List o Anonimowych Alkoholikach

Wielu czytelników wie, że jestem dość cięty na organizację Anonimowych Alkoholików (czy inne pokrewne organizacje oparte na ideologii 12-kroków). Uważam – w oparciu o dostępne badania naukowe w temacie – że są one nie tyle nawet nieskuteczne, co wręcz szkodliwe . Długoterminowo nie różnią się skutecznością od rzucania bez żadnego wsparcia, a ideologicznie zwalczają faktycznie skuteczne, ale nie wymagające totalnej abstynencji metody.

Dziś napisał do mnie czytelnik, który przeszedł przez ten proces i chciał się podzielić spostrzeżeniami. Za jego zgodą załączam jego list, a w kolejnym wpisie przedstawię swój komentarz do niego.

alko

„Witam Pana.

Z uwagą przeczytałem Pańskie artykuły dot. metod leczenia alkoholizmu, w szczególności z uwzględnieniem krytycznego podejścia do metody 12 kroków AA. Na artykuły te trafiłem przypadkowo szukając nieco innych, acz spokrewnionych tematycznie informacji. Przyznam się, że lektura wprawiła mnie w zdumienie, ponieważ po raz pierwszy znalazłem w sieci potwierdzenie własnych obserwacji i przemyśleń.

Miałem dość długi kontakt z AA (maj 2011 – koniec 2013 dość regularnie, od tego czasu do dziś sporadycznie) – jako elementem wspierającym terapię odwykową, a później samodzielnym elementem wsparcia w abstynencji. Moje obawy zaczęły się rodzić, kiedy zorientowałem się, że sposób funkcjonowania tej instytucji ma wiele elementów prania mózgu charakterystycznych dla sekt i nastawionych na pozyskanie jak największej liczby „duszyczek” i ich utrzymanie. Oto moje spostrzeżenia:

 1. Określenie „wspólnota” samo w sobie jest już oszustwem, ponieważ AA posiada wszystkie cechy organizacji, w tym podstawowe takie jak struktura organizacyjna i hierarchia,
 1. Mimo zapewnień, że nie chodzi o abstynencję tylko o rozwój tak naprawdę wszystko kręci się wokół abstynencji i jest ona niemal bożkiem stawianym na piedestale (rocznice i imprezy z tym związane),
 1. Jakakolwiek polemika z paradygmatami jest zwalczana i tępiona, w tym niejednokrotnie bardzo agresywnie,
 1. Brak jakichkolwiek konkretów – na wszystko można uzyskać odpowiedź „idź na mitting”,
 1. Brak innych płaszczyzn kontaktu, niż związane z AA i „trzeźwieniem”,
 1. Propagowanie niebezpiecznych praktyk pomocy psychologicznej przez osoby niewykształcone i często z mocno pokrzywioną psychiką (sponsoring),
 1. Potęgowanie psychozy irracjonalnego strachu przed alkoholem i wszystkim, co w jakikolwiek sposób, bezpośredni lub pośredni, jest z nim związane. Jest to szczególnie niebezpieczne i niejednokrotnie straszliwe w skutkach. Skoro granicą „a co mi tam” jest najdrobniejsza ilość alkoholu i ten AAwski „jeden kieliszek” – to prowadzi to do sytuacji rzeczywistych zapić na śmierć. Wypiłeś jeden kieliszek po 20 latach abstynencji – jesteś na zero, w punkcie wyjścia, nic nie zrobiłeś przez te 20 lat – to po co żyć? Lepiej się zapić.
 1. Odcinanie się od ludzi wykazujących krytycyzm i próbujących polemizować z paradygmatami czego aktualnie doświadczam.
 1. Hipokryzja, zakłamanie i druga „idealna” twarz. Program wymaga uczciwości. Jeden z większych znanych mi piewców AA jest paserem. „Pogoda ducha” – czy można w ogóle o czymś takim mówić paląc 40 papierosów dziennie?


Ponadto względem własnych przeżyć po mitingach stwierdziłem:

 1. Jedyna styczność jaką miałem z alkoholem (w sferze werbalnej oczywiście) przez dłuższy czas była na mittingach, ponieważ w pewnym okresie wyeliminowałem go całkowicie ze swojego otoczenia.
 1. Po mitingach miałem sny alkoholowe.
 1. Mimo dobrego samopoczucia w czasie mitingu i bezpośrednio po, za 2 – 3 dni przychodził mocny dołek.


Przez pewien czas myślałem, że może mój wzrastający krytycyzm jest spowodowany jakimś „pełzającym nawrotem” choroby alkoholowej, ale teraz widzę, że to g. prawda. Na chwilę obecną mam ponad 5 lat abstynencji, nie mam problemów z jej utrzymaniem, prowadzę bardzo aktywne życie, poddałem się również terapii psychodynamicznej, która pomału przynosi zadziwiające efekty. Dodam też, że nie interesuje mnie picie kontrolowane.

