Nie lubię, ale polecam…

Jest nieco narzędzi rozwojowych, za którymi po prostu nie przepadam. Nie pasują mi. Nie lubię ich. W ogóle nie stosuje ich na sobie. Nie stosuję ich w pracy z klientami, o ile nie są akurat idealnie dopasowane do sytuacji.

Ale działają, często mają solidne oparcie badawcze, więc nie mogę zrobić nic innego, niż tylko je polecać.


To właśnie różnica między naukowym, a emocjonalnym podejściem do rozwoju. Mogę danego narzędzia nie lubić i samemu nie używać, ale jeśli daje efekty, będę o tym mówił. Moje doświadczenie z daną metodą może być kiepskie, ale jeśli badania mówią, że działa – to po prostu przyjmuję do wiadomości, że działa i stosownie reaguję :)


W tym wpisie chciałem się zająć trzema takimi narzędziami, za jakiś czas wrócę może do tematu i opisze jakieś inne.


1. Mindfulness/ Uważność

… czyli buddyjska medytacja pozbawiona buddyjskich naleciałości. Po prostu uczysz się obserwować siebie i swoje myśli, dysocjując się od tego doświadczenia. MBCT, czyli psychoterapia poznawcza oparta na praktyce mindfulness ma, wg. sporej liczby badań, całkiem niezłą skuteczność, szczególnie w zakresie redukcji stresu oraz profilaktyki dla osób które cierpiały na depresję. Jest też nieco obiecujących wyników z zakresu wykorzystania MBCT w zaburzeniach lękowych.

Fakt, jakość tych badań zostawia jeszcze sporo do życzenia i przydałyby się próby lepszej jakości. Fakt, MBCT zaliczyło na początku lat 2000-nych spory „hype” i tendencję do nadinterpretacji korzyści, jakie może zaoferować. Nie zmienia to faktu, że wg. dostępnych badań daje korzyści i jest wartościową metodą.

Prywatnie? Nie lubię jej. Moje główne doświadczenie z MBCT to trening z doświadczonym terapeutą tej metody (i zarazem kapłanem buddyjskim) z Australii, zaproszonym na warsztat na Wydziale Psychologii UW. Warsztat nie przemówił ani do mnie, ani do większości obecnych na sali psychologów, mocno zniechęcające było dla nas podejście terapeuty pt. „tak długo, jak pacjent jest uważny co do swoich problemów depresyjnych/lęków/stresu, sprawa jest załatwiona”. Miało to dla nas zdecydowany posmak rozwiązania tymczasowego i w dużej mierze uzależniającego dla pacjenta i zostawiło pewien niesmak. Niestety, takie podejście nie było wyjątkiem i od tego czasu spotkałem więcej terapeutów MBCT mających takie podejście do kwestii pracy z problemami.

Ok, więc nie lubię MBCT. Kiepsko też dla mnie działa. Techniki na uptime są dla mnie dużo wydajniejsze. JEDNAK faktem jest, że MBCT działa. Jeśli więc mam klienta, dla którego byłoby przydatne – sugeruje mu tą metodę. Jeśli ktoś mnie o nią pyta, odpowiadam zgodnie z prawdą, że prywatnie nie lubię, ale jest niewątpliwie skuteczna. Jeśli w końcu pasuje do tematu, zamieszczam ją w swoich materiałach, tekstach czy szkoleniach. Bo po prostu wspierają ją badania.

www.dianadomin.com

2. Hipnoza

Tak, skuteczność hipnozy bywa mocno przeceniana. Tak, jej zwolennicy lubią się zamykać w swoich „gettach” i unikać niezależnych pomiarów skuteczności swoich interwencji, tworząc tym samym różne kółka wzajemnej adoracji. Tak, klienci poszukujący pomocy hipnotyzera często szukają „magicznej pigułki”, która rozwiąże sprawę za nich, bez jakiegokolwiek wysiłku z ich strony. Niekiedy z lenistwa, częściej z braku wiary w to, że sami mogą coś z tym problemem zrobić – ale szukają takiej właśnie „pigułki”.

To powiedziawszy, ponownie, hipnoza działa. Słabiej i wolniej niż chcieliby jej zwolennicy, ale badań na temat jej skuteczności jest naprawdę sporo. Ba, w końcu sam magisterkę pisałem właśnie z tematyki hipnozy i podatności hipnotycznej. Jest niewątpliwie skuteczna w uzyskiwaniu efektu znieczulenia, pomocna w całym szeregu zastosowań terapeutycznych (choć najlepiej sprawdza się w roli terapii wspomagającej, nie przewodniej). Ma umiarkowaną (20-30%) skuteczność przy zmianie nawyków (np. palenia), bywa pomocna w redukcji wagi. Otacza ją też niestety sporo mitów i problemów, jak choćby kwestia przywoływania fałszywych wspomnień podczas regresji hipnotycznej (krótka piłka – dowolne wspomnienie, jakie przywołujesz, staje się przynajmniej częściowo zafałszowane w toku przypominania, przypominanie jest procesem kreacji, nie odtwarzania).

