Opowieść Suficka: „Nadzieja”

Świetna opowieść z „Mądrości Głupców” Idries Shaha

„Nadzieja”

Żył kiedyś pewien król, potomek starego i potężnego rodu władców. Król ten na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności utracił tron i musiał uciekać przed wrogami.

Przemoczony do suchej nitki błąkał się po odludziu i nagle ujrzał pasterski szałas i pomyślał, że trochę w nim odpocznie. Kiedy wszedł do środka, okazało się, że siedzą tam już dwaj pasterze okutani w ciepłe derki.

Przyjęli go uprzejmie i podzielili się z nim skromnym jadłem, jakie mieli, a składała się na nie odrobina sera i kilka cebul.

– Pewnego dnia, gdy wrócę na tron, wynagrodzę wam to o królewsku! – przyrzekł król.

Cóż, choć obaj pasterze podzielili się pożywieniem z królem i okazali się jednakowo hojni, nie we wszystkim byli do siebie podobni.

Pierwszy chodził z podniesioną wysoko głową  i opowiadał każdemu, kogo napotkał, że jest lepszy od możnych, bo nakarmił króla, któremu nikt inny nie był gotów pomóc.

Natomiast drugi pasterz po zastanowieniu doszedł do takiego oto wniosku: „Fakt,  iż znalazłem się akurat w tym miejscu i miałem przy sobie trochę jedzenia, to czysty przypadek. A że ofiarowałem jedzenie królowi? Toż to normalny ludzki gest. Ale władca z iście królewską wspaniałomyślnością poczytał mi to za cnotę. Niech więc ten przykład będzie mi wzorem i natchnieniem, abym naprawdę zasłużył sobie na tak zacną opinię.”

Kiedy po kilku latach król odzyskał władzę, która mu się prawnie należała, posłał po pasterzy. Obaj otrzymali hojne dary i zyskali wpływowe stanowiska na dworze.

Ponieważ jednak pierwszy z nich nie pracował nad sobą, nie próbował się doskonalić ani przygotowywać do czekających go zaszczytów, szybko padł ofiarą intryg i został stracony za udział w spisku.  Za to drugi pasterz tak świetnie się sprawdził, że kiedy król osiągnął sędziwy wiek, za powszechną zgodą mianował pasterza swoim następcą.


Praktyk Beyond NLP - skoncentrowana dawka rozwojowej wiedzy i praktycznych umiejętności. Komunikacja, inteligencja emocjonalna, perswazja, zarządzanie czasem, organizacja czasu. To wszystko i dużo więcej- już 17-25 marca 2018!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Witaj Arturze
  Korzystajac z tego miejsca, chce napisac, ze Twoj blog jest dla mnie bardzo interesujacy, szczery, intrygujacy czasem i odwazny. Znajduje w nim duza dawke inspiracji bez prania mozgu. Pamietam Twoje wpisy na forum nlppolska kilka lat temu. Trudno zapomniec nazwisko osoby, ktora miala odwage miec wlasne, trzezwe zdanie wsrod tych co „z klapkami na oczach”. Ciesze sie, ze znow natrafilam na Twoje wpisy. Pozdrawiam serdecznie i zycze pasma sukcesow.

  Marta

 • Hej,

  Dzięki za miłe słowa :) Mam nadzieję, że i w przyszłości znajdziesz tutaj coś dla siebie.

  Pozdrawiam ciepło,
  Artur