Anty-guru: Robert Kiyosaki

Encyklopedia Guruica: „Jak zarobić pieniądze oszukując ludzi opowieściami o tym, jak już się rzekomo zarobiło pieniądze.”

Ah, Robert Kiyosaki. Gdyby w encyklopedii było hasło „jak zostać bogatym sprzedając ludziom kłamstwo o tym, jak stałeś się bogatym”, pod tym hasłem znaleźlibyśmy zdjęcie Roberta.

Dlaczego jednak zdecydowałem się zacząć listę anty-guru od Roberta? Cóż, sądzę, że jest on świetnym przykładem tego, co w anty-guru jest najgroźniejszego. Chodzi o to, że większość osób napotyka ich prace na początku swojej drogi pracy nad sobą. W efekcie ludzie często mają dość nostalgiczne podejście do takich prac, są gotowi je promować i polecać wbrew poważnym ich wadom, gdyż „gdyby nie ta książka, nie byłbym tu gdzie dziś jestem”.

Nie zgadzam się z tym. Żadna, ale to absolutnie żadna książka nie ma takiej mocy. Jesteś tu gdzie jesteś dlatego, że Ty podjąłeś takie decyzje w swoim życiu. Dana książka akurat przypasowała Ci w określonym momencie Twojego życia i łatwo jest jej przypisywać zmiany, które w Tobie zaszły. Ale to mylenie przyczyn z efektami. Tylko to nie tak. To nie książka ukształtowała Twoje życie. Dane książki czy podejścia spodobały Ci się dlatego, że byłeś już na drodze do stania się tym człowiekiem, którym dzisiaj jesteś. Książka czy metoda mogła co najwyżej spowolnić lub przyśpieszyć Twoją drogę.


„Bogaty ojciec, biedny ojciec” dla wielu znanych mi osób był taką „startową” książką. Lekka, motywująca lektura o zarabianiu pieniędzy. Wszystko fajnie, gdyby nie to, że cała treść to kłamstwo, często niebezpieczne finansowo, a niekiedy wręcz zachęcające do nielegalnych działań. I to nie „cwanych nielegalnych”, które ktoś mógłby spróbować usprawiedliwić, tylko zachowań po prostu głupich i nierozsądnych w swojej nielegalności.

A jednocześnie „Bogaty ojciec…” stanowi doskonałą ilustracje tego, co jest nie tak z Kiyosakim. Z przyczyn czasowych pozwolę sobie ominąć dużą część drobniejszego syfu i skupić się na najważniejszych kawałkach (zainteresowanych całością odsyłam do świetnej dekonstrukcji Kiyosakiego autorstwa J.T. Reeda).


Jak wygląda oficjalna historia Roberta Kiyosakiego?

1.  Chłopak z Hawajów, wychowywany przez ojca – wykładowcę akademickiego (tytułowy „biedny ojciec”), na którego życie wpłynął ojciec kolegi, przedsiębiorca budowlany („bogaty ojciec”).

2. Osiągnął sukces sprzedając z zyskiem nieruchomości.

3. Napisał książkę o swoim sukcesie. Książka stała się hitem, Robert zbudował wokół niej imperium przewyższające nawet jego imperium nieruchomości.

4. Dziś doradza skutecznie ludziom jak osiągnąć sukces finansowy.


A jak wygląda prawdziwa historia Roberta Kiyosakiego?

 1. Bogaty ojciec… nie istniał, aż do czasu, gdy Kiyosaki napisał książkę „Bogaty Ojciec”. W jednym z wywiadów (Smart Money) przyznał wręcz, że to postać równie realna co Harry Potter… Co w takim razie ta książka robi jako poradnik, zamiast stać na półce „fantastyka”?

2. Kiyosaki był typowym gościem próbującym swoich sił w tysiącu różnych sposobów na błyskawiczne zbicie majątku, które to sposoby ponosiły porażkę za porażką, np. na produkcji nylonowych portfeli. Jednym z tych projektów było prowadzenie seminariów pod marką Money and You, które pozwoliło Robertowi nauczyć się typowego platform sellingu, sprzedawania różnych dziwnych ofert pod przykrywką szkolenia.

3. Kiyosaki, wg. dostępnych informacji, nie handlował nieruchomościami. Można to łatwo sprawdzić, gdyż takie transakcje zostawiają za sobą dokumentację. Odnośnie Roberta takiej brak, on też odmawia podawania przykładów swoich transakcji, mimo wielokrotnych, niezależnych pytań. To sugeruje, że takich transakcji brak z jego strony.

Jest jedna odnotowana transakcja dla Kiyosakich, nieruchomość w Phoneix kupiona przez jego żonę, prawdopodobnie dokonana za namową wspólnej koleżanki z Money and You. Nie ma żadnych danych n.t. tego, jaki zwrot mieli z tej inwestycji – prawdopodobnie nieco zarobili, gdyż był to okres wzrostu w nieruchomościach, nie ma jednak żadnych podstaw by zakładać, że zarobili więcej niż ówczesna średnia rynkowa.

Tyle. Guru nieruchomości, „rzuć szkołę i kupuj domy na wynajem” Kiyosaki… Nie kupił ani jednego domu na wynajem.

Dla jasności, nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby Kiyosaki zachęcał do inwestycji w nieruchomości, nie udając przy tym, że sam się tym zajmował. On jednak podaje przykłady z własnego doświadczenia, których po prostu nie było – a to już oszukiwanie czytelników.

4. Książka Kiyosakiego sprzedawała się bardzo kiepsko (podobnie jak jego dwie poprzednie), aż wykorzystał znajomości z jednego ze swoich projektów błyskawicznego zarobku, MLMu Amway/ Quixar. Jego ideologia dobrze pasowała do ideologii Amwaya, wiec znajomy dystrybutor wyższego szczebla, Bill Galvin, zaczął ją promować u swoich kontaktów, oni u swoich i w ten sposób Kiyosaki uzyskał dość sprzedanych egzemplarzy, by uzyskać lepszą promocję od wydawnictwa, co zaowocowało „normalnym” sukcesem. Do dziś jego książka jest zresztą typowym wabikiem do MLMowych piramidek.

6. Na podstawie wypromowanej przez Amway książki i doświadczenia mówcy z Money and You, Kiyosaki zbudował sobie małe imperium, w którym doradza ludziom jak stać się bogatymi – głównie na nieruchomościach. W praktyce – imperium opiera się na „sprzedaży platformowej”  coraz droższych produktów uczestnikom seminariów, korzystając z dość hardkorowej manipulacji emocjonalnej. Firmy działające na licencji Kiyosakiego znane są m.in. z tego, że w ramach jednego z ćwiczeń z „wolności finansowej” nakazują uczestnikom podwyższyć limit na swoich kartach kredytowych (rzekomo po to, by „myśleli w większej skali”). Gdy tylko uczestnicy tak zrobią, w ramach seminarium pojawia się supermegaultraoferta, kosztująca… dokładnie tyle, ile wynosi nowy, podwyższony limit kredytowy uczestników. Co za zbieg okoliczności…

7. W praktyce natomiast porady Kiyosakiego są w najlepszym razie lekko inspirujace (ale co sądzę o inspiracji, to już stali czytelnicy wiedzą), a w praktyce bezużyteczne (program ABC 20/20 przeprowadził próbę, w której Kiyosaki doradzał trzem osobom jak zainwestować 1000 dolarów w 20 dni. Jedna z tych osób straciła 1000 dolarów +kolejny, własny tysiąc. Druga nic nie zarobiła. Trzecia zorganizowała imprezę i zarobiła niecałych 250 dolarów.)

Gdybyśmy zostali tylko na tym poziomie Kiyosaki nie zakwalifikowałby się do tej listy. Niestety, jego rady są też bezpośrednio szkodliwe, albo wręcz nielegalne. M.i.n

– zachęca do tzw. „insider trading”, praktyki skrajnie nielegalnej i zagrożonej ogromnymi karami

-zachęca do obchodzenia podatków, poprzez np. kupowanie drogich zegarków na firmę. W świetle prawa USA jest to nie do obrony i gdyby faktycznie tak zrobił, skarbówka szybko by się o to upomniała. Nie wspominając o wątpliwej wartości kupowania drogich zegarków, zwłaszcza gdy pisze o tym autor książki o inteligencji finansowej.

– zachęca do ryzyka bez weryfikowania skali tego ryzyka, przedstawia inwestycje w nieruchomości jako coś z zasady pewnego (tym silniej widać to w jego grze Cashflow). W rzeczywistości niestety wiele osób zbankrutowało w wyniku trzymania się jego ideologii.

– zniechęca do tradycyjnej edukacji, wbrew jasnym danym pokazującym, że taka edukacja przekłada się na realny wzrost dochodów i zamożności (prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką).

– podaje wiele sprzecznych twierdzeń – np. na jednej stronie potrafi twierdzić, że nie spłaca dłużników ani banków, płacąc najpierw sobie, gdy ma ograniczone zasoby finansowe, a chwilę później, ze razem z żoną świetnie wypada pod względem historii kredytowej. Jedno albo drugie, nie ma alternatywy.


Podsumowując, Kiyosaki to po prostu klasyczny przykład mentalności guru, którą najlepiej podsumował Frank Kern słowami „Zacząłem zarabiać kwoty czterocyfrowe gdy tylko zacząłem kłamać, że zarabiam kwoty sześciocyfrowe.” I tak, Kern także znajdzie się w tym cyklu.

Rady Kiyosakiego mogą dawać nieco inspiracji, ale w większości są bezużyteczne, a w pewnych przypadkach szkodliwe. Jego seminaria opierają się na ostrej i nieetycznej sprzedaży platformowej, często przekraczając wszelkie granice etyczne.

Zdecydowanie lepiej trzymać się od niego z daleka.

P.S. Warto też przeczytać w temacie http://www.eportfel.com/?q=node/1223


A co zamiast?

Jeśli interesuje Cię inteligencja finansowa, są zdecydowanie lepsze źródła niż Kiyosaki w temacie. Zacznij od „Sekretów Amerykańskich Milionerów” Stanleya i Denko, warto też sięgnąć po praktyczne blogi, takie jak

www.thesimpledollar.com

www.mrmoneymustache.com

www.jakoszczedzacpieniadze.pl


Powrót do strony cyklu.

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Mateusz Brykczyński

  Inne propozycje do cyklu: Anthony Robbins, Joe Vitale, Rhonda Byrne, Eckhart Tolle, Byron Katie i Osho.

  • d

   Z większością wymienionych przez Ciebie guru spotkałem się w ferworze lektur. I tylko jednego z nich nie stawiałbym w szeregu z resztą: Eckharta Tolle. Dlatego byłbym bardzo ciekaw, co miałbyś mu do zarzucenia. Jego książki uczą chyba jedynie uświadamiania sobie własnych myśli i emocji, a tym samym jakiejś samokontroli. Choć przekaz ten rzeczywiście jest w ezoterycznej otoczce, pachnącej nieco buddyzmem zen.

   • O Eckharcie za mało wiem by pisać – nie przepadam za jego pracą, owszem, ale nie wydaje mi się, żeby kwalifikował się do tej listy.

 • Robbins, Byron i Osho zaplanowani. Rhonda – sekret to shit, ale nie ma tam aż tak chamskiej manipulacji. O Vitale i Tolle za mało wiem by dobrze przygotować.

  • Jacek

   Dlaczego Byron Katie? The Work nie jest tak dobre, jak wszyscy mówią?

  • Łukasz B.

   Popieram, Vitale bardzo by pasował do tego zestawienia

  • paweł badys

   Kurcze skąd wiedziałem że Robbins będzie następny:) Zapowiada się ciekawie bo dla niektórych Robbins to wcielenie Boga :)

 • Fan

  Najbardziej chamska manipuplacja to ten tekst i sam autor niejaki Król, który robi karierę na krytykowaniu wszystkiego i wszystkich. Żygać się chce.

  • Anonimowy trollu, jeśli uważasz, że gdzieś manipuluję danymi, wskaż to proszę, ujawniając się jednocześnie. Z przyjemnością się do tego odniosę.

 • asdfasdf

  jednym slowem przeszkadza Ci Kyosaki czy jak mu tam ale nie masz nic przeciwko NLP ktore jest takim samym gownem wymyslonym przez goscia chorego psychicznie :)

  pieknie

  • Anonimowy trollu, NLP ma swoje wady, do których się odnosiłem już nie raz. Jednocześnie ma też całkiem sensowne oparcie w badaniach. Jak chcesz, ujawnij się i podyskutujemy w temacie :)

 • Jarek

  Kiyosaki to guru całej branży MLM. W tym środowisku sprzedaje się bardzo dobrze. Na większości prezentacji „biznesowych” wałkuje się jego ideę kwadrantu przepływu pieniędzy i poleca jego książki jako lekturę obowiązkową dla wszystkich nowych dystrybutorów/konsultantów.

 • Adam

  Powołujesz się na różne źródła. Poproszę o konkretne linki.

  • Adam, większość źródeł ma odnośniki w linkowanym raporcie Reeda, jeśli czegoś Ci brakuje, daj znać, uzupełnię.

 • Aleister

  A pro po książek o finansach to polecam książkę MJ DeMarco „Fastlane milionera” – jest to nowe spojrzenie na zarabianie pieniędzy, w którym kładzie się nacisk na to aby dorobić się w kilka lat, a nie odkładać pieniądze przez np. 30 lat, aby potem na starość zacząć z nich korzystać.

  • Aleister, IMO spojrzenie stare – te same bajki „szybko stań się bogatym”, jakie sprzedaje choćby Kiyosaki, tylko w innym nieco sosie.

  • Mateusz Brykczyński

   Litości, MJ DeMarco nie podaje żadnych metodycznych konkretów. Początek książki to nacisk żeby dorobić się szybko – ok, fajnie kto by nie chciał? Ale reszta to jego jednostkowa historia sukcesu, którą nijak nie można zastosować systemowo do siebie, ani nawet przenieść na polskie realia. Do tego dochodzi strasznie mocne autokreowanie się autora i dużo tanich zagrywek w postaci np opowiadania o Lamborghini itd. Zdecydowanie nie polecam.

   • Jakajn

    Nie rozumiem tej krytyki MJ DeMarco. Moze to kwestia mojej niklej wiedzy i pewnie sie myle, ale wydaje mi sie ze miedzy MJ DeMarco ktory krytykuje ostro Kiyosakiego i ktory glosi o tym, by ciezko pracowac, ze na poczatku bedzie ciezko, ze trzeba sobie wybrac dobrze branze, nie na zasadzie MLMu a Robertem Kiyosakim jest chyba zasadnicza roznica.

    • Mateusz Brykczyński

     I tak i nie. Z jednej strony to zasadnicza różnica między Kiyosakim, a z drugiej strony porady DeMarco określiłbym jako „truzimy drugiego stopnia”. Jeśli ktoś zamiast bajeczek o „dochodzie pasywnym, byciu inwestorem i zarabianiu z łatwością pracując godzinę tygodniowo” mówi o „ciężkiej pracy, wyborze branży i trudnych początkach” to niby jest bliżej prawdy, ale z drugiej strony nijak nie głosi nic odkrywczego. Tak jak pisałem, brak konkretów, systemu, jakiejkolwiek metodologii połączony z pawianowaniem o lamborghini, które odwraca wzrok każdego przechodnia sprawia, że jego książka jest w najlepszym przypadku neutralnym życiowo time-wasterem.

     • Jakajn

      Z jednej strony moge sie zgodzic, z drugiej bylem jednak troche pod wplywem kiyosakiego i jednominutowego milionera i ta ksiazka pozwolila mi zrozumiec jka bardzo glupi i naiwny jestem.

 • Paweł

  To ciekawe ,bo znam osobę które m.in na tej książce i innych znanych autorów wyzej wymienionych
  udało się otworzyć swój biznes .
  Cięzką pracą po kilku latach dorobiła sie sporego majątku .Sama mi polecała ,abym zagłębił się myśl i sens które są zawarte w tej i innych ksiązkach o podobnej tematyce….

  Być może autor książki rozumie ją dość powierzchownie i nie zauważa ,że niektóre inspirujące zasady są uniwersalne i dzialają inspirująco

  Pozdrawiam.

  • Paweł, tylko pytanie, na które wskazywałem na początku tekstu – „na” tej książce, czy może książka była gdzieś przy okazji?

   • Paweł Badys

    Arturze, nie za bardzo rozumiem argument : „„na” tej książce, czy może książka była gdzieś przy okazji?”
    Bo idąc tym tropem tak samo można potraktować każdą pozycję, nie tylko ludzi z listy „antyguru” ale również tych które polecasz jak i twoje książki.
    O kazdej jednej pozycji mozna powiedzieć że po prostu była przy okazji gdy dany czytelnik poszukiwał jakiejś drogi i chciał to i owo zmienić w życiu.

    • Paweł, jeśli dobrze rozumiem pytanie, Kiyosaki w książce twierdzi, że zrobił majątek dzięki nieruchomościom. W praktyce zrobił (mniejszy, ale faktycznie majątek) na sprzedaży książki, semineriów z nią związanych, itp. Dość kluczowa różnica.

     • Paweł Badys

      No nie, nie chodzi mi o to na czym faktycznie zrobił majątek Kiyosaki, ale o inspirację.
      Mój imiennik pisze:
      – To ciekawe ,bo znam osobę które m.in na tej książce i innych znanych autorów wyzej wymienionych udało się otworzyć swój biznes . Cięzką pracą po kilku latach dorobiła sie sporego majątku
      Natomiast Ty odpisujesz
      -„na” tej książce, czy może książka była gdzieś przy okazji?”

      Z tego co widzę to mamy nieporozumienie, bo Paweł pisze że ktoś „na tej książce…” ale też na „innych znanych autorów”
      Ja to rozumiem tak że nie dosłownie na książce ktoś się dorobił, ale dzięki przeczytaniu tej książki i innych autorów miał inspirację do działania. O inspiracji z resztą autor wątku pisze w ostatnim akapicie.
      No i w tym kontekscie każda książka jest gdzieś przy okazji, podczas pracy nad sobą

     • Paweł, tak, dokładnie – książki są przy okazji pracy nad sobą – i moje jak najbardziej też. Ba, nawet swoje coachingi jasno opisuje jako coś, co przyśpiesza i wspomaga proces, czyni go łatwiejszym, szybszym i skuteczniejszym – ale to klient ten proces przechodzi.

 • Michal

  Dokladnie moja droga: od kyosakiego przez simple dolar (i get rich slowly) do mr money mustache. Czyli od get rich quick, przez get rich slowly, po get free quick :) mysle, ze to jest droga rozwoju wielu ludzi: od hedonizmu do epikureizmu/stoicyzmu. Kyosakiemu zawdzieczam jedno: „czesc pieniadze trzeba odkladac by zarabialy na nas”. Niby proste ale wiekszosc ludzi cale zycie do tego nie dochodzi i jedzie na autopilocie: wydawaj ile masz i ile ci pozycza. To sie chyba nazywa zmiana paradygmatu? Co z tego, ze opowiesc nie jest prawdziwa skoro dziala? Od tego sa opowiesci, inaczej wystarczylny zbior aforyzmow. Podobnie adama, ewy i jablka tez nie bylo, co nie znaczy, ze sens opowiesci nie ma mocy (nie jestesmy od decydowania, co dobre i zle). Podobnie jak ksiazki kyosakiego biblia jest tez wykorzystywana do rozmych celow przez wyznawcow. Nic to nie mowi o biblii. Poza tym pelna zgoda.

  • Michał, w momencie, gdy wielu osobom ta opowieść szkodzi, to jej nieprawdziwość jest już dość znaczącym argumentem.

   • Michal

    To w koncu ksiazki antyguru maja wplyw na zycie czy nie maja? Bo jesli twierdzisz, ze nie moga prowadzic do dobrego (tylko „lekko inspirowac”), to do zlego chyba tez skutecznie nie zacheca?

    • Michał, niestety nie musi. Wielu ludzi samych w sobie ma fantazje „jak szybko dorobić się fortuny”, a antyguru na tych fantazjach po prostu żerują i je nakręcają.

