Cenna opowieść suficka, przytaczana przez Idries Shaha, którą chciałbym się z Tobą podzielić. Pochodzi ze zbioru „Opowieści Derwiszów”:

Trzy prawdy

Sufi znani są jako poszukiwacze Prawdy, czyli wiedzy na temat obiektywnej rzeczywistości. Któregoś dnia pewien nieuczony i zachłanny tyran postanowił posiąść tę prawdę. Nazywał się Rudariq i był wielką władcą Murcji w Hiszpani. Uznał, że prawda to coś, co może mu wyjawić pod przymusem Omar al-Alawi z Tarragony.

Omara aresztowano i sprowadzono siłą na dwór. Rudriq zwrócił się do niego ze słowami: „Postanowiłem, że zrozumiałym językiem masz przekazać mi znane sobie prawdy, w przeciwnym razie pożegnasz się z życiem”.

Omar spytał: „Czy na twym rycerskim dworze również panuje ten powszechny wszak obyczaj, że jeśli aresztowany w odpowiedzi na zadane sobie pytanie wyzna prawdę, a prawda ta go nie obarcza, to wypuszcza się go na wolność?”

„Tak jest w istocie”.

„W imię naszego Pana, wzywam wszystkich tutaj obecnych na świadków”, zawołał Omar. „A teraz wyjawię ci nie jedną, lecz aż trzy zacne prawdy”.

„Natomiast my- rzekł Rudariq – musimy zadowolić się twymi zapewnieniami, że to, co podajesz za prawdę, rzeczywiście nią jet. Dowód musi iść w parze z twymi słowami.”

„Skoro miast jednej, przekazuję aż trzy prawdy i to takiemu panu jak wasza wysokość – zapewnił Omar – to mogą one również same się obronić”.

Rudariqowi schlebiały te słowa.

„Pierwsza prawda – kontynuował sufi – brzmi tak: Jestem tym, który nazywa się sufi Omar z Tarragony. Druga prawda jest taka, że zgodziłeś się zwrócić mi wolność, jeśli powiem prawdę. A oto i trzecia prawda: Chcesz poznać prawdę, która byłaby zgodna z twoimi wyobrażeniami”.

Słowa te wywarły tak silne wrażenie, że tyran był zmuszony uwolnić derwisza.

Podziel się swoimi wrażeniami odnośnie tej historii :)


Lean Actions  - chcesz zoptymalizować swoje działanie, tak by łatwiej, szybciej i pełniej realizować swoje zamierzenia? Ten kurs zapewni Ci narzędzia do realizacji tego celu. Trzy intensywne dni poświęcone wprowadzeniu podejścia Lean Mind do Twoich codziennych działań. Już w październiku w Warszawie! Kurs dostępny jest samodzielnie, lub jako fragment szerszego cyklu Lean Mind Experience


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis