Moje lata z ezoteryką

Zauważyłem, że części z Was bardzo pasują takie „wspominkowe” posty, pomyślałem więc, że poświęcę kilka słów moim doświadczeniom z ezoteryką. Nieco już o tym pisałem przy innych okazjach, np. Od ezoteryka do sceptyka, ale nigdy nie próbowałem „strzelić” dłuższego wpisu w temacie. Czas to nadrobić :)

Jest taka sytuacja, która zawsze mnie niezmiernie bawi w dyskusji. Ktoś, najczęściej osoba która dopiero weszła w świat ezoteryki i wydaje jej się, że oto stanęły przed nią tajemnice nieznane zwykłym ludziom, rzuca mi tekst o tym, jak to zamykam się w świecie nauki, a tam jest cały wielki, prawdziwy świat o którym nie mam pojęcia.

Cóż… Potrzymaj mi piwo.


W „ezo” wszedłem w zasadzie na równi z rozwojem osobistym. Moje pierwsze lata zainteresowania NLP, hipnozą, coachingiem i pokrewnymi upłynęły w środowiskach mocno zaangażowanych w różne ezoteryczne koncepcje. Bioenergia, reiki, szamanizm, magia rytualna – wszedłem w to wszystko z ogromnym zaangażowaniem i fascynacją.

Wyczuwanie aury i próby „przesuwania” ludzi bioenergią? Było! Łącznie z trenerem opowiadającym o wywoływaniu bioenergią orgazmów i innych powalonych odlotach, które wspominam dziś z niemałym zażenowaniem.

Rytuały szamańskie, wzbogacone różnymi dziwnymi środkami? Były! (W tamtych czasach zresztą legalne było dużo więcej niż dziś – gdzieś w połowie tego okresu jakiś poseł wszedł na pierwszą stronę przykładowego etnoszopu i wpisał wszystkie zawarte tam substancje do ustawy delegalizującej… co zresztą doprowadziło do zabawnych sytuacji w których ta sama substancja aktywna była legalna lub nielegalna, w zależności od rośliny z której pochodziła. Ot, jeden korzeń został zdelegalizowany, a drugi nie… Zdaje się, że sytuacja pozostała taka sama do dzisiaj.)

Magia rytualna, przyzywanie bóstw i demonów? Była! (Choć zawsze sugerowałem, by zacząć od przyzwania ciasteczkowego potwora…) Uczucie przyzwania Marduka było niesamowite, a znajomy długo reagował nerwowo na „Tomek, podaj nóż” po jednym demonicznym motywie.

Wychodzenie z ciała? Dziwne medytacje w środku nocy w lesie Kabackim? Nie takie rzeczy się robiło!

Eeh, młodość… Dobra, oddawaj mojego Guinessa!


Jest naprawdę niewiele rzeczy z ezoteryki, których nie próbowałem. Z tych o których wiem – nie bawiłem się w faktyczny wamipiryzm (za moich czasów były ponoć w Warszawie dwa środowiska „sanguinarian”, czyli po prostu ludzi pijących krew innych -ochotników, często miało to podtekst sadomaso – i stylizujących się na wampiry). Choć stosowałem różne medytacje, nie wybrałem się nigdy na Vipassanę – szkoda mi było tygodnia, tak po prawdzie. Ale praktycznie wszystko inne z czym się zetknąłem próbowałem. Czasem było ciekawie, czasem bezsensownie, ale próbowałem.


Wszystko zaczęło się od tego, że środowisko przez jakie wszedłem do rozwoju osobistego było mocno osadzone w ezoteryce. Grzegorz Halkiew, u którego byłem na pierwszym Praktyku, szkolił też z „uzdrawiania” bioenergią (tak, załapałem się na takie szkolenie – powtarzam, w tamtym czasie łykałem wszystko jak pelikan po rocznej głodówce). Również Michał Jankowiak, do którego grupy znajomych/uczniów dołączyłem później, mocno siedział w tematyce ezoteryki – pod wieloma względami dużo mocniej niż Halkiew. Zresztą duża część ówczesnego środowiska rozwoju osobistego poznała się przez zainteresowanie tematyką świadomych snów czy doświadczenia wychodzenia z ciała (OOBE). W tamtych zamierzchłych czasach internetu, wiele takich osób kręciło się po różnych mikroforach rozwojowych, zarażając się wzajemnie różnymi ideami.

To wszystko było, oczywiście, takie fascynujące i niezwykłe. Cały nowy świat, o którym nie miałem pojęcia. Dlatego z tej perspektywy doskonale rozumiem tych wszystkich ezoterycznych neofitów, którzy myślą, że właśnie złapali Hastura za macki i oto odkrywają prawdę o świecie nieznaną innym…

Tylko, jakby to ująć… Ja tam byłem, w bębenek rytualny z nimi waliłem, zaklęcia intonowałem. Zwłaszcza w środowisku Michała robiliśmy ogromną ilość różnych dziwnych eksperymentów i doświadczeń. Michał był też bardzo otwarty jeśli chodzi o dzielenie się wiedzą. Co wybrał się na jakiś zjazd czy szkolenie i przywlekł jakąś inicjację Reiki czy innego Pokemona, to już ochoczo inicjował naszą grupkę. Próbował nas zapoznać z różnymi ludźmi z ezo środowiska (nigdy nie zapomnę wampira energetycznego, który wstydził się z nami spotkać).  Organizował różne grupy ćwiczeniowe, długie dyskusje na różne ezotematy przy kebabie i inne ciekawe sytuacje. Dużo ciekawych opcji podrzucił też Piotr „Hanif” Krupa, wieloletni praktyk buddyzmu, ale też różnych okołomagicznych metod.

Potem, gdy ja już powoli z ezoteryki wychodziłem, w środowisku forum NLP Polska, z którym byłem wówczas związany wybuchła ogromna moda na tzw. Hemi-Synki, dudnienia różnicowe majce wprowadzać różne dziwne stany. W ogóle nieco rozminąłem się z NLP Polska – ja już wychodziłem z takich okołoduchowych i ezoterycznych idei, gdy tam one wybuchły pełną parą, ze względu na chwilowe fascynacje założyciela forum.


Jakkolwiek na ezoterykę patrzeć – to były niewątpliwie ciekawe doświadczenia. W kolejnych częściach tego wpisu postaram się opisać nieco z metod, które wtedy poznałem, jak również moje wnioski i obserwacje z tych lat, oraz – może nieco się tu powtarzając -co skłoniło mnie do zmiany podejścia i odejścia od tych klimatów. Mam nadzieje, że będzie to dla Was ciekawe :)Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Paweł Gabrysiak

  Co jak co ale o takie rzeczy bym Cię Arturze nie podejrzewał. Czekam na więcej :D

  • No ba! To jest ta cała zabawa, że o ile nie uważam doświadczenia za jakikolwiek wyznacznik do wypowiadania się w temacie (bo zawsze może być niereprezentatywne), to zwolennicy ezo je zwykle za takie uważają i rzucają teksty typu „najpierw doświadcz”… Tak 10-12 lat po tym, jak ja się tym bawiłem ;)

 • Al

  Witam panie Arturze. Mam jedną sprawę bardzo ważną dla mnie do rozwiązania, potrzebuję jedynie wiedzy psychologicznej. Pan jest psychologiem i coachem, więc mam nadzieję, że zna pan odpowiedź na moje kwestie.

  W skrócie:
  2 miesiące temu miałem myśl „moje wspomnienia nie są prawdziwe”. Uwierzyłem w nią. Od tamtego czasu mam mnóstwo myśli, wątpliwości na temat moich wspomnień, wymyślam ją na nowo itd. Do tego rzadko, ale jednak np. niedospanie albo zła dieta, które może też mają jakiś wpływ i myśli mocniej działają i zmieniają moje wspomnienia? Chyba np. wątpliwości mają wpływ na pamięć, na pamiętanie czegoś, przez co np. połączenia w mózgu są gorsze i łatwiej coś sobie wmówić? A ja mam od 2 miesięcy bardzo obsesyjne myśli. Już mi się szczerze mówiąc wszystko miesza, co jest prawdziwe, a co nie. Tyle wątpliwości, tyle myśli…

  Czy jakiekolwiek myśli, wątpliwości, wmawianie sobie, tworzenie przeszłości na nowo ma jakiś wpływ na zmianę wspomnień? Czy moje wspomnienia są prawdziwe, czy uległy zafałszowaniu przez te wszystkie myśli?

  Na necie jest mnóstwo artykułów o tym, że nasze myśli mają wpływ na nasze wspomnienia…

  Jestem BARDZO zmartwiony i smutny od tych 2 miesięcy. Dla mózgu nie ma nic gorszego niż brak wiedzy na jakiś temat, nie ma nic gorszego niż ewentualne życie w kłamstwie. A że wspomnienia są ważne dla całego życia, dla tożsamości, świadomości itd… To jest bardzo złe, bo jakąś porażkę można zawsze zaakceptować. A tego, że moje wspomnienia są fałszywe… Jak takie coś ewentualnie zaakceptować? No nie da się. A co jeśli jedne wspomnienia zmieniłem, a inne nie? Makabra. Aż sam sobie się nie dziwię, że się tym tak bardzo przejąłem. Pozytyw tylko taki, że już nic gorszego nigdy nie będę miał.

  • Myślę, że dobre byłoby z Twojej strony spotkanie z psychoterapeutą, najlepiej behawioralno-poznawczym będącym jednocześnie psychologiem. On/ona pomoże Ci popracować nad tą kwestią.

   Bo chodzi o to, że mózg niespecjalnie rozróżnia to, czy żyjesz w kłamstwie czy nie. To nie jemu to przeszkadza – to Ty masz pewne przekonania na swój temat, które utrudniają Ci teraz funkcjonowanie.

   Rzeczywistość n.t. wspomnień – nie tylko Twoich, a wszystkich ludzi – jest taka, że absolutnie wszyscy mamy wspomnienia bliższe i dalsze od prawdy. Za każdym razem gdy przywołujesz jakieś wspomnienie, zapisujesz je jednocześnie na nowo, z mniejszymi lub większymi modyfikacjami (zjawisko tak zwanej rekonsolidacji wspomnień). Pisałem o takich przykładach na tym blogu wielokrotnie, np. tutaj http://blog.krolartur.com/czy-williams-klamie-czyli-o-bledach-pamieci-w-praktyce/

   Po prostu, nasz mózg nie jest kamerą wideo. Rejestruje kilka kluczowych punktów wydarzenia, które następnie używa do stworzenia na nowo „symulacji” danego wydarzenia, gdy jest ono przywoływane, wzbogacając je o inne pasujące elementy. Z kolejnymi przywołaniami nowe elementy mogą być dodatkowo utrwalone, niektóre porzucone, itp. Tak to już działa, u każdego. Tak funkcjonuje nasz mózg i to jest dla niego naturalne i zdrowe. Jesteśmy ludźmi, nie kronikami ani nie kamerami wideo.

   Czy da się to zaakceptować? Powiedziałbym, że tak, bez problemu – wie o tym zjawisku większość psychologów czy studentów psychologii (nie każdy aż tak interesuje się pamięcią) i nie mamy z tym problemu, po prostu przechodzimy do porządku dziennego nad tym, że nasz mózg nie jest idealny. Więcej – jest to zjawisko aktywnie używane w ramach niektórych technik psychoterapeutycznych i psychiatrycznych. To, że tak bardzo cierpisz w wyniku spotkania z tą ideą jest wynikiem innych przekonań, które trzymasz w swojej głowie i które w połączeniu z tym faktem tworzą akurat mało zdrową mieszankę. Warto nad nią popracować i po prostu sobie ulżyć.

   • Al

    Hej Artur :)

    Prawdopodobnie trochę źle się wyraziłem i odpowiedziałeś na inną kwestię, mianowicie „wspomnienia się zmieniają, nie mogę z tym żyć”.

    Natomiast mój problem brzmi: „w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem różne myśli i wątpliwości na temat wspomnień, potrzebuję wiedzieć czy te myśli coś zmieniły czy nic nie zmieniły”.

    Choć może odpowiedziałeś na to drugie, ale chyba nie.

    W skrócie ci przedstawię jak to wyglądało chronologicznie, by to było jasne i przystępne.

    Żyję sobie spokojnie, bez żadnych zmartwień. Nagle jednak myśl kompletnie z niczego „moje wspomnienia są fałszywe”. I od tamtego momentu zacząłem się zamartwiać, że może faktycznie tak jest i zacząłem mieć MULTUM myśli zmieniających moje wspomnienia, miałem różne wątpliwości itd. Te wszystkie myśli trwają do dzisiaj.

