Chodzi o przewidywanie przyszłości

Przewidywanie przyszłości od wieków było jednym z wielkich fantazji ludzkości. Nie ma się w gruncie rzeczy czemu dziwić – mając tą drobną umiejętność, większość innych ludzkich celów wydaje się być w zasięgu ręki. Chcesz majątku? Przewidzisz co i kiedy opłaca się kupić i sprzedać. Chcesz miłości? Przewidzisz czy druga osoba będzie Ci wierna. Chcesz żyć wiecznie? Cóż, z tym będzie problem, ale może będziesz w stanie przewidzieć to, co mogłoby Cię zabić i tego uniknąć, tym samym wydłużając swoje życie.


Niestety, wszelkie mistyczne metody takiego przewidywania przyszłości okazały się przez wieki bezwartościowe. Przepowiednie były albo tak ogólne, że można było do nich przypisać cokolwiek, albo skrajnie nietrafne. Pragnienie przewidywania przyszłości pozostało jednak – i dobrze.

Bo tak naprawdę w rozwoju cywilizacyjnym chodzi właśnie o przewidywanie przyszłości. Chodzi o trafne przewidzenie, że gdy podasz ten  lek, to wystąpi tamta reakcja u chorego pacjenta. Chodzi o trafne przewidzenie, że gdy zastosujesz tą technikę, klient w sytuacji fobicznej zacznie reagować inaczej.

Nauka, metoda naukowa, służy właśnie przewidywaniu przyszłości. To jest jej celem i kryterium oceny – to, na ile trafnie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłe procesy w określonym układzie.

Temu też służy szeroko rozumiane modelowanie, w tym modelowanie stojące u podstaw NLP – zbudowaniu modeli, które pozwolą przewidzieć określony efekt danego, stosowanego narzędzia.

Oczywiście, przewidywanie w obydwu przypadkach rzadko kiedy będzie w 100% trafne, zwłaszcza gdy mowa o tak złożonych systemach jak ludzie. Im większa jednak trafność – tym bardziej wartościowy i lepszy model. Dlatego właśnie ta zdolność przewidywania powinna być kluczem do oceny skuteczności różnych rozwiązań.

I dlatego tak „jadę” m.in. po ezoteryce – bo trafność przewidywań rozwiązań z tego zakresu jest praktycznie zerowa.


Im lepsza Twoja wiedza i umiejętności w jakimś zakresie, tym trafniejszym „wróżbitą” będziesz i tym łatwiej będziesz w stanie przewidywać określone efekty.

Dla przykładu, pamiętam jak wiele miesięcy temu rozmawiałem ze znajomym n.t. badań Ericssona nad talentem (stricte: nieistnieniem talentu) u ekspertów. Znajomy był przeciwny przyjęciu wyników tych badań, m.in. podając jako kontrargument swoje bardzo szybkie, nie pasujące do tych wyników postępy w pewnym sporcie.

Nie wspomniałem tego przy okazji tamtej dyskusji, zajmując się innymi argumentami niż ten anegdotyczny, ale na swoje potrzeby odnotowałem jedno założenie – że z dostępnego modelu wynika, iż jego postępy są w takim wypadku prawdopodobnie wynikiem nieprawidłowego wykonywania tego sportu (co umożliwia lepsze wyniki przy nieprawidłowej i potencjalnie kontuzjogennej formie) i przy okazji jakiejś oficjalnej weryfikacji prawdopodobnie będzie miał problemy w związku z błędami technicznymi.

Zapomniałem o tej dyskusji na jakiś czas, aż do chwili, gdy znajomy zaczął publicznie oburzać się, po pierwszych zawodach, w których brał udział. Uważał, że powinien w nich mieć dużo lepszy wynik, niż ten który uzyskał, a który został zredukowany właśnie w wyniku błędów technicznych. Zredukowany drastycznie, choć i tak nie tak bardzo, jak wg. sędziów mógłby być zredukowany – co pokrywało się z założeniem, które poczyniłem wiele miesięcy wcześniej.  Oczywiście, możliwe jest też wyjaśnienie alternatywne: że sędziowie byli wredni, złośliwi, przekupieni czy mieli w inny sposób zaburzoną ocenę, takie interpretacje wydają się jednak zdecydowanie mniej prawdopodobne.