 • Michal

  Inaczej mowiac kyosaki jest jak nauczyciel wf w podstawowce, ktory lubi sie pochwalic swoimi wyczynami, o ktorych nikt nie slyszal. Inspiruje Cie do sportu, bez niego nie bylbys moze sportowcem ale szybko orientujesz, dlaczego jest nauczycielem a nie olimpijczykiem i znajdujesz lepszych trenerow. Ocena jest niejednoznaczna.

 • Krzychu

  „prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką”

  Jakieś przykłady? :)

  • Łukasz Grabania

   na przykład Steeve Jobs, który studiów nie skończył, a z wielką przyjemnością uczęszczał na wykłady, które go interesowały.

  • Polecam wspomnianą publikację Stanleya i Denko, badanie całej rzeszy ekspertów.

  • Łukasz Chrzanowski

   Donald Trump

 • Lukasz

  Jakie znaczenie dla wartości merytorycznej jego książek ma to jakim człowiekiem jest Robert Kiyosaki? Czy to, że wg wielu osób Bandler jest złym człowiekiem ma oznaczać, że całe NLP, którego jest współtwórcą też jest złe? Zastosowałeś tutaj prosty trick manipulacyjny i od razu zaznaczam, że nie życzę sobie, by nazywano mnie trollem tak jak czyniłeś to wcześniej wobec innych czytelników. Z resztą wydaję mi się, że to nie jest dobry pomysł na pozyskanie nowych czytelników czy ich utrzymanie.
  Tutaj krótki opis „zatruwania studni” dla innych:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zatruwanie_studni
  Jakie znaczenie ma to czy bogaty ojciec istniał na prawdę czy nie? To tak jakby zarzucić reżyserowi filmu sensacyjnego, w którym oprócz strzelanin jest coś wartościowego do przekazania, że to niemożliwe, by główny bohater tak celnie strzelał a przeciwnicy chybiali. Nie ma to żadnego znaczenia. Znaczenie ma to co autor chcę przekazać. A o samej treści książki niestety jest tylko wzmianka.
  Nie bronię samej książki. Przeszkadza mi to w jaki sposób zostało to przedstawione. Przy kolejnej części cyklu chciałbym żeby uwaga była skupiona na tym co autor wkłada ludziom do głowy a nie to jakim jest człowiekiem.

  • Mateusz Brykczyński

   „Jakie znaczenie dla wartości merytorycznej jego książek ma to jakim człowiekiem jest Robert Kiyosaki?” – Myślę, że gigantyczne w takim kontekście, że twierdzi, że dorobił się na biznesie nieruchomości w którym jak wynika z przedstawionych faktów nigdy nie brał żadnego udziału. Pomijając już samą kwestię kłamstwa, które leży u podstaw jego kariery to fakt, że sam nie umie wykonać tego, co opisuje poważnie podważa jego wiarygodność. Jego metodą jest raczej opowiadanie o zmyślonej karierze i postaciach niż realne inwestowanie. Podobnym casem z Polski z ostatniego czasu jest historia Piotra Kaszubskiego, który podawał się za właściciela klinik medycyny estetycznej, budowniczego fabryk i posiadacza marek różnych produktów. Okazało się, że prawda przy opowieściach wypada blado – Piotr jest właścicielem salonu kosmetycznego w gierkowskim bloku na Ursynowie, który został mu przepisany przez matkę (salon, nie blok), która jest jego faktycznym twórcą. Przyznać trzeba jedno: Kaszubski mimo całego kuriozum swojej postaci minął się z prawdą o wiele mniej niż Kiyosaki. ;]

  • Jarek

   A to, że autor nawołuje wprost do rzeczy niezgodnych z prawem, jak choćby wspomniany „insider trading” lub sztuczne zawyżanie kosztów w celu uniknięcia podatków jest wg Ciebie całkowicie OK?

  • Łukasz, trollami nazywam osoby, które „uderzają” anonimowo, nie racząc nawet podać imienia (i podają fałszywy mail). Nie mam nic przeciwko dyskusji, ale oczekuję od rozmówcy choć minimum przyzwoitości p.t. „skoro rozmawiam z kimś, kto odsłania o sobie wszystko, to w zamian odsłonię choć swoje imie”.

   To powiedziawszy, odnosząc się do Twojego przykładu – zgadzam się, w przypadku filmu sensacyjnego byłyby to bezsensowne zarzuty. Bo film sensacyjny, wszyscy wiedzą, to fikcja. Nawet jeśli oparty na faktach, to jednak fabularyzacja. Ale czy miałbyś te same założenia, gdybyśmy mówili o filmie dokumentalnym?

   Gdyby RDPD był sprzedawany jako fikcja, jak np. „The way of the dog” Geoffa Burcha, nie miałbym z tym żadnego problemu. Ale jest sprzedawany jako poradnik, a RD przedstawiany jest jako prawdziwa osoba. A to już oszukiwanie czytelników. Co więc autor chce przekazać? „Mam was za idiotów i mogę was oszukiwać jak mi się podoba”?

 • Kasia

  A ja proponuję wpisać na listę Berta Hellingera

 • Radek Olszak

  Robert Kiyosaki już w październiku w Polsce a wraz z nim Les Brown + Blair Singer.
  Chyba duża część z anty-guru ma wspólny mianownik. Ich biografia łaczy się z branżą MLM.
  Mam nadzieję ,że artur zaplanował też kogoś ze środowiska internetowych marketerów. MLM + internetowi marketerzy to ta sama dwugłowa hydra :).
  Ta strona reeda o Kiyosakim jest bardzo dobra. Dużo tam jest pomniejszych kwiatków jak np Kiyosaki i US army i inne bajery :).
  A co powiecie o T Harv Eker? Hit czy kit?

  • Będzie Kern. Co do Ekera, z tego co wiem, on sam jeszcze w miarę ok, ale już osoby z nim na zachodzie powiązane potrafią stosować niekiedy podobne hardkorowe sztuczki z platform sellingiem jak Kiyosaki i jego ekipa.

   • Paweł

    Radek dlaczego uważasz, że MLM jest zły? schemat taki sam jak w każdej firmie, korporacji, organizacji (piramidalny). Prezes firmy również ma pod sobą dyrektorów. Dyrektorzy asystentów. Asystenci zespoły pracowników. Pracownicy praktykantów itd. Przecież to piramida tak samo jak w Kościele.

    Nie działam w MLM jednak widziałem wyniki osób, które pracują w takich firmach. Zresztą wystarczyło przejść się po parkingu na evencie Harva (co trzecie auto to Mercedes, BMW etc. osoby z MLMu).

    Odnośnie marketingu internetowego. Nie, to nie to samo co MLM chociaż w jednym i drugim modelu jest produkt, który się sprzedaje. Nie widzę nic złego w tym aby uruchomić kampanię reklamową na np. Facebooku, sprowadzić zainteresowanych do sklepu internetowego, pokazać im ofertę prezentującą korzyści, testimoniale klientów i sprzedać im produkt. Przecież to jest właśnie marketing internetowy.

    Problem, który dotykacie dotyczy bardziej „zarabiania na zarabianiu” niż samych modeli pozyskiwania klientów czy sprzedaży.

    Osobiście uważam, że na całość należy spojrzeć przez pryzmat uczciwości danej osoby jak i wyniki jej klientów. Jeśli to co robi ma pozytywny wpływ na drugą osobę, poprawia jej sytuację materialną, zdrowotną, „mentalną” czy relacje z innymi i zachodzi przy tym wymiana realnej wartości … jak najbardziej niech się tym zajmuje nawet w piramidzie, „binarkach” jak oni to nazywają czy linii prostej.

    Mam tu na myśli realną wartość/usługę/produkt (np. FMCG) wprowadzaną w życie innej osoby a nie jedynie przepływ pieniędzy (jak to miało miejsce np. przy sprzedaży tzw. „cegiełek” w przeszłości czy MLMowemu „zarabiaj z nami, polecaj nowych a od każdej osoby dostaniesz XYZ zł, jak oni polecą kolejnych to ty jak i osoby pod tobą otrzymają XXX%) chociaż i przy tym można dyskutować ponieważ na przepływie „wirtualnej” wartości bazuje przecież giełda (a nie znam osoby, która negowałaby taką formę wymiany)

    I w tej sytuacji jest dla mnie bez znaczenia czy ktoś sprzedaje kołdry, garnki po 5000 zł w stylu „ostatnie 5 sztuk za -50% przez 5 minut) . Jeśli druga osoba kupując taki produkt otrzymuje realną wartość, która wprowadza w jej życie zmianę na lepsze i jest zadowolona z dokonanego wyboru i dobrowolnie nie korzysta z opcji zwrotu (większość produktów ma przecież 10dniowy okres zwrotu) … mamy zasadę win-win.

    Krótko pisząc. Jeśli ktoś pod kołdrą za 5000 zł lepiej się wysypia, czuje się lepiej fizycznie i mentalnie to dlaczego miałby z takiej oferty nie skorzystać? owszem są tańsze i pewnie nawet lepsze produkty tego typu jeśli jednak dany odbiorca zachwala to co kupił to nie widzę żadnych przeszkód aby taki produkt był sprzedawany.

    Problem MLMu polega moim zdaniem na tym, że źle jest promowany przez co przyciąga nieodpowiednie osoby. Promuje „zarabianie-pieniądze” a nie pracę. Przyciąga przez to osoby, które szukają szybkich zysków zamiast chęci budowania firmy

    A kto szuka szybkich zysków? Zazwyczaj ktoś kto nie ma środków lub tonie w długach. Takie osoby wykupują tzw. startery i dostają wskazówki (np. bazę wiedzy). I tutaj czar pryska. Piękne hotele, wycieczki zagraniczne, helikoptery i ferrari są do osiągnięcia ale okazuje się, że trzeba się przy tym sporo narobić a na zyski trzeba poczekać.

    I tutaj pojawia się problem. Na pytanie znajomych „i jak zarobiłeś coś?” … odpowiadają „nie nic, to nie działa”. Ludzie z natury niechętnie przyznają się do swoich porażek/lenistwa. Łatwo im przychodzi przenoszenie winy na czynnik zewnętrzny. Pieniędzy jak nie było tak nie ma (a jest ich nawet mniej) i tym samym mamy na forach, YT, blogach liczne wpisy i wątpliwości dotyczące MLMu pisane pod wpływem negatywnych emocji.

    Podejrzewam, że wiesz Arturze jako osoba, która uczy jak to jest wśród klientów z wykonywaniem porad czy wdrażaniem materiału szkoleniowego.

    A gdyby tak zmniejszyli poziom pokazywania pieniędzy i bardziej promowali pracę i metody sprzedażowe… fakt, mniej osób by przyciągneli ale za to współczynnik działania tych osób byłby znacznie wyższy moim zdaniem.

    • Paweł

     ps. Za 3 tyg. lecę do RPA przygotować kampanię z R. Kiyosakim, taki feedback jak tutaj będzie mi bardzo przydatny przy budowaniu listy pytań i scenariusza do wideo.

     • Radek Olszak

      Ja za bardzo nie rozumiem tego całego MLM-u. W normalnej firmie dyrektorzy czy struktura organizacyjna pełnia jakąś funkcję a w MLM-y Ci tytularni dyrektorzy nie mają żadnej funkcji. Jest to pewnego rodzaju tylko odznaka, medal.
      Jak porównujemy z MLM- z tradycyjnym biznesem to można iść dalej z tymi porównaniami. Pracownicy MLM są te szczególnego rodzaju „wolantariusze. Godzą cię pracować w czyjejś firmie za obietnicę zapłaty. Wmawianie im ,że oni są posiadaczami „biznesu” jest manipulacją. Biznes nie jest ich, produkt nie jest ich, marketing nie jest ich. Strategia nie jest ich. Są to poprostu pracownicy którzy zgadzają się pracować u kogoś w dziwnym piramidalnym schemacie wynagrodzeń.

      Jeżeli chodzi o samochody to jak czytamy w książce Stanleya Danko Ci prawdziwi milionerzy nie posiadają super samochodów. Te super samochody w pewnych zawodach, (aktor, znany dziennikarz, czy własnie internetowy marketer lub MLM-owiec) jest to pewnego rodzaju rekwizyt. Np dentysta musi mieć dobre wyposażenie gabinetu a w niektórych zawodach wypada mieć ekstrawagancki samochód. Sprawie to mylne czasami wrażenie że ta osoba jest na topie i bardzo dobrze się jej powodzi. Taki samochód jest także wabikiem dla nowych ludzi przystępujących do struktury. Dlaczego Joel Therien z GVO razem z Jackiem Dudzicem wożą się w Ferrari :)? Wystarczy pomyśleć.
      Np taki rajd Gumball 3000 czy to był rajd milionerów czy utracujszy lub poprostu kanał marketingowy dla internetowych kasyn /zakładów?

     • Radek Olszak

      Oczywiście nie wszyscy marketerzy internetowi są źli. Adam Urbański, Paweł Krzyworączka czy Paweł Danielewski są świetni i tych mogę polecić.

    • „Radek dlaczego uważasz, że MLM jest zły? schemat taki sam jak w każdej firmie, korporacji, organizacji (piramidalny). Prezes firmy również ma pod sobą dyrektorów. Dyrektorzy asystentów. Asystenci zespoły pracowników. Pracownicy praktykantów itd. Przecież to piramida tak samo jak w Kościele.”

     Argument równie stary, co dawno obalony. Mylisz hierarchię z piramidą. Różnica między nimi jest taka, że hierarchia może się zatrzymać w miejscu i będzie dalej funkcjonować. Piramida, by funkcjonowała, musi rekrutować nowych na sam spód. I tak jest z MLM.

     „Nie działam w MLM jednak widziałem wyniki osób, które pracują w takich firmach. Zresztą wystarczyło przejść się po parkingu na evencie Harva (co trzecie auto to Mercedes, BMW etc. osoby z MLMu).”

     W większości na leasingu za który muszą sobie sami płacić raty (ostatnio był bardzo fajny debunking jednego z MLMów w Wyborczej, gdzie ten „drobiazg” wyszedł na światło dzienne). Tymczasem mamy obiektywne dane co do zarobków w MLM, z różnych źródeł, w tym z akt sprawy w UK przeciwko Amwayowi.

     I te dane pokazują, że z aktywnych dystrybutorów JAKIEKOLWIEK dochody (a wiec zarobki po odjęciu kosztów) ma… 0.03% uczestników. Tak mówią akta sprawy, tak mówią też inne dane.

     I to jest różnica między piramidą a hierarchią.

     „I w tej sytuacji jest dla mnie bez znaczenia czy ktoś sprzedaje kołdry, garnki po 5000 zł w stylu „ostatnie 5 sztuk za -50% przez 5 minut) . Jeśli druga osoba kupując taki produkt otrzymuje realną wartość, która wprowadza w jej życie zmianę na lepsze i jest zadowolona z dokonanego wyboru i dobrowolnie nie korzysta z opcji zwrotu (większość produktów ma przecież 10dniowy okres zwrotu) … mamy zasadę win-win.”

     Nie. Mamy dysonans poznawczy i próbę racjonalizacji głupiego zakupu, bo inaczej musielibyśmy przyznać, że daliśmy się oszukać. A niewiele osób na to sobie pozwoli.

     „Podejrzewam, że wiesz Arturze jako osoba, która uczy jak to jest wśród klientów z wykonywaniem porad czy wdrażaniem materiału szkoleniowego.”

     Całkiem przyzwoicie, ale dużo wkładam wysiłku w to, żeby tak było :)

     • Paweł

      Arturze,
      Czy interesowałeś się kiedykolwiek MLMem na poważnie, byłeś zaangażowany? Czy jedynie masz przekonania oparte o to co inni mówią?
      Odnośnie piramidy i hierarchii. Piramida wg. Ciebie to taka, która nie może istnieć bez pozyskiwania kolejnych poziomów. Rzeczywiście w tzw. „piramidzie finansowej” tak właśnie jest gdyż nie ma obrotu towarem. Jednak MLM nie ma nic wspólnego z piramidą finansową, a więc w MLM nie jest to prawda. Zakładajac, że struktura się zatrzymuje, a na samym dole są zadowoleni klienci, którzy nie chcą zarabiać, a jedynie korzystają z produktów danej firmy MLMowej cała strukutra działa, a prowizje są wypłacane. Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż produkty w firmach marketingu sieciowego są wysokiej jakości i nie chodzi mi tutaj o to, że są wybitne, ale są dobre. I nie jest to kwestia racjonalizacji głupiego zakupu bo produkty, ponieważ często są to produkty konsumowalne i ludzie je dokupują.

      W kwestii przywoływanych już powyżej innych hierarchii w „kształcie piramidy” np. w korporacjach też jest tak, że to Ci najniżej najmniej zarabiają i pracują na tych, którzy są na samej górze i zarabiają bardzo dużo – tylko o to chodzi w tym porównaniu. Co jeżeli ludzie z dołu przestaną kupować? Takie samo pytanie można zadać w pryzpadku korporacji. Co jeżeli pracownicy przestaną pracować? Czy hierarchia się utrzyma sama bez rekrutacji kolejnych pracowników? Jedyna różnica jaką widzę to to że w hierarchii (tej z Twojej definicji) liczba poziomów jest ograniczona, a zatem nie każdy ma możliwość wypracowania i zarobienia większych pieniędzy niż jest to ustalone. Natomiast w MLM liczba poziomów jest nieograniczona, zatem każdy ma szansę, niezależnie od tego kiedy do struktury się dołączy.

      Dalej jeżeli chodzi o przytaczane przez Ciebie statystyki: jeżeli osoba chce kupować produkt i nie zarabiać to jest jej wybór, nie każdy musi zarabiać w MLM. To jest praca jak każda inna, trzeba się zaangażować, poświęcić czas, edukować się. Jakby wszyscy zaczęli żyć z MLM to kto by robił inne rzeczy? To tak jakbyś porównał procentowo ile osób kupuje produkty firmy X, a ile osób na tym zarabia. Zarabianie w MLM to jest w pewnym sensie kwestia wyboru. Nie wspominam już o statystykach ile nowo powstałych firm upada zanim zacznie przynosić zyski ich właścicielom.

      Polecam lekturę blogów branżowych np.: networkmagazyn oraz piotrwajszczak [edycja admina – nie będę na blogu linkował do MLM]

      PS. W sprawie artykułu w Wyborczej to zawsze i w każdej branży znajdą się osoby/firmy, które żyją z tego że oszukują innych, które będą korzystać na naiwności innych. Takie sprawy psują opinię, niestety. Nie wiem czy o tej sytuacji pisałeś, ale nawet jako przykład polecam artykuł: [edycja admina – nie będę na blogu linkował do MLM]

     • „Czy interesowałeś się kiedykolwiek MLMem na poważnie, byłeś zaangażowany? Czy jedynie masz przekonania oparte o to co inni mówią?”

      Pawle, interesowałem się danymi nt. MLMu. Niezależnymi. To nie „przekonania”. To twarde wyniki n.t. opłacalności. 0.03% zarabia. Taka jest rzeczywistość.

      „Odnośnie piramidy i hierarchii. Piramida wg. Ciebie to taka, która nie może istnieć bez pozyskiwania kolejnych poziomów. Rzeczywiście w tzw. „piramidzie finansowej” tak właśnie jest gdyż nie ma obrotu towarem. Jednak MLM nie ma nic wspólnego z piramidą finansową, a więc w MLM nie jest to prawda.”

      MLM nie ma nic wspólnego z piramidą finansową, ponieważ MLM nie ma nic wspólnego z piramidą finansową. Sorry, to nie tak działa. Amber Gold też miało rzekomy towar – złoto!

      „W kwestii przywoływanych już powyżej innych hierarchii w „kształcie piramidy” np. w korporacjach też jest tak, że to Ci najniżej najmniej zarabiają i pracują na tych, którzy są na samej górze i zarabiają bardzo dużo – tylko o to chodzi w tym porównaniu.”

      Takie porównanie ignoruje więc podstawową istotę piramidy i jako takie porównywanie MLMu i korporacji jest skrajnym nadużyciem.

      „Co jeżeli ludzie z dołu przestaną kupować?”

