Bycie dobrym, bycie miłym, oraz sytuacje, gdy trzeba wybrać jedno z tych dwóch…

Jest silna tendencja w środowiskach rozwojowych – a może i w społeczeństwie jako takim – by łączyć bycie dobrym z byciem miłym.

Tymczasem, jak mawia najlepszy status relacyjny na facebooku… „To skomplikowane”.

To dużo, dużo bardziej skomplikowane.

Założenie, że „miły” = „dobry” to typowa heurystyka poznawcza, skrót myślowy, ułatwiający operowanie w świecie.

Tylko skrót jak to skrót. Czasem faktycznie oszczędzi drogi… Ale raz na jakiś czas wpakujesz się na takie manowce, że „skasują” Ci korzyści z ostatnich dziesięciu czy piętnastu skrótów.

Innym takim skrótem jest „smaczny” = „zdrowy” w odniesieniu do jedzenia. Historycznie miało to sens – im bardziej wyrazisty smak, tym więcej składników odżywczych, albo tym więcej kalorii, których naszym przodkom dramatycznie brakowało. Tylko po tysiącleciach selektywnej hodowli oraz po setkach lat zaawansowanej obróbki pokarmów doszliśmy do etapu, gdy „smaczny” coraz częściej zaczyna oznaczać „niezdrowy”. Bo nasycony tłuszczami czy cukrami, których kiedyś było jak na lekarstwo – a dziś mamy ich po uszy.


Podobnie z „miły” = „dobry”. Czasem tak. A niekiedy „miły” = „zły”. W pewnych przypadkach „miły” =”najgorszy jak mogłoby być”.


Wiem, to mało instynktowne. „Miły”, „sympatyczny” kojarzą nam się z kimś dobrym i wspierającym.

Ale niewiele osób pamięta,  że psychopaci potrafią być niezwykle czarujący, mili i sympatyczni… tak długo, jak zapewnia im to spełnienie ich potrzeb. Najczęściej kosztem osoby taką „sympatią” obdarowaną.


Ale zostawmy nawet sytuacje, gdy ktoś ma złe intencje. Nawet jeśli ma absolutnie najlepsze i najszczersze – „bycie miłym” nie musi być najlepszą możliwą opcją.

Czasem możesz być miłym i wspierającym – i wspierać kogoś w działaniu, które prowadzi do jego krzywdy.

Czasem możesz być miłym i zniechęcać kogoś do jakiegoś zachowania – ale przez to bycie miłym niedostatecznie skutecznie.


Ładnych parę lat temu jeden z moich znajomych regularnie zachowywał się w sposób, cóż, dość go ośmieszający. Pisał w mediach społecznościowych w sposób ogromnie patetyczny i wydumany, raz za razem.

Jako znajomy kilkukrotnie delikatnie zwróciłem mu prywatnie uwagę, że to nie jest najlepszy pomysł. Bezskutecznie.


A potem moja żona – która nawet go osobiście nie znała – napisała na swoim blogu post wyśmiewający takie zachowania i cytujący przykłady m.in. z jego profilu. Dla jasności – nie był jedyną osobą w internetach tak piszącą, post też nie był skupiony na nim ani nawet nie wymieniał go w żaden sposób. Wykpiwał zachowanie. Cytaty z profilu znajomego pojawiły się w dużej mierze dlatego, że były pod ręką i łatwo je było znaleźć.


Znajomy bardzo się na nas wkurzył. Beata zaliczyła od niego bana, ja usłyszałem sporo cierpkich słów i mniej lub bardziej zawoalowanych dowalań.

Ale ciekawa rzecz… od tego czasu mój znajomy jakoś tak przestał pisać w takim patetycznym stylu.

Zachowanie mojej żony nie było miłe. Ale w kategoriach zmiany (nawet gdy nie było to akurat jej celem) dało duże lepsze efekty, niż moje miłe i delikatne sugestie. Co więcej, mam ogromną nadzieję, że w sytuacjach gdy sam będę się głupi zachowywać, moi znajomi i przyjaciele zdecydują się być bardziej bezpośredni, niż mili – nawet jeśli mieliby wrażenie, że mogą tak ryzykować naszą relację.

Bo na koniec dnia to jedna z tych rzeczy, po których poznajesz prawdziwych przyjaciół. Po tym, że potrafią zaryzykować przyjaźń z Tobą, żeby powstrzymać Cię od wielkiego błędu.

Ba, po tym poznaje się też po prostu dobrych ludzi – że wolą, żeby było Ci dobrze, niż żebyś ich lubił.


Oczywiście, podejście to można bardzo łatwo nadużyć w przeciwną stronę. Uzasadniać zwykłe okrucieństwo, arogancję czy obcesowość przez „większe dobro” osób, które de facto są tu po prostu ofiarami ataku. Dlatego właśnie jest to temat skomplikowany i niełatwy.

Czasem bycie „miłym” jest pozytywne. Czasem szkodzi.

Czasem bycie „dupkiem” ratuje dupę (nomen omen) komuś, wobec kogo jesteśmy „dupkami”. A czasem głupi dupek to po prostu głupi dupek.