Ciekawa rzecz, w sumie. Nigdy nie widziałem tego znajomego „w akcji”, nie znam tego sportu. Jednak z samych danych n.t. skuteczności treningu dało się wyczytać prawdopodobne problemy, jakie mogą wyjść podczas zawodów tej dziedzinie. I wyczytać je trafnie…


Im więcej wiesz, tym więcej będziesz potrafił przewidzieć. Tym więcej takich sytuacji, jak powyższa, będzie się w Twoim życiu przewijało, tym łatwiej, po wstępnym zapoznaniu się z jakimś pomysłem, będziesz w stanie trafnie przewidzieć jego konsekwencje. Oczywiście, trafność nigdy nie będzie absolutna, ale będzie rosła z każdą kolejną informacją, z każdym kolejnym kawałkiem układanki wyrwanym światu. A to całkiem ciekawa perspektywa.

Bo czy to w nauce, czy w NLPowskich modelach, czy w dowolnych innych przejawach ludzkiego gromadzenia wiedzy chodzi właśnie o to, co nigdy nie wychodziło „klasycznym’ wróżom. O trafne przewidywanie przyszłości.

Oraz o płynącą z tego możliwość jej zmiany.


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Tomasz

  Mam wrażenie, że zrównujesz NLP z nauką. Celem nauki nie jest li tylko przewidywanie przyszłości (jedna z funkcji społecznych nauki) ale także opis i wyjaśnianie (interpretacja). Nie będę wnikał w zarzuty, które nauka podnosi a propos NLP (było to już poruszane setki razy) ale ciekawi mnie czy NLP Twoim zdaniem wyjaśnia „cokolwiek”? Interpretuje? Opisuje?

  • Nie chciałbym równać NLP z nauką, bardziej wskazuję na wspólną funkcję tych dwóch oddzielnych działek (w sumie każde podejście, które jest wartościowe będzie miało imo głównie funkcję predyktywną).

   Co do funkcji nauki – predyktywna jest jednak podstawą, opis i interpretacja ma znaczenie tylko o tyle, o ile jest predyktywny (stąd fizyka alternatywnych wymiarów do których nie mamy dostępu, jak możesz się łatwo domyślić, nie jest czymś co bym uważał za prawdziwą naukę).

   NLP (czy raczej owoce NLP, w formie konkretnych modeli) opisuje w znaczeniu modeli poszczególnych umiejętności będących opisem skutecznej implementacji tych umiejętności, natomiast niekoniecznie wyjaśnieniem.

 • Marcin

  Czyli tacy: Lebron James, Wladimir Klitschko, Aleksander Karelin czy Mariusz Pudzianowski (u kazdego wrecz nieprawdopodobny atletyzm) naprawde wg Ciebie nie maja przewagi nad przecietnymi ludzmi zarowno na starcie, jak i przez caly czas trwania kariery? Biorac pod uwage, ze hormony (glownie androgeny, tj. hormony meskie, choc nie tylko) maja udowodnione ponad wszelka watpliwosc oddzialywanie na kazdy aspekt atletyzmu plus u kazdego poziom tych hormonow sie rozni ( miedzy niektorymi osobami roznica jest wrecz „dramatyczna”), po prostu nie sposob sie zgodzic z ta teoria na temat braku istnienia talentu:). Ciezko oczekiwac, ze badania bezposrednio dowodza tego, o czym pisze (bo jak to sprawdzic? wzrost plus zasieg ramion plus lean body mass plus wytrzymalosc ukladu szkielotowo-kostno-miesniowego?). Natomiast posrednio jest naprawde duzo badan, ktore jasno wskazuja, ze procent sukcesu jest poteznie zalezny od predyspozycji genetycznych i wyniklych z tego innych predyspozycji (uklad hormonalny, wymiary etc.).