Wydaje mi się, że ludziom takim jak ja robi się znaczną krzywdę wrzucając ich do jednego worka z alkoholikami pijącymi długotrwałymi ciągami i traktując ich jedną miarą terapeutyczną. Ja na przykład nigdy nie miałem ciągu, nigdy nie klinowałem, moja rodzina, jak rzuciłem hasło, że jestem alkoholikiem pukała się po głowach.

Reasumując uważam, że AA może i jest dobre dla alkoholików „gamma” z mocnymi zmianami w mózgu, niezdolnymi już do żadnego rozwoju, ale zdolnymi do utrzymania abstynencji, natomiast dla jednostek z potencjałem rozwojowym, bez uszkodzeń mózgu jest niebezpieczne i wręcz zabójcze.

Niech Pan pisze więcej o tym, może czas obalić mity.


P.S.

Nie napisałem jeszcze o jednej kluczowej sprawie, sankcjonującej mz. sekciarski charakter tej organizacji. Mianowicie przychodząc po raz pierwszy na miting słyszy się, że „jesteś tu dzisiaj najważniejszy”. Rzeczywiście przeważnie przyjęcie jest bardzo otwarte i serdeczne, ale niestety też, w niektórych względach, bardzo chłodno skalkulowane na taki efekt. Sam nieraz słyszałem „starych AAwców” napominających „niepokornych” – na zasadzie: „hamuj się z tym co mówisz, bo widzisz, że są nowi”. Duży nacisk jest położony na to, żeby na nowoprzybyłych zrobić jak najlepsze wrażenie i jak najlepszy obraz organizacji. Potem, z biegiem czasu, okazuje się, że to nie jest takie jednak bezinteresowne, co raz częściej słyszy się „oddaj co dostałeś” i to dosłownie. Choć tak naprawdę nic nie dostałem, nagle pojawiają się naciski, że może by jakaś służba, jakieś zaangażowanie się większe na rzecz „wspólnoty” itp. itd. Tą presję się po prostu czuje. Dokładając do tego ciągłe utrzymywanie „trzódki” w strachu przed „wszechmocnym alkoholem” mamy idealny obraz sekty! Ludziom z potencjałem rozwojowym, a takich wśród nałogowców mz. jest procentowo więcej, niż przeciętna społeczna, ta sekta po prostu podcina skrzydła, kradnie całą energię i zniewala duszę.


Przepraszam, że tak Pana tym zarzucam, ale czuję się o 2 tony lżejszy”


Mój komentarz w kolejnym wpisie :)Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Bardzo ciekawe spostrzeżenia, w dużej mierze pokrywające się z tym, co słychać o tej organizacji. W tym co czytałem i słyszałem o AA najbardziej zadziwia mnie zatwardziałość w prowadzeniu „leczenia” wyraźnie wbrew mocno ugruntowanej wiedzy psychologicznej,

  Poza takimi podstawami jak to, że najczęściej przetwarzane bodźce są nam potem bardziej dostępne (ciągle rozmawiasz o alkoholu, ciekawe o czym będziesz myślał ); przez reaktancję i dysonans poznawczy (jeżeli ktoś będzie ci pokazywał, że schrzaniłeś to na pewno nie będziesz się bronił…), przez pozostawianie ludzi w trudnej sytuacji samych sobie (napiłeś się – nie przychodź, w końcu na pewno nie jest to moment w którym szczególnie potrzebujesz pomocy) aż na dożywotniej tożsamości kończąc („jesteś alkoholikiem, tylko trzeźwym.”, a dlaczego nie np. „Nie byłem alkoholikiem przez 15 lat, teraz znowu się napiłem”).

  Zastanawiające jest zwłaszcza to ostatnie założenie czyli „alkoholikiem jesteś do końca życia”. Podczas kursu profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych pytałem praktykujących terapeutów o taką teorię dot. uzależnień i ich odpowiedzi były wymijające. W rodzaju „Nawet jeżeli rzuci nałóg, to ja nie chciałbym mówić że nigdy do tego nie wróci, bo kiedyś może mieć nawrót”. Mimo że w trakcie zajęć mówiono, że nałóg wynika w głównej mierze z niezdolności do radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem, co często jest pochodną wychowania itd.

  Jednak jak rozmawiam np. z expalaczami, to większość z nich mówi „rzuciłem palenie”. Nie mówi o sobie „niepalący palacze”, a jeżeli ktoś z nich wróci do papierosów to mówi „nie paliłem 3 lata, teraz znowu palę”. Bez biczowania się.. Nawet osoby, które miały poważne problemy z narkotykami nie mówią, że są czyści (choć są i tacy), tylko po prostu że przestali je brać lub palą marihuanę raz na dwa miesiące.

