć myśleć samodzielnie, podważać autorytet bo tylko wtedy można się rozwinąć. Jaki jest rozwój w ślepą wiarę jakiegoś szkoleniowca? Czymś przeciwnym.

  Nawiązuję też do sytuacji która miała miejsce ostatnio na SGH i Pana który kazał bić się po twarzy studentom. Nikt z nich nie odmówił (poza jedną studentką). Koleś masochista chyba bo mówił że to powinno być przyjemne. I niestety sala uległa. Może jest dobrym aktorem bo z tego co wiem skończył studia aktorskie. Ale jako szkoleniowiec…bez komentarza. Nie powinien w ogóle używać słowa coach. Dobrze że jesteś Arturze i piszesz o takich kwestiach! Pozdrawiam ciepło!