  Co do znajomego, o ktorym piszesz… Podejrzewam, ze wiem o kogo chodzi. Jesli sie nie myle z tym, to musze dodac, ze w jego przypadku zaszlo tez cos innego -> sposob oceniania tej dyscypliny sie rozni, tj. jego jedyny blad mogl polegac na tym, ze nie doczytal w regulaminie, jak powinien rywalizowac. Natomiast jego sposob cwiczen (opieram sie na tym, co zamieszcza) jest jak najbardziej poprawny technicznie, a wyniki naprawde imponujace :)

  • Marcin, mogą mieć jakąś przewagę na starcie, ale w toku ogromnej i indywidualnie dopasowanej pracy niezbędnej do stania się ekspertem ta przewaga staje się w najlepszym razie szumem informacyjnym nie wpływającym na ostateczny wynik. W najlepszym razie, bo jest coraz więcej źródeł sugerujących, że przewaga na starcie jest w praktyce patologiczna, gdyż sprawia, że omijasz trening pewnych podstawowych nawyków, które mniej „utalentowani” konkurenci muszą zaliczyć. W efekcie na początku pędzisz, ale w pewnym momencie zderzasz się ze ścianą która, aby przeskoczyć, musiałbyś de facto cofnąć się do początku swojej nauki. Skoro bierzemy pod uwagę sporty siłowe – naprawdę sądzisz, że w tym małym polskim miasteczku, gdzie mamy ogromne stężenie medalistów w podnoszeniu ciężarów tak przypadkowo wypadła odpowiednia genetyka i stąd wrodzone talenty? ;)

   W badaniach możesz sprawdzić to bardzo łatwo – „utalentowani” powinni osiągnąć poziom ekspercki wyraźnie wcześniej niż po 10.000 godzin celowego ćwiczenia (w rozumieniu bardzo konkretnego rygoru deliberate practice opisanego przez Ericssona). Alternatywnie powinniśmy mieć przypadki „beztalenć”,które zaliczyły 10.000 godzin celowego ćwiczenia, a do ekspertów im daleko. Brak przykładów na kogokolwiek z którejś z tych grup.

   Co do zawodów, z tego co rozumiem z tamtej wymiany, tam chodziło jednak o dość podstawowe błędy niezależne od specyficznych wymogów regulaminowych.

   • Marcin

    Jak najbardziej są osoby, które zaliczyły poziom ekspercki duużo wcześniej niż 10 tys godzin… Jedną z wymienionych osób jest Mariusz Pudzianowski (wystarczy sprawdzić, kiedy zaczął trenować oraz kiedy został MŚ Strongman. Ni czorta 10 tys godzin, musiałby chyba wydłużyc dobę i nic innego nie robić :). Rafał Kubacki jest chyba jeszcze lepszym przykładem. Z piłkarzy Samuel Eto. To tak bez sprawdzania, z samej pamięci (Pudzianowski sztangę dotknął w wieku lat 16, Kubacki zaczął trenować judo mając lat bodaj 19 (+ – rok), Eto kopnął piłkę pierwszy raz w jakiejkolwiek „zorganizowanej” formie i to w Afryce ([poziom szkolenia żaden] jako 15/16 latek). U nich to była kwestia połowy tego czasu, może nieco więcej, żeby podnosić/bić się/ grać na światowym poziomie (Eto Inter Mediolan, Kubacki mistrz Europy i świata, Pudzianowski MŚ Strongman).

    • Marcin, Pudzianowski był synem sztangisty i ojciec trenował go od dość młodego wieku :) Dodatkowo trening celowy nie wymaga treningu konkretnej dyscypliny – często możesz celowo trenować podumiejętności i tak np. najlepsi footballiści, choć dużo trenują celowo, same zagrania na boisku trenują przez ok 1-3% czasu treningu. Wspomniany Pudzianowski np. trenował karate od 11 roku życia Ze sztangą zaczął trenować w 1990 (13 lat, nie 16, notabene, 16 to pierwsze zawody), a w zawodach świata strongmenów osiągnął sukces dopiero w 1999 roku – co daje mu spokojnie czas na 10 tys godzin.