Prywatnie? Nie mam nic przeciwko hipnozie, ale rzadko kiedy chce mi się na nią tracić czas na sesji – w zakresie tego co robię są po prostu wydajniejsze narzędzia. Mam ogromną świadomość tego, jak bardzo hipnoza bywa przeceniana i jak jej zwolennicy lubią się wkręcać. Nie dziwie się temu, duża część hipnozy jest oparta o efekt WOW i wywoływanie niesamowitego wrażenia. Sam pamiętam tą fascynację gdy widziałem czy stawiałem most kataleptyczny, czy robiłem inne dziwne rzeczy. Gdy wchodziłem w środowisko rozwoju osobistego, hipnoza była jedną z większych czekających na mnie atrakcji.

Niestety, z biegiem czasu okazało się, że duża jej część to dym i lustra. Miło, fajnie, efektownie, tylko niekoniecznie efektywnie. Nie ma w tym nic złego per se, po prostu warto mieć świadomość, że to raczej narzędzie wspierające terapię, niż stanowiące jej podstawę. JEDNAKŻE, w tej roli wspierającej, jest to metoda o sensownej i potwierdzonej skuteczności. M.in dlatego program mojej Szkoły Coachingu i ChangeWorku zawiera dzień nauki z hipnotyzerem, tak by absolwenci szkoły mieli w swojej skrzynce z narzędziami to konkretne narzędzie i mogli z niego, w razie potrzeby, skorzystać.


3. Timeline Therapy (TLT)

Czyli oficjalnie stworzona przez Tada Jamesa, a nieoficjalnie ukradziona Bandlerowi technika zmiany emocji przez wyobrażoną podróż po przestrzennej reprezentacji swojej historii życiowej. Tu sytuacja jest nieco bardziej specyficzna, gdyż w zakresie badań nie ma żadnych sensownych testów metody. No, jest jedno „badanie”, które przypomina raczej żart – nie opublikowane w żadnym piśmie typu peer-review, oparte o małą, nierandomizowaną próbę z kiepską grupą kontrolną. Tym niemniej prior probability tej metody jest całkiem przyzwoite – miesza ona dysocjację, warunkowanie i przestrzenną reprezentację czasu, czyli rzeczy o konkretnych psychologicznych podstawach badawczych.

Prywatnie? Byłem lata temu na szkoleniu z TLT u Adama Dębowskiego. Nie mam nic do metody w jego wykonaniu, po prostu sama metoda mi nie podeszła zupełnie. Ot, kwestia osobistych gustów. Po latach zacząłem też dostawać sygnały z różnych źródeł z zachodu, że osoby długo praktykujące TLT mają tendencję do, jak to określił jeden z moich kontaktów „robienia za czołgi w relacjach”. „Przyzwyczaili się do tego, że reakcja na problem to wzniesienie się w wyobraźni nad problem i przebicie się przez niego i tak samo zachowują się w kontaktach osobistych.” jak to określił inny. Są to jednak obserwacje z zachodu – być może są konsekwencją jakiegoś uwarunkowania lingwistycznego, którego nie da się (na szczęście) przetłumaczyć, może są pochodną tego jak tam się metody uczy, może są po prostu pewną obserwacją, której nie da się trafnie uogólnić. Za mało znam osób korzystających z TLT w PL by móc starać się zweryfikować te obserwacje na naszym gruncie.

TO POWIEDZIAWSZY o ile dla mnie TLT nie pasuje, to na podstawie jego prior probability można dopuszczać jego skuteczność i może być czymś do przetestowania i lepszego zbadania.


Tak jak wspominałem – niektórych metod mogę sam nie lubić. Tak długo, jak długo będą za nimi stały dowody, będę jednak o nich mówił pozytywnie. I vice versa – jeśli są dobrej jakości badania pokazujące wyraźnie brak skuteczności jakiejś metody, a moje doświadczenie mówiłoby co innego, zawierzę badaniom przed doświadczeniem.


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Piotr

  A jak się ma skuteczność Integracji Oddechem albo Oddychania Holotropowego? Polecasz? To drugie wydaje mi się trochę bardziej niebezpieczne?

