Jesteś typem sceptyka, czyli nieco o pracy wymaganej do stania się sceptykiem

Niedawno w dyskusji jeden z rozmówców powiedział mi coś w stylu „jesteś typem sceptyka, więc…”

To bardzo wygodna postawa. Założenie, że bycie sceptykiem to „typ”, „on już tak ma”, itp.

Pozwala z jednej strony odrzucić uwagi sceptyka („on tak mówi tylko dlatego, że jest sceptykiem”), a z drugiej mieć w tym względzie luz samemu („ja nie jestem typem sceptyka, więc nic dziwnego, że dałem się nabrać na Amber Gold/anty-guru/homeopatię”).

Tyle tylko, że nie ma czegoś takiego jak „bycie typem sceptyka”.

Aby zostać sceptykiem naukowym potrzeba wykonać kawał ciężkiej pracy. Drugie tyle trzeba wykonywać, aby tym sceptykiem pozostać.

Jeśli miałbym próbować wskazać mój „typ” – jakkolwiek „typów” koncepcji naprawdę nie trawię – to wskazywałbym na siebie raczej jak na pasjonata. Gdy zainteresuje się jakąś kwestią to wchodzę w nią z przytupem i angażuje się bardzo mocno. Gdy wchodziłem do rozwoju osobistego – przez drogę mocno osadzoną w ezoteryce – to ostro wszedłem w różne dziwne rytuały magiczne i inne ciekawe zabawy. Trudno to by określić mianem „sceptycznego” podejścia – byłem raczej nienasycony w szukaniu nowych doświadczeń i perspektyw. Skończyłem Ramsey’a Dukes’a (notabene wciąż polecam), sięgałem po „Hermetyzm”, skończyłem „Hermetyzm” brałem się za Crowleya. Nie, żebym tylko czytał – rytuały magiczne, szamańskie i nie tylko, medytacje i różne inne dziwne doświadczenia. Ileż tego było! ;)

Sęk w tym, że gdy wszedłem w tematykę badań naukowych i błędów poznawczych, to wszedłem w nią z równą pasją. I dość szybko okazało się, że weryfikacja pewnych poglądów, które miałem w kontekście magii dawała, cóż, kiepskie efekty ;)


Ta pasja była niewątpliwie przydatna o tyle, że naukowe podejście do rzeczywistości jest tak naprawdę trudne.

Musisz zacząć od przyjęcia, że Twój mózg potrafi Cię oszukiwać. Na wiele, wiele, bardzo wiele sposobów. Wiele osób traktuje to jako swego rodzaju ujmę. Jak to?! Mój mózg? Mnie? Oszukuje? Moje doświadczenie może być błędne? Mogę sam się oszukiwać?

To trudne koncepcje do przyjęcia. Mocno podważające nie tylko naszą miłość własną, ale też poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie mogę ufać swojemu doświadczeniu, to może się przecież okazać, że mylę się w tak wielu kwestiach!


Dlatego bycie sceptykiem to praca. To potrzeba wyrobienia sobie konkretnych nawyków w myśleniu, tak by skupiać się na dowodach i ich jakości. To potrzeba dyscypliny pozwalającej wobec każdego poglądu wedle potrzeby sprecyzować realistyczne kryteria zmiany zdania – i co gorsza do ZMIANY tego zdania ilekroć te kryteria zostaną spełnione! To potrzeba ograniczenia zaufania do swojego mózgu i intelektu, z których kulturowo mielibyśmy być tak dumni. Przyznania, że ulegamy błędom poznawczym i samooszukiwaniu jak każda inna osoba.

Co gorsza, to też konieczność utrzymania tego wszystkiego. Nie wystarczy zrobić to raz i mamy z głowy. Jeśli nie utrzymujemy takiej dyscypliny non stop, to bardzo łatwo popadniemy w coś, co nazywam „chorobą sceptyka”. Sytuację, w której mieliśmy rację tak wiele razy, że zakładamy, że będziemy ją mieli zawsze. I już nie potrzebujemy weryfikować swoich poglądów, sprawdzać ich ani testować. Teraz już to co pomyślimy, to będzie prawdą.

Widziałem wielu sceptyków, którzy popadali w taką pułapkę. Sam regularnie muszę się zatrzymywać i zadawać sobie pytania o moje kryteria zmiany zdania, po to by w nią nie wpaść.


O ile łatwiej by było, gdyby to faktycznie była kwestia typów :D

Jestem sceptykiem i mam to z głowy. To mój typ, taki jestem. Nie muszę się starać, pracować, pilnować.