    Już kilka dni potem przeszukałem trochę informacji w necie odnośnie wspomnień i znalazłem to o czym też ty też mówisz, czyli że odtwarzając wspomnienia za każdym razem trochę je zmieniamy, jakieś może szczegóły, czy coś takiego.
    I teraz tak: to, że się ogółem zmieniają wspomnienia nie jest dla mnie żadnym problemem. Skoro każdy tak ma to nic z tym nie zrobię, trudno. Problemem jest to, że przez swoje różne myśli mogłem kompletnie popsuć wspomnienia. By znów być szczęśliwy muszę znać odpowiedź na pytanie: czy te moje myśli coś zmieniły w moich wspomnieniach czy nie? A ja miałem naprawdę różne myśli, w różnych sytuacjach i stresowych i przed snem, czyli przed tym jak mózg analizuje wszystko…

    A rzeczy jak np niewyspanie, zła dieta itd mają wpływ na funkcjonowanie umysłu. I chyba co za tym idzie np pod wpływem złej diety możemy tak ogółem na co dzień bardziej fałszować wspomnienia niż gdybyśmy mieli dobrą dietę? Czy w moim przypadku zjedzenie czegoś niezdrowego, pogarszającego działanie umysłu mogło mieć wpływ i przez to moje myśli miały duże szanse na zmianę moich wspomnień?

    Czy i w jakim przypadku takie świadome myśli jak ja miałem mogły zmienić wspomnienia? A np alkohol. Co prawda go w tym czasie nie piłem, ale czy gdybym był pod wpływem alkoholu i do tego dołożył takie myśli to czy to by zmieniło wspomnienia?

    Bardzo cierpię i jest to zrozumiałe, bo na dłuższą metę raczej nie da się żyć mając w głowie, że przez różne swoje myśli mogłem kompletnie pozmieniać wspomnienia.

    Dla mózgu nie ma chyba nic gorszego niż niewiedza. Mózg musi wiedzieć. Ja muszę wiedzieć jak jest. To normalne. A w przypadku przeszłości jest to w ogóle obowiązkowe, bo nie da się żyć ze świadomością, że moja przeszłość mogła być zmieniona przez moje własne różne myśli.

    Inna rzecz – pisałeś, że mózg nie rozróżnia prawdy od kłamstwa. Tak faktycznie jest? Bo mi się wydaję, że jednak rozróżnia/powinien rozróżniać. Np. jest coś takiego jak techniki pamięciowe służące zapamiętywaniu. Polegają one na tworzeniu/wizualizowaniu pewnych rzeczy, nawet związanych z nami samymi. W takim razie niejako tworzymy fałszywe wspomnienia. A jednak tak nie jest i mózg właśnie rozróżnia, że to fikcja. Tak samo jest z jakimiś technikami NLP itd – takimi gdy tworzymy kompletnie nowe obrazy. Mózg chyba ich nie odbiera jako prawdę, nie?

    Trudno żyć z myślą: „może w ciągu ostatnich 2 miesięcy kompletnie pozmieniałem wspomnienia, może nie, mam to gdzieś”.

    Mam nadzieję, że mi pomożesz, bo mój mózg po prostu oczekuje prawdy/wiedzy.

    Z góry dzięki za pomoc :)

    • Ok, wiec tak – szanse na to, że kompletnie w 2 miesiące pozmieniałeś wspomnienia są mniej więcej takie, jak że tak naprawdę jesteś agentem z marsa z wymazanymi wspomineniami a’la pamięć absolutna (opowiadanie, nie film ;) ). Czyli dramatycznie niskie. Tak, modyfikacja pamięci zachodzi non stop, ale jest ona zwykle stopniowa. Przypisanie sobie jako własnych wspomnień historii, która przydarzyła się znajomemu. Zmiana szczegółów. Wstawienie twarzy. Uwierzenie w jedną wyobrażoną historię, która nie miała miejsca, a którą parę razy sobie przywołaliśmy. Dramatyczna zmiana jakiej się boisz w takim tempie jakiego się boisz być może teoretycznie byłaby możliwa, ale na poziomie hardkorowego celowego prania mózgu przy współpracy obiektu takiego prania mózgu.

     Czy Twoje myśli coś zmieniły w Twoich wspomnieniach? Coś pewnie tak. Czy zmieniły dużo? Niemal na pewno nie.