  • Integracji Oddechem w ogóle nie kojarzę, Holotropowe bardzo pobieżnie, nie mam więc zdania.

 • Nazwałeś punkt pierwszy: „Mindfulness / Uważność” po czym cały punkt dotyczy MBCT, które jest „terapią poznawczą OPARTĄ na uważności” a nie pełną praktyką mindfulness. Bardzo pobieżnie potraktowałeś temat moim zdaniem. Nie możemy zapominać, że z praktyki uważności wywodzą się inne systemy terapeutyczne takie jak CBCT i MAT (tu już bardziej trening rozwojowy), które mają potężne naukowe plecy.

  Generalnie na chwile przechodząc na bardziej miękki i subiektywny grunt, terapie kontemplacyjne oferują imho najbardziej użyteczne terapeutyczne paradygmaty pracy terapeutycznej i coachingowej pod kątem perspektywy postrzegania umysłu, problemu i kontaktu terapeuta-klient.

  Wróćmy na twardy grunt poparty masą bardzo konkretnych badań korzyści samej uważności. Potężny trening świadomej uwagi i koncentracji, rozwój umiejętności zawężania i poszerzania uwagi, pozytywny, ochronny rozwój architektury mózgu, rozwój środkowej kory przedczołowej, zwiększona świadomość ciała, zwiększona regulacja emocjonalna, zmniejszenie poziomu kortyzolu, regulacja poczucia tożsamości, zwiększona empatia, rozwój zdolności poznawczych, wzmocnienie aktywności części mózgu odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i budowanie więzi, poprawa jakości snu, czy czyszczenie sieci spoczynkowej mózgu (bardzo ważne!). Poza stabilnością w trudnych sytuacjach zyskujesz dużą świadomość odpalających się schematów poznawczo-afektywnych (wzorców emocjonalnych).

  Wspomnę jeszcze o zmianach behawioralnych jakie można uzyskać dzięki uważności:
  – zamiast reagować automatycznie na odpalane emocje mamy przestrzeń by zdecydować znacznie bardziej racjonalnie
  – nie wchodzimy w impulsywne zachowania
  – rewelacyjna metoda zrywania z kompulsjami, niezdrowymi nawykami, zaburzeniami odżywiania

  Gdyby kogoś art miał pomimo polecenia zniechęcić do medytacji to ja najgoręcej zachęcam :D Z mojej skromnej perspektywy praktyka uważności jest absolutną podstawą rozwoju osobistego, zrozumienia dynamiki swojego umysłu, zrozumienia przeszkadzających uwarunkowań emocjonalnych i schematów poznawczo-behawioralnych.

  Jest w jednej przestrzeni z zadbaniem o zdrowie mózgu. (Jak chcesz się czuć dobrze, mieć motywację i być skoncentrowanym na realizowaniu swoich celów jeżeli nie dbasz o swój mózg.)

  To tak to :D

  Pozdrawiam!

  • Sebastian

   Praktykowałem kilka lat temu uważność, uczyłem się jej z książki o vipassanie. Rzeczywiście moje samopoczucie się poprawilo (ale nie byłem taki „hurra” :D), bylem jak praktykowałem tą uważność o wiele spokojniejszy, żyło mi się naprawdę dosyć fajnie, ale gdy przestałem już to robić po czasie kilka/kilkanaście miesięcy wydaje mi się że nic nie pozostało z tego okresu oprocz kilku miłych wspomnień.

  • Zgodzę się, że uproszczenie do MBCT było nietrafne, lepiej byłoby ująć MBT po prostu, bo ten skrótowiec obejmuje wszystkie formy terapii oparte na mindfulness. To powiedziawszy, ogólne wnioski z badań są podobne w MBT i MBCT, podobnie jak kwestia jakości badań, itp. (Choć, prawdę mówiąc, w wypadku zgeneralizowanego MBT efekty są nieco słabsze, nie widać np. przewagi w MBT nad ćwiczeniami fizycznymi, co w MBCT wychodziło w badaniach.)

   Opieram się tu na świeżych i dużych przeglądach z:
   http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1809754
   http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272735813000731

   Dodam, że te przeglądy nie wspierają takiego zakresu korzyści, jaki postulujesz, co sugeruje, że w praktyce duża część tych efektów to typowe artefakty małych prób i odchyleń od średniej. Ba, w kontekście kompulsji, nawyków, zaburzeń odżywiania przeglądy te jasno wskazują,że MBT raczej nie daje efektów, Twoje twierdzenie jest więc sprzeczne z obecną wiedzą naukową.