To złożone. Wyjdźmy z prostych założeń „najważniejsze, to być miłym” i patrzmy na konsekwencje.

Będzie trochę mniej miło, jasne. Ale może będzie bardziej, cóż – dobrze :)


I jasne, najlepiej byłoby, gdyby dało się te dwie kwestie połączyć. Niestety, nie zawsze będzie to możliwe. A nawet gdy będzie to możliwe, nie zawsze będzie na to czas, zasoby, możliwości. Czasem też chęci – i tu jest miejsce na pracę nad sobą, by starać się tych chęci mieć więcej. Ale na koniec dnia, ważne jest zadanie sobie pytania, co jest dla nas istotniejsze, jeśli musimy wybierać – być dobrym, czy być miłym. Bo nie zawsze da się to pogodzić.Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • max

  Może po prostu warto stopniowac jedno i drugie tyle, że w przeciwstawnych wartościach. Im więcej bycia dobrym, tym mniej bycia miłym. Załóżmy taka sytuację: w koledze X wkurza mnie, że pije przy mnie zbyt duzo piwa więc przy każdym kolejnym powtórzeniu będę mu zwracał na to uwagę będąc jednocześnie mniej miłym, a bardziej dobrym dla niego.

 • Paweł Gabrysiak

  Niby oczywistość ale jednak nie. Czasem trzeba kogoś zwyczajnie opierdolić, jak się widzi jak robi sobie krzywdę zwykle nieświadomie. Na przykład jak facet jest z ładną dziewczyną, która jest dla niego miła ale ewidentnie widać jak go wykorzystuje (ten ktoś tego zwykle nie widzi, bo jest zaćpany endorfinami). Wtedy trzeba go kopnąć w dupę na ogarnięcie, żeby nie wpakował się w poważne kłopoty. Jak to doceni – spoko, jak nie – jego problem.

 • Marcin S

  Nie mogę się powstrzymać, żeby nie zapytać ;) Ale zachowam poufność danych – piszesz o AN?

 • MrAnonim99

  ok wszystko fajnie, tylko czasami skąd wiemy że to co mówimy jest dla kogoś lepsze niż to co wybrała ta osoba? W takim wypadku często uważamy że to co wydaje nam się słuszne, będzie takie też dla tej osoby, a to przecież jej życie i jej wybory.

  Jeśli dokonała jakiegoś wyboru i jest ono błędne, lub zachowuje się tak czy inaczej, to albo się zreflektuje w porę, albo po prostu jej to pasuje i staranie się na siłę pokazać jej że „to co robisz lub jak się zachowujesz jest złe bo ja uważam że tak nie powinieneś” nie jest żadnym wyznacznikiem dla takiej osoby. A przynajmniej nie powinno być.

  • Np. stąd, że z zewnątrz pewne rzeczy widać lepiej (badań w temacie masz sporo, patrz np. złudzenie planowania). Albo stąd, że możemy dany temat znać dobrze, albo dostrzegać powtarzalny wzorzec problemowy.

   • MrAnonim99

    Ok zgadzam się, emocje zaciemniają obraz a w trakcie planowania ciężko wziąć wszystkie ważne niuanse pod uwagę. Ale to wszystko w przypadku kiedy ktoś zwraca się do nas o poradę lub pomoc. Nie wyobrażam sobie pójść przykładowo do kumpla który właśnie poznał nową dziewczynę i czuje się szczęśliwy i powiedzieć mu „stary, daj se spokój, nic z tego nie będzie, ona jest głupia, zniszczy Cię, nie pasujecie do siebie i prędzej czy później to się rozpadnie”.

    Albo właśnie ktoś zaczął się inaczej zachowywać niż zwykle i powiem mu „weź nie świruj, zachowujesz się dziwnie, nie powinieneś się tak zachowywać”

    W takich wypadkach moje słowa w jakimkolwiek nawet innym przykładzie zostaną odebrane po prostu jak atak. I uważam że jeśli taka osoba sama tego nie zobaczy, to moje czy czyjeś gadanie na nic się tu nie zda.

    No i pytanie na ile takie zachowania nie są bardziej patrzeniem przez własny interes (obawa przed utratą kogoś, bo zaczął się inaczej zachowywać, poznał kogoś itp.) lub po prostu przez własny pryzmat emocji lub własnych utartych schematów jak ktoś się powinien zachowywać, co robić, czego nie robić itp.

    • A realistycznie widzisz, że ona go zniszczy i to się rozpadnie? Jeśli tak i jeśli faktycznie troszczysz się o przyjaciela, to w mojej ocenie Twoim moralnym obowiązkiem jako przyjaciela jest mu powiedzenie właśnie tego. Może delikatniej, może ze wskazaniem „stary, nie mówiłbym Ci tego, gdyby mi na Twoim dobrze nie zależało”, ale tak, jest to do powiedzenia.

     Zachowywanie się inaczej niż zwykle nie jest samo w sobie złe, więc przykład chybiony.