  Kończąc pozytywnie – z badań na młodzieży które czytałem w trakcie kursu wynikało, że najlepszą profilaktyką nałogów jest uczenie tzw. life skills. Czyli wyznaczania celów, komunikacji, radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Szkoda że u nas coaching oraz szkolenia są zwykle podawane w tak tragicznej formie, bo to byłaby szansa na pewną zmianę na poziomie systemowym.

  • Sęk w tym, że alkohol to de facto grzech w tym układzie, a nie możesz być „trochę grzesznikiem”. Ale o tym w kolejnym wpisie :)

 • Maciej Gotkowski

  Arturze możesz proszę polecić jakies rzeczowe, najlepiej zawiewrające opisy badan artykuły krytykujące aa?

  • Zaraz będzie drugi art w temacie z linkami.

 • Aleksy Silva

  Używając Arturze twoich standardów dyskusji ten wpis jest stratą czasu, ponieważ nie opiera się na żadnych badaniach.

  Kogo obchodzi czyjeś doświadczenie naszpikowane błędami poznawczymi? ;)

  Jestem zszokowany. Subiektywny wpis, który jest niepoparty żadnym konkretem – wpis bezwartościowy. ;)

  A tak na poważnie, to buszując po internecie wielu psychoterapeutów w swojej ofercie, wręcz poleca lub współpracuje z AA. Jak takie nakładanie się tych środowisk oceniasz? Brak znajomości nowych badań czy korzystanie z prestiżu AA, który jednak wśród przeciętnego człowieka kojarzy się z koniecznością przerwania nałogu?

  • Dlatego właśnie kończę drugi wpis, z komentarzem do listu już w oparciu o badania :)

   Co do współpracy – kwestia braku znajomości badań + przedstawiania AA jako jedynej możliwości.

  • Były aowiec

   Aleksy Silva: jeżeli Ciebie nie obchodzi czyjeś
   doświadczenie, czy to znaczy, że nikogo nie obchodzi? Czy projekcja nie jest błędem
   poznawczym? Czy aby na pewno zresztą Ciebie to nie obchodzi, skoro zadałeś
   sobie trud przeczytania wpisu i skomentowania go? Co więc prezentuje Twój
   komentarz? Ano można w nim zauważyć: projekcję, zaprzeczenie i sprzeczność –
   ciekawa mieszanka z psychologicznego punktu widzenia. Jak więc odczytuję Twój
   komunikat? Ano tak: nie zgadzam się z wpisem, ale nie mam argumentów, żeby poprzeć
   swoje stanowisko, boję się, że to, co jest tam napisane jest prawdą.

   • Panowie, proszę, nie bijcie się :) Były Aowiec, tutaj akurat trochę Ty projektujesz, Aleksy odnosił się np. do kryteriów argumentacji, które na blogu podawałem i nie był to realny zarzut :)

 • kurdupel03

  Witajcie
  Przeczytałem ten artykuł z „polecenia”, jeden z przyjaciół AA podesłał mi link.
  Niezaprzeczalnie to co jest napisane w tym artykule jest prawdą, ale…
  Będę pisał ogólnikowo, są grupy gdzie praktykuje się rzeczy o których jest mowa w artykule typu; rocznice, zabawy „aowskie”, są również „sponsorzy” którym program 12 Kroków pomylił się z programem terapii.
  Jak w każdej społeczności tak i w AA są hipokryci, frustraci, nieudacznicy i karierowicze i chcąc podważyć sens AA i program 12 Kroków można opierać się na tych ludziach.
  Na szczęście tak jak w życiu tak i w AA idzie nowe i ci tzw starzy aowcy odstawiani są na boczny tor, grupy na których kiedyś straszyło się alkoholem min. poprzez odradzanie chodzenia wszędzie tam gdzie jest alkohol, nawet na chrzciny własnego dziecka zmieniają się i zamiast terapeutyzować zaczyna się mówić o programie 12 Kroków.
  Jest taka stara maksyma „Aby zniszczyć wroga, należy go bardzo dobrze poznać”, zapraszam do pójścia na kilka grup (miting otwarty) nie po rycersku tylko z otwartym umysłem i posłuchać o czym się na tych grupach mówi.
  Być może traficie na grupy na których są rzeczy opisane w artykule, ale jest też duża szansa że traficie na grupy które działają całkiem inaczej, stosując w swoim działaniu 12 Tradycji :-)
  Życzę Pogody Ducha
  P.S. Miałem szczęście trafić w AA na ludzi z otwartym umysłem, którzy przeprowadzili mnie przez program 12 Kroków za co jestem im i Wspólnocie AA wdzięczny.
  Jeszcze rok temu czytałbym ten artykuł na wielkich emocjach i w komentarzach nie załował pięknej polszczyzny, dzisiaj po „praniu” mózgu w AA jestem w stanie rozmawiać z każdym nawet w tematach nie przyjemnych dla mnie.
  Pozdrawiam
  ten który jest wdzięczny za wyprany mózg przez AA :-)