   Jak wspominałem, na uważność był swego rodzaju hype (w stylu tego, jaki zaliczyła psychologia pozytywna) i ilość kiepskich jakościowo badań deklarujących cuda na kiju oferowane przez mindfulness jest niestety dość duża (ostatnio widziałem np. badanie postulujące, że mindfulness cofnie ci raka ;) co prawda rezultatów klinicznych nie było ,ale autorzy i tak dusili dane na siłę by cokolwiek wyciagnąć z nich).

   • Och. Z przyjemnością jutro wieczorkiem dłużej się wypowiem i podrzucę badania na korzyści praktyki uważności, które wymieniłem powyżej – a w szczególności pracę z kompulsjami, OCD i zaburzeniami odżywiania.

    Szczególnie w kontekście OCD terapia cog-beh i poznawcza zaburzeń osobowości ma bardzo wysoką skuteczność, nie mówię już o MBCT właśnie. Chętnie jutro podzielę się linkami.

    Co do hype na uważność. Mówimy o ogromnej ilości twardych neurobadań zaczynając od zamierzchłych czasów oldschoolowego eeg w wykonaniu Bensona do dzisiejszych zaawansowanych metod obrazowania mózgu (SPECT skan Amena). Rozumiem, że zawężamy praktykę kontemplacyjną do technik uważności w tej dyskusji?

    Do przeczytania!

    • Poznawczo- behawioralna, owszem :) Ale nie mieszajmy poznawczo-behawioralnej z MBT i MBCT, bo jednak czysta pozn-beh to co innego i tu byłoby nieuzasadnione zwinięcie.

     Problem z neurobadaniami jest taki, że niespecjalnie się często przekładają na praktykę kliniczną i efekty kliniczne, więc prosiłbym jednak, jeśli argumentujesz o skuteczności w terapii, o metaanalizy odnośnie skuteczności w terapii, bo neuroobrazowanie, co wielokrotnie było wskazywane przez krytykę (łącznie z jednym igNoblem), jest z jednej strony ciekawe, ale z drugiej nieuprawniające do wniosków, jakie są z niego wyciagane.

     • Ok. Czyli zgadzamy się pod kątem skuteczności cog-beh w przypadku:
      – OCD
      – kompulsje
      – zaburzenia odżywiania
      i nasza dialektyka (w sensie: dochodzenia do „prawdy”/stanu faktycznego) obejmuje temat samej uważności i terapii na niej opartych?

      Rozdzielmy dwa tematy: neurobadania potwierdzające indywidualną praktykę, czyli korzystne zmiany struktury mózgu (w tym wspierające zmiany w neurobiologii, neurochemii i neuroelektryczności [spolszczam;] i neurobadania oparte w kontekście terapeutycznym, których akurat u Siegela a szczególnie u Amena bardzo dużo. Bardzo szanuję pracę Amena, opartą przede wszystkim na neuroobrazowaniu, a ujęta całkowicie w kontekście terapeutycznym. Także Hymen (jednak Hymen jest znacznie bardziej kontrowersyjny pod kątem niektórych „tez naukowych”, więc nie będziemy z niego korzystać” w naszej dyskusji).

      Trochę więcej researchu dla mnie, jednak w kontekście przygotowywanych aktualnie warsztatów – jak najbardziej wskazanego, przydatnego i „rozwojowego” :>

     • Tak, zgadzamy się co do cog-bech.

      Amen… masz na myśli Daniela Amena? Jeśli tak, to umm, jakby to ująć? Przecież to typowy guru-szarlatan i w środowisku naukowym ma skrajnie kiepską reputację…
      http://www.sciencebasedmedicine.org/dr-amens-love-affair-with-spect-scans/
      http://www.sciencebasedmedicine.org/spect-scans-at-the-amen-clinic-a-new-phrenology/
      http://www.sciencebasedmedicine.org/dr-amens-love-affair-with-spect-scans/

      Nie bez powodu facet od ładnych paru lat publikuje głównie w open-accesowych journalach (gdzie łatwiej przepchnąć niestety szajs) oraz journalach altmedowych. Hymena nie kojarzę, ale jeśli jest bardziej kontrowersyjny od Amena, to już musi być poziom homeopatii ;)

     • Eh. Skasowało mi komentarz. No to jeszcze raz :D

      Tutaj moje przeoczenie:
      „Bardzo szanuję pracę Amena, opartą przede wszystkim na neuroobrazowaniu, a ujęta całkowicie w kontekście terapeutycznym.” – w tym zdaniu miałem na myśli Siegela. Amen nie piszę praktycznie nic o uważności (może poza „medytacja jest dobra. medytuj), natomiast Siegel (psychiatra kliniczny) opiera większość swojej kariery naukowej na badaniu korzyści uważności i wykorzystywaniu ich w kontekście terapii i pracy psychiatrycznej.

      Siegel jest autorem:
      – Developing Mind
      – Mindful Brain
      – Mindsight
      które wszystkim zainteresowanym gorąco polecam. :) Z moich informacji wynika ponadto, że „ma dobrą reputację w środowisku naukowym”. :D

      Jeżeli natomiast chodzi o Amena to doskonale zdaję sobie sprawę z kontrowersji dookoła jego osoby. Jest najbardziej popularnym psychiatrą w USA a już samo to krzyczy o zarówno pozytywną jak i negatywną atencję opinii publicznej, szczególnie opinii środowiska naukowego. Nie jest to jednak postać czarno-biała. Bo + SPECT skany są z mojej wiedzy rewolucyjną metodą obrazowania mózgu, stanowiącą kolejny krok do zrozumienia wpływu różnych czynników (dieta, toksyny) na wydajność naszego „najważniejszego narządu”. A – rzeczywiście wnioski wyciągane ze skanów momentami zakrawają o wróżenie i wybiegają za daleko. Pomijam napisanie jednej książki w 15 formach, o 15 tytułach (Zmień Swój Mózg, Zmień Swoje XYZ).

      Hyman, nie Hymen (moja literówka). Kontrowersje dotyczyły kwestii żywieniowych i neurotoksyczności pożywienia. Cały czas prowadzony jest intensywny research w tym temacie. Mam na myśli min. neurotoksyczność pleśni, którą mamy w łazienkach etc.

 • Jacek

  Witam!
  Artur napisales, ze hipnoza ma umiarkowana skutecznosc (20-30%) w zwalczaniu nawykow. Zapoznalem sie ostatnio ze strona hipnotyzera z Warszawy, nie chcialbym tu wymieniac z nazwiska, ale z tego co pamietam, pisales w jednym z postow, ze to jedna z najbardziej kompetentnych osob w zakresie hipnozy w kraju. Na swojej stronie wrecz udziela on gwarancji na pewne terapie hipnoza – np:nikotynowa gwarancja 1 sesji. I mysle, ze nie stawialby na szali swego niewatpliwego autorytetu gdyby nie osiagal duzo wyzszej skutecznosci niz ta, o ktorej mowia badania. Jest to o tyle istotne, ze jesli ktos, kto myslal o ewentualnym rzucaniu nawyku/nalogu metoda hipnozy przeczyta, ze skutecznosc jest rzedu 20-30% – raczej sobie podaruje probe skorzystania z tej mozliwosci – przyznasz, ze w tym konkretnym wypadku, badania moga zadzialac na niekorzysc w rzetelnym opisywaniu rzeczywistosci:)

  • Lubię i cenię tego hipnotyzera, nie zmienia to jednak faktu, że opieram się na faktach, a nie na deklaracjach. Środowisko hipnotyzerów jako takie jest mocno zamknięte w sobie i skupione na przekonywaniu się nawzajem co do skuteczności swojej metody. Brak im natomiast realnych testów klinicznych weryfikujących skuteczność w kontrolowanych warunkach – czyli czynnika niezbędnego do rzetelnego opisywania rzeczywistości. Jak takie testy zostaną przeprowadzone i pokażą lepsze wyniki, z przyjemnością zmienię zdanie :)

   Co do gwarancji tego typu, niestety, ale nawet w przypadku produktów które stanowią ewidentne oszustwo i są przy tym potwornie drogie realne wykorzystanie takich gwarancji to góra 15%. Dlatego taka gwarancja daje klientowi złudne poczucie bezpieczeństwa, ale nawet klient mało zadowolony zwykle z tej gwarancji nie skorzysta.

   • Jacek

    Dzięki wielkie za odpowiedz! Swoja droga bylbym ciekaw przebiegu dyskusji miedzy Toba a rzeczonym hipnotyzerem na temat, ktory poruszylem:) Byloby to z wielka korzyscia dla potencjalnych klientow chcac/zastanawiajacych sie czy skorzystac z hipnozy, czy nie. Pozdrawiam!

 • Pawel

  Arturze, znasz może metodę Mind Body Bridging?

  • Nie znam, krótki research w necie nieco niepokoi ilością „odlecianych” stron, które ją promują, natomiast musiałbym zgłębić samą metodę by coś powiedzieć.

   • Pawel

    Podobno jest zweryfikowana naukowo, choć cała ta otoczka jaka wokół niej panuje w internecie nie zachęca.