Jakie tematy Was interesują?

Czego oczekujesz na tym blogu?

Przekroczyliśmy niedawno tysiąc postów i coraz częściej gdy chcę poruszyć jakiś temat, szybkie wyszukiwanie wskazuje, że już go kiedyś omawiałem, często  nawet w kilku postach. Z jednym znajomym mamy nawet małą grę p.t. „mam posta na wszystko (może poza naprawą samochodów)”.

Jednocześnie jednak zdaję sobie sprawę, że być może poszczególne tematy poruszyłem nieco zbyt powierzchownie, lub tylko z określonej perspektywy. Np. wielu z Was doceniło Rozwój Osobisty dla Początkujących, ale nie wiem, na ile to co tam poruszone wystarczająco zaspakaja Wasze potrzeby, a na ile chcielibyście rozwinięcia pewnych kwestii.

No i pewnie są tematy, które w ogóle nie przyszły mi do głowy, a o których chcielibyście, żebym napisał więcej. Większość znanych mi trenerów, niezależnie od dziedziny, ma tak, że o pewnych tematach wręcz krępuje się mówić, uznając je za tak oczywiste i podstawowe. Jednocześnie jednak zwykle to są dokładnie te tematy, które naszych odbiorców najbardziej interesują. Po prostu – gdy ktoś spędził kilkanaście lat na zgłębianiu danej dziedziny, może być mu nieco trudno w pełni wejść w buty początkującego. (Konieczność wcześniejszego znalezienia jakiegoś początkującego i ukradzenia mu butów też tu nie pomaga.)


Dlatego pomyślałem, że otworzę dla Was ten wątek, możliwe nawet, że podlinkuję go później w górnym menu, tak by był na stałe widoczny.

Czego chcecie?

O czym chcielibyście przeczytać?

Czego oczekujecie?


Żeby nie zostawiać tylko z tym pytaniem, pomyślałem, że dam znać o kilku rzeczach, które mam w planach, oraz o kilku rzeczach, których raczej, mimo ewentualnych próśb, poruszał nie będę.


1. Chciałbym chyba tematykę fake/anty-guru zostawić już za sobą. Mam wrażenie, że powiedziałem już tam wszystko, co warto było powiedzieć i opisałem wszystkie istotne postacie. Być może kiedyś zmienię zdanie, ale na pewno nie jestem w stanie poruszać każdego guru, który jest na świecie – bo jest ich po prostu za dużo.


2. Chciałbym zrobić więcej postów o błędach poznawczych, podobnych do tego o efekcie Ikea opisanym ostatnio. Błąd, jak działa, jakiś odnośnik do badania, jak ograniczać jego wpływ na siebie, jak mu przeciwdziałać. Błędów jest kilkaset, więc wszystkich bym pewnie nie opisywał, ale myślę, że byłby to materiał na ładnych kilkadziesiąt postów. Czy byłoby to dla Was ciekawy temat?


3. Mam cały czas kilka dłuższych tematów oczekujących na obróbkę – m.in. to jak marketing ukształtował naszą wizję świata, dyskusja o książce o NLP Rafała Żaka, szczepionkach czy artykuł o płacy minimalnej. Te na pewno będę chciał zrobić, choćby dla siebie, kwestia czasu.


4. Planuję cykl o mechanizmach stadnych/procesach grupowych i o tym jak funkcjonują ludzie z tej perspektywy. Czy byłoby to dla Was ciekawe?


5. Rozważam cykl o perswazji, wraz z odwołaniem do różnych mechanizmów psychologicznych. Co Wy na to?


6. Mam kilka fragmentów dotychczasowych cyklów zapowiedzianych, ale wymagających domknięcia (m.in. kilka mitów psychologicznych)


7. Zgodnie z życzeniami części z Was, będzie artykuł (może kilka) o pisaniu (blogów i innych krótkich form, możliwe, że również wrócimy do tematyki pisania książek).


8. Rozważam nieco wpisów bardziej luźno-osobistych. Jakie książki nierozwojowe polecam, coś o nostalgii, itp.


9. Rozważam nieco wpisów o tym, kiedy coaching/changework może nie działać, jakie czynniki na to wpływają.


10. Myślę o paru studiach przypadku z pracy z klientami/szkoleń, na wzór tego co w Opowieściach Zmieniacza.


I na ten moment to chyba wszystko z moich planów. Czas na Was. Czego Wy oczekujecie? Komentujcie! Najlepiej w poście (bardziej trwałe, niż na Faceboku). Nie mogę obiecać, że wszystkie sugestie uwzględnię, ale postaram się jak najwięcej :)



Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Grzegorz Szczepanik

  Z listy: procesy grupowe.
  Poza listą: cutting-edge współczesnej psychologii.