  • Były aowiec

   Pewnie rok temu napisałbym to samo, co Ty, ale teraz już się
   pod tym bym nie podpisał. Ostatecznie zrezygnowałem z mitingów we wrześniu
   bieżącego roku i tego nie żałuję. Owszem każdy może iść na miting otwarty, tylko…
   tylko nie jest to to samo, co miting zamknięty, gdzie można kisić się we
   własnym sosiku. 4 przeszło lata plątania się po mitingach w sumie może z 5
   różnych grup dało mi w miarę możliwości klarowny obraz tej sekty. Żeby móc na
   to spojrzeć obiektywnie potrzebowałem nabrać dystansu, bo wcześniej pewnych
   rzeczy, związanych z sekciarską psychomanipulacją, po prostu nie zauważałem.

   Biorę sobie na tapetę np. dzisiejszą myśl przewodnia i co
   czytam?:

   „Powinniśmy bacznie
   siebie obserwować i zważać na to, o czym i w jaki sposób myślimy.

   Studiowanie i codzienne stosowanie Programu przygotowuje nas do radzenie sobie
   z niebezpieczeństwem. Uczymy się rozpoznawać „objawy nawrotu” i
   natychmiast dawać im odpór.

   „Wpadka” zaczyna się, jeszcze zanim faktycznie sięgniemy po pierwszy
   kieliszek, w chwili, w której zapominamy, kim jesteśmy; gdy pozwoliwszy sobie
   na nieodpowiedni sposób myślenia o alkoholu, zaczynamy tracić kontakt z
   rzeczywistością.

   Praca nad Programem AA to w dużej mierze trening samowiedzy, czujności i
   prawidłowego myślenia.”

   Słowa i sformułowania klucze paranoicznej aowskiej
   indoktrynacji: „o czym i w jaki
   sposób myślimy”, „niebezpieczeństwo”, „objawy nawrotu”, „wpadka”, „pierwszy
   kieliszek”, „zapominamy, kim jesteśmy”, „czujność”.

   Sporo tu tego,
   nie trzeba być specjalistą od sekt, żeby dostrzec mechanizmy utrzymania w
   strachu i nadania nowej tożsamości.

   Życzę pogody
   ducha i nieco krytycznego refleksjonizmu.

   • Przemysław Dariusz Łatkowski

    Domyślam się że owa „Myśl przewodnia” pochodzi z książki „24 godziny na dobę”, która NIE JEST literaturą AA. Nie ma się więc ona nijak do ruchu jako całości.

    • Były aowiec

     A przepraszam czyją literaturą jest? Braci Grimm? Te brednie czytano na każdym mitingu, na którym byłem, niezależnie od grupy. A potem „dyskutowano” na zadany temat.

     • Przemysław Dariusz Łatkowski

      Nie wiem „czyją”, na pewno nie jest to litetatura zaaprobowana przez BSK więc czytanie tej pozycji na mityngach nie jest zgodne z zasadami AA. Podobnie rzecz ma sie z „Dezyderatą”. Grupy same decyduja, jakie teksty czytaja na spotkaniach. Zapraszam na mityng grupy, ktora dziala zgodnie z sugestiami i zasadami opracowanymi przez Billa W. Poza tym jesli piszesz ze ktos na mityngu prowadzil „dyskusje” to bylo to raczej spotkanie Klubu Abstynenta a nie mityng AA. Na mityngu mowi sie tylko o swoich odczuciach, nie komentuje sie i nie polemizuje.

     • Były aowiec

      Może słowo „dyskusja” nie jest rzeczywiście adekwatne, było
      to raczej „pianie” zachwytów nad wspaniałością prezentowanych myśli, oczywiście
      w jedynie słuszne tonacji, tzn. nikt nie ośmielił się (oprócz mnie – czasami) podważyć
      jedynie słusznego kierunku rozumowania. Przez przeszło 4 lata na 5 grupach nie zdążyło
      mi się, żeby tego nie czytano. Wyjątkiem były mitingi rocznicowe i to nie
      zawsze. Jak zacząłem być krytyczny, to już mocno krzywo się na mnie patrzyli.
      Odnośnie samego programu, jak przy temacie „pierwszy krok” rzuciłem kiedyś, że
      z tą bezsilnością to lekka przesada i, że na prawdę dużo zależy ode mnie, to
      myślałem, że mnie zjedzą. Oczywiście w sposób aowsko zakamuflowany, bo przecież
      „wypowiedź może ujawnić jedynie własne doświadczenia”. A już największy „własnodoświadczeniowy”
      wp…ol dostałem, jak pojechałem po niebezpieczeństwach dotyczących sponsoringu.