      W korporacji ludzie z dołu nie kupują, więc o czym my tu mówimy?

      „Czy hierarchia się utrzyma sama bez rekrutacji kolejnych pracowników?”

      Oczywiście, że hierarchia firmy utrzyma się bez rekrutacji kolejnych pracowników. Właśnie to obecnie się dzieje w praktycznie każdej korporacji, gdzie masz zamrożone zatrudnianie :D

      „Jedyna różnica jaką widzę to to że w hierarchii (tej z Twojej definicji) liczba poziomów jest ograniczona, a zatem nie każdy ma możliwość wypracowania i zarobienia większych pieniędzy niż jest to ustalone. Natomiast w MLM liczba poziomów jest nieograniczona, zatem każdy ma szansę, niezależnie od tego kiedy do struktury się dołączy.”

      Tak, to jedyna różnica. W końcu pracownicy korporacji muszą kupować towary korporacji, zwłaszcza jeśli chcą mieć szansę na większą pensję. I muszą rekrutować kolejnych członków korporacji, by móc na ich rekrutacji zarabiać.

      Paweł, czy Ty tak serio?

      „Dalej jeżeli chodzi o przytaczane przez Ciebie statystyki: jeżeli osoba chce kupować produkt i nie zarabiać to jest jej wybór, nie każdy musi zarabiać w MLM.”

      Statystyki dotyczą stricte tych, którzy aktywnie pracowali i starali się zarabiać. Udawało się to 0.03% z nich.

      „To jest praca jak każda inna”

      Nie, naprawdę nie jest. To zwykła piramida.

      „To tak jakbyś porównał procentowo ile osób kupuje produkty firmy X, a ile osób na tym zarabia.”

      Nie. To jakbym porównał ile osób wchodzi na rynek np. przedsiębiorstw pogrzebowych, a ile na tym zarabia. (99.7% w USA – rocznie pada 15 takich przedsiebiorstw na 5000)

      „Zarabianie w MLM to jest w pewnym sensie kwestia wyboru.”

      Z tym się zgadzam, tylko rodzaj wyboru inny mamy chyba na myśli: wg. mnie jest to w pewnym momencie wybór „czy jestem zdemoralizowany na tyle, by wiedząc, że to wszystko oszustwo i tak urabiać kolejnych chętnych do piramidki, byle się nachapać?”

      „Nie wspominam już o statystykach ile nowo powstałych firm upada zanim zacznie przynosić zyski ich właścicielom.”

      A ja wspominam, np. powyżej. Oczywiście, dużo zależy od biznesu. Przedsiebiorstwa pogrzebowe to pewniak – 0.3% pada w ciągu roku w ogóle. Restauracje są na drugim końcu tej osi – pewnie koło 60-70% w pierwszym roku. Natomiast z typowych przedsiebiorstw, w ciągu pierwszych dwóch lata pada 34%, 56% w ciągu pięciu lat. W porównaniu z 99.7% w MLM – o czym my tu mówimy? Grając w ruletkę masz większe szanse.

      „Polecam lekturę blogów branżowych np.: networkmagazyn oraz piotrwajszczak [edycja admina – nie będę na blogu linkował do MLM]”

      Sorry, ale obydwoma panami, ze szczególnością Maciejem M., głęboko pogardzam i dali ku temu sporo powodów w naszych dotychczasowych kontaktach, m.in. na Goldenline. Manipulatywni, w mojej ocenie głęboko nieetyczni, nie raz po prostu chamscy (Maciejewski potrafił nawet wyzywać dyskutanta – bardzo kulturalnego – od nazistów). Dno.

      „PS. W sprawie artykułu w Wyborczej to zawsze i w każdej branży znajdą się osoby/firmy, które żyją z tego że oszukują innych, które będą korzystać na naiwności innych. Takie sprawy psują opinię, niestety. Nie wiem czy o tej sytuacji pisałeś, ale nawet jako przykład polecam artykuł: [edycja admina – nie będę na blogu linkował do MLM]”

      To nie tak. W MLM jest to standard, a nie wyjątek i próby przerobienia tego na wyjątek po prostu po n-tym razie tracą jakąkolwiek wiarygodność. Ale wiem też, że jak ktoś chce wierzyć, to żadne argumenty do niego nie trafią.

     • Aleksander

      Kasa dla
      każdego!

      Przeczytaj! Jestem bardzo pozytywnie tym zaskoczona : )) Gdyby tak nie było to
      bym tego nie pisała i nie robił.

      Przeczytaj!

      Poświęcając 10 minut DZIENNIE Zarób 15 000 zł w miesiąc! Ta strona zarobi dla
      Ciebie 15000 zł! Zamykając ja „wyrzucasz” 15000 zł. Przeczytaj tę
      stronę do końca, a gwarantuję, że nie pożałujesz! Nie zmarnuj swojej szansy!
      Nie przejmuj się, że tekst jest trochę długi! Warto przeczytać! To nie żaden
      żart! Nie wierzysz? To oczywiste, kto da 15000 zł za nic? A jednak. Po pierwsze
      nie za nic, bo wkład wynosi 5 zł po drugie potrzebujesz troszkę pracy,
      dosłownie 20 – 30 minut jednorazowo (np. dziś albo jutro! ). Zarobisz jak
      każdy, kto bierze w tym udział ok. 15000 zł w okrągły miesiąc! (ja dokładnie
      zarobiłem 25435 zł w miesiąc, bo poświęciłem 3 godzinki, a nie 30 minut!
      Opłacało się).

      Ten sposób wymyślił Roberto T. Kiyosaki – najbogatszy inwestor na świecie,
      który w dodatku nie ma pracy. . . I tak się rozeszło aż trafiło do mnie i do
      Ciebie! Opowiem jakie to łatwe i proste, ale jeśli nie masz teraz 5 minut żeby
      spokojnie o tym przeczytać, zapisz ta stronę i wróć kiedy będziesz mieć czas :
      ) Tak więc pomyśl czy warto się troszkę zaangażować zanim pochopnie
      „wyrzucisz” tyle forsy (co miesiąc 15000 zł lub więcej). To zależy od
      Ciebie. Gdy opowiedziałem o tym kolegom, wyśmiali mnie. . . A jednak wziąłem w
      tym planie udział. Moi znajomi wciągnęli się jak zobaczyli moje konto, a
      mówiłem od razu wejdźcie w to, wiadomo nawet znajomi czasami są nieufni. He He
      , teraz się z tego śmieją. Jak sobie przypomnę ich miny, jak opowiadali o tym
      gdy zajrzeli na konta. Zresztą mi też gęba opadła jak zobaczyłem konto! A moje
      konto wciąż rosło i dalej rośnie. Jak tak dalej pójdzie zostanę milionerem z
      jednego internetowego biznesu czy jest to możliwe?! Nawet teraz jak to pisze,
      dziwi mnie ile osób musi ciężko pracować by utrzymać dom, swoje dzieci lub po
      prostu zbiera na kino lub komputer. Dziękuję teraz temu, kto wysłał mi ta
      wiadomość i przedstawił mi ten pomysł, dziękuję że nakłonił mnie do tego, aby
      zrobić jeden mały skok w bok od szarego życia i zainwestować pieniądze po to by
      włożone – pracowały dla mnie – a nie ja na te pieniądze. Nigdy nie zarobiłem
      mniej niż 14 000zł z każdej okazji.

      Teraz udowodnię Ci, iż jest to LEGALNY BIZNES! Nie potrzebujesz niczego
      sprzedawać! Nie potrzebujesz rozmawiać o tym z przyjaciółmi, rodzina lub z
      nikim innym (chyba, że chcesz). W dodatku, jeśli jesteś nieśmiały(a) to problem
      masz z głowy, bo nie musisz mieć bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.
      Ktokolwiek, kto trzyma rękę na pulsie może osiągnąć sukces i wzbogacić się o
      kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli wierzysz, że każdy ma swoje pięć minut to
      po prostu zrób krok po kroku tak jak jest to napisane poniżej! To Twoja szansa
      na zmianę Twojej przyszłości! To jest NAJTAŃSZA, NAJSZYBSZA I NAJPROSTSZA droga
      do zarobienia prawdziwych pieniędzy przez Internet w tak KRÓTKIM czasie.

      OK. to zaczynamy, bo się rozgadałem. Ten program działa i nieważne z jakiego
      kraju jesteś albo w jakim przebywasz. NIE ważne ile masz lat. I na dodatek NIE
      będziesz potrzebować specjalnej wiedzy lub talentu. NIE będziesz przeglądał
      stron internetowych, NIE będziesz nigdzie dzwonić, klikać w bannery , lub
      SPAM-ować, NIE będziesz także płacić za reklamy itp. Wszystko czego potrzebujesz
      to: – Konto w banku (najlepiej z możliwością obsługi przez Internet, ale nie
      koniecznie), – Około 20-30 minut twojego czasu jednorazowo! Jeżeli masz chociaż
      13 lat, to możesz założyć swoje własne konto w banku. Nie wierzysz? Proponuję
      Ci mBank . Wejdź na [LINK] i znajdź ofertę izzyKonto. Zobaczysz, że mając
      zaledwie 13 lat możesz mieć już własne prawdziwe konto w banku.

      KROK 1: Niezaprzeczalne prawo natury jest takie, że żeby zarobić musisz dać coś
      od siebie! Więc pierwsze, co musisz zrobić, to zainwestować TYLKO 5 ZŁ. Jak
      mówi Robert T. Kiyosaki – „jeśli nic nie zainwestujesz – nic większego nie
      zyskasz! „. Im szybciej zainwestujesz, tym szybciej zaczniesz zarabiać z
      powiększającą się rzeszą ludzi! Tak więc, przelej 5 zł na PIERWSZE znajdujące
      się poniżej konto bankowe z notka mówiącą (tytułem): „Proszę, dodaj mnie
      do swojej listy mailowej. Mój e-mail xxx@yyy. pl” Gdzie xxx@yyy. pl to
      Twój adres e-mail! Pamiętaj o podaniu swojego adresu e-mail! CHCĘ, ŻEBYŚ
      WIEDZIAŁ(A), ŻE JEST TO PO TO, ABY UTRZYMAĆ TEN PROGRAM LEGALNYM! To naprawdę
      proste! Gdy przelejesz 5zł na pierwsze konto z poniższej listy, to możesz już
      się szeroko uśmiechnąć : ). Nie wiem czy wiesz, ale już czerpiesz z tego
      programu wielkie korzyści. Nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Oto obecna
      lista (dobrze jest podać bank):

      1. Nr konta: 72 1020 4115 0000 9702 0013 3751 PKOBP

      2.Nr konta: 10 1090 1421 0000 0001 1238 7625 BZWBK

      3.Nr konta:45 1140200400003102760108
      mBank

      PAMIĘTAJ! Wpłać 5 zł na konto nr 1 i jako nazwę odbiorcy wpisz „xxx”
      ze względu na ochronę danych, a jeżeli dobrze przepiszesz numer konta, to
      pieniądze i tak dojdą!

      KROK 2: Gdy już przelałeś 5 zł na konto znajdujące się na 1. miejscu listy
      (wraz z Tą dodatkową notką -> TO BARDZO WAŻNE! ), następna rzeczą, która
      musisz zrobić, to zrobić kopię tej strony (tekstu na niej zawartego), później
      konto nr 1 skasuj, a na dole (na 3. miejscu) dopisz numer swojego konta,
      przesuwając konta nr 2, 3 do góry. NIE WPISUJ SWOJEGO NUMERU > KONTA NA 1.
      POZYCJĘ, PONIEWAŻ SAM NA TYM STRACISZ (CZYTAJ DALEJ). NIE BADZ ZACHŁANNY!
      Robisz to wszystko po to, by wysłać ten cały tekst ponownie (korzystając z
      twojej książki mailowej albo reklamować na swojej stronie WWW – tak jak ja
      zrobiłem) do np. 40 osób (zapamiętaj, że 40 osób to dobra liczba do wzbogacenia
      się, ale możesz zareklamować to w darmowy sposób w Internecie, przez co więcej
      ludzi to zobaczy i możesz więcej zarobić!

      POTRZEBUJESZ DOWODÓW? Tutaj są przykładowe 4 osoby, oczywiście NIE są to
      wszystkie, które brały udział w tym programie i które zainwestowały nic innego
      jak 5 zł i 30 minut swojego czasu.

      *

      „Jaki wspaniały plan! Zrobiłem wszystko co mi poradziliście z jakieś 3
      tygodnie temu i co prawda nie udało mi się uzbierać 15 000 o których
      mówiliście, ale te 9 135zl tez mnie powaliły, a jest jeszcze tydzień! ” T.
      W. , Warszawa

      „Cześć. Tu Justyna! No cóż, co mogę powiedzieć? DZIĘKUJĘ BARDZO BARDZOOO
      MOCNO wysłałam 40 maili tak jak mówiliście i w sumie zapomniałam o całej tej
      sprawie bo tak naprawdę nie wierzyłam w to, a te 5 złotych to jeszcze nikogo nie
      uratowało. Ale jak zobaczyłam moje konto po kilku tygodniach to się załamałam!
      W tym dobrym znaczeniu! Było tam prawie 15 000 złotych! I jak ja to teraz wydam
      tak szybko? Przecież za kolejnych 30 dni będę mieć tego więcej! Dziękuje
      jeszcze raz! ” J. T. , Strzelce Opolskie

      „Byłem zaskoczony kiedy zobaczyłem moje konto! Przez 3 tygodnie na moim
      koncie znalazło się 9 440zl. Na początku myślałem, że to jakiś błąd wkradł im
      się do komputera , ale potem wypłaciłem pieniądze i kupiłem sobie super kompa!
      Nareszcie! Dzięki, dzięki, dzięki! ” R. B. , Gdańsk

      *

      Kilka miesięcy temu każdy z tych ludzi robił dokładnie to samo, co Ty teraz w
      tej chwili, czytał to i się zastanawiał. A tutaj troszkę matematyki : Kiedy
      wyślesz swoje maile (lub rozpowszechnisz ta stronę w inny sposób, będziesz na 3
      miejscu listy. To najlepsza pozycja po to by zarobić poważne pieniądze! Żaden
      inny program nie daje tak wysokich i realnych pieniędzy z różnych powodów,
      które wytłumaczę poniżej. Jak długo będziesz wysyłać tę wiadomość do ludzi,
      którzy będą zainteresowani programem, możesz spodziewać się, że średnio odpowie
      na nie 25% ludzi. Ale bądźmy bardziej pesymistyczni i dajmy na to, że tylko 12,
      5%, dla utrudnienia. Gdy wyślesz 40 maili do różnych osób, możesz spodziewać
      się, że 5 z nich zrobi dokładnie to, co Ty (12, 5% z 40= 5). Ale tym razem twój
      numer konta przesunie się na 4 pozycję. Wtenczas już będzie o tym >
      programie wiedziało 200 osób (5 x 40). Z tych 200 ludzi udzieli się 25 (12. 5%
      z 200=25), więc dalsze 1 000 maili (25 > x 40), podniosą Twój nume konta na
      3 pozycje. Z tych 1 000 ludzi, możesz spodziewać się, ze udzieli się > 125
      osób (12. 5% z 1000=125), więc dalsze 5000 maili (125 x 40) podniesie Twoje
      konto na 2 pozycje w liście. A z tych 5 000 ludzi, możesz spodziewać się 625
      osób, które się udziela (12. 5% z5000=625), więc kolejne 25 000 osób (625×40)
      podniesie TWÓJ NUMER KONTA NA 1 POZYCJĘ! I teraz, z 25 000 ludzi, możesz
      spodziewać się, ze 3125 z nich odpowie (12. 5% z 25 000=3 125). A w tym czasie
      to Ty będziesz na 1 miejscu! Więc dostaniesz: 15 625 złotych! (3125 x 5zł).
      Więc, gdy Twój numer znajdzie się na 1 pozycji przez kolejne kilka dni, to
      będzie Twój czas na to, by zbierać pieniądze! Przez serie 30 dni, te pieniądze
      będą wysłane przez kilka tysięcy ludzi tak jak Ty to zrobiłeś! Powodzenia!
      PROSZĘ, nawet jeśli się nie zdecydowałeś (-aś) jeszcze, nie wyrzucaj tej
      wiadomości. DOBRZE CI RADZĘ! Mało kto wierzy, że można tyle zarobić, ludzie są
      bardzo sceptycznie nastawieni do takich spraw, ale to jest naprawdę realne, a te
      5 zł „zaryzykować” to nie dużo. Dlaczego w cudzysłowie? Bo jeżeli
      zrobisz to co było napisane wyżej, nie ma żadnego ryzyka! Tylko zyski! Zachęcam
      Cię jeszcze raz do wzięcia udziału w tym wspaniałym planie! Na pewno nie
      pożałujesz! Pamiętaj to tylko 5zł.

      Dodano: 17. 12. 2008 Trochę ponad miesiąc temu wpłaciłem 5zł, propaguję to
      przez tą stronę i inne serwisy ogłoszeniowe, e-mail, fora, bloga . . . i
      stwierdzam, że to na prawdę działa! Na moim koncie codziennie po kilka,
      kilkanaście 5-cio złotówek: ))) Jestem super pozytywnie tym zaskoczony : ))
      Gorąco zachęcam! Ryzyka zero.

      Więc jeszcze raz w skrócie:

      1. Wysyłasz 5 zł na konto nr 1 podając w nazwie: xxx, a w tytule wpisujesz
      notkę: , , Proszę, dodaj mnie do swojej listy mailowej. Mój e-mail xxx@yyy.
      pl” Gdzie xxx@yyy. pl to Twój adres e-mail! Pamiętaj o podaniu swojego
      adresu e-mail!

      2. Robisz kopię tego tekstu.

      3. Kasujesz konto nr 1, pozostałe przesuwasz do góry, a na 3 miejscu wpisujesz
      numer własnego konta i rozpowszechniasz tekst wysyłając go jako e-mail do jak
      największej ilości osób, lub rozpowszechniasz przez strony www, fora, blogi,
      serwisy ogłoszeniowe. . .

      4. Cieszysz się kasą!

     • Paweł

      „Ale wiem też, że jak ktoś chce wierzyć, to żadne argumenty do niego nie trafią.”

      To nie jest kwestia wiary :) ale masz rację jak ktoś nie chce słuchać , to żadne argumenty do niego nie trafią. :)

      Szkoda, że Twoje komentarze do mojej wypowiedzi są często wyrwane z kontekstu. Np. odnośnie pracowników korporacji:
      – przestaną pracować, hierarchia się nie utrzyma. Ty uprościłeś to do tego, że korporacje z zamrożonym zatrudnianiem się utrzymują. Ciekawe co by się stało gdyby wszyscy pracownicy przeszli do innej korporacji? Nie odmroziliby zatrudniania?

      Wiem, że pracownicy korpo nie kupują towarów swojej firmy (zazwyczaj), ale w dobrym MLM też nie masz obowiązku kupowania – kwestia tego czy potrzebujesz ich produktu. Jeżeli nikt nie kupowałby produktów firmy MLM to taka firma by nie istaniała. Jeżeli nikt nie kupowałby produktów korporacji to taka firma by nie istaniała. Kwestia tylko tego, że w MLM pracownik jest jednocześnie konsumentem, co jest w tym złego? Niestety nie mogę pojąć.

      Historię z nazistami znam też od drugiej strony. Komu wierzyć, kto mówi prawdę? – nie wiem bo nie odnalazłem tej dyskusji na goldenline.

     • „Szkoda, że Twoje komentarze do mojej wypowiedzi są często wyrwane z kontekstu. Np. odnośnie pracowników korporacji:
      – przestaną pracować, hierarchia się nie utrzyma. Ty uprościłeś to do tego, że korporacje z zamrożonym zatrudnianiem się utrzymują. Ciekawe co by się stało gdyby wszyscy pracownicy przeszli do innej korporacji? Nie odmroziliby zatrudniania?”

      Odejście pracowników z firmy nijak się ma do piramidowości MLMu. Argument, który podajesz to w retoryce logiczny błąd znany jako non sequitor – argumentacja, która nie ma nic wspólnego z tematem.