     Zła dieta nie będzie według mojej wiedzy w żaden sposób wpływała na fałszowanie wspomnień. Niewyspanie co ciekawe mogłoby takie fałszowanie ograniczyć – bo konsolidacja śladów pamięciowych następuje w dużej mierze w trakcie snu rem, więc jak masz niedobór snu rem, to szwankuje Ci ogólnie zapamiętywanie – w tym modyfikacja wspomnień. Alkohol, podobnie, może zaburzyć powstawanie śladów pamięciowych w ogóle – w tym rekonsolidację wspomnień.

     Jednocześnie przyznam, że ten poziom obawy jaki podajesz w mojej ocenie sugerują, że przydałaby Ci się pomoc terapeuty, tak dla uspokojenia.

     Ty musisz wiedzieć, bo masz takie przekonania. Ale to Twoje przekonania uwarunkowane, nie Twojego mózgu. tu utożsamiasz, nieco błędnie, swoje pragnienia świadome z tym czego miałby pragnąć Twój mózg. I znów, jak najbardziej da się żyć z taką świadomością – to co deklarujesz to Twoje przekonanie, nie fakt absolutny. Ale przekonanie na tyle silne i sprawiające Ci na tyle bólu,że zachęcałbym do poszukania pomocy.

     Na poziomie obiektywnym mózg nie odróżnia prawdy od kłamstwa. Może „katalogować” pewne rzeczy jako prawdę i pewne jako fałsz – ale to co innego niż rozróżnianie obiektywnej prawdy czy obiektywnego kłamstwa. To bowiem ludzkie koncepcje poznawcze, a nie coś rzeczywistego. Nie odnosząc się może bezpośrednio do Twoich przykładów (bo musiałbym wejść w ilość niuansów, których mi się nie chce po prostu ogarniać ;) ), ogólnie odpowiem Ci tak: wyobrażenie sobie czegoś dostatecznie realistycznie i dostatecznie wiele razy wystarczyłoby, żebyś zaakceptował to wyobrażenie jako wspomnienie i miał kłopoty z odróżnieniem czy było to prawdziwe wydarzenie, czy nie. Oczywiście, jeśli w wydarzeniu pojawiałyby się treści sprzeczne z rzeczywistością np. że uratował Cię Batman przed Dr. Doomem (co oczywiście nie mogło się wydarzyć, bo pierwszy to DC a drugi to Marvel… a no i to postacie fikcyjne :P ), to mógłbyś np. zacząć je katalogować jako marzenie senne – ale sny, które faktycznie miałeś.

     • Al

      Artur – dzięki za odpowiedź.

      Oczywiście, że to jest moje przekonanie (to, że muszę wiedzieć czy moje myśli zmieniły wspomnienia czy nie). Oczywiście, ja doskonale od początku o tym wiem. Bo mogę być cały happy, że wszystkie moje wspomnienia mogą być zmienione. Teoretycznie tak może być. Można takie coś sobie wyobrazić.

      Ale….. Uwierz mi – akceptacja takiego czegoś to najtrudniejsza rzecz na świecie. Naprawdę. A już na pewno najtrudniejsza rzecz do akceptacji. Myślę, że się ze mną zgadzasz.

      Bo ten mój problem dotyczy każdej myśli odnośnie przeszłości. Skąd ja mam brać jakąś kontynuację, jakąś ciągłość mojego życia, nawet wsparcie z przeszłości, skoro mogłem takie wspomnienie zmienić byle jak przez własne myśli? To na każdym kroku będzie zmniejszało radość z życia.

      To nie jest tak jak z przegraniem medalu na olimpiadzie albo rzuceniem przez dziewczynę, czy śmiercią bliskiej osoby. Te niepowodzenia mogą boleć, ale one na całe życie z tobą nie zostaną. A mój problem już tak. Te problemy dotyczą, ojej, kilku myśli w tym dotyczą jednego szczegółowego zagadnienia. A mój problem dotyczy całej przeszłości.

      Większego problemu niż mój nie ma. Ok, tak może mówi wielu ludzi i mając w sobie te złe emocje zmniejsza rangę innych problemów. takie coś występuje. Ale jakby obiektywnie na to spojrzeć to jednak mam rację i mój problem jest najtrudniejszy ze wszystkich.

      Twoja odpowiedź jest dosyć pesymistyczna (ale dobrze, ma być realna) – czyli jednak te moje myśli mogły coś zmienić? Bo spotkałem się z opinią, że takie myśli jak moje nic nie mogły zmienić, bo dla mózgu świadomość to bardzo ważna rzecz i mózg nie pozwoliłby sobie na jakąkolwiek celową zmianę wspomnień. Też z tego względu, że z ewolucyjnego punktu widzenia wspomnienia są dla nas bardzo ważne, bo mają nas chronić przed zagrożeniem itd.

