Argument: 80% nowych firm pada w ciągu pierwszego roku

Argument: „80% nowych firm pada w ciągu pierwszego roku, 80% tych, które przetrwały pierwszy rok, pada w ciągu pierwszych 5 lat”


Fakt: Dokładne proporcje tego, ile firm funkcjonuje po roku czy pięciu latach zależą oczywiście od branży i rejonu świata. Istnieją branże bardzo pewne (np. pogrzebowa – w USA na 5000 pada rocznie 15,  więc jakieś 0.3%), oraz branże zdecydowanie bardziej niepewne (np. gastronomiczna, ok. 60-70% pada w ciągu pierwszego roku), ale jak pokazują badania z 2005 wykonane przez Bureau of Labor Statistics w USA, po dwóch latach wciąż funkcjonowało 66% nowych firm, a po 4 latach 44% nowych firm. Oznacza to, że trafniejszymi procentami od 80%/96% zamkniętych po roku/5 latach byłoby 34%/56% zamkniętych po 2 latach/4 latach. Należy tu też wskazać na to, że „zamknięta” firma nie musiała zbankrutować – firma, która zmieniała formę prawną lub przenosiła się do innego stanu liczona byłaby w tych statystykach jako zamknięta. Jeśli chodzi o sprawdzane sektory (niestety gastronomia nie była wyszczególniona), największą trwałość miały firmy z zakresu medycyny i edukacji, najmniejszą firmy zajmujące się rozwiązaniami informatycznymi.

Trudno ustalić skąd to hasło się wywodzi, ale gdybym miał ryzykować, obstawiałbym, że ktoś po prostu zapożyczył „regułę Pareto” (która sama w sobie jest po prostu heurystyką) do sukcesu biznesowego. Argument ten często stosowany jest w ramach próby przekonania rozmówcy do różnych podejrzanych lub ryzykownych inwestycji czy przedsięwzięć – teraz już wiesz, że nie ma co się na niego nabierać.


Przejdź do listy argumentów


15 sierpnia na blogu ukazał się 1000-ny wpis, trzeba to uczcić! Przez 10 dni, do 25 sierpnia włącznie, wszystkie produkty na MindStore o 20% taniej! Chcesz być bardziej kreatywny? Lepiej się motywować? Być pewniejszym siebie? Opanować Beyond NLP? To wszystko i dużo więcej na MindStore.pl!


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Jakjan

  Obalilbys regule Pareto/prawo Parkinsona tak jak jest to rozumiane ogolnie, czyli ze zawsze 20% dzialan daje 80% wynikow?

  • Jako heurystyka nawet się sprawdza, ale oczywiście nie jest żelazną zasadą.

 • Michał Żółtowski

  To, że 80% firma pada wciągu pięcu lat słyszałem wielokrotnie, ale żeby 80% po pierwszym roku, skąd to wziąłeś? :)

  Nawiasem mówiąc, jest jeszcze jedna statystyka, ktorej nie wymieniłeś: Właściciele 50% z tych padniętych po 5 latach firm otwierają nowe biznesy.

  Pozdrawiam

  • Michał, ja słyszałem głównie 80% pada w ciągu pierwszego roku, niekiedy nawet 90% pada w ciągu pierwszego roku. Jedno i drugie oczywiście wyssane z palca.

   Co do 50% padniętych – masz jakieś dane w temacie?

 • Elżbieta

  W warunkach polskich kluczowy bywa czas wejścia w trzeci rok działalności, czyli przejście na składkę zus w pełnej wysokości. Większość właścicieli intensywnie wtedy główkuje, jak przed nią uciec. Są sposoby, które w statystykach wyglądają, jakby firma przestała działać.

  • Elżbieta, a czy ktoś próbował, wg. Twojej wiedzy, w ogóle zebrać i sprawdzić polskie statystyki? ;)

 • Jakjan

  Czy ludzie sa monogamiczni? Czytam wlasnie to: http://rsdn.me/engaged-woman-wakes-me-up i jestem troche przerazony. Niektorzy powolujac sie niby na prehistorie i ewolucje mowia, ze ludzie nie sa monogamiczni, alfa uprawiaja seks, beta wychowuja dzieci, a kobiety sa nienasycone, maja nienasycone libido i chca miec jak najlepsze geny dlatego zdradzaja. Czy to prawda?

  • Generalnie jasnych danych w temacie nie ma, powoływanie się na prehistorię jest dość wątpliwe – psychologia ewolucyjna daje fajne idee, ale nie jest nauką empiryczną, nie da się przetestować większości jej hipotez i są one po prostu fajnymi bajkami – przekonującymi ale nieuzasadnionymi.

   Czy ludzie zdradzają? Niektórzy tak. Inni nie. Znów, nie ma żelaznej zasady, statystyki z tego co pamiętam mówią o tym, ze ok. 30% osób zdradza. Dużo? Mało? Szalenie trudno powiedzieć IMO

   Czy kobiety mają nienasycone libido – to zdecydowanie fantazja autora tezy. Owszem, będą kobiety o dużym libido, będą też kobiety o małym. Ludzie są różni, mają różne wartości, podejścia do różnych tematów, itp. Znajdziesz zarówno dziewczyny z typu „tylko po ślubie” jak i dziewczyny typu „postaw mi piwo i lecimy”.

   Czy kobiety chcą mieć jak najlepsze geny? Cóż, zgodnie z tą tezą każda kobieta powinna stawać na głowie by jak najwcześniej i jak najszybciej urodzić jak najwięcej dzieci. Czy tak się dzieje we współczesnym świecie? Oczywiście, że nie, co pokazuje choćby na wpływ czynników kulturowych na preferencje genetyczne i podważa tego typu naiwny redukcjonizm genetyczny.

   A co do gości z forów uwodzicieli, wiesz, większość tego co ta wesoła gromadka pisze to fantazje ;)

   A przy okazji, bo szalenie mnie wkurza ten idiotyzm w nazewnictwie puasowskim – alfa w danym stadzie jest jeden/jedna. Beta to jego zastępca, porucznik, mający większość jego przywilejów. Najsłabsze osobniki to nie bety, tylko omegi.

   • Jakjan

    Przywrociles mi troche wiare w ludzkosc :P. Wiesz, to bywa przygnebiajace jak myslisz sobie, ze przyjdzie taki pua maczo alfa paroma trickami CI odbierze laske a potem wychowujesz nie swoje dzieci :(. A potem czytasz na jakims pua forum, ze to fajne pukac czyjes partnerki, bo tak ;].

    • Moja narzeczona lubi powtarzać, że tylko czeka na taki podryw od PUA, chętnie się pośmieje ;)