Coachowie coachom zgotowali ten los…

Coaching stał się ostatnio takim trochę chłopcem do bicia. Każdy jutuber i bloger, któremu akurat zabrakło tematu do poruszenia, radośnie sięga po teksty o tym, jaki to coaching jest zły,bee i ściemą.

(No dobra, jutuberzy typu Jakóbiaka, którzy zostali mówcami motywacyjnymi jeszcze tego nie robią ;) Ale to kwestia czasu.)

Nie chcę mówić „a nie mówiłem?”, ale cóż zrobić? Muszę to powiedzieć: drodzy koledzy coachowie, trenerzy… A nie mówiłem?

Pixabay wskazała tą grafikę na hasło „hate”. Nie wiem na ile ma się do tematu, ale coś w sobie ma ;)

Przez długie lata punktowałem online różne patologie rozwoju osobistego. Raczej nie coachingu w prawdziwym rozumieniu tego słowa, bo sam coaching aż tak wiele patologii nie ma. Jasne, zdarzają się coachowie-oszołomi, ale to znajdziemy w każdej branży. (No dobra, może w coachingu jest ponadprzeciętnie duże stężenie takich osób, ale wciąż daleko mu do stężenia krytycznego, a i jest wśród nich zwykle spora rotacja, więc tu akurat rynek zdaje się sam czyścić…) Jasne, niektórzy coachowie nieco za bardzo wierzą w hasła ze szkoleń, a za mało próbują je weryfikować i sprawdzać. Ale to normalne ludzkie cechy i tragedii tu nie ma. Więc punktowałem nie tyle coaching, co mówców motywacyjnych i różnych dziwnych guru, którzy często medialnie lubili pod coaching się podłączać i określać mianem coachów. (Oczywiście, za chwile będą się już nazywali innym mianem, np. psychologów biznesu czy co akurat jest modne w google trends.)


To, że takie punktowanie spotkało się z negatywną, często bardzo ostrą reakcją fanów różnych mówców motywacyjnych… Cóż, to było do przewidzenia. Ludzie chcą wierzyć i gdy wskazuje im się, że może niekoniecznie ulokowali swoją wiarę w dobry sposób. Cóż, mało osób przyjmuje to z dystansem. Na szczęście przez lata wyrobiłem sobie naprawdę grubą skórę*, bo inaczej wylew pomyj przy wielu takich wymianach mógłby być naprawdę ciężki do zniesienia.

*Plotki, że to tak naprawdę tłuszcz to zwykłe kalumnie i pomówienia. Gruba skóra mówię! :P


Bardziej frustrująca, tak naprawdę, była reakcja środowiska coachingowego. Zdumiewająco często sprowadzała się ona do jednego z dwóch haseł:

a) rób swoje, rynek zweryfikuje dobrych.

b) nie róbmy do własnego gniazda, reagując na patologie tylko nagłaśniamy takie osoby.


Ilekroć spotykałem się z takimi hasłami, zawsze starałem się wskazywać, że to nie tak. Rynek słabo sobie radzi z weryfikacją w branży, w której nie ma dużej przejrzystości informacji. (Tzn. osoby nie znające branży nie są w stanie łatwo ocenić, co jest jakościowe, a co szajsem.) Do tego taka weryfikacja wymaga czasu. A ewentualne skutki weryfikacji uderzą w całą branżę, a nie tylko w problematyczne osoby. Niezadowolony klient dentysty pójdzie do innego dentysty, bo jest przekonany o wartości dentystów w ogóle. Niezadowolony klient coacha (czy mówcy motywacyjnego podającego się za coacha) uzna, że cały coaching to ściema.

Nie jest też tak, że reagując nagłaśniamy takie osoby. One i tak same dbają o swoje nagłośnienie. Ale gdy brakuje reakcji ze strony innych członków rynku, to opinia publiczna ma wrażenie, że wszyscy są tacy sami. Że wszyscy akceptują takie sytuacje i uznają je za coś normalnego, a może nawet zdrowego i pożądanego.

