Jak skutecznie uczyłem się angielskiego?

Ponieważ co jakiś czas dostaję od Was pytania o to, w jaki sposób uczyłem się angielskiego, pomyślałem, że podzielę się nieco swoim doświadczeniem w tym zakresie. Poniższe strategie i rozwiązania są tym, co – z perspektywy mojej obecnej wiedzy nt. pamięci i nauki – mogło mieć duże znaczenie przy mojej nauce. Jednocześnie w żadnym stopniu nie twierdze, że moje doświadczenie jest reprezentatywne, czy że te strategie się dla Ciebie sprawdzą. Przetestuj, sprawdź, może akurat z czegoś skorzystasz, może coś z tego co napiszę da Ci pomysł na inne rozwiązanie, które możesz zastosować w swoim życiu.


Kim jesteś, by o tym mówić?

Tytułem wstępu, dlaczego w ogóle uznaję, że mogę mówić o tym jak uczyłem się języka, jakie mam do tego podstawy? (Jeśli ufasz, że mam, daruj sobie czytanie tego paragrafu, ma on na celu wyłącznie uzasadnienie tych podstaw).

– Cambridge’owski First Certificate in English (FCE) zdany na początku 8 klasy postawówki, A z 4 wyróżnieniami (wyróżnienie = niemal max punktów w jednej z pięciu części, nazywało się to bodajże high performance czy jakoś tak);

– Cambridgeowski Certificate in Advanced English (CAE) zdany pod koniec 8 klasy podstawówki, A z 3 wyróżnieniami;

– Cambridgeowski Certificate of Proficiency in English (CPE) zdany na początku 1 klasy liceum, C z 2 wyróżnieniami;

– olimpijczyk z angielskiego w 3 liceum (bodajże 12 miejsce)

– lata pracy w międzynarodowych organizacjach oraz sporo doświadczenia jako tłumacz szkoleniowy (konsekutywny), podczas spotkań oraz tłumacz tekstów.

Innymi słowy – angielski opanowałem bardzo wcześnie i na bardzo dobrym poziomie. Oto niektóre z czynników, które moim zdaniem mi w tym pomogły.


Co zadziałało?

1. Świetny nauczyciel – Maciej Długosz, który najpierw prowadził kilka językowych grup pozalekcyjnych, a potem zebrał z nas, po wstępnym egzaminie, specjalną klasę językową, z większą ilością angielskiego, w której uczyliśmy się od 5 do 8 klasy podstawówki.  Dość powiedzieć, że na 30 osób w tej klasie, do końca liceum chyba wszyscy mieli FCE, około połowa miała CAE, a 1/4 CPE. Naprawdę nie mógłbym przecenić jego znaczenia i wpływu.


2. Bardzo dużo czytałem – po angielsku, oczywiście. Akurat odkryłem wtedy, jeszcze na starym dail-upowym modemie (pamięta ktoś?) coś takiego jak fan-fiction, opowiadanka z internetu pisane przez fanów różnych filmów, komiksów, itp. Ponieważ miałem wtedy również ogromną fazę na japońskie komiksy, przeczytałem dosłownie setki tysięcy stron różnego rodzaju opowieści, niektórych potwornie grafomańskich, niektórych całkiem niezłych. Ze dwa nawet sam napisałem – olaboga, ale to było tragiczne grafomaństwo :D

Tak czy tak, dzięki takim lekturom, bardzo dobrze obyłem się z gramatyką (niekoniecznie poprawną, autorami byli wszak często licealiści czy studenci, a nie profesorowie filologii ;) ), jak również z ogromną ilością słówek, często nawet poznawanych przez wnioskowanie z kontekstu, a nie przez słownik (słowniki online w tamtych czasach albo nie istniały, albo były tragicznie ubogie).

I po co to wszystko? Dla żarcia!

I po co to wszystko? Dla angielskiego żarcia!

3. Gadanie do siebie – nie mam pojęcia skąd mi się ten nawyk wziął, ani nawet jakbym go dziś miał próbować odtworzyć, ale faktem jest, że regularnie łapałem się na dialogu wewnętrznym/myślach, w których starałem się coś wyjaśnić czy opowiedzieć znajomym… ale po angielsku. Nie wiem skąd to się wzięło i dlaczego, ale z perspektywy tego jak działa mózg, była to niewątpliwie silna struktura wspomagająca reinterpretację i utrwalenie informacji.


4. Skupienie na praktyce, nie zasadach – gdybyś, w momencie gdy podchodziłem np. do Advanced’a, kazał mi napisać zdanie w np. present perfect continuous, to kojarzyłbym, że na końcu czasownika ma być „-ing”, ale to by było na tyle. Zupełnie, ale to zupełnie nie kojarzyłem na tym etapie reguł gramatyki, ani nie zwracałem szczególnej uwagi na tą kwestię. Po prostu, coś pasowało, wydawało się być ok, albo nie.

