Nie można w nieskończoność chować głowy w piasek…

Zdelegalizować rozwój osobisty

Magazyn Porażka

Smutni Trenerzy Rozwoju Osobistego

Liczne kpiące artykuły na popularnych blogach typu Make Life Harder

Co się dzieje? Skąd ta fala kpin, niechęci i agresji wobec coachingu i rozwoju osobistego? Czyżby to owieczki matriksa broniły się przed wyjściem ze strefy komfortu i napędzane zazdrością i zawiścią masowo hejtowały ludzi sukcesu?

Eee, nie. Nic z tych rzeczy. Po prostu brak odwagi ma swoją cenę.

ostrich-171313_1280

Przez wiele lat publicznie piętnowałem patologie rozwoju osobistego. Nie byłem oczywiście jedyną taką osobą, choć byłem zdecydowanie jedną z pierwszych i głośniejszych w temacie. (Za co zresztą część środowiska do dziś skrajnie mnie nie trawi.) Dziś krytyka, lub wręcz wykpiwanie rozwoju stało się popularne, mainstreamowe, wręcz modne. Pięć, osiem lat temu było to jednak przekroczeniem pewnego tabu. Przesadzałbym mówiąc, że wymagało odwagi – od ostracyzmu społecznego nikt jeszcze nie umarł. Wymagało jednak na pewno gotowości by płynąć pod prąd i narazić się na niechęć środowiska. Także niechęć osób które się lubiło i/lub szanowało.


Przez te wszystkie lata takie piętnowanie patologii spotykało się z bardzo przewidywalnymi, powtarzalnymi reakcjami. Dodam – reagowano tak nie tylko na moje wypowiedzi (tu można by przypisać odpowiedzialność stylowi krytyki), ale na argumenty wszystkich znanych mi krytyków rozwoju. Reakcje te to:

a) Atak ad personam. Nie znamy się, zazdrościmy, sami nie mamy klientów i wylewamy swoje frustracje. Jak byłeś na szkoleniach guru to się nie wypowiadaj, bo jesteś sfrustrowanym klientem i sam się nie starałeś. Jak nie byłeś na szkoleniach guru to się nie wypowiadaj, bo przecież cie tam nie było. Jak jesteś ekspertem w temacie to się nie wypowiadaj, bo dokopujesz konkurencji i to nieuczciwa konkurencja. Jak nie jesteś ekspertem w temacie, to stul pysk, kim ty jesteś, by krytykować guru?  Słowem, guru jest dobry, Ty jesteś zły bo śmiesz go krytykować.

b) Rynek zweryfikuje. Czyli naiwna wiara w magiczną moc rynku, w sytuacji w której klienci mają słabe możliwości dotarcia to trafnych informacji n.t. skuteczności oraz bardzo ograniczone możliwości samodzielnej weryfikacji tej skuteczności. Ignorowanie mocy marketingu (oraz możliwości nieetycznych guru w zakresie wykorzystywania różnych środków marketingowych). Ignorowanie czasu trwania takich procesów, nawet jeśli faktycznie działają i krzywdy ludzi, którzy wpadną w ręce guru w tzw. międzyczasie.

c) Nie kalajmy własnego gniazda. I różne odmiany tego („Klient przychodzi do takiego nauczyciela, na jakiego jest gotowy”, „Skupmy się na dawaniu dobrej jakości samemu”, i podobne zabawy). Innymi słowy, nie róbmy afery, nie nagłaśniajmy sprawy, rozejdzie się po kościach. Niczym klasyczny już mem internetowy…

d) W końcu ktoś powiedział co myślałem! Na początku takich reakcji prawie nie było. Z biegiem czasu jest ich coraz więcej i nastawienie odbiorców się zmienia. To dobrze, choć pokazuje to ile czasu wymaga taka praca u podstaw.Przerwa na reklamę ;)


Potrzebujesz więcej motywacji do działania? A może potrzebujesz więcej, potrzebujesz determinacji? E-kurs Determinacja w Działaniu na MindStore to rozwiązanie dla Ciebie. 26 lekcji VOD wypełnionych skondensowaną wiedzą i praktycznymi rozwiązaniami. Bo Twój czas jest za cenny na lanie wody!


Wracamy do artykułu :)Pierwszą kategorię reakcji w tym artykule pominę – ot, fani guru. Podobnie czwarta – ta akurat była pozytywna, ale zbyt mało osób i zbyt rzadko decydowało się na to rozwiązanie. W tym artykule chciałem zwrócić uwagę na dwie środkowe reakcje. Bo to właśnie one odpowiadają za „Zdelegalizować rozwój”, „Magazyn Porażka” i podobne projekty.

Coachowie, trenerzy czy rozwojowcy, którzy rozglądają się spłoszeni i próbują rozpaczliwie zrozumieć czemu nagle świat tak znienawidził coaching i wylewa na rozwój osobisty falę kpin… powinni po prostu spojrzeć w lustro.

My wszyscy, jako środowisko coachingowe, sami sobie na to zapracowaliśmy. Wciąż pracujemy.

To nie zarzut wobec jednostek – jest wiele osób, które włożyły ogromnie wiele wysiłku w promocję zdrowego rozwoju i punktowanie patologii. Mam dla nich wielki szacunek za takie starania. Cieszę się, że sam mogłem do tego dorzucić kilka kamyczków. Te jednostki osiągnęły pewien sukces.

Natomiast jako środowisko, polegliśmy.


Chcieliście czekać, aż rynek sam zweryfikuje? No to proszę bardzo, weryfikuje! Tyle tylko, że nie działa z chirurgiczną precyzją, wyrzucając patologie i zachowując to co dobre. Łatwiej wylać dziecko z kąpielą, odrzucić cały rozwój osobisty.

Coaching to nie chleb. To nawet nie wódka.

Świat przeżyje bez rozwoju. Ludzie dadzą sobie bez nas radę.

Jasne, coaching, szkolenia, rozwój, to wszystko może wzbogacić świat, ułatwić ludzkie życie, zwiększyć skuteczność działań i jakość życia. To wszystko ma realną wartość.

Ale ludzie dadzą sobie radę zupełnie bez tego. Większość społeczeństwa daje sobie radę bez książek, naprawdę sądzisz, że bez coachingu sobie nie poradzi?

Każdy krytyczny artykuł o coachingu, każde równanie coachów z motywacyjnymi szarlatanami to właśnie przejawy tej weryfikacji, na którą tak czekaliście.

Podoba się Wam?


Nie kalamy własnego gniazda? No i spoko, tylko kał i tak do niego wpada. Szlam i tak się zbiera i ludzie i tak zaczynają czuć, że coś tu śmierdzi. I nie różnicują, że śmierdzi ten czy tamten pajacyk, ten palant od bicia ludzi po gębie, tamten oszołom od truizmów ze sceny czy inny klaun wyzywający swoich klientów.

Ludziom to wisi. Śmierdzi? To wywal całość! Po co ryzykować?!

To, co nazywacie „kalaniem własnego gniazda” to nic innego, jak wskazywanie na szajs, który już tam jest. Przecież jeśli my nie mówimy, że coś jest szajsem, to wszyscy wokół uznają, że dla nas to coś normalnego! Jasne, może im dłużej zająć odkrycie tego, ale jak już dostrzegą, to powiążą to też z nami! Jak wdepniesz w świeżą kupę na ulicy i nie będziesz jakoś próbował oczyścić butów, to ludzie nie uznają, że ulice są brudne, tylko, że to Ty śmierdzisz! I będą mieli rację – przez Twój brak działania syf przykleił się też do Ciebie!

Dlatego nie dziwię się „Porażce” ani innym podobnym ruchom. Nie dziwie się, bo przewidywałem dokładnie takie konsekwencje, wprost o nich pisałem, od wielu lat. To naprawdę było oczywiste, dla każdego kto spróbuje choć na chwilę wyjrzeć poza koniec swojego nosa i przeanalizować jakie konsekwencje mogą mieć takie, a nie inne postawy środowiska.


Co możemy zrobić?

Wziąć jaja w garść. Przestać uciekać przed tematem. Przestać go unikać. Przestać prawić dyrdymały o tym, że „to klient wybiera”, „rynek zweryfikuje”, „każdy trafia do odpowiedniego nauczyciela”, czy „nie należy hejtować”.

To wymówki i brednie. Sami doskonale to wiedzieliście, nawet gdy gardłowaliście te same hasła. Bo tak było łatwiej. Bo dzięki temu nie musieliście się angażować, mogliście się zająć swoim poletkiem, zamykając oczy na cholerny pożar, który coraz radośniej pochłania wszystko wokół.