To musiało mieć określone konsekwencje i od początku o nich pisałem… Prędzej czy później opinia publiczna w końcu zareaguje. Ale jak już zacznie tłuc, to będzie tłukła bez opamiętania. Dobrzy, źli, brzydcy, nieważne. Wygląda jak kołcz, to napierdalamy!


Mówiłem o tym wielokrotnie. Mówiłem o tym, gdy to się zaczęło. Mówię o tym i teraz.

Wciąż nie do wszystkich dociera. Wciąż pojawiają się te same racjonalizacje, przemieszane z oburzeniem czemu ci jutuberzy i blogerzy nie rozróżniają coachingu od ściemy motywacyjnej.


Wiecie czemu, kochani, kochane?

Bo my im na to pozwoliliśmy. My jako branża.

My woleliśmy „nie robić do wspólnego gniazda”… Więc ktoś właśnie podpalił drzewo.

My woleliśmy „nie robić marketingu patologii”… No to ktoś właśnie nas wszystkich ustrzelił.

My woleliśmy „robić swoje”… No to wszyscy sumarycznie trafimy w dyby, a gawiedź będzie rzucała w nas pomidorami.

Jasne, patologii też się dostanie. Może trochę bardziej. Ale my też oberwiemy i to mocno.


To jedna z tych sytuacji, gdy trafność własnych przewidywań, spełnienie swoich ostrzeżeń, nie daje żadnej satysfakcji.

Tak, wiedziałem, że tak będzie. Pisałem kiedyś o tym, że wiedza umożliwia trafniejsze przewidywanie przyszłości.

Tak, przestrzegałem. Tak, większość z Was nie słuchała.

Fakt, że miałem racji nie daje mi niestety przyjemności. Wolałbym jej naprawdę nie mieć.

Ale trzeba nazwać sprawy po imieniu: coachowie coachom zgotowali ten los. Sami jesteśmy sobie winni. Sami nie czyściliśmy swojego środowiska tak, jak mogliśmy. I teraz zbieramy tego plony.


Nie jest jednak za późno. Będzie trudniej, jasne, ale mamy jeszcze przestrzeń na zawalczenie o swoje. Na zadbanie o przedstawienie naszej branży w lepszy sposób.

To jednak wymaga jasnego, wspólnego i zdecydowanego powiedzenia „dość” patologii. Jasnego odcięcia się od mówców motywacyjnych i ich ideologii.

Jak tego nie zrobimy, będzie tylko gorzej.


Ja sobie dam radę. Coaching jest tylko jedną z gałęzi mojej działalności, ucięcie jej zabolałoby, ale bym przetrwał. Jak wielu z Was może powiedzieć to samo? Jak wielu z Was szkoli coachów i z tego żyje? Co się stanie, gdy to ta gałąź spróchnieje?

Więc proszę, weźmy się wspólnie do roboty w tej kwestii.Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Pavel K.

  Skoro porównujesz coachów do dentystów, to warto byłoby zauważyć podstawową różnicę. Nikt nie może od tak powiedzieć „jestem dentystą” i zacząć leczyć ludzi. Za to każdy może powiedzieć „jestem coachem”. Nawet ja, nie mając żadnej wiedzy w temacie, mogę zacząć się tak tytułować i umawiać ludzi na sesje coachingowe, o ile tylko znajdę klientów. Niby jest ICF i ich standardy etyczne, tylko co z tego, skoro to nie ma żadnej mocy prawnej.

  Cóż, to trochę tak jakby obwiniać banki o istnienie piramid finansowych, parabanków, „doradców” wciskających polisolokaty, itp. Notabene tradycyjne banki też mają swoje „za uszami” vide temat frankowiczów. Dlatego też w cywilizowanych krajach mamy instytucje, które wymuszają na bankach pewne standardy.

  Wracając do tematu, warto zauważyć, że za mówcami sprzedającymi marzenia stoi czasem wielki biznes. Sam zresztą pisałeś o Kiyosakim, którego wspiera branża MLM. Nie wiem jak to wygląda w Polsce, wydaje mi się, że nasi rodzimi „guru” nie mają tak hojnych sponsorów. Tym niemniej nie wierzę w to, żeby środowisko mogło się samo oczyścić. Tak jak nie wierzę w to, że bez ingerencji państwa, bądź instytucji międzynarodowych a la UE, uda się rozwiązać problem z ludźmi, którzy nie chcą szczepić dzieci.

  • To zamiast dentystów wstaw piekarzy, czy dowolną inną branże, która ma większą wiarygodność społeczną.

   Psychologiem też się możesz nazwać bez studiów itp. i prawnie masz z tym pełen luz. Więc argumentacja tutaj się nie trzyma.

   • Pavel K.

    Jeśli chcesz otworzyć piekarnię, to musisz w tym celu spełnić szereg przepisów sanitarnych. Inaczej przyjdzie Sanepid i zamknie Ci firmę. Więc, o ile faktycznie nie trzeba mieć dyplomu piekarmistrza, to trzeba się dostosować do obowiązujących regulacji.

    Co do psychologów, tu masz rację, co szczerze mówiąc, mnie zszokowało. Tym niemniej, szybki research pokazuje, że Polskie Towarzystwo Psychologiczne już od lat lobbuje za wprowadzeniem ustawy regulującej tej zawód. Mają rację. To świadczy też o tym, że psychologowie nie wierzą w mrzonki, że da się oddolnie oczyścić branżę z patologii.

    • Piotr Bekier

     Czy regulacje same w sobie są rozwiązaniem problemu? Ogólnie mogą być pomoce – takie rozgraniczenie prawne które dla osób niewtajemniczonych w temat może być jakimś sygnałem rozpoznania uczciwej terapii od tej nie. Ale myślę że problemu nie rozwiąże jeśli jest już pozostawione „gówno” o którym wspomniał Artur. Regulacje w niczym ci nie pomogą jeśli ludzie i tak będą źle myśleć o coachingu i nie będą mieli zaufania do niego. A do zmiany myślenia jednak trzeba ludzi wyedukować wiec z tym Artur ma racje że coachowie źle robili nie krytykując odlotów. Analogicznie co z tego że rozgraniczymy prawnie Psychologie skoro w naszym społeczeństwie brakuje zaufania do wiedzy psychologicznej. Jasne, w ten sposób rozpoznasz Psychologa po fachu od nie po fachu. Ale to w niczym nie pomoże do puki psychologie jako wiedze traktuje się niepoważnie

     Z tym piekarmistrzem to ma wrażenie że popełniasz bład wnioskowania mylenie korelacji z przyczynowością. Czy to aby na pewno regulacje zwiększają nasze zaufanie do piekarni do tego stopnia że jak zjemy zły chleb to nie denerwujemy się że cały przemysł piekarnictwa jest zły? A może tak się nie denerwujemy bo wiemy że zdarzają się takie przypadki gdzie chleb może być zepsuty albo źle zrobiony i potrafimy to rozgraniczyć od dobrego bochenka z dobrej firmy? A regulacje jedynie umożliwiają zminimalizowanie sytuacje gdzie trafimy na piekarnie która serwuje np. „zatruty” chleb

     • Piotr Bekier

      podobnie się to wszystko odnosi też do kwestii które wspomniałeś w pierwszym poście Pavel. Np Co z tego że w bPolsce szczepienia są obowiązkowe skoro antyszczepiąkowcy i tak bombardują pseudodowodami jak tylko potrafią. Mam zresztą jakieś silne wrażenie że ów ruchy są ostatnio coraz głośniejsze (ale mogę się tu mylić – fakt że interesuje się tematem może mnie uwrażliwiać aż zanadto i mogę nie być tutaj obiektywny). Niemniej jednak jeśli tak jest i takim ruchom uda się przekonać większość społeczeństwa to co będzie stało na przeszkodzie zmianie regulacji prawnych? To że regulacje są właściwe jeszcze nic nie mówi o tym jak ludzie będą myśleć. Jak nie będziemy zmieniać myślenia ludzi, jak nie będziemy edukować ludzi i sprzątać tego „gówna” to nawet najlepsze regulacje, wydaje mi się, nie pomogą