      „Wiem, że pracownicy korpo nie kupują towarów swojej firmy (zazwyczaj), ale w dobrym MLM też nie masz obowiązku kupowania”

      Ale MLM rozwija się przede wszystkim przez rekrutowanie nowych pięter, nie przez sprzedaż. Sprzedaż jest wymówką i w większości kupują po prostu niższe piętra. O to właśnie chodzi w piramidowości.

      „Kwestia tylko tego, że w MLM pracownik jest jednocześnie konsumentem, co jest w tym złego? Niestety nie mogę pojąć.”

      W MLM „pracownik” jest de facto wolontariuszem urobionym w kupowanie i sprzedawanie produktu pod pozorem tego, że kiedyś będzie ho-ho! zarabiał.

      To w tym złego. To urabianie ludzi.

     • Paweł

      „Statystyki dotyczą stricte tych, którzy aktywnie pracowali i starali się zarabiać. Udawało się to 0.03% z nich.”

      Co to znaczy aktywnie pracowali i się starali zarabiać? Jak to określono? Kupili pakiet startowy i czekali aż im bogactwo spłynie z nieba? Ile czasu poświęcili? Kiedy zrezygnowali?

      Bardzo często to że ludzie nie zarabiają nie wiąże się z tym, że się nie da tylko że się poddają bo są rozczarowani, że po miesiącu lub pół roku nie są milionerami. Nikt nie bierze pod uwagę tego, że ludzie pracują latami w „normalnej pracy” i też nic z tego nie mają, ale MLM jest zły bo nie ma szybkiej kasy.
      Fakt jest taki, że często ten biznes jest po prostu źle przedstawiany nowym osobom, przez co następuje rozczarowanie.

     • „Statystyki dotyczą stricte tych, którzy aktywnie pracowali i starali się zarabiać. Udawało się to 0.03% z nich.”

      „Co to znaczy aktywnie pracowali i się starali zarabiać? Jak to określono? Kupili pakiet startowy i czekali aż im bogactwo spłynie z nieba? Ile czasu poświęcili? Kiedy zrezygnowali?”

      Nie rezygnowali. Pracowali aktywnie, często pełnetatowo. Dane dotyczą aktywnych dystrybutorów starających się aktywnie zarobić i wkładających w to dużo czasu i wysiłku. Tego dotyczą dane.

      Proszę, nie próbuj przeramować i znaleźć wyjątków. Gdyby adwokaci amwaya byli w stanie, zrobiliby to w trakcie sprawy.

      To nie są dane dotyczące wyjątków. To dane dotyczących tych naiwnych biedaków, którzy dali się skusić i faktycznie próbowali zrobić z tego karierę.

      Dali się skusić szujom takim jak „góra” Amwaya w Uk, która to góra twierdziła, że „zarabiają tyle, co wysokiego szczebla menadżerowie, w praktyce zarabiając… tyle co kasjerzy w markecie.

      A i nie próbuj proszę teraz przeramować, że „to Amway, to wyjątek”. Dane z innych firm potwierdzają te proporcje.

      „Bardzo często to że ludzie nie zarabiają nie wiąże się z tym, że się nie da tylko że się poddają bo są rozczarowani, że po miesiącu lub pół roku nie są milionerami. Nikt nie bierze pod uwagę tego, że ludzie pracują latami w „normalnej pracy” i też nic z tego nie mają, ale MLM jest zły bo nie ma szybkiej kasy.”

      Ludzie pracujący latami w „normalnej pracy” mają określoną pensję z tego, więc wyjmuje z pracy pieniądze. 99.7% aktywnych dystrybutorów MLM dokłada do tego pieniądze. Tu nie mowa o szybkiej kasie. Tu mowa o skrajnej nieopłacalności systemu, dla większości uczestników. Bo i nie może być opłacalny, będąc piramidką.

      „Fakt jest taki, że często ten biznes jest po prostu źle przedstawiany nowym osobom, przez co następuje rozczarowanie.”

      Fakt jest taki, że zwolennicy tego oszustwa zwykle gorąco chcą wierzyć w to, że to biznes i unikają konfrontacji z twardymi danymi n.t. jego opłacalności.

     • Paweł

      1. Mylisz się, MLM nie jest piramidą finansową. Piramida to piramida. MLM to MLM.
      2. Gazeta Wybiórcza nie jest wiarygodnym źródłem informacji.
      3. Amway to nie cały MLM.
      4. Amway jest wyjątkiem (podobnie jak inne firmy)
      5. 0.03% jeden przykład na temat jednej firmy z niewiarygodnego źródła. Mało przekonywujące.

     • Paweł:
      1. Obawiam się, ze nie wystarczy stwierdzić „ja tak piszę i już” :) Musisz udowodnić.
      2. GW jest po prostu jednym z ogromnej ilości źródeł.
      3. Sorry, domaganie się specjalnego traktowania nie przejdzie.
      4. Aha, wszystkie firmy, którym takie sytuacje wykazano to wyjątki… A na temat nie-wyjatków nie ma niezależnych danych, pokazujących, że w tych innych firmach jest inaczej… brak.
      5. Sąd brytyjski to niewiarygodne źródło? Fascynujące :) Muszę rozczarować, ta proporcja 0.03% przewija się w różnych źródłach, nt. różnych firm w branży. Brak niezależnych źródeł pokazujących, żeby było inaczej. Dwaj naczelni piewcy MLM w naszym kraju wprost przyznali, że takich danych nie ma i nie będzie. Więc o czym my mówimy? ;)

      Krótka piłka – twierdzisz, że jest inaczej, wykaż dane, z niezależnego źródła, pokazujące, że jest inaczej i że Amway i inne firmy to faktycznie wyjątek. Chętnie się z nimi zapoznam. Do tego czasu to co piszesz można sprowadzić do „tak nie jest, bo ja tak mówię”, a sorry, ale nie jest to wiarygodne.

    • Mateusz Brykczyński

     „Radek dlaczego uważasz, że MLM jest zły? schemat taki sam jak w każdej firmie, korporacji, organizacji (piramidalny). Prezes firmy również ma pod sobą dyrektorów. Dyrektorzy asystentów. Asystenci zespoły pracowników. Pracownicy praktykantów itd. Przecież to piramida tak samo jak w Kościele.”

     Poważny problem – w nieuprawniony sposób mieszasz tutaj pojęcie struktury zatrudnienia ze strukturą przepływu zarobków. O ile to pierwsze jest całkowicie naturalne i powszechnie stosowane w praktyce, to o tyle drugie jest zwyczajnie nielegalne i mocno szkodliwe dla osób zatrudnionych w takiej strukturze. I nie ma to znaczenia czy jest to prosty „ponzie scheme” czy ten sam patent w postaci nieco rozbełtanego i rozbudowanego MLMu. Jak mawiali dawni dystrybutorzy „Amwaja” jego strukture zwykły człowiek jest w stanie pojąć jedynie w 5%. ;))) Później ten tekst był stosowany na moich koleżankach w Ori. ;)

     „Nie działam w MLM jednak widziałem wyniki osób, które pracują w takich firmach. Zresztą wystarczyło przejść się po parkingu na evencie Harva (co trzecie auto to Mercedes, BMW etc. osoby z MLMu).”

     Mocno typowa propaganda sukcesu. BWM i Mercedesy są automatycznie przyznawane w wielu MLMach na pewnym poziomie. Problem – te samochody są kolejnym zobowiązaniem pracownika, gdyż są przyznawane na zasadzie mocno niekorzystnego leasingu. W normalnej sytuacji zakupu salonowego na własną rękę osoba miałaby przy tym samym nakładzie pracy „1,5” albo nawet 2 takie samochody. Słaby deal.

     • Piotr

      Podsumowując temat MLMu, myślę że całą tą ideologię można sprowadzić po prostu do wiary. Jako, że dane mówią same za siebie, po prostu robi się z tego wiara a nie biznes. Dlatego łatka sekty będzie się niestety ciągnąć za tą branżą jak smród po gaciach ;p

      Bo gdyby wszyscy członkowie MLM patrzeli czysto logicznie na te statystyki i okoliczności, to nie byłoby nowych liderów. Musi to być napędzane wiarą, nadzieją i graniem na emocjach..I każdy który chce zostać w tym biznesie liderem, to musi umieć wykorzystywać te guziki.

     • Kamil Sabatowski

      Wyobraźmy sobię klasyczną agencję reklamową, która posiada bazę hostess. Firma pozyskała klienta na 100 hostess do jakiejś kampani promocyjnej, jednak tylko 10 hostess z bqzy tej firmy jest w stanie pracować w danym terminie. Pojedyncza hostessa zarabia 200 żł, firma oczywiście ma budżet na 100 hostess, czyli 100 x 200 zł. Co może teraz zrobić?

      Może przekazać informację każdej z hostess, że firma potrzebuje hostess które będą mogły podjąć pracę w tym terminie – w zamian za rekomendację każda z hostess dostanie np. 30 zł a zarekomendowana hostessa zarobi 170, bo przecież budżet jest jeden a pieniądze nie mnożą się w czarodziejski sposób.

      Ten schemat możemy powielić dalej oczywiście pamiętając o tym, że budżet musi się zgadzać. Forbę podziału kapitału w firmach MLM określają plany finansowe. Oczywiście klient, który potrzebuje tych hostess do akcji promocyjnej zapłaci firmie MLM więcej, niż 20 000, bo firma musi zarobić, pokryć koszty rekrutacji i orzygotowania materiałów szkoleniowych.

      Marketing wielopoziomowy to tylko i wyłącznie forma dystrybucji produktu, bądź usługi. W tej formie marketingu specjalizują się prof Grzegorz Karasiewicz z Wydziału Zarządzania UW, dr Jan Pindakiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, czy dr Alina Warzecha.

      Ludzie, bez zbędnej paplaniny o MLM. Nie mówię tutaj o nieetycznej socjotechnice, ale o samym modelu. Na powyższym przykładzie z agencją hostess czarno na białym widać, że hierarchia, czy piramida nie upadnie jeśli przestaną być pozyskiwane nowe hostessy a każda hostessa dostanie wynagrodzenie.

      Co do samego Kiyosakiego, to nie znałem tych faktów – nie są one publicznie dostępne, mimo że rzeczywiście informacji na temat osoby Bogatego Ojca nigdzie nie ma.

      Pozdrawiam

     • Kamil, sorry, ale to nie tak działa. Bo show się kończy, ale teraz nowo zrekrutowane hostessy wygryzają z agencji te, które je wcześniej wkręciły – bo zapotrzebowanie wynosi już mniej. Tak by to wyglądało w prawdziwym życiu.

     • Mateusz Brykczyński

      Kamil, niby wszystko gra, ale to porownanie jest malo realistyczne. W faktycznej, nie-teoretycznej dzialalnosci MLMowej by bylo cos w stylu: nie ma dostatecznej ilosci hostess, wiec obecne hostessy musza zrekrutowac i oplacic z wlasnej kieszeni kolejne, jesli w ogole chca zachowac swoja posade. Jesli tego nie zrobia znaczy, ze sa zla zlabe do tego biznesu i nic w zyciu nie osiagna. ;)

      „W tej formie marketingu specjalizują się prof Grzegorz Karasiewicz z Wydziału Zarządzania UW, dr Jan Pindakiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, czy dr Alina Warzecha. ”

      Stary, dobry argument z autorytetu z wszystkimi literkami przed nazwiskiem i uczelniami. :) Sorry, ale w polskiej rzeczywistosci akademickiej nie brakuje ludzi promujacych wsrod studentow dziwne rzeczy, szczegolnie gdy maja ku temu solidna motywacje finansowa.

 • Kamil

  Artur, dzięki za ten wpis. Kiedy napiszesz coś odnośnie wspomnianego Robbinsa?

  • Bedę chciał co dzień-dwa pisać kolejne części cyklu. Może z jakimś przerywnikiem raz na tydzień, by nie zmóc czytelników.

 • Łukasz Grabania

  Polecam T. Harv Eker. Byłem na seminarium w maju i jestem wyjątkowo zadowolony :)

  • Mateusz Brykczyński

   Z biografii tego pana wynika wprost, że po sukcesie jego pierwszej firmy zbankrutował po czym zajął się prowadzeniem szkoleń na temat zarabiania pieniędzy. Sorry, ale to nie brzmi nawet zabawnie tylko po prostu groteskowo. Definitywnie ten człowiek powienien zmienić swój marketing i pogadać z jakimś dobrym PRowcem. Swoją drogą to przypomina kaleką wersję historii Robbinsa, który dorobił się, a potem stracił tylko po to by wszystko wielokrotnie odzyskać. ;-)

   • Cóż, mit „od zera do bohatera”, lub jego wariant „syn marnotrawny” mają długą historię ;)

  • Mateusz Brykczyński

   Wow, dwie kolejne czerwone flagi, które zobaczyłem na stronie tego pana. Szkolenie w Polsce trwa od godziny 9 do 23 przez dwa dni i od 8 do 20 ostatniego dnia. To odpowiednio dwa razy po 14 i raz 12 godzin. Kojarzy mi się z tym co Artur opisywał w jednej z notek jako gra na fizyczne wycieńczenie, której nie ma jeszcze w naszym kraju, ale okazuje się, że już jednak ta praktyka platform sellingu jest.

   Zabranie banknotu 200 zł „w celach ćwiczeniowych”. Conajmniej mocno podejrzane. ;)

   • Mateusz, dla jasności, przynajmniej jeden polski trener już stosuje grę na wycieńczenie.

    • Jakajn

     MW?:D
     „Prowadzilem szkolenie na praktyku NLP (juz tego szkolenia nie ma) przez 16h! Tak ludzie sa tym zainteresowani i wytrwali”

 • Fan

  Królu odrób pracę domową i sprawdź z przed ilu lat są materiału kolejnego pseudo eksperta, który ocenia innych. Swoją drogą reed robi dokładnie to co ty i dobrze na tym wychodzi prowadzac szkolenia i sprzedajac ksiazki. Jak sie nic soba nie reprezenuje to trzeba na kogo siasc:) Przeczytaj odpowiedz RK: http://richdadcashflow.wordpress.com/2009/05/07/rich-dad-kiyosaki-response-reply-to-john-t-reed/ Dla tego pseudo tekstu z przed lat.

  Kiedy robisz najblizsze szkolenie? Chetnie zobacze kompetencje na zywo miszczu :)

  • Anonimowy trollu, jak się ujawnisz, możemy porozmawiać. Na razie demonstrujesz po prostu, że brak Ci choć cienia odwagi.

 • Paweł

  1. Gratuluję Ci Arturze odzewu. Mimo że nie jestem zwolennikiem Twoich metod- ciągłej krytyki-w tym przypadku odniosła skutek – zachęciła do dyskusji, bardzo ciekawej.
  2. Za bardzo przeceniasz rolę guru. Uważam że człowiek jest istotą rozumną i poddaje każdy przekaz ocenie, natomiast jeżeli stosuje ślepo ” super” metody bez zastanowienia -sam jest sobie winien
  3. Zgadzam się że oszukiwanie jest do kitu i dobrze jest to ujawniać
  4. Jednak idea głoszona przerz R.K jest warta przemyślenia, przetworzenia i dostosowania do własnych możliwości
  a) pojęcie dochodu pasywnego
  b) uproszczone używanienwskaźnika ROI przy ocenie projektów inwestycyjnych
  c) wyścig szczurów – błędne koło
  d) uproszczona kwalifikacja tego co jest kosztem a co inwestycją
  5. R.K jest o wiele mniej groźny idąc Twoim tokiem myślenia niż wykładowcy renomowanych polskich uczelni ekonomicznych- wiem coś o tym bo jestem absolwentem. Przypomina się dowcip gdy inżynier mówi: jak pomyślę jakim jestem inżynierem to strach iść do lekarza. Dowodem są kredyty we franku na mieszkania w cenach z ksmosu, inwestycje w fundusze inwestycyjne itp itd – to jest prawdziwe zło.
  Poziom dziennikarstwa ekonomicznego to już odrębny temat, a doradcy w bankach to już historia nie z tej ziemii
  6. Zamiast wyszukiwać antyguru spróbuj sprzedać swoją ideę : Talent nie istnieje, życzę Ci poziomu Kiyosaki albo Robbinsa conajmniej. Uważam że jest warta rozpowszechniania i zamiast tracić czas na pisanie tych artykułów zrób tour pomwarszawskich liceach z fajną prezentacją. Sam mogę Ci jedną prelekcję zorganizować w Mickiewiczu
  7. Jak to padło bodajże w Rejsie krytyka jest dobra jeśli jest konstruktywna, a ty podsyłasz link gościa który zbudował wolność finansową przez oszczędzanie i odkładanie w funduszu, rower zamiast samochodu itp itd. akurat 10 lat temu jak zainwestował to miał szczęście akcje rosły, jeśli wyskoczył w czas nie stracił a co mają powiedzieć ci którzy poszliby jego drogą w 2007-8 roku albo teraz gdzie wzrost jest pompowany tonami zielonej makulatury?
  Poczytaj sobie historyczne wpisynwielkich guru finansjery że złoto nigdy nie przbije 1000$ za uncje i tylko akcje – kupuj i trzymaj a zawsze zarobisz – tego uczą na uniwersytetach niestety
  8. Myślenie i pobudzanie do myślenia zmiana paradygmatów to jest droga do wolności i RK ma w tym swój wkład a że zplamiony – szkoda ale z drugiej strony jest to kolejny dowód że że ma darmowego lanczu nie ma nic za darmo itd
  Pozdrawiam
  Paweł
  ps sory za literówki ale na ipadzie kiepsko mi idzie korekta

  • „1. Gratuluję Ci Arturze odzewu. Mimo że nie jestem zwolennikiem Twoich metod- ciągłej krytyki-w tym przypadku odniosła skutek – zachęciła do dyskusji, bardzo ciekawej.”

   Pawle, co jakiś czas ktoś mi zarzuca „ciągłą krytykę”, a tymczasem wystarczy przejrzeć archiwum mojego bloga by sprawdzić, że typowy procent „krytycznych” artykułów to góra 20-30% (chyba, że debunking mitów zaliczasz do krytyki – wtedy dojdziemy do powiedzmy 50%).

   Niewątpliwie krytykuje więcej niż ktokolwiek inny na naszym rynku – co nie jest żadnym wyzwaniem, bo na naszym rynku krytyka jest „be” i praktycznie nikt nie odważy się powiedzieć choć jednego krytycznego słowa (publicznie, bo prywatnie oj, wióry lecą). Przez kontrast może to sprawiać wrażenie, że „nieustannie krytykuje”, ale fakty pokazują inaczej i jeśli ktoś chciałby być „bardziej krytyczny niż Król”, to jest dla niego maaaaasa miejsca :)

   Zresztą zapraszam do tego :)

   „2. Za bardzo przeceniasz rolę guru. Uważam że człowiek jest istotą rozumną i poddaje każdy przekaz ocenie, natomiast jeżeli stosuje ślepo ” super” metody bez zastanowienia -sam jest sobie winien”

   Czyli guru nie odpowiadają za negatywne aspekty swojego przekazu – bo wtedy to odpowiedzialność ludzi? A na pozytywnych mogą sobie swobodnie zarabiać?

   I nie ma czegoś takiego, jak ludzie znajdujący się we wrażliwym punkcie w swoim życiu, gdzie są szczególnie podatni na manipluację, gdyż są np. zdesperowani?

   Niestety, nie mogę się z takim podejściem zgodzić.

   „4. Jednak idea głoszona przerz R.K jest warta przemyślenia, przetworzenia i dostosowania do własnych możliwości
   a) pojęcie dochodu pasywnego
   b) uproszczone używanienwskaźnika ROI przy ocenie projektów inwestycyjnych
   c) wyścig szczurów – błędne koło
   d) uproszczona kwalifikacja tego co jest kosztem a co inwestycją”

   Uproszczone ROI i kwalifikacja są do kitu. Wyścig szczurów bynajmniej nie musi być błędnym kołem, a akurat Kiyosaki promuje m.in. te rzeczy, które są podstawą tego chorego wyścigu szczurów -drogie samochody, zegarki, wakacje, tylko że niby teraz na firmę.