To się musi skończyć. Jesteście coachami, pomagacie ludziom brać odpowiedzialność. Weźcie ją choć raz sami za siebie i swoje otoczenie! Jesteście trenerami, uczycie ludzi jak skuteczniej działać. Zacznijcie to robić sami. Jesteście rozwojowcami, pomagacie wyjść ze strefy komfortu.  Wyjdźcie ze swojej.

Jeśli nie chcecie, by większości ludzi coaching kojarzył się z szarlatanerią, oszustwem i nawiedzonymi świrami z telewizji śniadaniowych, to trzeba temu wspólnie postawić tamę.

Trzeba jasnych, wspólnych, precyzyjnych przekazów.

Ganienia patologii i punktowania ich.

Edukowania ludzi czym faktycznie jest coaching, ale z jasnym wskazaniem „te i te zachowania nie mają z tym nic wspólnego”; „taka i taka osoba to patologia i wypaczenie”.

To jedyna szansa, by coś tu osiągnąć. Tu nie ma co stać z boku i czekać. Jasny, spójny, MASOWY przekaz. Spokojny, wyważony, profesjonalny, ale spójny, regularny i masowy. Albo się na to zdecydujemy, albo mamy, jako branża, przewalone.

Bo alternatywą jest to, że, w najlepszym wypadku, przez kolejnych 20 lat zamiast przekonywać klienta czemu Twoja oferta jest najlepszą na rynku i skuteczniejszą od konkurencji, będziemy musieli przekonywać, że nie jesteśmy oszustami i naciągaczami, mamiącymi ludzi bredniami po to, by przez kilka dni nieco ciężej pracowali.

Nie wiem jak Ty, ale ja wolałbym tego scenariusza uniknąć.Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)
Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Damian

  Artur mógłbyś jeszcze trochę bardziej rozwinąć co masz na myśli mówiąc – Rynek zweryfikuje? Bo jakoś do końca tego nie rozumiem, a brzmi ciekawie. Pozdrawiam !

  • Standardowa odpowiedź wielu osób to „rynek zweryfikuje, jak ktoś robi szajs to wypadnie, a jak ktoś robi dobrze, to będzie doceniony.” Taka wiara w magiczną moc rynku.

 • Argument pt. „Kalanie gniazda” słyszałem w ostatnich paru latach chyba najczęściej. Tak jakby coachowie formowali jakąś jedną wielką rodzinę, która musi ze wstydem dbać o to co ludzie powiedzą :)

 • Problem wynika z rozbicia wewnątrz środowiska okołocoachingowego i bierności prawdziwych profesjonalistów. To oni wierzą, że rynek sam zweryfikuje produkty. Po drugiej stronie są osoby po weekendowych kursach z coachingu, lub błędnie utożsamiający coaching z zajęciami hurramotywacyjnymi, lub szkoleniowymi (i tak mamy „coaching fotograficzny”, „coaching spawania”, czy „coaching czakr”), którzy korzystają z etykiety „coachingu” bo jest modny i póki co, wciąż jeszcze brzmi prestiżowo. Rozwiązanie? Może programy certyfikacyjne, stworzone faktycznie dla celów weryfikacyjnych, a nie będące wyłącznie maszynkami do robienia pieniędzy?

 • Sebastian Szajner

  Myślę, że jednym z większych wyzwań jest pokazanie różnicy w jakości u specjalistów w przekazie pośrednim. W bezpośrednim, gdzie można skontaktować się z faktyczną mądrością i jakością osoby, można bezpośrednio oddzielić ziarno od plew. No i edukacja klientów i ludzi potencjalnie zainteresowanych. Dialog i dyskusja, po prostu szczera rozmowa, o tym jak rozpoznawać przekaz treściwy od tego ubranego w piękne piórka.

  • Bekier Piotr

   tylko problem też polega na tym, że ludzie nie chcą być edukowani, a przynajmniej jakaś ich znaczona część. Przez „nie chcą być edukowani mam na myśli, że wierzą w jakiś chory i niezdrowy szajs i nie chcą słyszeć o naukowo sprawdzonych metodach. Jakby tego było mało ci ludzie nawet nie wiedzą czym jest metoda naukowa i na czym polega a co za tym idzie dlaczego dzięki niej możemy wyodrębnić odróżnić chłam od dobrych jakościowo technik rozwoju osobistego. Nie chcą wiedzieć i nie chcą tego zrozumieć, wolą czuć się dobrze i wierzyć w to co przyjemne. A jak taki klient ma ocenić danego trenera rozwoju jak nie będzie potrafił racjonalnie oddzielić wiedze dobrą od złej? jak to zrobi właściwie bez odniesienia się do dowodów ?