 • Artur

  Ostatnio szukalem jakiś informacji na temat zazdrości u ciebie. Nie znalazlem. A mialem wrażenie ze wlasnie u ciebie widzialem jakis wpis mowiacy o ttym ze „oczywiscie zazdrośc moze być czasem uzasadniona jednak w wiekszosic przypadkow wynika z niskiej samooceny” ale moze cos mi sie pomylilo
  jak nie bac sie zostac zostawionym a mimo to nadal byc w relacji
  jak rozroznic nadmierna inwigilacje podczas gdy czlowiek czuej sie zazdrosny od racjonalnego ocenienia sytuacji
  pozdrawiam

 • stałyczytelnik

  Wszystkie punkty mi odpowiadają (zarzucenie tematu 1 także).
  Punkty 5 i 2 (perswazja/błędy poznawcze) chciałem sam zaproponować po przeczytaniu tytułu artykułu.
  Temat 4 (mechanizmy stadne/procesy grupowe) – bomba!
  Najmniej mogłyby mnie zainteresować 8 i 10, ale to zależy.
  Temat 7 (pisanie bloga/książki) – w jakim ujęciu?

  Dodałbym stereotypy – jakie mają najmniejsze uzasadnienie współcześnie jak je wykorzystywać dla korzystnego przedstawiania siebie, jak powstają, czy w jakiś sposób mogą sobie zaprzeczać, gdy dotyczą jednego obiektu i co wtedy się dzieje z oceniającym etc.
  Jak rozwój technologiczny wpływa na stosunki międzyludzkie (być może jakieś ujęcie historyczne) – jeśli to leży w tematyce Twoich zainteresowań.

 • Barbara Oleksa

  Kiedyś zapowiadałeś, ze poruszysz temat wychowania bez przemocy, chętnie poczytałbym o tym

 • Kamil Kaczmarek

  1. Procesy grupowe zawsze spoko.
  2. Case studies bardzo spoko.
  3. Perswazja spoko.
  4. Reszta w sumie też spoko ;)
  5. Skoro znasz się dobrze na historii, to może jeszcze jakieś posty o zmianach kulturowych na przestrzeni czasu? Np. żeby pokazać, jak wiele rzeczy, które nam się wydaje mocno naturalne i wrodzone, jest po prostu wynikiem wyuczenia.
  6. Taki mocno na czasie temat – jak się skupiać? Albo jak nie dać się trendowi bycia w stanie „rozproszonym”, który jest wynikiem internetu, smartfonów, itd?
  7. Już Ci o tym pisałem, ale przypomnę: jak przerywać natręctwa/obsesje – zarówno myślowe jak i behawioralne?
  8. Jako na razie mało światowy człowiek chętnie poczytałbym o różnicach międzykulturowych. Czy naprawdę jako Polacy – jak głosi powszechny stereotyp – narzekamy, jesteśmy kombinatorami itd.? Czy to tylko samospełniająca się przepowiednia? Jakie są faktycznie różnice między ludźmi w różnych krajach (a nie te deklarowane przez pojedyncze obserwacje)?
  9. Interesuje mnie też samoocena. Odbyłem na ten temat ostatnio kilka głębszych dyskusji i robi się on tylko bardziej skomplikowany. Jak wygląda rozkład samooceny (czy też jej różnych aspektów) w społeczeństwie? Czy większość ludzi myśli o sobie jako o kimś kiepskim/niewystarczającym?

  Jak mi się coś jeszcze nasunie to napiszę.

  • Kamil Kaczmarek

   Mam! Bardzo interesujący mnie temat: co mamy naprawdę wrodzone? Na ile jest to adaptowalne poprzez uczenie się, a na ile nie?

 • Sebeusz

  Nie mogę się doczekać poruszenia tematu „jak marketing ukształtował naszą wizję świat”. Case studies, błędy poznawcze oraz procesy grupowe, brzmią obiecująco. Od siebie przeczytałbym o różnych światach fantasty, z punktu widzenia psychologa. Bardzo ciekawie brzmią „zmiany kulturowe na przestrzeni czasu”, wspomniane przez Kamila.