   Dochód pasywny, jak wspominałem, też nie jest takim „hot” motywem, jak się może wydawać. Wręcz bym był zwolennikiem tezy, że nie ma czegoś takiego jak faktyczny dochód pasywny. Samemu mając nieruchomość na wynajem, nie mogę powiedzieć, żeby to było ‚pasywne’, a i tak miałem DUŻO szczęścia do lokatorów w porównaniu z niektórymi innymi znajomymi, którzy (bynajmniej nie po Kiyosakim) też takie nieruchomości wynajmowali.

   „5. R.K jest o wiele mniej groźny idąc Twoim tokiem myślenia niż wykładowcy renomowanych polskich uczelni ekonomicznych- wiem coś o tym bo jestem absolwentem.”

   Nie zgadzam się z Tobą, a akurat narzeczona też jest po takiej uczelni.

   „6. Zamiast wyszukiwać antyguru spróbuj sprzedać swoją ideę : Talent nie istnieje, życzę Ci poziomu Kiyosaki albo Robbinsa conajmniej. Uważam że jest warta rozpowszechniania i zamiast tracić czas na pisanie tych artykułów zrób tour pomwarszawskich liceach z fajną prezentacją. Sam mogę Ci jedną prelekcję zorganizować w Mickiewiczu”

   Ależ „talent nie istnieje” naprawdę nie jest jakąś moją ideą :D To idea Ericssona, która zresztą uzyskała już solidną popularyzację dzięki Gladwellowi i Colvinowi :) Ja jedynie napisałem do niej prosty workbook, by ułatwić jej wprowadzenie w praktyce. Stąd jeśli uważasz ją za wartą upowszechniania, droga wolna i masz moje błogosławieństwo, sądzę, że Ericsson też się nie obrazi.

   Btw. Robbins akurat jest zdecydowanie bardziej dochodowy niż Kiyosaki, więc „poziom Kiyosakiego, albo Robbinsa conajmniej” jest nieco do góry nogami.

   „7. Jak to padło bodajże w Rejsie krytyka jest dobra jeśli jest konstruktywna, a ty podsyłasz link gościa który zbudował wolność finansową przez oszczędzanie i odkładanie w funduszu, rower zamiast samochodu itp itd. akurat 10 lat temu jak zainwestował to miał szczęście akcje rosły, jeśli wyskoczył w czas nie stracił a co mają powiedzieć ci którzy poszliby jego drogą w 2007-8 roku albo teraz gdzie wzrost jest pompowany tonami zielonej makulatury?”

   Jak poszukasz, znajdziesz inne przykłady blogów tego typu, z ludzi z okresu 2007-2008 i późniejszych. Te dwa podałem, bo przyjemnie się je czyta i mają sporo konkretów.

   „8. Myślenie i pobudzanie do myślenia zmiana paradygmatów to jest droga do wolności”

   Umm, obawiam się, że z logicznej perspektywy powyższe zdanie kwalifikuje się jako tzw. bełkot – czyli zdanie gramatycznie poprawne, ale nie niosące żadnej realnej, logicznej treści. Jestem pewien, że miałeś na myśli taką konkretną treść, ale tak ją zasypałeś ogólnymi hasłami, że gdzieś zniknęła. Chętnie się odniosę, ale prosiłbym jednak o rozpisanie.

   „ps sory za literówki ale na ipadzie kiepsko mi idzie korekta”

   I tak podziwiam cierpliwość, że Ci się chciało. Sam bym tyle na ipadzie nie upisał :)

   • Paweł

    Trochę poszedłeś na łatwiznę w niekturych odpowiedziach. Jak nie masz argumentów to lepiej nie odpowiadaj po prostu, a jeszcze lepiej po prostu rozwiń wypowiedź.

    Chodzi o punkt 5.
    Niestety uczą słabo a do tego na uczelniach jest jeszcze sporo socjalistów pochowanych i to jest najgorsze. Poza tym celem uczelni jest wypuszczanie absolwentów a nie wiedza.
    Gdyby uczelnia dobrze przygotowała mnie do zawodu to już dziś nie musiałbym pracować. Mając wyższe wykształcenie ekonomiczne odrzuciłem wiele ofert które dziś wybrałbym bez wahania. Nie wynikało to z braku doświadczenia a elementarnej wiedzy.

    Dodatkowo aktualnie zajmuję się też obsługą moich kolegów z roku którzy często piastują wysokie stanowiska ale nadal nie potrafią skutecznie zarządzać własnymi finansami.

    Dodatkowo sam piszesz o tym że jesteś właścicielem mieszkania na wynajem co w Polsce jest zupełnie nieopłacalne – wystarczy uproszczona analiza ROI której jak widać nie przeprowadziłeś. Lokata w mieszkania bo tylko tak to można nazwać opłacała się gdy ceny nieruchomości rosły, teraz to tylko pozostały łzy. Przy kredycie to jeszcze musisz dopłacać do interesu

    Ad1. statystycznie masz rację ale weź pod uwagę wrażenie i naturalne wyolbrzymianie zdarzeń negatywnych
    ad.2
    Ja pozostanę przy wierze w człowieka każde odchylenie czegoś uczy, nawet wiara w Jarosława który zbawi Polskę
    Ad 4 i 5 poniekąd już odpowiedziałem
    Kiedyś bodajże trener Górski powiedział skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?
    Wiedza praktyczna na temat ekonomii i biznesu jest u nas kulawa. Przekonaj mnie że się mylę
    ad 6 dziękuję za błogosławieństwo – skorzystam w takim razie
    Ad 7. Liczyłem po prostu na coś wartościowego a jie na kolesia który buduje bogactwo zamieniając samochód na rower
    ad.8 masz racje pora już późna była
    Jeżeli chcesz zmienić zachowanie nawyk itp to potrzebne są w uproszczeniu ćwiczenia, jeżeli chcesz zmienić życie potrzebna jest zmiana paradygmatu np. uczciwością i pracą ludzie się bogacą…. i w tym aspekcie Kiyosaki jest katalizatorem zmiany paradygmatu
    Ale oczywiście nie w sposób dosłowny plus nie można przenosić wzorców z usa do Polski bez zastanowienia

    • „Niestety uczą słabo a do tego na uczelniach jest jeszcze sporo socjalistów pochowanych i to jest najgorsze. Poza tym celem uczelni jest wypuszczanie absolwentów a nie wiedza.”

     „Uczą słabo” to argument tak nieprecyzyjny, że nie sposób z nim sensownie dyskutować.

     „Gdyby uczelnia dobrze przygotowała mnie do zawodu to już dziś nie musiałbym pracować. Mając wyższe wykształcenie ekonomiczne odrzuciłem wiele ofert które dziś wybrałbym bez wahania. Nie wynikało to z braku doświadczenia a elementarnej wiedzy.”

     Czekaj, czekaj, jesteś niespójny w tym co piszesz :) Jeśli chodzi o Kiyosakiego, to odpowiedzialność jest na ofiarach. Ale jeśli chodzi o Ciebie, to odpowiedzialność jest na uczelni. To jak jest?

     „Dodatkowo aktualnie zajmuję się też obsługą moich kolegów z roku którzy często piastują wysokie stanowiska ale nadal nie potrafią skutecznie zarządzać własnymi finansami.”

     I jest to argument na co konkretnie?

     „Dodatkowo sam piszesz o tym że jesteś właścicielem mieszkania na wynajem co w Polsce jest zupełnie nieopłacalne – wystarczy uproszczona analiza ROI której jak widać nie przeprowadziłeś. Lokata w mieszkania bo tylko tak to można nazwać opłacała się gdy ceny nieruchomości rosły, teraz to tylko pozostały łzy. Przy kredycie to jeszcze musisz dopłacać do interesu”

     Nie mam kredytu, a ROI z tego jest całkiem przyzwoite, przy jednoczesnym dużym bezpieczeństwie inwestycji. Fascynuje mnie to, że z góry wiesz jakie jest ROI tej inwestycji w momencie gdy nie wiesz jakie mieszkanie, za ile wynajmowane, za ile kupione, itp. ;)

     „Ad1. statystycznie masz rację ale weź pod uwagę wrażenie i naturalne wyolbrzymianie zdarzeń negatywnych”

     Odnosiłem się do tego :) Tylko skoro Ty wiesz o tych kwestiach wrażenia i wyolbrzymiania, to dlaczego Ty mi zarzucasz tą nieustanną krytykę? ;)

     „ad.2
     Ja pozostanę przy wierze w człowieka każde odchylenie czegoś uczy, nawet wiara w Jarosława który zbawi Polskę”

     Spoko, z wiarą nie dyskutuję. Choć w sumie – czego uczy śmierć ofiar Jamesa Arthura Raya? Zwłaszcza te ofiary?

     Ad 4 i 5 poniekąd już odpowiedziałem
     „Kiedyś bodajże trener Górski powiedział skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?
     Wiedza praktyczna na temat ekonomii i biznesu jest u nas kulawa. Przekonaj mnie że się mylę”

     Podaj kryteria, których spełnienie przekonałoby Cię, że się mylisz. Takie konkretne, jasne, z których nie będziesz się mógł później wycofać. Wtedy mogę się podjąć przekonywania Cię do czegokolwiek. Bez tego nie ma to sensu, bo cokolwiek napiszę, z ogromnym prawdopodobieństwem będziesz dążył do podtrzymania swojej opinii i przesuwał bramkę ;)

     „Ad 7. Liczyłem po prostu na coś wartościowego a jie na kolesia który buduje bogactwo zamieniając samochód na rower”

     Rozumiem. Jak dla mnie tamte materiały są wartościowe, rozumiem, że masz inną ocenę tego :)

     „Jeżeli chcesz zmienić zachowanie nawyk itp to potrzebne są w uproszczeniu ćwiczenia, jeżeli chcesz zmienić życie potrzebna jest zmiana paradygmatu np. uczciwością i pracą ludzie się bogacą…. i w tym aspekcie Kiyosaki jest katalizatorem zmiany paradygmatu
     Ale oczywiście nie w sposób dosłowny plus nie można przenosić wzorców z usa do Polski bez zastanowienia”

     Zmiana paradygmatu, ok, ale zdecydowanie nie na lepsze. Zmiana paradygmatu wg. Kiyosakiego: „rzuć studia, inwestuj w nieruchomości”. Dziękuję, postoję ;)

     • Paweł

      Co do uczelni -ja nie zarzucam- jak napisałem to też była nauka np. żeby nie ufać wiedzy czystko akademickiej

      Uczą słabo to jest stwiedzenia faktu – poziom wiedzy prezentowany publicznie jest słaby a wartościowych komentarzy trzeba szukać i szukać, ale to też jest plus : szukajcie a znajdziecie

      Brak umiejętności zarządzania własnymi finansami to jest dowód nieprzygotowania przez uczelnię

      Skoro masz dochód pozytywny cashflow i w ogóle jest ok to po co piszesz że nie ma dochodu pasywnego? Sorry przyznaję oparłem się na tonienwypowiedzi a nie na faktach których nie podałeś

      Co do krytkyki – dobra jest jej doza ale wolałbym dodatkowo np opracowanie zachęcające do zgłębienia tematu tak jak np skorzystałem z twoich rekomendacji książkowych. Wolę posty posuwające do przodu niż kopiące się z koniem

      Co do kryteriów oceny poziomu wiedzy ekonomicznej masz rację cieżko to wyskalować opieram się w sumie na postrzeganiu a nie na danych
      Jednak sporo ludzi wokół żyje wg kiepskich założeń i tkwi w wyścigu po uszy

      Co do paradygmatu wolę taki:
      Warto oprzeć swoje finanse na kilku nogach

     • „Uczą słabo to jest stwiedzenia faktu – poziom wiedzy prezentowany publicznie jest słaby a wartościowych komentarzy trzeba szukać i szukać, ale to też jest plus : szukajcie a znajdziecie”

      „Słaby” jest zawsze oceną porównawczą – „słaby w porównaniu z czym?” Tak długo, jak długo tego nie sprecyzujesz, sens dyskusji jest dość niewielki.

      „Brak umiejętności zarządzania własnymi finansami to jest dowód nieprzygotowania przez uczelnię”

      Czy którakolwiek uczelnia ekonomiczna zapowiada, że nauczy swoich absolwentów zarządzać własnymi finansami? Jeśli nie, to jest to argument dość absurdalny.

      „Skoro masz dochód pozytywny cashflow i w ogóle jest ok to po co piszesz że nie ma dochodu pasywnego? Sorry przyznaję oparłem się na tonienwypowiedzi a nie na faktach których nie podałeś”

      Ponieważ jest to dochód, ale nie jest on pasywny :) Podważam pasywność dochodu z wynajmu nieruchomości, nie jego dochodowość.

      „Co do krytkyki – dobra jest jej doza ale wolałbym dodatkowo np opracowanie zachęcające do zgłębienia tematu tak jak np skorzystałem z twoich rekomendacji książkowych. Wolę posty posuwające do przodu niż kopiące się z koniem”

      Jeśli tylko w środowisku rozwojowym pojawi się więcej krytyki, z przyjemnością sam zmniejszę jej ilość. Do tego czasu pozostaję jednak wierny temu, że osoby widzące nieuczciwość i nie reagujące na nią same stają się przez to nieuczciwe. A jestem zbyt egoistyczny, by sobie na taki los pozwolić.

      „Co do kryteriów oceny poziomu wiedzy ekonomicznej masz rację cieżko to wyskalować opieram się w sumie na postrzeganiu a nie na danych
      Jednak sporo ludzi wokół żyje wg kiepskich założeń i tkwi w wyścigu po uszy”

      To teraz porównajmy ich z proporcją ludzi, którzy żyją wg. jeszcze gorszych założeń po Kiyosakim :) Obstawiam, że jednak społecznie – choć nie jest oczywiście idealnie – proporcje będą gorsze.

      „Co do paradygmatu wolę taki:
      Warto oprzeć swoje finanse na kilku nogach”

      Nie dyskutuję z tym, jaki wolisz, ale prosiłbym o wykazanie, ze taki jest paradygmat propagowany przez Kiyosakiego, bo mam co do tego wątpliwości.

     • Paweł

      Jeżeli uczelnia ma uczyć między innymi myślenia w sposób ekonomiczny a absolwent nie potrafi wykorzystać nabytej wiedzy w praktyce…… Sorry Artur ale trochę przesadziłeś nikt nie obiecuje że psycholog po studiach niempotrafił zarządzać własnymi emocjami

      Dochód pasywny. właśnie przedłużyłem umowę najmu w systemie 5+ 5 lat. Praca polega na wystawianiu faktury

      Jeżeli ktoś żyje wg czyjegoś planu na życie to jego problem ja wolę swój własny będący wypadkową inspiracji

      Co do wykrywania nieuczciwości ok masz prawo … tylko moim zdaniem szkoda czasu wilki i owce istniały i będą istnieć

     • „Jeżeli uczelnia ma uczyć między innymi myślenia w sposób ekonomiczny a absolwent nie potrafi wykorzystać nabytej wiedzy w praktyce…… Sorry Artur ale trochę przesadziłeś nikt nie obiecuje że psycholog po studiach niempotrafił zarządzać własnymi emocjami”

      Zakładam, że chodziło Ci o „nikt nie obiecuje, że psycholog po studiach będzie potrafił zarządzać własnymi emocjami”. I tak, oczywiście nikt tego nie obiecuje, bo „zarządzanie własnymi emocjami” jest jedynie niewielkim i niekoniecznie takim ważnym elementem psychologii. IMO nie do końca zrozumiałeś czego miały nauczyć studia (czy to ekonomiczne, czy też psychologiczne) i zarzucasz im, że nie zrealizowały czegoś, czego nigdy nie miały zrealizować ani nigdy zrealizować nie obiecywały.

      Jeśli zaś mieszasz myślenie w sposób ekonomiczny w skali makro ze skalą mikro, to ewidentnie będziemy mieli problem z dogadaniem się.

      „Dochód pasywny. właśnie przedłużyłem umowę najmu w systemie 5+ 5 lat. Praca polega na wystawianiu faktury”

      A co gdy np. w mieszkaniu masz nagle awarię? ;) O problematycznych lokatorach nie wspominając ;) Btw. przed chwilą twierdziłeś, że ROI w przypadku wynajmu nieruchomości jest kiepskie. Teraz piszesz o tym, że sam to robisz. Jak w końcu jest?

      „Jeżeli ktoś żyje wg czyjegoś planu na życie to jego problem ja wolę swój własny będący wypadkową inspiracji”

      Hej, czekaj, czekaj, nie mówimy tu o tym co Ty wolisz, tylko odnosimy się do „Kiyosakiego jako zmieniającego paradygmat myślenia, w czym rzekomo leży jego zasługa”. Po czym przechodzisz teraz w „ja tam wolę własny plan”. To się po prostu, kolokwialnie mówiąc, kupy nie trzyma…

      „Co do wykrywania nieuczciwości ok masz prawo … tylko moim zdaniem szkoda czasu wilki i owce istniały i będą istnieć”

      Twoje prawo mieć takie podejście. Moje prawo uważać je za szkodliwe i to bardzo. Zarówno dla innych, jak i dla samego człowieka mającego takie podejście.

     • Paweł

      Co do myślenia ekonomicznego nie dogadamy się. Absolwent uczelni powinien potrafić oceniać i w skali mikro i makro

      Ja nie inwestuję w mieszkania bo jak napisałem w PL to się nie opłaca

      O paradygmat chodzi mi o to że sam skorzystałem z Kiyosakiego jako źródła inspiracji, nie umarłem i do tego mam się dobrze finansowo.

      Skora ja mogłem to inni też bo nie jestem „utalentowany” w tym temacie :-)

     • „Ja nie inwestuję w mieszkania bo jak napisałem w PL to się nie opłaca”

      To do czego odnosił się tekst o tym, że właśnie przedłużyłeś umowę?

      „O paradygmat chodzi mi o to że sam skorzystałem z Kiyosakiego jako źródła inspiracji, nie umarłem i do tego mam się dobrze finansowo.
      Skora ja mogłem to inni też bo nie jestem „utalentowany” w tym temacie :-)”

      Albo Ty miałeś akurat łut szczęścia i uprzednich uwarunkowań, które Cię ochroniły, a inni nie.

    • Paweł

     Nieruchomości to nie tylko mieszkania … :-) i pozwalają godnie żyć.
     Łut szczęścia …. no cóż … idą c tą drogą to zaczepimy o efekt motyla i Czarnego łabędzia
     i nie starczy miejsca na wpisy :-D
     Brak Ci konsekwencji i logiki niestety przy argumentacji
     Konsekwencja: jeżeli coś powoduje straty anty guru Kiyosaki to jest to groźne ale jeśli ktoś odniósł z tego korzyść to już jest to przypadek albo poprzednie uwarunkowania
     Logika: skoro jest choćby jeden przykład na tak to całe twierdzenie(na nie) jest nieprawidłowe
     Może to nie antyguru jest beee tylko ludzie którzy zbyt dosłownie i bezrefleksyjnie przyjmują wszystko co jest napisane i powiedziane.

     Istotą sukcesu jest oddzielanie ziarna od plew i tego życzę wszystkim również sobie :-D
     Ja jestem zwolennikiem wolnej woli i wiary w możliwości człowieka.
     Informacja o oszustwach itp – jak najbardziej są potrzebne ale to rynek decyduje co ma wartość a co nie .

     • „Brak Ci konsekwencji i logiki niestety przy argumentacji
      Konsekwencja: jeżeli coś powoduje straty anty guru Kiyosaki to jest to groźne ale jeśli ktoś odniósł z tego korzyść to już jest to przypadek albo poprzednie uwarunkowania”

      Paweł, niewątpliwie brak mi konsekwencji i logiki jeśli decydujesz się ignorować doprecyzowania, które już wcześniej podawałem :) Swoją drogą jakoś tak ominąłeś po drodze swój brak konsekwencji.

      Pisałem już nie raz w tej dyskusji – tak, oczywiście, że w wypadku ofiar Kiyosakiego są też wcześniejsze uwarunkowania – bo tacy ludzie żerują na ludziach w desperacji.