      A znasz jakąś literaturę odnośnie prawdziwości wspomnień? Jakieś badania lub książki? Bo na jakiejś podstawie sądzisz, że coś się mogło zmienić, ale nie dużo. Czyli takie celowe myśli jak ja miałem nie zmieniają pewnych rzeczy? Jakiś dowód naukowy by się przydał.

      Pozdrawiam, dzięki za pomoc.

     • „Ale…..
      Uwierz mi – akceptacja takiego czegoś to najtrudniejsza rzecz na
      świecie. Naprawdę. A już na pewno najtrudniejsza rzecz do akceptacji.
      Myślę, że się ze mną zgadzasz.”

      Nie, nie zgadzam się z Tobą. To nie jest ani trudna, ani łatwa rzecz, obiektywnie. To Ty konkretnie masz z nią kłopot, ze względu na jakieś swoje przekonania. Dlatego zachęcam uporczywie do skorzystania z pomocy terapeuty. Bo de facto robisz tragedię i ogromną rzecz z naturalnego, automatycznego i nie mającego większego znaczenia mechanizmu, który i tak działał gdy o nim nic nie wiedziałeś – ale gdy się dowiedziałeś, to się przeraziłeś. Krótka piłka – możesz znieść rzeczywistość. Bo już ją znosisz, czy o tym wiesz, czy nie.

      „Bo ten mój problem dotyczy każdej
      myśli odnośnie przeszłości. Skąd ja mam brać jakąś kontynuację, jakąś
      ciągłość mojego życia, nawet wsparcie z przeszłości, skoro mogłem takie
      wspomnienie zmienić byle jak przez własne myśli? To na każdym kroku
      będzie zmniejszało radość z życia.”

      Skoro zakładasz, że będzie, to pewnie będzie. Ja mam to gdzieś, wiec mi nie będzie :) Po prostu biorę korektę na to, że coś co pamiętam mogę pamiętać błędnie :) Ogranicza ilość kłótni zbędnych, czyli na plus :)

      „To nie jest tak jak z
      przegraniem medalu na olimpiadzie albo rzuceniem przez dziewczynę, czy
      śmiercią bliskiej osoby. Te niepowodzenia mogą boleć, ale one na całe
      życie z tobą nie zostaną. A mój problem już tak. Te problemy dotyczą,
      ojej, kilku myśli w tym dotyczą jednego szczegółowego zagadnienia. A mój
      problem dotyczy całej przeszłości.”

      Nie. Twój problem dotyczy konkretnych przekonań którymi robisz sobie krzywdę.

      „Większego problemu niż mój nie
      ma.”

      Zamieńmy się – Ty oddasz mi wszystkie swoje pieniądze dotyczas oraz 50% wszystkiego co kiedykolwiek zarobisz. A ja wezmę na siebie Twój problem. Hipnozą przetransferuję, albo coś. Dobry deal? Skoro większego być nie może?

      Srsly, Urwana ręka albo walnięty obszar V6 przez co resztę życia spędziłbym w stroboskobie byłyby na mojej skali tak daleko ponad tym co opisujesz, że nie wahałbym się mikrosekundy wybierając Twój problem :)

      „Ale jakby
      obiektywnie na to spojrzeć to jednak mam rację i mój problem jest
      najtrudniejszy ze wszystkich.”

      Nie. Jakby obiektywnie na to spojrzeć to nie masz racji – choć jesteś niewątpliwie przekonany, że ją masz. Twój problem, realnie, jest absolutnie żaden i jest robieniem z igły wideł. Co nie jest wyrazem braku szacunku do Twojego cierpienia – rozumiem, że cierpisz bardzo. Dlatego sugeruję skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Bo sam sobie robisz kolosalną krzywdę czymś, co jest, mówiąc wprost, pierdołą.

      Nie, dla mózgu wspomnienia naprawdę nie są bardzo ważne. Zmienia je regularnie. To Ty je wyolbrzymiasz.

      Literatura – np. Chabris i Simmons, „Niewidzialny goryl”, koło połowy rozdziałów jest w interesującym Cie temacie.

 • ledres

  Arturze, czy Vipassanę zaliczasz do ezoteryki?
  I świadome śnienie też?