     I jestem dość spokojny, że w przypadku pozostałych osób na które się powołujesz znaleźlibyśmy podobne wzorce. Eto: tak, w wieku 15 lat został zrekrutowany do klubu w Hiszpanii, więc twierdzenie, że pierwszy raz kopał w afryce w tym wieku jest delikatnie mówiąc chybione. A gdy trafił do klubu był dość kiepski, wyrobił się z czasem. Kubacki zanim zajął się judo intensywnie i od bardzo młodego wieku trenował pływanie (co buduje m.in. koordynacje ciała i świadomość swojego środka ciężkości, tak przydatne w judo). Szukamy dalej? :)

     • Marcin

      Cholera, powierciłem w temacie i muszę przyznać się do błędu :P Zastanawia mnie tylko, czy sam fakt, że byli w stanie ciężko trenować przez te 10 tys godz i dłużej, nie jest zdeterminowany możliwościami? Mówię o kontuzjach, które potrafią zniweczyć każdy rodzaj i ilość treningu. A także o „napięciu woli”, bo raczej tajemnicą nie jest, że silna wola to w dużej mierze zlepek działalności (neuro)chemicznej (dopamina, prolaktyna etc.) Choć w sumie może to kwestia sporej dozy szczęścia – w końcu inni mogli trenować tyle samo i mieć podobne zdolnościami, a nie doszli tam gdzie oni bo zabrakło farta (vide Kahneman i jego odkrycia :)). Jak do tej pory byłem głęboko przekonany, że przysłowiowego Kliczke czy Pudziana w 35% robią predyspozycje, kolejnych 35% zwykłe szczęście/los i w jakichś 30% trening i wszystko, co się z tym wiąże. Może jednak trochę zrewiduje procentowy udział :)

     • Fakt, jedyną ucieczką dla idei wrodzonego talentu jest „talent jako motywacja do wykonania 10 tys godzin treningu”, tylko to teza niefalsyfikowalna. Ew. falsyfikowalna alternatywa – celowe ćwiczenie jest tak trudne, angażujące, itp. że zrobisz go max 4-5 godzin dziennie dobrze. Można postulować talent jako indywidualne różnice p.t. „osoba x zrobi max 5 godzin, a y tylko 4.45 celowego ćwiczenia w ciągu dnia” i to mogłoby być nawet falsyfikowalne.

      Co do silnej woli – IMO coś takiego, typowo rozumiane, nie istnieje, to typowy mit którym ludzie wytłumaczają sobie dużo bardziej złożone procesy.

      Motyw szczęścia niewątpliwie – badania Ericssona mówią o umiejętnościach eksperckich, ale od umiejętności do sukcesu jeszcze spory kawałek (co świetnie widać w wypadku wszystkich artystów – taki np. Badach, bardzo dobry jako muzyk, został jednak wyróżniony dzięki małżeństwu z Kwaśniewską dopiero).

      Dlatego: umiejętności – wg. badań 100% trening.
      Sukces – umiejętności + szczęście gdzie szczęście prawdopodobnie ok 60-70%
      Predyspozycje – nie ma badań pokazujących, żeby miały jakiekolwiek znaczenie (pomijając oczywiście skrajne upośledzenie).

     • Pawel

      A czy w pewnych przypadkach nie jest to też zależne od „siły przebicia” – czyli można powiedzieć wspomagania szczęścia, poprzez aktywną autopromocję; od cech osobowych, odpowiedniej charyzmy jak w przypadku chociażby artystów, gdzie popularność zdobywają Ci, którzy atrakcyjniej się prezentują i potrafią kupić publikę.

     • Wg. badań sugerowałbym, że popularność zdobywają jednak po prostu ci, którzy mieli szczęście…