Argument: „80% nowych firm pada w ciągu pierwszego roku, 80% tych, które przetrwały pierwszy rok, pada w ciągu pierwszych 5 lat”


Fakt: Dokładne proporcje tego, ile firm funkcjonuje po roku czy pięciu latach zależą oczywiście od branży i rejonu świata. Istnieją branże bardzo pewne (np. pogrzebowa – w USA na 5000 pada rocznie 15,  więc jakieś 0.3%), oraz branże zdecydowanie bardziej niepewne (np. gastronomiczna, ok. 60-70% pada w ciągu pierwszego roku), ale jak pokazują badania z 2005 wykonane przez Bureau of Labor Statistics w USA, po dwóch latach wciąż funkcjonowało 66% nowych firm, a po 4 latach 44% nowych firm. Oznacza to, że trafniejszymi procentami od 80%/96% zamkniętych po roku/5 latach byłoby 34%/56% zamkniętych po 2 latach/4 latach. Należy tu też wskazać na to, że „zamknięta” firma nie musiała zbankrutować – firma, która zmieniała formę prawną lub przenosiła się do innego stanu liczona byłaby w tych statystykach jako zamknięta. Jeśli chodzi o sprawdzane sektory (niestety gastronomia nie była wyszczególniona), największą trwałość miały firmy z zakresu medycyny i edukacji, najmniejszą firmy zajmujące się rozwiązaniami informatycznymi.

Trudno ustalić skąd to hasło się wywodzi, ale gdybym miał ryzykować, obstawiałbym, że ktoś po prostu zapożyczył „regułę Pareto” (która sama w sobie jest po prostu heurystyką) do sukcesu biznesowego. Argument ten często stosowany jest w ramach próby przekonania rozmówcy do różnych podejrzanych lub ryzykownych inwestycji czy przedsięwzięć – teraz już wiesz, że nie ma co się na niego nabierać.


Przejdź do listy argumentów


Lean Mind Experience - kurs, który zapewni Ci narzędzia do niezwykle głębokiego rozwoju. Dziewięć intensywnych dni, trzy zjazdy rozwojowe, poświęcone Twoim relacjom, skutecznemu działaniu i świadomości emocjonalnej. Nasycony praktycznymi rozwiązaniami, skupiony na tym, co buduje w Twoim życiu realną, codzienną wartość. Esencja ponad dziesięciolecia pracy nad skutecznym rozwojem. Pierwszy zjazd rozpoczyna się już 21 września! Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis