Jak uprzywilejowanie zmienia nasze zachowanie – i nasze postrzeganie

Jednym z najciekawszych eksperymentów, z jakimi zetknąłem się w ostatnich latach była pewna do cna nieuczciwa gra w Monopol.

Pomyśl o tym – ten eksperyment potrafił sprawić, że Monopol wydał się czymś ciekawym! Musiał być więc naprawdę niezły. I był! Pokazuje strasznie dużo o tym jak przywileje stają się dla nas niewidoczne i automatyczne, jak wpływają na nasze zachowania, ale też na naszą samoocenę.

Paul Piff i jego zespół stworzyli bardzo ciekawy model badania nierówności. Wykorzystują do niego grę w Monopol (swego czasu znaną w Polsce jako Eurobiznes) w której rywalizuje para uczestników. Przed rozpoczęciem rozgrywki wykonywany jest rzut monetą, na podstawie którego jeden  z graczy dostaje pewne benefity na start. Uprzywilejowany gracz zaczyna z dwukrotnie większą ilością pieniędzy, dostaje dwukrotnie więcej pieniędzy za przejście przez Start, na ruch rzuca dwiema kostkami zamiast jednej (więc częściej przechodzi przez Start) a nawet ma fajniejszego pionka niż drugi gracz.

Gracze, o czym nie wiedzieli, byli nagrywani na ukrytej kamerze. Bardzo szybko zaczęły pojawiać się duże różnice w zachowaniach między graczami.  Gracz uprzywilejowany robił się głośniejszy i bardziej dominujący. Z wspólnej miski z przekąskami brał więcej, niż gracz nieuprzywilejowany. Częściej demonstrował także nieprzyjemne zachowania typu jedzenia z otwartymi ustami.

(Inny eksperyment oparty na tej samej metodologii pokazał, że gracze nieuprzywilejowani po takiej grze mieli tendencje do spożywania ponadprzeciętnie kalorycznych posiłków.)


Ok, to wszystko można jednak sprowadzić do zwycięstwa i przewagi (oraz bycia słabym zwycięzcą), a nie uprzywilejowania. Ot, w eksperymencie było wielu buców którzy nie potrafili wygrywać. Zwycięstwo sprzyja wykształceniu zachowań dominujących. Itd. itp.

To co naprawdę ciekawe, to kolejny element badania, w którym zwycięzców zapytano o to, czemu wygrali. Wskazywali na włożony wysiłek, na mądre decyzje jakie podjęli. Absolutnie nikt z 50 przebadanych zwycięzców nie wskazał na początkową przewagę jako na przyczynę zwycięstwa!

(Podobne wyniki pojawiają się też w innych badaniach, nawet wśród osób które wygrały na loterii typu lotto 2/3 stwierdza, że w wygranej była jakaś ich realna zasługa!)


Pomyśl o tym przez chwilę. Monopol to gra o prostych regułach i przejrzystej strukturze. Z taką przewagą jak wpisana w grze bardzo trudno jest przegrać – to gra w dużej mierze losowa, więc możliwość „pociągnięcia większej ilości losów” w postaci szybszego ruchu i większych zarobków za okrążenie planszy dramatycznie zwiększa szanse gracza na wygraną. Nawet początkowa różnica w majątku zmienia bardzo dużo i na niej samej łatwo już wygrać.

A jednak nawet w tak prostym, oczywistym i przejrzystym modelu, ludzie i tak przypisują sobie dramatycznie zawyżoną sprawczość i zapominają o początkowych bonusach.

Co z tego, że mieli zasady skrzywione na swoją korzyść? Nie widzieli tego! Widzieli swój wysiłek i swoje decyzje i to nimi tłumaczą sobie swoją wygraną.


A teraz rozciągnij wnioski z tego małego badania na całe życie. Całe, niemożebnie bardziej złożone życie. W którym nasze startowe przewagi nie są tak jasne i wyraźne. W którym o tyle łatwiej jest uzasadnić swoje sukcesy własną ciężką pracą i dobrymi decyzjami, a porażki innych ich lenistwem i głupotą.

Prawda, że ciekawe badanko? :)


No dobra, a jakie z tego wnioski praktyczne?

1) Będziemy mieli potężną tendencję do nie doceniania własnego uprzywilejowania. To jak z wygodnymi butami – póki nie uwierają, niespecjalnie zwracamy na nie uwagę. Wymaga to więc od nasz świadomej autokorekty i prób wychwycenia takiego uprzywilejowania.

2) Miejmy świadomość, że uprzywilejowanym trudno będzie postawić się w roli innych i dostrzec swoje przewagi.

3) Miejmy świadomość, że uprzywilejowanie rozzuchwala i sprzyja niezbyt fajnym zachowaniom (a jak pokazują badania z przejadaniem się, również bycie ofiarą czyjegoś uprzywilejowania daje niefajne efekty).Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • jarek456

  „Gracz uprzywilejowany robił się głośniejszy i bardziej dominujący. Z wspólnej miski z przekąskami brał więcej, niż gracz nieuprzywilejowany. Częściej demonstrował także nieprzyjemne zachowania typu jedzenia z otwartymi ustami”

  W życiu realnym w wielu sytuacjach jest na odwrót. Ludzie na niższych pozycjach spolecznych są mniej kuturalni, częśćiej popełniają przestepstwa.

  Zresztą nie dotyczy to tylko przywilejów materialnych . Np. ludzie którzy nie zostali obdarzeni przez naturę wygladem częściej wykazują toksyczne zachowania wobec osób, którym zazdroszczą wyglądu i atencji.

  Wydaje mi się wiec, że temat jest bardziej złożony, choć nie zaprzeczam, że istnieje również zjawisko które przywołujesz (potocznie nazywane sodówą uderzajacą do głowy)…

  • 1. Pomijając aspekty kultury związane z socjalizacją (wiadomo, ze jak nikt Cię nie nauczył który widelczyk jest od czego, to możesz się pomylić), nie znam badań sugerujących, że Twoja teza o mniejszej kulturalności czy częstszym popełnianiu przestępstw (innych niż motywowane ekonomicznie) jest prawdziwa. Przeciwnie, mamy badania pokazujące coś odwrotnego. Np. w drogich dzielnicach handlowych ludzie są mniej uczynni dla staruszki (aktorki), której trzeba pomóc. Albo inne badania autora badań od monopolu, które pokazują, że osoby w droższych samochodach częściej łamią prawo. Masz jakieś badania na swoje stanowisko?

   2. Podobnie z wyglądem – masz jakieś badania w temacie?

 • Piotr

  Z samym badaniem i tym, że niektórzy startują z pozycji plusowej a inni z minusowej nie sposób się nie zgodzić.

  Problem pojawia się w momencie gdy pewne grupy używają tego argumentu nagminnie jako wytłumaczenia tego, że w życiu im nie idzie.
  Argument „White privilege” to obecnie argument, który kończy praktycznie wszystkie debaty społeczne w USA czy Kanadzie…

 • MrAnonim99

  Trudno się nie zgodzić z takim badaniem, chociażby biorąc na tapetę nierówności w społeczeństwie, aktualnie widzę tendencje do tego że ludzie którym się udało w jakiś sposób, pouczają innych jak doszli do tego do czego doszli i mówią że każdemu może się to udać(przy okazji zarabiając na tych opowiadaniach pieniądze). Ludzie ich słuchają jak wyrocznie, ale nie wiedzą skąd taka osoba zaczynała, czy miała bogatych rodziców, czy urodziła się w dużym mieście, czy odziedziczyła jakiś spadek itp.

  Zauważyłem te nierówności pochodząc z dużego miasta i jeżdżąc do małego miasta widzę, że większość ludzi nigdy nie miała takich możliwości rozwoju, poziomu szkolenia dostępu do kultury itp jakie ma się w dużym mieście. Także już samo urodzenie się w mniejszym mieście,wsi czy nie mówiąc już o krajach 3ciego świata sprawia że mamy o niebo gorszy start od innych.

  Ciekawi mnie jednak bardzo jak to jest z poziomem szczęścia w stosunku do możliwości. Będąc w takich krajach jak np. Indonezja, Filipiny ma się wrażenie że ludzie mają mniej, o wiele mniej, a jednak są szczęśliwsi od tzw. zachodu mimo właśnie „gorszego startu”. Może kwestia braku wysokich wymagań?

  • jar

   Apetyt rośnie w miarę jedzenia :D Coś w tym może być.
   Chcemy wyżej, mocniej i silniej. Samopoczucie, że ktoś ma tak samo jak my jest niewystarczające dla wewnetrznego spełnienia. Człowiek to zwierze, które lubi rywalizować. Niestety kończy się to tym, że kogoś zawsze poniżymy: wiekszą atrakcyjnością, inteligencją czy zasobniejszym portfelem.

  • krzysz

   bo nierówności nie są problemem, bieda jest problemem. Nie pytaj mnie kiedy zaczyna się bieda, bo nie jest to pojęcie ścisłe. W dużym stopniu to rzecz umowna.

   • Nierówności jak najbardziej są problemem, niezależnie od biedy (która też jest problemem, ale innego rodzaju). Odsyłam jednak do literatury w temacie.