Język korzyści, czyli prosta technika usprawniania sprzedaży i perswazji

Jest wiele rozbudowanych, zaawansowanych technik, które usprawniają komunikację czy sprzedaż. Warto je opanować, nawet jeśli wymaga to wiele wysiłku i pracy.

Ale jest też nieco takich niepozornych drobiazgów. Rzeczy szybkich do wyjaśnienia, łatwych do opanowania, ale dających całkiem solidnego „kopa”. Jednym z takich drobiazgów jest technika znana jako język korzyści.

Język korzyści (znany też jako przedstawianie korzyści zamiast cech) jest prostą, ale cenną techniką sprzedaży i perswazji. Nie jest go trudno opanować i nieco zaskakuje, że nie pojawia się w sprzedaży częściej. Aby zacząć go regularnie stosować, warto zrozumieć czemu bywa potrzebny. Łatwiej wtedy o nim pamiętać i nawykowo wykorzystywać.

Technika ta polega na tym, aby – przekonując rozmówcę do naszego pomysłu, czy klienta do zakupu – skupić się na korzyściach, jakie się z tym wyborem dla niego wiążą. Tymczasem wiele osób, zamiast skupić się na korzyściach, opiera się na cechach danego rozwiązania. Tak jest szybciej i łatwiej, nie widzą też powodu by przechodzić do korzyści. Błędnie zakładają bowiem, że korzyści są dla rozmówcy równie oczywiste, jak dla nich samych.

Mamy tu do czynienia z klasycznym wręcz błędem w myśleniu. Chodzi o założenie, że inni na pewno wiedzą to, co my sami. Skłonność do takich założeń jest silna, ale bardzo niebezpieczna. Zwykle bowiem wiedza innych osób jest odmienna od naszej. Czasem bardzo.


Co z tego wynika?

Cóż, dla nas może być oczywiste, że z danej cechy wynika określona korzyść. Że jeśli ten tablet ma wyższą rozdzielczość, to będzie go przyjemniej używać. Że jeśli to szkolenie jest w mniejszej grupie, to uczestnicy więcej z niego skorzystają, bo będzie im poświęcone więcej indywidualnej uwagi. Że jeśli to risotto jest z oliwą truflową, to będzie wzbogacone o dodatkowe warstwy smaku i będzie po prostu pyszne.


Dla rozmówcy wcale to nie jest oczywiste.

Więcej – dla rozmówcy nawet nie jest to prawdopodobne.


Dlatego konieczne jest „rozpakowanie” naszej wiedzy i jasne przedstawienie tego, czemu akurat ta cecha jest ważna. Jakie ma konkretnie konsekwencje dla rozmówcy. Co mu da takiego? Oczywiście, im lepiej znamy rozmówcę, tym łatwiej nam dopasować cechy i konsekwencje pod jego potrzeby. Jednak nawet jeśli nico  nim nie wiemy, zawsze dbajmy o to, by te konsekwencje „rozpakować”.

Język korzyści to właśnie takie „rozpakowanie”.

„To rozwiązanie/towar, ma taką cechę, co oznacza taką korzyść.” Taka formuła przekona dużo lepiej, niż zwykłe wymienienie cech.

Nawet lepiej jest przy tym pójść o krok dalej…

„To rozwiązanie/towar ma taką cechę, co oznacza taką korzyść, co ma takie konsekwencje dla Twojego życia.” Tak rozbudowany język korzyści daje dużo silniejszą motywację do decyzji.

„Ta książka napisana jest przystępnym językiem, co oznacza, że łatwo będzie ją przeczytać, dzięki czemu szybko ją skończysz i w praktyce wdrożysz zawartą w niej wiedzę.”

„Ten samochód ma niskie spalanie, co oznacza, że będziesz mniej płacił za benzynę i zostanie Ci więcej pieniędzy na Twoje hobby.”

„To oprogramowanie opiera się na silniku open source, co oznacza, że wiele firm może dokonywać uaktualnień, dzięki czemu nie będziemy przywiązani do jednego dostawcy i będziemy mieli lepszą pozycję negocjacyjną.”


Jasne, te rzeczy wydają się oczywiste. Ty je rozumiesz. Ale dla rozmówcy mogą nie być takie oczywiste, zwłaszcza jeśli chwile nie pomyśli. A często nie będzie mu się chciało pomyśleć, bo i czemu by miał to robić? To Ty chcesz go przekonać. Ty zadbaj, by było to jak najłatwiejsze.Praktyk Beyond NLP - skoncentrowana dawka rozwojowej wiedzy i praktycznych umiejętności. Komunikacja, inteligencja emocjonalna, perswazja, zarządzanie czasem, organizacja czasu. To wszystko i dużo więcej- już 17-25 marca 2018!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Piotr Bekier

  Artur znasz masz może badania w tym temacie? CZy technika po prostu jest oparta na jakimś błędzie poznawczym?

  • Wydaje mi się teraz na luźno, że w ramach badań nad SPIN coś tu wyszło, ale musiałbym poszukać. Kopnij mnie za jakiś tydzień-dwa, postaram się podrążyć.

 • Ppp

  Czasem można się wkopać – to, co dla sprzedawcy jest zaletą, dla klienta może być wadą. Kilka razy zdarzyło mi się udzielić sprzedawcy wykładu, dlaczego jego usługa jest wadliwa – mina była bezcenna. A wynikała z tego, że np. “łatwość wydawania pieniędzy dzięki karcie kredytowej” jest jej WADĄ, ponieważ wydając gotówkę, widzimy jej ubywanie, więc lepiej nad tym panujemy. Zdarzało się też, że produkt “opracowany specjalnie dla mnie” zupełnie do mnie nie pasował, o czym bankowiec mógł się przekonać, patrząc na historię mojego konta.
  Poza tym nawet Twoje przykłady wyglądają na standardowe “nawijanie makaronu na uszy” – z którym często się spotykałem. Wiedząc o tym, jako klient, uznam używającego takich tekstów sprzedawcę za kolejnego durnia, który unika konkretów, mówi wyuczonym “skryptem” i traci mój cenny czas. Np. przez dwie minuty gada o “wspaniałym produkcie finansowym”, zamiast po prostu powiedzieć, o jaki rodzaj chodzi – dzięki czemu w ciągu 10 sekund zauważę, czy mnie to w ogóle interesuje.
  Pozdrawiam.