 • Artur

  metody radzenia sobie z niecierpliwością

 • Pavel K.

  To może ja napiszę, co może mi się najbardziej podoba na tym blogu jako wskazówkę do następnych postów. :)

  1. Na pierwszym miejscu stawiam tematy związane z nauką. Piszesz o tym w interesujący i przyswajalny sposób. Niestety mam wrażenie, że świat nauki coraz bardziej oddala się od rzeczywistości przeciętnego człowieka. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami ze świata polityki, sportu, celebrytów – nawet jeśli nas to nie interesuje, czego nijak nie można powiedzieć o newsach związanych z nauką. Czytając posłowia do „Ślepowidzenia” i „Echopraksji” Wattsa, w których autor odwołuje się do konkretnych badań naukowych, byłem zaskoczony, bo to są często bardzo ciekawe tematy, a większość z nich była dla mnie zupełną nowością. Swoją drogą, może wpis o naszej samoświadomości? Jestem ciekawy czy podzielasz pogląd na ten temat przedstawiony w „Ślepowidzeniu”?

  2. Kolejnym ciekawym tematem jest obalanie mitów. Niestety żyjemy w konserwatywnej części Europy, gdzie w wielu obszarach nadal pokutuje XIX-wiecznie spojrzenie na rzeczywistość. Zdecydowanie warto burzyć te przestarzałe obrazy.

  3. Interesujące są też wpisy na temat związków, miłości i tematów pochodnych. Żyjemy w ciekawych czasach rozluźnienia obyczajowego, co dla wielu ludzi jest problemem z racji tego, że dawne modele związków przestają działać, z kolei inni korzystają i eksperymentują np. z poliamorią, czy swingowaniem, itp. Ciekawi mnie jak patrzy na to współczesna psychologia.

  Jeszcze mam gorącą prośbę Arturze, żebyś zaczął korzystać z kategorii, tagów, ewentualnie zrobił spis treści. :) Mam czasem problem z Twoim blogiem, bo chciałbym wrócić do jakiegoś starego wpisu, ale nie mogę go znaleźć. Poza wpisami przypiętymi do cykli, nawigowanie po blogu jest bardzo kłopotliwe.

 • Jan Horn

  Interesuje mnie temat,lub przynajmniej informacje, gdzie o tym można przeczytać i czy ktoś to solidnie naukowo badał. Odkładanie się wytłumionych emocji, do momentu, gdy następuje przekroczenie masy krytycznej i wybuch. Zaobserwowane u siebie i u osób trzecich. Ta przysłowiowa o jedna kropla za dużo. Jak wygląda proces kumulowania i gdzie to się gromadzi o ile się gromadzi bo być może można to wyjaśnić w inny sposób.

 • Daniel Bogusz

  Pewnie w kierunku błędów poznawczych.

  Ogólnie o tym co jest poparte przez twarde dowody, mierzalne, jak najbardziej pewne ale jednocześnie może wiele wnieść do życia.

  Albo obsługa gnucasha w mikro firmie :P.

 • Paweł Gabrysiak

  Arturze ode mnie dwie propozycje tematów o których bym chętnie poczytal u Ciebie.

  1. DSP. Trochę pisałeś na ten temat i fajnie jakbyś to rozwinął. Dominujące struktury poznawcze wydają mi się praktycznym narzędziem do samorozwoju i skoro mówiłeś że są one dobrze zbadane przez naukę to mogą być dobrą alternatywą dla np MBTI czy innych tego typu teorii, które albo są niezbadane albo wręcz negatywnie zweryfikowane przez naukę.

  2. Co myślisz o współczesnym wyższym szkolnictwie? Odnoszę wrażenie że materiał jaki przerabiaja studenci zawiera strasznie dużo niepotrzebnej teorii a czysto praktyczne kwestie potrzebne w zwykłej, codziennej pracy są traktowane po macoszemu albo wręcz pomijane.

 • Artur

  Chętnie poczytałbym coś o cierpliwości/zapanowaniu nad niecierpliwością. I jakieś propozycje poradzenia sobie z tym.
  Dodatkowo może o perfekcjonizmie (zdrowym, niezdrowym)?
  Albo o kombinacji perfekcjonizmu i niecierpliwości.