Byłem sceptykiem, ale…

Wiem, pisałem już o tym. Wciąż jednak spotykam się z takim podejściem – argumentacja „byłem sceptykiem, ale uwierzyłem, więc to musi działać”.

Cóż, jakby to ująć – nie musi. Co więcej, to zdanie z miejsca demonstruje, że taka osoba nie była wcale sceptykiem.

Mogła mieć jakieś wątpliwości, mogła być podejrzliwa, ale sceptykiem zdecydowanie nie była.

Z tego powodu, że osoba faktycznie korzystająca z narzędzi sceptycyzmu nigdy nie uznałaby, że jej zmiana zdania miałaby być dowodem na cokolwiek. Jeśli już, podejrzewałaby, że jej zmiana zdania była przejawem tego, że sama dała się nabrać. Sceptycyzm – faktyczny sceptycyzm – zakłada bowiem świadomość ograniczeń swojego poznania. Wiedzę o tym, że jesteśmy ludźmi i pewną pokorę (nie lubię tego słowa, jest strasznie nadużywane, ale tu pasuje). Pokora ta pozwala sobie uświadomić, że nasz mózg jest podatny na milion fałszerstw i oszustw. Choćby na tak banalne triki jak ten:


To powiedziawszy, chciałem zapytać o coś nieco prostszego. Słyszałeś kiedyś, żeby ktoś powiedział…

„Byłem naiwnym frajerem, ale uwierzyłem, wiec to musi działać”?


Nie?


To może…

„Rozpaczliwie chciałem wierzyć, ale uwierzyłem, więc to musi działać?”

dziecko

Byłam sceptyczna, ale Mikołaj naprawdę istnieje…

Też nie? To dość oczywiste. Jako ludzie mamy tendencje do pozytywnego myślenia o sobie. Uznajemy, że jesteśmy raczej inteligentni, a przynajmniej zdecydowanie powyżej średniej. (Nie wierzysz? Zrób anonimową ankietę w dowolnym środowisku, pytając „czy uważasz, że jesteś bardziej inteligentny/a niż 50% osób w tym pokoju/miejscu?” 70-80% osób powinno odpowiedzieć „tak” ;) )

Skoro zaś uznajemy, że jesteśmy inteligentni, to wynika z tego, że raczej nie jesteśmy łatwowierni. Nie, my jesteśmy mądrzy. Cwani. Obeznani z życiem. Szczwani. Z głową. Co naiwność, to nie  my!

A to oznacza, że skoro w coś uwierzyliśmy, to musieliśmy być wcześniej sceptyczni – przynajmniej w swojej głowie. Wymaga tego nasz dobry obraz na swój własny temat, nasze ZPZ (zajebiste poczucie zajebistości*).

*Cudny termin, który zawdzięczam jednemu z uczestników Praktyka ;)

Z tego zaś wynika, że jakiekolwiek twierdzenia typu „byłem sceptyczny, ale”, mówią nam jedynie o tym, że dana osoba stara się utrzymać pozytywny wizerunek swojej osoby. Nie mówią nam absolutnie nic o temacie, do którego dana osoba dała się przekonać. Jeśli sam stosujesz takie zagrywki – warto, żebyś to sobie uświadomił.


Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Alex Ce Be

  Tak czy inaczej sceptycyzm to w pewnym sensie subkultura(rodzaj trendu).
  Każdemu wydaje się że wie najlepiej. Sceptycy używają logicznych i racjonalnych argumentów które często są sensowne gdy się ich słucha. Ale jeżeli najnowsze badania wykażą coś innego niż poprzednie, sceptyk zmienia zdanie.
  Jednak to tylko potwierdza ze sceptycyzm nie jest odpowiedzią na wszystko. Również może się mylić.

  • Umm, właśnie dlatego, że sceptyk zmienia zdanie w konfrontacji z dowodami, sceptycyzm jest odpowiedzią na wszystko. KAŻDY może się mylić. Faktyczni sceptycy potrafią się do tego przyznać i zmienić zdanie i to jest kluczowe :)

   • Alex Ce Be

    Czasem jest odpowiedzią, innym razem może wprowadzać w błąd. Wszystko do momentu ukazania się nowego dowodu. Sceptycyzm w wielu sytuacjach może się mylić, np. Nie biorąc pod uwagę czynnika który jeszcze nie został odkryty(innym razem może mieć 100 procent racji). Gdy zostanie odkryte coś nowego wtedy zmienia się to co do tej pory było „pewne” i zbadane. Dlatego nawet do sceptycyzmu należy podchodzić z delikatnym dystansem ponieważ to do czego nas dzisiaj przekonują badania, jutro może zostać podważone.

    • Krótka piłka – jaka alternatywa jest skuteczniejsza? :) Jeśli żadnej nie masz, to trudno dyskutować :)

     • Alex Ce Be

      Nikt z nas nie ma dostępu do absolutnie pewnej wiedzy na temat świata. Próbujemy go badać na wszelkie sposoby. Jednak nie ma nic co mogło by nam dać stu procentową pewność. Równie dobrze możemy się zbliżać jak i oddalać od zrozumienia.
      Nie mam alternatywy, po prostu zwracam uwagę na ten ważny aspekt że warto mieć sceptycyzm na uwadze ale się w tym nie zatracić.

     • Sceptycyzm zakłada gotowość do zmiany zdania – po prostu robimy to gdy pojawiają się nowe dowody, zamiast deklarować „naukowcy nie wiedzą wszystkiego, więc wbrew dowodom będę wierzył w mój ulubiony odlot” ;)

     • Alex Ce Be

      Jednak dopóki nie ma tych dowodów to jest szansa ze upieracie się w błędzie. Nie twierdzę że zawsze tak jest. Ale w wielu przypadkach tak może być.
      Nie trzeba wierzyć w odlot żeby mieć zdrowy dystans.
      Natomiast zbyt mocna wiara we własną racje również może być odlotem ;)

     • To nie kwestia wiary we własna racje. To kwestia wyboru tego na czym się opierasz. Jeśli nie ma alternatywy lepszej, to najwydajniejsze jest opieranie się na podejściu sceptycznym.