      „Logika: skoro jest choćby jeden przykład na tak to całe twierdzenie(na nie) jest nieprawidłowe”

      Tylko w logice dwuwartościowej, której od czasów starożytnej Grecji naprawdę się już nie stosuje.

      „Informacja o oszustwach itp – jak najbardziej są potrzebne ale to rynek decyduje co ma wartość a co nie”

      Rynek decyduje o wartości w momencie jasnego i otwartego przepływu informacji – to taki drobiazg, który chyba na studiach przeoczyłeś ;) W momencie gdy takiego przepływu nie ma, powstają na rynku patologie. W rozwojówce nie ma i patologie powstają.

 • Michal

  Artur, Jesli polecasz blog MrMoneymustache to musisz wiedziec, ze ten blog jes lightowa wersja pierwszego w tym nurcie bloga: early retirement extreme. A oto, co ciekawego o kyosakim ma do powiedzenia autor tego pierwszego bloga:
  http://earlyretirementextreme.com/how-i-became-financially-independent-in-5-years-part-i.html
  Oczywiscie madry czlowiek nawet w glupim serialu znajdzie madre rzeczy ale calkowicie bym Kyosakiego nie deprecjonowal, skoro tyle dobrego z jego inspiracji powstalo. Nie znam nikogo, kto by o tym, ze pieniadze maja pracowac na ludzi a nie odwrotnie, dowiedzial sie pierwszy raz z innego zrodla. Czy cos z tym zrobi, czy sparzy sie na amwayu i kupowaniu mieszkan czy stanie sie finansowo wolny w 5 lat juz od Kyosakiego nie zalezy, choc to prawda, cichaczem tego amwaya i nieruchomosci jednak przemyca;) Moze gdyby nie te kontrowersje, to by nie byl taki popularny? Komu potrzebny Kolejny nudny bogacz rozprawiajacy teoretycznie o odkladaniu nadwyzek i procencie skladanym?

  Jesli mialbym cos zarzucic kyosakiemu jako guru to promocje chciwosci i bogactwa jako drogi do szczescia i krytyka „biednego ojca nauczyciela”. Moze to niesprawiedliwy zarzut ale Czytalem to 10 lat temu i takie wrazenie mi zostalo. Tymczasem niemal wszyscy prawdziwi guru w historii – od Buddy przez Chrystusa, Taoistow, stoikow, epikurejczykow i wspolczesna psychologie mowia, ze swoje pragnienia trzeba kontrolowac, bo na kazda zaspokojona zachcianke, pojawia sie nowa i czlowiek wpada w nieskonczony „kolowrotek przyjemnosci”, ktory zamiast szczesciem konczy sie kryzysem wieku sredniego, zapracowaniem, dlugami, wielkim brzuchem, samotnoscia, nie mowiac juz o zniszczeniu planety.

  • Michał, ja akurat znam. Inna sprawa, że hasło p.t. ‚pieniądze powinny pracować na ludzi, nie odwrotnie’ też nie jest IMO takie cudowne. Bardzo wielu je wyznających jest dość uboga, a wielu „pracujących na pieniądze” dorobiło się naprawdę przyzwoitego majątku.

 • Jaanek
 • Marek

  A jacy to sa dokladnie ci prawdziwi milionerzy bo wsrod biznesmenow z pierwszych stron gazet tez mozna spotkac takich co sie woza luksusowymi samochodami i innymi luksusami sie otaczaja.

  • Radek Olszak

   Marek posłuchaj audycji Janka Fijora w Kontestacji to się dowiesz. On tam w audycjach przytacza mnóstwo spotkań właśnie z takimi milionoremi oraz pozerami. W tą książkę Stanleya Danko tez bym tak nie wierzył do końca bo tam jest obrane dziwne kryterium na uważanie kogoś za milionera. Przy takim kryterium to połowa polaków mających np dom była by milionerami.

   • Radek, dom w małym mieście warty jest jakieś 100-150 tysięcy. W średnim powiedzmy 300-400. Dopiero ludzie posiadający dom w Warszawie mieliby majątek wartości miliona – i to moim zdaniem jest reprezentatywne.

  • Radek Olszak

   A co do tych polsich biznesmenów z pierwszych stron gazet to to są raczej miliarderzy a nie milionerzy więc trochę inna liga :). Pozatym ta czołówka Polskich biznesmentów to jakies lody kręci na styku biznes-państwo-służby ,więc tez de fakto cięzko powiedzieć kim oni tak naprawdę są.

  • Marek, sięgnij po Stanleya i Denko.

 • Jakajn

  Brian Tracy bedzie czy nie :>?

  • Brian, na tyle na ile wiem (jeśli jest coś czego nie wiem, a powinienem, daj znać) jest nieszkodliwy. Jasne, potrafi kopiować całe rozdziały między swoimi książkami (i to na zasadzie kopiuj wklej), ale jego rady, choć dość płytkie, są generalnie przydatne.

  • Radek Olszak

   To dlatego kiedyś siedziałem z zeszytem w ręku przepisując złote rady i porady Briana w punktach, tylko jakoś nie chciały działać. Zaszkodzić nie zaszkodzily ale pomóc tez nie pomogły :) HAHA.

  • Jakajn

   Chodzilo mi o to, ze Brian jest specjalista od wszystkiego z tego malo co dziala;).
   A z polskiego swiatka ktos bedzie?

   • Nie, jak pisałem nie chcę się babrać w kolejną wojenkę i 100-ne tłumaczenie o co chodzi dla nakręconych fanów (albo i trenerów pod anonimowym profilem).

 • Radek Olszak

  Jedna z firm Kiyosakiego Rich Global LLC ogłosiła w 2012 roku bankructwo i ma zapłacić 24MLN$ dla Pana Bila Zankera z The Learning Annex.
  Więcej info
  http://www.azfamily.com/news/Rich-Dad-Poor-Dad-author-files-for-corporate-bankruptcy-173639861.html

 • Jarek

  Artur, chętnie zapoznałbym się z Twoją analizą branży MLM. Myślałeś o napisaniu takiego artykułu?

  • Jarek, MLM jest branżą którą sobie odpuściłem – po prostu nie chce mi się kopać z koniem, a typowy poziom indoktrynacji tam zdecydowanie przebija cokolwiek z rozwoju osobistego. W rozwoju może uda mi sie zrobić coś dobrego, dołożyć od siebie kamyczek czy dwa do stosu, który prędzej czy później, za sprawą wielu ludzi, zapoczątkuje lawinę zmian na lepsze w tej działce.

   W MLM nie za bardzo jest co zmieniać na lepsze.

   • Jarek

    Masz rację: nie warto kopać się z koniem:) W sieci trudno jednak znaleźć jakieś rzetelne i obiektywne artykuły na temat MLM. Przydałoby się coś takiego.

   • Radek Olszak

    Przecież Artur już się kopał z tym koniem. Ta dyskusja na goldenline z Panami Maciejewskim i Wajszczakiem jest chyba szeroka znana więc nie wiem gdzie uchował się Paweł ,że tego nie zna. Sprawa Amwaya wypłyneła za pomocą akt z brytyjskiego sądu a np danych o Monavie nie trzeba też daleko szukać. Wystarczy sięgnąć po angielsko języczną wikipedię:.
    „fewer than 1% qualified for commissions and of those, only 10% made more than $100 a week.”. Mniej niż 1% osób będących w Monavie kwalifikowało sie do wypłat prowizji, a tylko 10% z zakwalifokowanych zarabiało więcej niz 100 dolarów na tydzien.

    „An article published in the Hartford Courant reported that about 45% of the company’s distributors earned an annualized average check of less than $1,600, and 37% took home about $2,000; approximately 2% earned an annualized average check of more than $29,000, and just 7 out of 80,000 distributors (<0.01%) took home more than $3 million, according to the MonaVie 2008 income disclosure statement."

    45% dystrybutorów zarabiało rocznie mniej niż 1600 dolarów, 37% zarabiało rocznie około 2000 dolarów. A tylko 2% zarabiało rocznie więcej niż 29,000 dolarów. A tylko siedmiu z 80000 dystrubutorów zarabiało więcej niż 3 miliony rocznie. Dane za rok 2008. A więc 98% dystrybutorów zarabiało w 2008 roku średnio 450zł miesięcznie.

    "According to a 2011 article published by the Salt Lake City Tribune, 85% of Monavie's distributors earned commission checks in 2009 averaging $35 a week or less, while the company's top 7 distributors earned an average of $3.4 million a year"

    Artykuł z Salt Lake City tribune z 2011 roku mówi ,ze 85% Dystrubutorów Monavie zarabiało mniej niż 35 dolarów na tydzień a tylko siedmniu zarabiało średnio 3.4 mln $ rocznie. A więc przez 4 lata niewiele się poprawiło.

    Ten top , wiechchołek jest dosyć ciasny w MLM , kilku tam bryluje na szczycie ale 98% ludzi zarabia nie więcej niż 450 złotych miesięcznie. Mówimy o wynikach finansowych w stanach. Może tam ludzie są leniwi a w Polsce zarabia się więcej w MLM?

    • Dodajmy, że to są kwoty wypłat, a to jeszcze nie zarobki – bo prowadzenie działalności, spotkania z klientami, dzwonienie do nich, dojazdy, itp. to wszystko również kosztuje. I po odjęciu tych kosztów wyniki są dość podłe…

    • Jakajn

     Moglbys podac linka do dyskusji? Z checia poczytalbym.

 • Radek Olszak

  Jeżeli chodzi o właściciela Monavie sprawa tez jest ciekawa. Chodzi o Pana Dallina Larsena.
  Wcześniej prowadził on inna firmę a konkretnie Dynamic Essentials. Firma ta zajmowała się też sprzedaża cudownych soczków o nazwie „Royal Tongan Limu”. Niestety amerykański urząd FDA (Urząd do spraw żywności i leków) uznał że reklama tego soczku )mówiąca ,że soczek leczy raka ,zapalenie stawów i inne schorzenia) jest niezgodna z prawem federalnym. W 2003 roku FDA nakazało zniszczenie 80tysiecy butelek Royal Tongan Limu. Na popiołach cudownego soczku limu powstało nie mniej cudowne Monavie. Czy ta histora nie jest zabawna :)?

 • Hej,

  przeczytałem artykuł i większość komentarzy i chciałbym, żebyś bardziej rozwinął następujący wątek.

  Mianowicie, kiedy ktoś mówi, że np. książka RDPD bardzo pomogła mu w zmianie myślenia, w dążeniu do założenia własnego biznesu, czego wynikiem było założenie biznesu i ostateczny sukces, to twierdzisz, że prawdopodobnie osoba ta była już na drodze, a książka ewentualnie delikatnie przyspieszyła ten proces. Okej, jest to pewien pogląd na sprawę, po części byłbym w stanie się z nim zgodzić.

  Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś odniósł jakiegoś rodzaju porażkę po przeczytaniu tej książki, to w tym momencie cała odpowiedzialność spada na R.K.? Czy zgodnie z Twoją ideą nie powinno być tak, że ta osoba była już na drodze do tej porażki, a książka tylko ją przyspieszyła?

  Bo trochę mam wrażenie pewnego podziału społeczeństwa w Twoich krytycznych wypowiedziach, pt. „jak ktoś coś osiągnął i jest szczęśliwy, to mądry człowiek. Mądry człowiek i tak sobie poradzi. Chrońmy tych głupszych i wrażliwych przed takimi oszustami.”

  Ja również mam mieszane uczucia co do osób zarabiających na mówieniu innym, jak zarabiać. Czasem dzieje się to mniej etycznie, czasem bardziej, ale ogólnie koncept ten jest podejrzany sam w sobie z oczywistych względów. To jest tylko jeden z powodów, dla którego już dawno temu przestałem podążać za ideami R.K., ale jednego nie mogę mu odmówić – wskazał mi szybciej niż później że bycie pracownikiem to nie jedyna droga. Zasiał ziarenko i chyba taką funkcję miało to mieć.

  Jaki jest mój światopogląd? Generalnie wyznaję ideę prowokowania do samodzielnego myślenia, bo im więcej ludzi zacznie świadomie podchodzić do informacji i decyzji, tym bullshit będzie miał mniejszą siłę oddziaływania. Zamiast tracić energię na odsłanianie bullshitu z całego świata, przypadek po przypadku, przeznaczam ją na zadawanie takich pytań, aby żaden bullshit nie mógł już więcej zaszkodzić.

  Ale w celu osiągnięcia zamierzonego efektu w społeczeństwie najlepiej działać wielotorowo, także moim zdaniem przydatni są i guru, i anty-guru (tacy jak Ty), i no-guru (tacy jak ja) :)

  • „Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś odniósł jakiegoś rodzaju porażkę po przeczytaniu tej książki, to w tym momencie cała odpowiedzialność spada na R.K.? Czy zgodnie z Twoją ideą nie powinno być tak, że ta osoba była już na drodze do tej porażki, a książka tylko ją przyspieszyła?”

   W dużej mierze tak – bo książka, jak wiekszość antyguru, żeruje na pewnych skłonnościach ludzi (głównie lenistwie i desperacji), które to skłonności czynią przy tym ludzi bardziej podatnych na pewne wpływy. W skrócie – tonący brzytwy się chwyta, a anty-guru są ekspertami w sprzedaży całych tratw złożonych z brzytew…

   „Bo trochę mam wrażenie pewnego podziału społeczeństwa w Twoich krytycznych wypowiedziach, pt. „jak ktoś coś osiągnął i jest szczęśliwy, to mądry człowiek. Mądry człowiek i tak sobie poradzi. Chrońmy tych głupszych i wrażliwych przed takimi oszustami.” ”

   W pewnej części to prawda, choć użyłbym raczej terminu naiwny niż głupi. Ktoś może być mądry, ale i naiwny.

 • Dawno tylu bzdur nie czytałem :).

  W MLMie „szanse” na zarobienie pieniędzy są takie same jak na np. schudnięcie 2KG :).
  Chodzi o pracę, a nie o losowość. Przykładowo – osoba która mnie wpisała zarabia o 4 tysiące mniej niż ja, bo obecnie ona zajmuje się czymś innym.
  Jeżeli na etacie pracownik by spał, zamiast pracować to tez by nie zarobił.
  W MLMie zarabia każdy kto pracuje w określony sposób i przez określony czas (w każdym MLMie będzie to wyglądało trochę inaczej).
  Owszem są osoby, które zarabiają 100 zł miesięcznie, bo sobie odpuściły, ale 100 zł miesięcznie to jest KOSMOS jak na polskie warunki tylko trzeba to zrozumieć.
  100 zł miesięcznie za raz wykonaną pracę, to jest naprawdę dobry układ. Takich osób mam w grupie najwięcej. Jak kiedyś będą chciały zarabiać więcej to się zgłoszą i pomogę im zarabiać więcej. Proste.

  W MLM wchodzi każdy, ale nie każdy pracuje aby zarabiać. To tak jakby zamiast wchodzić w MLM dano by każdemu kiosk i kazano go prowadzić. Tylko nieliczni by się utrzymali na rynku.
  To dlatego, że kioski nie działają? Nie to dlatego, że nie każdy człowiek jest od razu gotowy aby robić coś co jest dla niego nowe. Ja potrzebowałem 2 lat, aby zorientować się, że warto ruszyć tyłek… ruszyłem i są efekty.

  POZA TYM MLM TO NIE TYLKO ZARABIANIE.
  W mojej niespełna 2000 grupie, jest wiele osób, które są dla samych produktów (nie wpisują nikogo, a kupują regularnie co miesiąc-dwa), są też osoby, które chcą dorobić na sprzedaży, albo dorobić na małej strukturze. Każdy ma inne potrzeby i inne aspiracje.

  MLM trzeba po prostu zrozumieć i tyle.
  Podobnie jest z biznesem. Natomiast Artur Ty jako samo-zatrudniony (wybacz, że używam terminu, który spopularyzował R.K) raczej o tym mało wiesz i opierasz się tylko na niewiadomo jakich badaniach :).

  Ja wiem jak to wygląda od środka, więc nieskromnie ujmując jestem najbardziej kompetentny aby mówić o tym kto, ile i czy w ogóle zarabia w MLM. Dziękuję, dobranoc ;-)
  Zgodzę się z tym, że są lepsze i gorsze systemy MLM. Do wspomnianego – binarnego osobiście nie jestem przekonany.

  • Mateusz Brykczyński

   1. W jakiej firmie (strukturze) pracujesz? Nie podałeś nigdzie jej nazwy.
   2. Jak długo w niej pracujesz? Ile miesięcy?
   3. Ile konkretnie przez ten okres czasu łącznie zarobiłeś po odliczeniu kosztów?

  • „Dawno tylu bzdur nie czytałem :).”

   A są bzdurami, bo Ty twierdzisz, że to bzdury. Sorry, nie przejdzie.

   „Chodzi o pracę, a nie o losowość.”

   Nie. Chodzi o prawdopodobieństwo sukcesu przy danym nakładzie pracy. W MLM jest żałosne.

   „W MLMie zarabia każdy kto pracuje w określony sposób i przez określony czas”

   Niezależne dane pokazują, że zarabia tak jedynie 0.03% pracujących w MLM.

   „Podobnie jest z biznesem. Natomiast Artur Ty jako samo-zatrudniony (wybacz, że używam terminu, który spopularyzował R.K) raczej o tym mało wiesz i opierasz się tylko na niewiadomo jakich badaniach :).”

   Ależ przykładowe źródła już podawałem.

   Twoja argumentacja brzmi mniej więcej tak „Żeby twierdzić, że arszenik jest trucizną, trzeba się go najpierw najeść. Jeśli nie jadłeś arszeniku, to raczej mało o tym wiesz jak działa i opierasz się na nie wiadomo jakich badaniach.”

   Otóż nie, nie musisz jeść arszeniku, by wiedzieć, że to trucizna. Zwłaszcza gdy masz niezależne dane o zgonach większości spożywających.

   „Ja wiem jak to wygląda od środka, więc nieskromnie ujmując jestem najbardziej kompetentny aby mówić o tym kto, ile i czy w ogóle zarabia w MLM. Dziękuję, dobranoc ;-)”

   Ależ proszę. Popisałeś się jak na razie brakiem kompetencji w argumentowaniu. Nie wiem, czy to coś, z czego warto się cieszyć, ale jak najbardziej proszę.

   Kamilu, krótka piłka – jak jesteś w MLM to naprawdę nie znaczy, że masz jakiekolwiek kompetencje do tego, żeby mówić ile i czy w ogóle ludzie zarabiajaw MLM. Znaczy to natomiast tyle, że masz silną motywację do tego, by twierdzić, że zarabiają, a to się nazywa konflikt interesów.

   Niezależne dane pokazują, że w MLM większość osób, które chce zarabiać, w praktyce traci. Jeśli MLMowcy chcą te dane podważyć, wystarczy wynająć niezależną firmę do audytu, np. PCW i opublikować ich raport.

   Ale żadna firma MLM tego nie zrobi, bo wie, że taki raport by ją zabił.

   I z przyjemnością odszczekam te słowa jeśli okaże się inaczej.

   Do tego czasu MLM = ostro sekciarska porażka oparta na najzwyklejszym mamieniu naiwnych.

  • Jarek

   Kacper, Twoja „argumentacja” jest mocno naciągana i typowa dla wszystkich działających w MLM. Jeśli zaczyna się rzetelna argumentacja oparta na faktach, np. taka, którą stosuję Artur, to wtedy MLM wypada strasznie słabiutko. Jeśli firmy MLM nie mają nic do ukrycia, to dlaczego nie publikują dokładnych danych o zarobkach swoich współpracowników? Gdzie mogę znaleźć informacje na temat Twojej firmy z perfumami? Interesuje mnie, jaki procent ludzi, ile zarabia i gdzie zarobki rosną najszybciej, na dole czy na górze struktury? Jeszcze kilka innych szczegółowych informacji by się przydało, aby mieć dokładny obraz tego cudownego „biznesu”.