Ale tak łatwo nie ma.


Z drugiej jednak strony, nie narzekajmy. Bo owszem, bycie sceptykiem nie jest łatwe. Ale jeśli chcemy działać skutecznie, korzystać z tych narzędzi, które dają nam największe szanse na sukces – to jedyna realistyczna ścieżka. Jak na mnie, uczciwa wymiana ;)Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Piotr Bekier

  Arturze, sam spotykam z podobnymi dialogami ilekroć podkreślam że jestem sceptykiem naukowym. Zazwyczaj słyszę coś w stylu ” jako że jesteś sceptykiem (gdzieś po drodze ucieka im naukowy a to przecież istotna kwestia) to szukasz dziury w całym” itp. A przecież to nie tak że jak cenisz naukę i idące za nią sceptyczne myślenie to ten sceptycyzm jest że tak to nazwę autorytarny. W sensie jeśli naukowy sceptyk krytykuje to nie krytykuje dla zasady tylko ma konkretne powody, obawy, wątpliwości co do np. wyciągania wniosków, metodologii, poznania czegoś ogólnie i tak dalej. (brakowało mi tego wyjaśnienia w twoim wpisie :) – dopowiadam więc). Te powody mogą zostać rozwiane i wtedy sceptycyzm w tej konkretnej sprawie znika do czasu aż nie pojawią się nowe dane które ów sceptycyzm mogłyby przywrócić. Z kolei w ów zarzutach mam wrażenie że ludzie mogą popełniać błąd w poziomie wnioskowania (tak to się chyba nazywa) – z racji że słowo „sceptyczny” jest używane w różnych filozofiach może być rozpatrywane w różnych znaczeniach, i osoba stosująca taki zarzut ma w głowie raczej sceptycyzm filozoficzny a niżeli sceptycyzm naukowy. Jak sądzisz Arturze? Albo potencjalny czytelniku tego komentarza :)?

 • Sebastian Sadowski

  Jakie polecasz ksiazki do nauki sceptycyzmu ?

  • Piotr Bekier

   Już kiedyś zadawałem podobne pytanie odnośnie zasad prowadzenia badań naukowych – wiec jeśli chcesz coś dla laika to ja polecam „bad science” Ben Goldrace. Artur polecił i powiem że na start jest fajna i lekko napisana oraz przystępnie napisana. U nas wyszła pod tytułem „lekarze, naukowcy, szarlatani – od przerażonego pacjęta do świadomego konsumenta”
   Niestety książka ma już trochę lat i nie znalazłem nigdzie jej do kupienia wiec proponowałbym szukać po bibliotekach. :)

   • mikidiki

    Sceptycyzmu się nie nauczysz poprzez zapamietywanie treści książek, gdyż to postawa którą się trenuje i pewnie w jakimś stopniu jest warunkowana biologicznie. Zacznij od dodawania na facebooku osób, które mają skrajnie inne postrzeganie rzeczywitości i polemizuj z nimi o ile potrafią zachować kulturalne ramy dyskusji. Obserwuj swoje emocje na sam fakt posiadania przez kogoś innych poglądów.
    W uświadomieniu sobie, że kazdy z nas ma haluny i szuka samopotwierdzeń – pomagają ksiązki o błedach poznawczych (nawet twarda nauka przed tymi błedami nas nie chroni – historia nauki udokumentowała to nie raz). Jednak przejście z uświadomienia do stania się autentycznym sceptykiem to długa droga. Osobiście uważam, że nikt nie jest w stanie stać się 100% sceptykiem, który z łatwością porzuca przekonania pod wpływem argumentów – szczególnie jeśli przebudowanie naszego światopoglądu wiązałoby się z dodatkowym przebudowaniem naszego życia. Biologia uruchomi tutaj silny odruch obronny, bo porzucanie za każdym razem starych przekonań często wiąże się z dużym kosztem społecznym jaki ponosimy.

    Zazwyczaj jest to proces, i stopniowe oswajanie się z tym, jak będzie wyglądało nasze życie jesli fundamentalnie zmienimy jakieś przekonanie. Autorefleksyjność, próba zrozumienia swoich adwersarzy oraz nieszufladkowanie się w jednej linii ideologicznej – to najlepsza droga do kultywowania cnoty sceptyka. Sceptycyzm wymaga odwagi i jest nakierowany przede wszystkim na siebie samego a nie na innych ludzi.

    • Ehh, pouczasz o błędach poznawczych kogoś, kto zjadł na temacie zęby już parę lat temu :D Może, wiesz, nieco więcej sceptycyzmu względem siebie :)

    • Piotr Bekier

     A czy ktoś tu pisze o tym że od przeczytania książki staniesz się sceptykiem naukowym?

     Poza tym nie wiem jak ty ale jak ja chce ogarnąć nowy temat np. czym jest sceptycyzm naukowy albo jak działa i z czym to się je to sięgam po dobrą literaturę w temacie żeby… no właśnie wiedzieć z czym to się je. Rozumiem że ciebie (jeśli to co napisałeś może być w ogóle uważane za sceptycyzm naukowy) oświeciło samego na temat sceptycyzmu i nie musiałeś nic czytać na ten temat z innych źródeł…

     Ugryzłeś temat bardzo ale to bardzo pobierznie i ciężko to nazwać sceptycyzmem naukowym. Wiec w sumie podpisuje się pod kwestią Artura „trochę wiecej sceptycyzmu względem siebie” :P

     W sumie to ty też może powinieneś przeczytać tą książkę którą poleciłem. Może usprawnisz nieco swój sceptycyzm i dodasz do niego jakieś kwestie związane z badanami naukowymi, bo co jak co ale tego zabrakło ;)

     • mikidiki

      Artur i Piotr, ale ja nie pisałem o sceptycyzmie naukowym. Chodziłoby mi oto, że sceptycyzm naukowy może się wiązać z takim samym fanatycznym zafiksowaniem, co w przypadku klasycznych odlotów. Świat nauki nie jeden raz fiksował się na punkcie teorii, które idealnie wpasowywały się w oczekiwania kultury. Było to irracjonalne, i ulegali temu uczeni a nie tylko pospólstwo (zgrabnie to opisał Kuhn w „Strukturach rewolucji naukowych”). Dlatego sceptycyzm nie wiązał bym z określoną ideą (scjentyzmem, filozofią itp.) ale postawą i predyspozycją psychiczną do powątpiewania w każdą idee słabo uargumentowaną oraz zdolnością do autorefleksji i wczuwania się w linie argumentacyjną adwersarza.

      Zgadzam się, że mi również brakuje tak rozumianego sceptycyzmu, ale o tym również pisałem, że nikt nie jest odporny na nie uleganie dogmatyzmowi i nieuzsadnionym przekonaniom, które w danym momencie są dla nas bardziej użyteczne. Np. w przekonaniach politycznych ładnie to widać, że wyznawcy danych doktryn politycznych doskonale wpasowują się w portret psychologiczny predysponujący ich do utożsamiania się z daną ideologią polityczną. Cała reszta to zwykle racjonalizacja.

     • Piotr Bekier

      1. Tak, nauka miała swoje ( i zapewne ma dalej) swoje czarne godziny gdzie próbuje się przeforsować różne odloty ale i nie tylko. Tylko również ta sama nauka jest sama w stanie te odloty wykrywać i je obalać. Fakt jest to często trudne, zajmuje dużo czasu… Tylko jakoś nie ma lepszej alternatywny. Twoje „postawą i predyspozycją psychiczną do powątpiewania w każdą idee słabo uargumentowaną oraz zdolnością do autorefleksji i wczuwania się w linie argumentacyjną adwersarza.” nie jest tutaj tą lepszą alternatywą bo jak słusznie zauważyłeś ty też ulegasz błędom poznawczym, a można być uprzedzonym i sceptycznie nastawionym. Także samo sceptyczne nastawienie o którym piszesz jest istotne (powiem że jest nawet bardzo istotne) ale to nie jest wystarczające. Nauka jest tutaj potrzebnym wsparciem ( Również bardzo istotnym) bo potrafi ograniczyć ilość błędów poznawczych przy obserwacji czego my ludzie nie jesteśmy w stanie. A nawet jeśli ich nie ograniczy wystarczająco i przejdzie jakiś odlot przez to… To i tak czym prędzej czym później nauka to „zobaczy” i zmasakruje. Bo jest w stanie sama siebie weryfikować.

      Swoją drogą, zobacz nawet w tej chwili ulegasz błędom poznawczym. Wspomniałeś o różnych fiksacjach i odlotach którym uległa nauka ale nie wspomniałeś już o tym (nie wiem dlaczego) że to również nauka dała dowody na późniejsze obalenie tych mitów. Efekt Potwierdzenia? Także twój sceptycyzm jest tu nieuzasadniony. Będzie dopiero wtedy kiedy podasz lepszą metodę weryfikacji tez niż metoda nauka.

     • mikidiki

      generalnie zgadzam się, choć jestem bardziej sceptyczny, co do istnienia pewnej wiedzy, którą miałaby nam dać nauka. Moim zdaniem prawda absolutna jest niepoznawalna lub być może nawet nie istnieje. Nie ma powodu, żeby uznąc historyczną wyjątkowość naszej epoki i wiedzy w niej zgromadzonej (Kuhn dowiódł, że postep w nauce nie ma natury linearnej). Skłaniałbym się ku temu, że poznawalne są tylko prawdy lokalne, które mozemy porownywać ze sobą i na tej podstawie oceniać jakość argumentacji. Dlatego sceptycyzm wobec każdej zgromadzonej wiedzy, jest pokorą przed tajemnicą jaką skrywa w sobie rzeczywistość.

     • Piotr Bekier

      Znowu… Nikt tu nie mówi o poznawaniu prawdy absolutnej (jakkolwiek to tłumaczysz). Nauka to tylko narzędzie do wyciągania lepszych i bardziej trawnych wniosków niż robiłbyś to ty na tematy które które da się zmierzyć, falsyfikować… Myślisz naukę z religią…

      Przykłady pewnej wiedzy które daje nam nauka? Grawitacja, bakteriobójcze działanie antybiotyków, zwiększenie średniej długości życia i spadek śmiertelności noworodków za sprawą polepszenia się medycyny, fakt że ziemia jest geoidą (czy jak to tam się zwie), istnienie czarnych dziur, fakt że rośliny produkują sobie glukozę z co2, a my tyjemy od nadmiaru kalorii , wiemy na co działają konkretne leki… Wiesz, faktycznie nie ma żadnej pewnej wiedzy którą z dobrym efektem byśmy mogli stosować dzisiaj :)

      Ok jeśli taki sceptycyzm prezentujesz to pytam się gdzie w twoich wypowiedziach pokora względem tajemnicy jaką jest rzeczywistość? Czy jest ona w twoim twierdzeniu że nauka nie daje pewnej wiedzy? Skąd wiesz skoro rzeczywistość może tu skrywać tajemnice? Skąd wiesz że nie ma sposobu na poznanie prawdy absolutnej skoro rzeczywistość jest tajemnicą (mógłbym tak jeszcze kilka przykładów walnąć z twoich wypowiedzi)? Ja tu nie wiedzę tej pokory – wiedzę natomiast że twój sceptycyzm kończy się tam gdzie zaczynają się twoje przekonania :). A to jest chyba podejście mało sceptyczne

 • mikidiki

  Sceptyk naukowy, może nie wiele różnić się w swym fanatyzmie od fanatyka NEW AGE. Jedni i drudzy mogą potrzebować odpowiedzi, które najlepiej zaspokają ich oczekiwania. Jako psycholog pewnie wiesz o zjawisku domknięcia i dotyczy to ludzi bez podziału na światopoglądy. Jest to pewna predyspozycja psychiczna, która każe tym osobom domykać wyjaśnienie rzeczywitości, żeby np. poradzić sobie z lękiem nie wiedzy i nieprzewidywalności. Takie osoby zwykle są z natury apodyktyczne z niską tolerancją na dyskusje z innymi przekonaniami.

  Tak więc sceptycyzm – jako postawa zapobiegająca popadaniu w kurczowe trzymanie sie przekonań – to pewna predyspozycja psychiczna i większa skłonność do zmiany swoich przekonań pod wpływem argumentów. Osoby takie wykazują się wiekszą otwartością na odloty swoich oponentów i polemikę.
  Postawa klasycznego sceptyka jest zgodna z Pitagorejskim powiedzeniem: „Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia.”

  • Tak, ma to sens, w końcu zarówno sceptyk naukowy, jak i fanatyk new age opierają się wyłącznie na wierze i nie weryfikują swoich poglądów w żaden sposób… A nie, czekaj!

   Różnica między sceptykiem naukowym – faktycznym – a kimś, kto sceptykiem nie jest, jest prosta. Sceptyk skonfrontowany z faktami nie pasującymi do poglądów, zmienia poglądy. Dlatego właśnie bycie sceptykiem to trudna praca.

   Mylisz filozoficzny sceptycyzm ze sceptycyzmem naukowym.