 • Gizmo

  Jest jeszcze jeden bardzo istotny powód bezradności wszelkiej maści coachów, trenerów, filozofów sukcesu i in. pomagaczy tak w Polsce jak i na całym świecie.
  Powód bardzo prozaiczny.
  Każdy chce osiągnąć sukces, każdy go pragnie tak jak każdy chce mieć atrakcyjnego partnera/rkę u boku.
  Ale nie każdy może mieć.
  Przecież nie każde stanowisko jest tak dobrze płatne jak byśmy sobie tego życzyli a nie każda dziewczyna to ładna laska.
  To jest jak w grze w gorące krzesła – ktoś musi przegrać z tego powodu że siedzeń jest mniej niż chętnych na ich zajęcie.
  Śmiać mi się chcę jak bezrobotnych uczy się pisać CV i odpowiadać na pytania w rozmowie o pracę, co to da ?
  Przecież i tak ktoś tą pracę dostanie, a ktoś nie więc to nie wpłynie w żaden sposób na stan bezrobocia.
  Dzisiaj gro osób szkoli się, coachinguje etc ale co to da ?
  A że nie mogę osiągnąć swoich celów więc trzeba się jeszcze docoachingować.
  Przecież konkurencja nie śpi. Wyścig się nakręca.
  Jeśli nie poprawi się koniunktura (mam na myśli sytuację ekonomiczną zwyczajnych ludzi nie bogaczy) w naszym kraju i na świecie to i tak nie wiele to da.

  Zgadza się Artur, ludzie poradzą sobie bez coachów, trenerów i książek sukcesu tak jak radzili sobie i 100 i 1000 i więcej lat temu.
  Oczywiście każdy z nas powinien dążyć do czegoś w życiu jednak zachowując świadomość że nie ważne jak będę dobry, liczy się czy będą ode mnie lepsi.
  I nie ważne czy uda mi się osiągnąć powodzenie w swoich dążeniach, ważne że jestem w grze i mogę cieszyć się każdym momentem życia.

  Niestety wielu pomagaczy jakby o tym nie wiedziało, albo udają że nie wiedzą.

  • Gizmo, no też nie do końca – pracy ktoś też może nie dostać (nie było kandydatów odpowiednich), albo może na dane stanowisko być ściągnięty ktoś z zagranicy/przyjęty imigrant, który nie liczy się do statystyk bezrobocia. To nie jest tak, że każde stanowisko zostanie wypełnione. Dodatkowo pewne osoby mają większą elastyczność, niż inne – jeden, jak nie dostanie pracy, to założy własną firmę albo przeniesie się do innego miasta za pracą. Drugi nie zdoła tego zrobić (bo np. ma chorą matkę, którą musi się opiekować). Nie jest to więc, wbrew temu co sugerujesz, gra o sumie zerowej.

   Podobnie ze szkoleniami, coachingiem, itp. Tak, konkurencja nie śpi, wyścig się nakręca, ale wszyscy na tym zyskują. To jak z poziomem życia – jasne, i dzisiaj i 500 lat temu są biedni i bogaci. Ale dzisiaj nawet biedni cieszą się luksusami, o jakich bogatym 500 lat temu by się nie śniło. 100 lat temu nawet członkowie wyższej klasy średniej okazyjnie niedojadali. (I to nie z wyboru i testowania nowej oczyszczającej diety…) Więc o ile subiektywnie możemy stać miejscu, o tyle obiektywnie idziemy do przodu.

   To jak z medycyną. I 1000 lat temu i dziś umiera 100% ludzi. Ale zamieniłbyś się na stan medycyny sprzed 1000 lat? Ja nie :)

 • W wywiadzie z twórcami jednej z trzech zalinkowanych tu stron padło ciekawe zdanie, że ten cały ten coaching to walka kapitalizmu z problemami, które sam tworzy. Nic dodać nic ująć.