 • Artur, miałem Cię zapytać o Harva Ekerta, ale widziałem, że już takie pytanie padło i na nie odpowiedziałeś. A czy coś wiadomo Ci np. Bodo Schafera?

 • Arkadiusz

  Cześć Artur.
  Kiyosaki napisał książkę: Mądre bogate dziecko.
  Chciałbym Cię zapytać czy może znasz tę książkę i co o niej sądzisz?

 • Kamil

  Idąc waszą logiką to Programy Partnerskie są równie sekciarskie jak MLM. Jakie jest prawdopodobieństwo, że partner programu partnerskiego zarobi? MLM to nic innego jak Wielopoziomowy Program Partnerski, który wypłaca prowizję do różnych poziomów w zależności od algorytmu wypłat (planu marketingowego). Ile % osób, które rejestrują się w programach partnerskich nie zarabia? Ile z tych osób łudziło się, że wkleją link na facebooku i popłyną miliony? Czy to przekreśla ideę programów partnerskich?

  Skoro jesteście tacy logiczni, to czy możecie wykazać w jakikolwiek sposób że prawdopodobieństwo zarobienia pieniędzy w PP jest wyższe/niższe niż w MLM? Bo mam wrażenie, że nie potraficie oddzielić „otoczki i kultury” robienia biznesu mlm/ds w polsce od tego czym w praktyce jest ten system. A jest to TYLKO i WYŁĄCZNIE rodzaj dystrybucji. Czy rodzaj dystrybucji z założenia ogranicza w jakikolwiek sposób matematycznie wypłatę osób? Nie.

  Jeżeli osoba X buduje organizację w której jest Y osób konsumujących produkty firmy macierzystej na poziomie obrotów Z co daje mu powiedzmy 1000zł prowizji z tego obrotu, to teraz – zakładając, że ta struktura liczy powiedzmy 20 osób to jeżeli osoba X chce zarabiać więcej musi znaleźć nowych konsumentów, zachęcić obecnych do kupowania kolejnych produktów. Jeżeli pozostawi tą strukturę i zacznie czerpać z tzw pasywnego dochodu to jeśli obecni konsumenci nie przestaną zamawiać osoba będzie otrzymywać co miesiąc 1000zł za wcześniej wykonaną pracę. Oczywiście rzeczywistość jest taka, że każdy klient ma swój „cykl życia” czyli zamawia regularnie przez 6-12 miesięcy. Dlatego po pewnym czasie (jeśli w organizacji nie ma kolejnego lidera, który nadal powiększa organizację) obrót spadnie, będzie trzeba zaprosić nowych klientów lub „reaktywować starych”. Osoby na niższych szczeblach organizacji pana X mają 19,18,17 osób w organizacji w zależności od poziomów. Aby nie było oszustwa, że z tego samego obrotu wielu dystrybutorów „doi” firmę MLM – firma układa plan marketingowy i tworzy tzw. plan różnicowy, gdzie o wysokości prowizji oprócz ilości obrotu całej grupy decyduje też obrót organizacji bezpośrednio utworzonych przez Pana X lub plan binarny i wtedy do prowizji uwzględniany jest „osobisty obrót” czyli obrót osób których Pan X zasponsorował do zespołu.

  Jeżeli ktoś nie zarobił, to nie dla tego że „ekonomia go oszukała” tylko dlatego że:
  a) nie znalazł klientów
  b) nie wygenerował obrotu dla firmy (przez sprzedaż/sponsorowanie kolejnych osób)
  c) źle prowadził biznes i organizacja robiła obroty bo napaliła się na „szybkie bogactwo” ale czar prysł po miesiącu i gdy okazało się, że MLM polega na sumiennej, konsekwentnej pracy + faktycznej konsumpcji produktu, osoby „zmamione” super okazją wypadają = obrót znika.
  d) jakiś pajac przyobiecał im, że dostaną „ludzi do grupy” z góry, no i owszem dostali..ale firma nie wypłaca od tego obrotu prowizji do której ludzie muszą się zakwalifikować.

  Gdzie tutaj widzicie na czystą logikę biznesowo/matematyczną fałszerstwo? oszustwo?

  To, że ludzie liczą na „wprowadzenie X jeleni którzy będą kupować produkty a ja będę mieć pasywny dochód” i kultura robienia tego biznesu pozostawia BAAARDZO wiele do życzenia, to wcale nie znaczy, by negować cały model systemu dystrybucyjnego.

  Powoływanie się na dane z jakiegoś sądu, gdzie sorry…ale nie muszę być sądem, aby iść na ulice i zrobić sondę uliczną osób które nie zarobiły w firmie X i myślisz, że ludzie powiedzą Ci że czekali na gwiazdkę z nieba i nie wykonali rzetelnej i realnej pracy? Nie, powiedzą Ci że ich wydymali, obiecali złote góry i firma jest ble, mlm jest ble itd. Czy to naprawdę jest według was „obiektywna ocena” ? To śmieszne

  Weź dowolną firmę/projekt/ideę w której komuś nie udało się osiągnąć sukcesu, znajdź tych ludzi i „zrób swoje badania” – zapytaj tych ludzi co dokładnie zrobili, na ile się zaangażowali, jakie kroki podjęli, ile czasu to robili, ile zrobili spotkań, ile czasu spędzili na zapoznaniu i profesjonalnym przeszkoleniu ze sposobem działania produktu/planem firmy…..wtedy zobaczysz realia.

  To tak jak statystyka, że X% przedsiębiorstw upada, no ok…upadają, a weź się rozejrzyj i zobacz ilu ludzi bierze pieniądze z Unii aby w rok nakupić sobie laptopów a po roku zwinąć biznes…bo nie o biznes chodziło tylko o cwaniactwo…więc skoro oni przyczyniają się do tej statystyki, czy ta statystyka jest nadal wiarygodna w kontekście tego czy „Otwieranie firmy to dobry pomysł” ? Nie! Będziecie straszyć ludzi, że większość firm upada ale nie powiecie, że upada bo ludzie boją się rzetelnie pracować, uczciwie płacić podatki, uczyć się i pracować nad sobą aby osiągnąć sukces – podobnie jest z MLM – model dystrybucji to tylko narzędzie.

  Swoją drogą zauważyłem, że gdy nie powie się słowa „MLM” tylko wielopoziomowy program partnerski to już ludzie przestają szczekać. Podobnie jak z „Zmiana Mentalna” a „NLP” czy „procesy pod zamkniętymi oczami” a „hipnoza”. Jakoś nie widziałem aby ktoś zrobił najazd np. na Miasto Szkoleń które jest ewidentnie MLMem ale jest promowane jako „Wielopoziomowy Program Partnerski” – chyba za dużo co niektórzy mają skojarzeń z samym MLM i nie są w stanie odróżnić mechanizmu/modelu biznesowego od kultury/sekciarstwa/stylu budowania biznesu, ale czy naprawdę mało mamy przykładów z innych branż, edukacji, rozwoju, medycyny? mało tam jest patologii, że raptem sprowadzamy MLM do „dziwnej branży w której pracują oszołomy i naiwniacy, którzy wierzą że będą bogaci” – nabierzmy trochę dystansu i wtedy widać obraz czym ta branża jest naprawdę.

  Inaczej mamy jakieś smutne badanie, które nie sprawdzało ani sposobu pracy tych ludzi, ani ich poziomu zaangażowania itd. To tak jakby wziąć grupę ludzi, którym kiedyś nie wyszło upieczenie ciasta, nie zapytanie ich czy znali przepis, robili wszystko prawidłowo, dali sobie czas na to by ciasto wyrosło itd… tylko zebrać ankiety i stwierdzić „98% osób które próbowało piec ciasto ponosi porażkę, więc nie warto być kucharzem” …….

  • „Idąc waszą logiką to Programy Partnerskie są równie sekciarskie jak MLM. Jakie jest prawdopodobieństwo, że partner programu partnerskiego zarobi?”

   Patrząc po http://issuu.com/affiliatesummit/docs/affstat-2013 , całkiem przyzwoite. Zgadzam się, dane te nie są idealne – sondażowe – ale i tak coś mówią.

   „MLM to nic innego jak Wielopoziomowy Program Partnerski”

   Widzisz, tylko w tej wielopoziomowości tkwi cała patologia i to z nią jest problem. Bo „wielopoziomowa sprzedaż” = piramidka. Tak to już niestety działa – normalnie w handlu nie opłaca Ci się hodować konkurencji. A MLM opiera się na hodowaniu konkurencji. Cała różnica.

   „Ile z tych osób łudziło się, że wkleją link na facebooku i popłyną miliony? Czy to przekreśla ideę programów partnerskich?”

   Już naprawdę ten argument rozbrajaliśmy – dane z sądu dotyczą aktywnie poszukujących klientów ludzi. Ponieważ brały pod uwagę koszta takiego poszukiwania klientów, tym bardziej są w tej kwestii istotne.

   „Skoro jesteście tacy logiczni, to czy możecie wykazać w jakikolwiek sposób że prawdopodobieństwo zarobienia pieniędzy w PP jest wyższe/niższe niż w MLM?”

   MLM – 0.03% zarabia cokolwiek, dane choćby z sądu brytyjskiego. PP – patrząc na powyższe dane, biorąc dużą, ponad 50% korektę na sondażowość, wciaż wychodzi co najmniej 20% zarabiających cokolwiek. CND

   „A jest to TYLKO i WYŁĄCZNIE rodzaj dystrybucji. Czy rodzaj dystrybucji z założenia ogranicza w jakikolwiek sposób matematycznie wypłatę osób? Nie.”

   Tak, oczywiście, że tak. Rodzaj dystrybucji, który skupia się na produkcji konkurencji (bo tym są inne osoby w systemie) naturalnie wpływa na wypłatę osób i naturalnie ją ogranicza. Na tym właśnie polega piramidka finansowa :)

   „Gdzie tutaj widzicie na czystą logikę biznesowo/matematyczną fałszerstwo? oszustwo?”

   Na razie widzę przede wszystkim kogoś wkręconego mocno w system. Na logikę matematyczną i biznesową – jeśli masz piekarnię osiedlową, to chcesz mieć obok pięć innych? Czy chcesz być jedyną piekarnią na osiedlu? Zachęcam zapoznać się z takimi terminami jak nasycenie rynku, skoro mówimy o logice biznesowej :)

   „To, że ludzie liczą na „wprowadzenie X jeleni którzy będą kupować produkty a ja będę mieć pasywny dochód” i kultura robienia tego biznesu pozostawia BAAARDZO wiele do życzenia, to wcale nie znaczy, by negować cały model systemu dystrybucyjnego.”

   Nie chodzi o pasywny dochód. Chodzi o patologię wpisaną w sam model. W biznesie opłaca Ci się mieć jak najmniejszą konkurencję, za jednym jedynym wyjątkiem – jeśli sprzedajesz dobra, które nie są dobrze znane, wtedy pewna konkurencja jest przydatna, gdyż pomaga edukować rynek. MLMy nie sprzedają dóbr słabo znanych – w większości sprzedają FMCG, a więc towary z tej sekcji rynku, gdzie nacisk na minimalną konkurencję jest szczególnie silny (jeśli chcesz przykładu, jeśli nie jesteś za młody, cofnij się tak o 5-10 lat, gdy ludzie nie byli jeszcze skorzy jechać np. 50 km. do dyskontu w sąsiedztwie i zwróć uwagę na to jak duże ceny były w sklepikach w miasteczkach, gdzie był tylko jeden sklep, a jak na te ceny wpływało pojawienie się nowych sklepów).

   „Powoływanie się na dane z jakiegoś sądu, gdzie sorry…ale nie muszę być sądem, aby iść na ulice i zrobić sondę uliczną osób które nie zarobiły w firmie X i myślisz, że ludzie powiedzą Ci że czekali na gwiazdkę z nieba i nie wykonali rzetelnej i realnej pracy? Nie, powiedzą Ci że ich wydymali, obiecali złote góry i firma jest ble, mlm jest ble itd. Czy to naprawdę jest według was „obiektywna ocena” ? To śmieszne”

   Umm, nie. Śmieszne jest to, że nie znając zupełnie danych o których mowa od razu, byle je tylko odrzucić, twierdzisz, że dane te były zebrane w tak absurdalny sposób. Nie były. Dane te porównywały akurat dochody z kosztami ich uzyskania – przychody miało więcej niż 0.03%. Natomiast zarobki – a więc przychody – koszta – miało już jedynie 0.03%. Ostateczny werdykt sądu jasno deklaruje, że jedynie 90 przedstawicieli na 33.000 zarabiało dość, by „pokryć koszta aktywnego budowania swojego biznesu”. Nie ma tu mowy o leniach czy marzycielach. Chodzi właśnie o tych, którzy inwestowali w to – zwabieni fantazją – i tracili.

   „Weź dowolną firmę/projekt/ideę w której komuś nie udało się osiągnąć sukcesu, znajdź tych ludzi i „zrób swoje badania” – zapytaj tych ludzi co dokładnie zrobili, na ile się zaangażowali, jakie kroki podjęli, ile czasu to robili, ile zrobili spotkań, ile czasu spędzili na zapoznaniu i profesjonalnym przeszkoleniu ze sposobem działania produktu/planem firmy…..wtedy zobaczysz realia.”

   Wiesz, akurat znam sporo takich realiów, będąc na rynku 6 rok, a pracując od niemal 12 lat, w kraju i za granicą, dużo też rozmawiając z przedsiębiorcami.
   I niestety masz tu dość naiwną wizję idealnej odpowiedzialności firmy za przyczyny i skutki.

   Tak nie jest. Czasem system jest po prostu przeciw firmie. Czasem kluczowy kontrahent, który jest winien firmie grubą kasę, akurat raczy zbankrutować. Warto to wiedzieć, risk assesment jest elementem prowadzenia skutecznej firmy.

   A czasami układ od samego początku jest ustawiony przeciwko „biznesmenowi”, jak w wypadku MLMu.

   „To tak jak statystyka, że X% przedsiębiorstw upada, no ok…upadają, a weź się rozejrzyj i zobacz ilu ludzi bierze pieniądze z Unii aby w rok nakupić sobie laptopów a po roku zwinąć biznes…bo nie o biznes chodziło tylko o cwaniactwo…więc skoro oni przyczyniają się do tej statystyki, czy ta statystyka jest nadal wiarygodna w kontekście tego czy „Otwieranie firmy to dobry pomysł” ? Nie!”

   Tak. Jak najbardziej. Pomijam fakt, że akurat statystyki, na które się powoływałem są z USA, więc Unia tam naprawdę nie dofinansowuje, ale nawet u nas procent firm korzystających z dofinansowania jest niewielki, nie mówiąc o procencie nowych firm, które powstają tylko dla dofinansowania.

   „Swoją drogą zauważyłem, że gdy nie powie się słowa „MLM” tylko wielopoziomowy program partnerski to już ludzie przestają szczekać.”

   Zapewne dlatego, że jeszcze nie wiedzą o co chodzi. Swoją drogą, dość niepokojący nawyk nazywania niepasujących Ci opinii „szczekaniem”. Łatwo odlecieć z takim podejściem.

   „Podobnie jak z „Zmiana Mentalna” a „NLP” czy „procesy pod zamkniętymi oczami” a „hipnoza”.”

   Cóż, NLP to nie zmiana mentalna, a hipnoza to nie „procesy pod zamkniętymi oczami”, więc to mnie akurat nie dziwi -bardziej niepokoi, że uważasz, że to jedno i to samo.

   „Jakoś nie widziałem aby ktoś zrobił najazd np. na Miasto Szkoleń”

   Być może dlatego, że za mało osób jeszcze je kojarzy, ja sam np. praktycznie o nim nie słyszałem.

   „ale czy naprawdę mało mamy przykładów z innych branż, edukacji, rozwoju, medycyny? ”

   Manipulatywna technika retoryczna, znana jako argument tu quoque, lub, tak swojsko, „a u was to biją murzynów!” Istnienie lub nie istnienie wad innych obszarów nie jest argumentem przeciw temu, że MLM to patologia. Jeśli udowodnisz, że ja jestem gruby, nie udowodnisz tym samym, że Ty jesteś chudy.

   „mało tam jest patologii, że raptem sprowadzamy MLM do „dziwnej branży w której pracują oszołomy i naiwniacy, którzy wierzą że będą bogaci” – nabierzmy trochę dystansu i wtedy widać obraz czym ta branża jest naprawdę.”

   No właśnie w tej Twojej wypowiedzi dystansu mi najbardziej brakuje :)

   „Inaczej mamy jakieś smutne badanie, które nie sprawdzało ani sposobu pracy tych ludzi, ani ich poziomu zaangażowania itd.”

   Skąd to wiesz? Przecież go nie czytałeś. Nie wiesz co dokładnie było badane. Jak więc możesz wysnuwać takie tezy? Poza jedną opcja oczywiście – opcją p.t. „brakuje Ci dystansu do tematu, masz więc potrzebę odrzucenia badania za wszelką cenę.”

 • Krzychu

  Artur, nie chciałeś pisać o MLM a to słowo pojawia się tu już 123 razy :D

  „A MLM opiera się na hodowaniu konkurencji.”

  Czy producentowi (bądź hurtownikowi, bardziej adekwatna analogia) opłaca się, żeby jego towar sprzedawano w jak największej ilości sklepów?

  • Krzychu, cóż zrobić, jak dyskusja się toczy?

   Odpowiadając na Twoje pytanie, to zależy. Producentowi zwykle się to opłaca, choć istnieją takie czynniki jak przesycenie rynku, zmniejszające atrakcyjność produktu, istnieją też strategie marketingowe związane z rodzajem sklepu, w którym określony towar ma być dostępny (producenci luksusowego alkoholu niekoniecznie będą chcieli by był sprzedawany w budkach z piwem, choć dałoby to więcej punktów sprzedaży).

   Natomiast już przy hurtowniku sytuacja się zmienia. Dla hurtownika zdecydowanie się nie opłaca, by były inne hurtownie na rynku, najlepiej by było, by był tylko on. Czy będzie jeden sklepikarz kupujący masę, czy wielu kupujących trochę, to już dla niego nie ma aż takiego znaczenia.

   Natomiast indywidualnym sklepikarzom zdecydowanie nie opłaca się, by byli inni sklepikarze na rynku. I to jest ta adekwatna analogia. Bo hurtownik sprzedaje głównie sklepikarzom, nie klientom docelowym. Im sprzedają sklepikarze. I z punktu widzenia sklepikarzy, każdy kolejny sklepikarz jest ogromnym złem, bo oznacza mniejszy zarobek.

   Producenci i hurtownia – to właściciele firmy MLM. Wszystkie inne osoby w systemie – to indywidualni sklepikarze. Tylko sklepikarze mają łatwiej o tyle, że mają większą pewną cenową, a w większości MLMów i tego brak. Indywidualnym sklepikarzom nie opłaca się, by była konkurencja na ich poziomie (przez poziom rozumiem rodzaj klienta, któremu sprzedają). Hurtownikom nie opłaca się, by byli inni hurtownicy (a wiec znów, sklepikarze na ich poziomie). Producentom nie opłaca się, by byli inni producenci.

   Jeśli MLM faktycznie opiera się głównie na sprzedaży POZA systemem, to nikomu w MLM nie opłaca się rekrutować innych sprzedających, nawet jeśli dostaje prowizję od ich sprzedaży. Chyba, że MLM opiera się na sprzedaży „w dół systemu”. Ale wtedy mamy do czynienia z piramidką finansową, CND.

   • Krzychu

    Mam wrażanie, że koniecznie chcesz tak zmienić metaforę, żeby pasowała do Twoich założeń.

    @ Dla hurtownika zdecydowanie się nie opłaca, by były inne hurtownie na rynku, najlepiej by było, by był tylko on.

    Chyba, że jest hurtownią główną w której zaopatrują się inne.

    Jasne zgadzam się, że innym sklepikarzom się nie opłaca żeby byli inni sklepikarze… pod warunkiem, że ich target to Ci sami klienci. A tutaj zamiast samemu docierać do 1000 klientów, możesz mieć stałych klientów 3 w tym siebie i te 997 może szukać kolejnych klientów i wtedy to 3000 tys. klientów do których nie musisz bezpośrednio docierać. (tak, wiem że to założenia idealne, że każdy będzie miał klientów ale to przykład).