Niewątpliwie nie byłoby to podejście przydatne na początku nauki, ale w tym momencie, dzięki solidnemu oczytaniu i osłuchaniu z językiem, pewne rzeczy po prostu przychodziły same i oczywiste było, że pisze to się tak, a nie inaczej.


5. Gry komputerowe – niewątpliwie również pomogły zapamiętać wiele słów, to były czasy gdy polonizacji nikt nie robił (i dobrze!)


6. Tłumaczenie – ze względu na różne uwarunkowania rodzinne i fakt, że google translator jeszcze wtedy nie istniał, dość wcześnie zostałem zrekrutowany do pomocy w tłumaczeniu różnych tekstów naukowych w ramach pomocy dla rodziny. Tłumaczenia niewątpliwie koślawe, okupione ślęczeniem nad słownikiem medycznym angielsko-polskim, ale też wymagające szlifowania języka.


Podsumowując

To, co głównie zadziałało to moim zdaniem świetny nauczyciel oraz wiele różnych sposobów na praktyczne korzystanie, na różne sposoby, z poznawanego języka. Ze skupieniem na wykorzystaniu, a nie na regułkach. I jeśli miałbym komuś polecić rozwój języka, to oparłbym się na tych właśnie kwestiach.


P.S. Jako pewien paradoks, po tym gdy pierwszy raz pojechałem do Anglii, pracowałem jako stażysta w organizacji pozarządowej i obywając się z językiem na codzień stosowanym przez Brytyjczyków, moje kompetencje językowe chyba się wręcz pogorszyły ;) W IV liceum odpadłem bowiem z olimpiady językowej już na poziomie wojewódzkim ;)


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Paweł

  No tak, ale nie za bardzo to pomocne dla kogoś kto nie tłukł przez wszystkie lata szkolne angielskiego. Ja niestety cały czas inny język. Angielski próbowałem na kursach, niestety cienko.

  • Te same wzorce możesz odnieść do dowolnego języka.

  • Sebastian

   Paweł, ale Artur nie pisał o tym jak nauczyć się angielskiego tylko jak on uczył się angielskiego ;)

 • Dorota

  U mnie przeskok językowy spowodowały kontakty z obcokrajowcami i brak możliwości komunikowania się z nimi po polsku. Musisz – improwizujesz, a dzięki temu przełamujesz bariery. Pierwsi byli nauczyciele obcokrajowcy. Jednego nie rozumiałam przez pierwsze półtora tygodnia, potem już zaczęłam, a potem wyjazdy zagraniczne. Hiszpańskiego – najpierw w szkole, a potem zakochałam się w Hiszpanie. Ależ było zabawnych sytuacji związanych z brakiem słownictwa!!!

  No i też mówię do siebie w 2 różnych obcych językach, w zależności do kogo wyobrażam sobie, że mówię :))

 • Tomek

  Grzesiak ostatnio wydał filmik, na którym opisuje metodę pełnego zanurzenia. Nie potrzebuję certyfikatów, by móc dzięki temu filmikowi komunikować się w podstawowym niemieckim (od którego zacząłem miesiąc temu) i zaczynać hiszpański. Super zabawa, na szczęście akademickie podejście odchodzi do lamusa.

 • boff

  dla mnie katapultą w poznaniu angielskiego było połączenie:
  [1] programu supermemo, który miał (pewnie nadal ma) fajną bazę angielsko-angielską 40.000 słówek na zasadzie definicja = slowo lub synonim = synonim
  [2] z którą pracowałem z otwartym słownikiem typu ‚learner’s dictionary’, w którym sprawdzałem nieznane słówka i za każdym razem wchodziłem głębiej i głębiej – poznawałem synonimy, zastosowania, antonimy, sprawdzałem nieznane słowka zawarte w definicji i tak dalej
  [3] a całość procesu odbywała się w formie gadania ze sobą, opowiadania sobie i wyjaśniania na głos

  polecilem ten proces kilku osobom i generalnie wszystkie chwaliły sobie efekty.

  swoją drogą twórca owego supermemo i tej bazy (piotr woźniak – nie mylić z ludźmi, którzy obecnie ciągną ten biznes) był bardzo ciekawą osobą – należal do ludzi przekonanych, że najlepiej dla ludzkości byloby, gdyby wszyscy od malości mówili po angielsku, a czas ‚tracony’ na naukę innych języków wykorzystali na naukę przydatnych rzeczy jak biologia, fizyka czy cokolwiek innego niż ‚inny sposób kominikowania tego samego’…

  • Dzięki za podzielenie się doświadczeniem :)