    Co do tego ile osób zarabia. Znajomy ma w grupie ponad 15 tys. osób z czego na drugim planie marketingowym jest ok. 30 osób co implikuje, że zarabiają 2000+/miesiąc to jest 0,2% osób które mogą się z tego utrzymać (nie mówię o zarabiających, ale o osobach które się z tego utrzymują). Może to nie imponujący wynik, ale i tak już jest lepiej niż te 0,03% o których piszesz.

    Pewnie zaraz napiszesz, że dochód a zarobek to dwie różne rzeczy, więc napisz mi co mam uwzględnić jako koszty to wtedy to przeliczę. Tak czy siak są osoby, które się z tego utrzymują.

    ALE

    to nie koniec wyliczeń. Przeważnie w grupie od 20% do 50% (zależy od kilku czynników) osób które podejmują współpracę nic nie robi – nawet zakupów. Więc przyjmując, ża aktywnych członków grupy jest ok. 10500 (odliczyłem 30%) utrzymujących się z tego mamy 0,28% [myślałem, że wyjdzie trochę więcej ;p]

    ALE

    to nie koniec wyliczeń. Ponieważ znaczna część osób aktywnych robi tylko i wyłącznie zakupy. Nie chcą budować dużych grup, interesuje ich tylko produkt. I tutaj takich osób będzie od 30% do 70% (zależy kto jak budował grupę). Odliczając 50% z osób aktywnych, zostaje 5250 osób. Czyli osób utrzymujących się z tego mamy ok. 0,57%

    Do tego dochodzą osoby, które zarabiają ale jeszcze nie są na drugim planie marketingowym (ponieważ nie wiem, ile znajomy ma osób w grupie w takiej sytuacji to nie będę dalej liczył). W każdym razie % osób zarabiających wzrośnie.

    Pewnie podtrzymasz argument, że to nadal słaba efektywność. Jednak to nie wspomniane 0,03%. Możesz też mieć pytanie skąd takie dane procentowe – na podstawie mojej grupy i grup znajomych.

    • Mateusz Brykczyński

     A propos produktów właśnie: nie uważasz, że w MLMie gigantycznym problemem są same produkty? Te rzeczy zazwyczaj potężnie ciężko obronić. Znane mi przykłady: całkowicie przeciętne kosmetyki w zawyżonej cenie, całkowicie przeciętna chemia gospodarcza w zawyżonej cenie, niskiej jakości podróbki perfum, drogi sok z egzotycznego owocu, który ma być panaceum na każdą dolegliwość… przykłady pewnie można jeszcze mnożyć, ale rodzi się pytanie czy przy tak słabym produkcie nie lepiej i pewniej po prostu założyć kiosk, komis telefonów komorkowych lub kebab?

     • Krzychu

      Zależy w jakim MLMie. Np. taki Amway nawet wśród MLMów jest podawany za przykład jak tego nie robić.

      Magiczne soki od razu odstawiam na bok i wszelkie MLMy, gdzie kupno produktów wymaga ode mnie dodatkowych kosztów bo nie są to produkty, których bym używał na co dzień.

      Co do reszty produktów, które wymieniłeś podejrzewam że wiem, które produkty masz na myśli i się z Toba nie zgodzę. Klienci sami do mnie dzwonią, żeby kupić produkt. Gdyby produkt był niskiej jakości, to kto by do mnie regularnie dzwonił żeby go kupić? Również to, ze ludzie się rejestrują dla samych produktów temu przeczy.

      A np. jeśli chodzi o tel. komórkową to firma z branży MLM ma najlepszą ofertę na rynku.

      Jeden z blogerów rozwojowych zrobił recenzję jednego z MLMów (nie będę wrzucał linka chyba, że Artur pozwoli) i porównał ceny produktów i wyszło mu, że (jeśli chodzi o całe grupy produktów) niektóre były droższe od 10 do 30%, inne tańsze o ok. 30-40%. Możesz do mnie napisać, to Ci to wyślę (jeśli Artur pozwoli mi wrzucić swój e-mail).

      Reasumując produkty są problemem w niektórych MLMach.

     • Spox, wrzucaj maila.

     • Krzychu

      Więc podaje e-mail, gdybyś chciał zobaczyć tą recenzję napisz: krzychu224@o2.pl

 • Kamil

  Artur – idąc tym torem to agencjom ubezpieczeniowym nie opłaca się szkolić agentów, bo matematycznie wychodzi, że tworzą sobie konkurencje i innym agentom. W praktyce wygląda to tak jak w call center, że rotacja osób jest tak duża, że poziom nasycenia zostaje osiągnięty dopiero po kilkunastu latach istnienia firmy MLM na rynku (w Polsce np. AVON zdecydowanie można pokazać, chociaż to też do końca nie jest czysty MLM z definicji raczej direct selling z dodatkami).

  W teorii oczywiście nie opłaca się „tworzyć konkurencji”.
  Jednak są 2 rodzaje MLMu – sprzedażowe i konsumenckie.

  W Sprzedażowych chodzi o szkolenie kolejnych sprzedawców którzy obsługują swój „mały rynek” czyli grupkę przyjaciół/sąsiadów (ok. 20 osób wystarczy) + duplikują ten schemat dalej. Na tym modelu oparta jest większość „dojrzałych” (ze względu na czas powstania) MLMów. Można by stwierdzić, że już po krótkim czasie rynek lokalny nasyci się bo w jednym bloku mieszkalnym będzie więcej dystrybutorów niż klientów. W praktyce jednak tak się nie dzieje, ze względu na dużą rotację w systemie, ludzie szybko się deaktywują, MLM to też biznes „part time” więc wiele osób robi go bardzo powoli, wtedy gdy ma czas po godzinach.

  Więc tutaj element konkurencyjności w teorii modelu faktycznie może występować, jednak z perspektywy firmy macierzystej – Ludzie są żywą reklamą, są formą/kanałem dystrybucji który jest na koniec dnia dla Firmy MLM kosztem dystrybucji (firmy oddają od 30-50% obrotu na marketing/sieć dystrybucji).

  Jednak koszty pozyskania struktury sprzedażowej, wyszkolenia jej + wpasowania się w mentalność, gdzie wielu ludzi po prostu nie lubi/nie chce sprzedawać doprowadziła do ewolucji MLM do Marketingu Społecznościowego. Tutaj różnica jest taka, że dystrybutorzy przestają sprzedawać (to nie oni zarzadzają marżą, nie przyjmują pieniędzy od klientów, jedynie dystrybuują informacje a sprzedażą zajmuje się firma) – i dzięki temu IDEA pierwotna MLM (wielu ludzi używa produktów na własne potrzeby) – znowu stała się żywa. Co więcej, coraz więcej firm wykorzystujących social media, nawet tacy grace jak Orange wchodzą w marketing rekomendacji. Gdzie istotą nie jest już „sprzedać produkt i zarobić marżę” a raczej – tworzyć małe/większe społeczności używające tego samego produktu.

  Czy jeżeli jestem fanem Gry „X” i teraz firma np. Blizzard zaproponuje mi prowizję za zachęcenie kolejnych osób do gry + stały dochód od każdego opłaconego abonamentu w Battlenecie to czy mnie oszukuje proponując mi „model skazany na porażkę”? Bo ilość ludzi jest skończona i każdy kolejny gracz w grę X może zrobić to samo co ja, czyli polecać dalej grę, więc tworzy mi konkurencję.

  Statystycznie pewnie tak jest, że można policzyć iż ilość ludzi która jest w stanie grać w grę X w wyniku rekomendacji doprowadza do maksymalnej ilości osób która zarobi prowizję określonej wysokości. Ale co z tego? Patrzmy na realia. Średni czas użytkowania produktu przez osobę się skraca przez ilość konkurencyjnych produktów, więc firmy budują lojalność konsumentów programami lojalnościowymi (w mlm są to konkursy, wycieczki, itd) , ilość produktów się powiększa, ilość osób polecających produkt X w danym czasie jest zmienna, bo te osoby ciągle rotują. Jaka jest realna szansa , że faktycznie dany kanał dystrybucji się „zapcha” , nasyci? Firma Amway mimo istnienia prawie 70 lat na rynku robi w samej europie ponad miliard dolarów obrotu miesięcznie, to kto kupuje te produkty?:)

  Gdzie tu patologia? To jest biznes z wykorzystaniem dźwigni ludzkiej. Wcześniej było to w formie sprzedażowej, bo trudno było polecić produkt 1000 osób bo trzeba by każdego odwiedzić w domu, dziś można to zrobić używając mediów społecznościowych, partnerów JV, reklamy na Facebooku czy dziesiątkami innych kanałów. Nadal rekomendacja osobista jest silniejsza od tzw. telewizyjnego marketingu bo opiera się na zaufaniu. Niedługo większość firm przerzuci się na marketing rekomendacji (program partnerski) a by dodatkowo motywować ludzi, tworzy się wielopoziomowy plan marketingowy ponieważ wtedy występuje efekt sieci i w bardzo krótkim czasie można osiągnąć efekt tzw virala, albo kuli śnieżnej.

  • „Artur – idąc tym torem to agencjom ubezpieczeniowym nie opłaca się szkolić agentów, bo matematycznie wychodzi, że tworzą sobie konkurencje i innym agentom”

   Agencji się opłaca. Agentom się nie opłaca, by agencja szkoliła innych agentów.

   Szefostwu MLM jak najbardziej się opłaca jego piramidalna struktura. To uczestnikom systemu się nie opłaca.

   „(w Polsce np. AVON zdecydowanie można pokazać, chociaż to też do końca nie jest czysty MLM z definicji raczej direct selling z dodatkami).”

   No więc do direct sellingu nic nie mam. To do tych dodatków MLM mam :)

   „Jednak koszty pozyskania struktury sprzedażowej, wyszkolenia jej + wpasowania się w mentalność, gdzie wielu ludzi po prostu nie lubi/nie chce sprzedawać doprowadziła do ewolucji MLM do Marketingu Społecznościowego. Tutaj różnica jest taka, że dystrybutorzy przestają sprzedawać (to nie oni zarzadzają marżą, nie przyjmują pieniędzy od klientów, jedynie dystrybuują informacje a sprzedażą zajmuje się firma) – i dzięki temu IDEA pierwotna MLM (wielu ludzi używa produktów na własne potrzeby) – znowu stała się żywa. Co więcej, coraz więcej firm wykorzystujących social media, nawet tacy grace jak Orange wchodzą w marketing rekomendacji. Gdzie istotą nie jest już „sprzedać produkt i zarobić marżę” a raczej – tworzyć małe/większe społeczności używające tego samego produktu.”

   Pliz, nie mieszaj MLMu w internecie z marketingiem społecznościowym (ten termin ma swoje znaczenie, nie związane z MLM, nie zawłaszczaj więc go proszę) ani z marketingiem rekomendacji. To inne rzeczy.

   „Czy jeżeli jestem fanem Gry „X” i teraz firma np. Blizzard zaproponuje mi prowizję za zachęcenie kolejnych osób do gry + stały dochód od każdego opłaconego abonamentu w Battlenecie to czy mnie oszukuje proponując mi „model skazany na porażkę”? Bo ilość ludzi jest skończona i każdy kolejny gracz w grę X może zrobić to samo co ja, czyli polecać dalej grę, więc tworzy mi konkurencję.”

   No i znów bawisz się w manipulowanie układem :) To co opisujesz, to program partnerski. Tu nie ma problemu.

   Byłby to MLM gdyby Blizzard oferowało Ci rekrutowanie kolejnych osób, które będą rekrutowały kolejne osoby i prowizję od tych ich rekrutacji. I wtedy byłby to dla Ciebie model skazany na porażkę.

   Różnica jest taka, że w pierwszym scenariuszu dostajesz opłatę od kolejnych graczy i m.in. nieopłaca Ci się wspominać im o takiej dodatkowej opcji zarobku. Sprzedajesz samą grę. Natomiast w drugim scenariuszu, MLMowym, już Ci się zaczyna (wg. ideologii MLM) opłacać im mówić „a może Ty też ściągniesz swoich znajomych?” Sprzedajesz i grę i bycie sprzedawcą gry. Ale wtedy już tworzysz sobie konkurencje własnym działaniem i takie tworzenie jest wpisane w system.

   „produkt X w danym czasie jest zmienna, bo te osoby ciągle rotują. Jaka jest realna szansa , że faktycznie dany kanał dystrybucji się „zapcha” , nasyci? Firma Amway mimo istnienia prawie 70 lat na rynku robi w samej europie ponad miliard dolarów obrotu miesięcznie, to kto kupuje te produkty?:)”

   W ponad 70% kolejni naiwni wciągnięci w system, kupujący produkty by próbować na nich zarabiać na prowizji (do czego muszą wyrobić pewien minimalny zakup własny) – te dane również są w aktach sprawy z UK :)

   „Gdzie tu patologia?”

   Opisana powyżej.

   „Niedługo większość firm przerzuci się na marketing rekomendacji (program partnerski) a by dodatkowo motywować ludzi, tworzy się wielopoziomowy plan marketingowy ponieważ wtedy występuje efekt sieci i w bardzo krótkim czasie można osiągnąć efekt tzw virala, albo kuli śnieżnej.”

   Ładna, propagandowa wizja, nijak nie związana z rzeczywistością. A przy tym wykazująca jednak spore braki w rozumieniu terminologii marketingowej, bo np. marketing rekomendacji to NIE JEST program partnerski. Z definicji nie może nim być.

   Marketing rekomendacji to np. coś, co robi streetcom, dając zarejestrowanym (darmowo) ludziom (pasującym do określonego profilu klienckiego), za darmo pewną ilość produktu, by mogli go przetestować, poczęstować znajomym i o nim opowiedzieć. Założeniem marketingu rekomendacji jest właśnie to, że Ty nie zarabiasz na poleceniu czegoś – bo wtedy Twoje polecenie jest niewiarygodne.

   Zachęcam do sięgnięcia po materiały z marketingu – takiego faktycznego marketingu, a nie MLMowych promotorów – sądzę, że wiele kwestii się wyjaśni wtedy :)

  • Jarek

   Agentów ubezpieczeniowych jest zdecydowanie mniej niż dystrybutorów MLM. Poza tym agenci zarabiają głównie na faktycznej sprzedaży, a nie na budowaniu wielopoziomowej struktury współpracowników. Uważam więc, że to porównanie jest chybione.

   A jeśli chodzi o nasycenie rynku, to w wypadku MLM proces ten następuje jeszcze szybciej niż w tradycyjnym modelu biznesowym. Dzieje się tak głównie przez to, że MLM opiera się na ciągłej rekrutacji nowych osób, które stają się dla siebie silną konkurencją. Artur już o tym wspominał.

   Przykład z życia: mieszkam w niedużej miejscowości i znam jedną osobę, która dość szybko osiągnęła wysoki poziom w jednej z polskich firm MLM. Stało się tak głównie dlatego, że weszła do firmy na początku jej powstania (w sumie to przeszła z jednej firmy MLM do drugiej). Jej zarobki zatrzymały się obecnie na jakimś stałym poziomie. Ona zarabia dość dobrze (przynajmniej tak mówi), ale ponad 1000 osób w jej grupie zarabia grosze albo nic. Ta historia potwierdza informacje mówiące o tym, że mniej niż 1% ludzi cokolwiek zarabia w tym biznesie. Nie dość, że MLM to typowa piramida, to jeszcze bardzo szybko penetrująca rynek.

 • Przyjmijmy, że faktycznie zarabia jakiś ułamek procenta (co patrząc po mojej grupie nie jest prawdą), pytanie ile osób faktycznie pracuje?
  Naprawdę nie jest filozofią wpisać kogoś do taniego MLMu (czyli poniżej 100 zł za „pakiet startowy).
  1 osoba dziennie to żaden problem. Przyjmijmy jednak, że osoba która mało robi wpisuje 1 osobę miesięcznie. Gdyby tak było to moja grupa podwajałaby się co miesiąc. To pokazuje jak mało ludzie pracują.

  Owszem, ja domyślam się o co Ci chodzi… o styl robienia MLMu przez wiele osób.
  U mnie wygląda to tak, że przedstawiam w 15 minut 3 możliwości;
  – oszczędzania
  – dorabiania
  – zarabiania

  Bez złotych gór i samochodów w miesiąc :). W ten sposób bardzo łatwo wpisuje się osoby, a te wiedzą czego się spodziewać, oraz wiedzą, że aby zarabiać średnią krajową muszą poświęcić minimum pół roku i przynajmniej 3/4 etatu.

  • Mateusz Brykczyński

   Kacprze, zadałem Ci następujące bardzo podstawowe pytania:

   „1. W jakiej firmie (strukturze) pracujesz? Nie podałeś nigdzie jej nazwy.
   2. Jak długo w niej pracujesz? Ile miesięcy?
   3. Ile konkretnie przez ten okres czasu łącznie zarobiłeś po odliczeniu kosztów?”

   Czy zechcesz na nie odpowiedzieć?

   • Ad1: FM GROUP
    Ad2: Od września (byłem wcześniej wpisany, ale nie działałem aktywnie).
    Ad3: Musiałbym zsumować, ale od stycznia nie spadłem poniżej 4000 zł netto, od tego trzeba by odliczyć około 800 zł netto kosztów

    • Mateusz Brykczyński

     Czyli co miesiąc od prawie pół roku sprzedajesz wody toaletowe za jakieś 30 tyś. zł i masz tylko 800 zł kosztów… Ciekawi mnie jakim cudem masz tak gigantyczny zbyt, kto tyle tego zużywa i co z nasyceniem rynku? Niejedna sieciowa Sephora w mniejszych centrach handlowych by chciała tyle sprzedawać. Musisz być geniuszem biznesu stary, może to szkolenie z Brianem Tracym tyle dało?

  • Nie Kacper. Powtarzam to po raz kolejny -dane dotyczą AKTYWNYCH przedstawicieli, aktywnie poszukujących zarobku. Nie ludzi „po prostu wpisanych”. Tych, którzy próbowali zarabiać. Dodatkowo podkreślam, że zarobek to nie przychód z MLM, tylko przychód z MLM po odjęciu kosztów uzyskania tego przychodu.

   Nie chodzi mi o styl. To wychodzi poza styl – sam system MLM jest patologiczny ze swojej natury. To piramidka z produktami dorzuconymi do niepoznania.

   • Co znaczy „aktywnych”?
    Jeżeli takich co robią jedno spotkanie na miesiąc, to ja dziękuję.
    Pokażcie mi jednego człowieka, który robiłby MLM na pół etatu przez rok i nie byłby zadowolony z efektu. JEDNEGO.
    MLM to nie zabawa dla ludzi, którzy myślą, że 1 godzina dziennie wystarczy.
    W mojej grupie tylko kilka osób robi to na więcej niż pół etatu… dziwnym trafem, oni właśnie mają sukcesy.

 • Piotr

  Panie Król, pisze Pan: „To piramidka z produktami dorzuconymi do niepoznania” – piramida jest zakazana w europie, zatem czy już pan złożył doniesienie do prokuratury o popełnianiu przestępstwa przez ponad 60 mlm ludzi na świecie? A w Polsce około miliona? Czy zapoznał się Pan z etymologią „piramida” ? Tak jak miał Pan autorytet u mnie, tak teraz stracił go Pan do zera. Wypowiada się Pan o czymś, o czym nie ma Pan zielonego pojęcia, a to już skreśla Pana jako „eksperta” i myślę, że następnym kandydatem do anty guru jest pana osoba, po wypowiedziach.
  Nie przestudiował Pan rodzajów dystrybucji i trendów dystrybucyjnych, nie przestudiował Pan, że wyższe często państwowe uczelnie uczą o nowych trendach ekonomicznych, i wykłądają MLM najznamienitsze uczelnie świata. Zatem Państwo i elita ekonomii bierze udział w procederze kryminalnym, skoro Pan pisze, że wielopoziomowa dystrybucja towarów jest oszustwem. Gratulacje ośmieszenia się i wypowiadania się w temacie, w których ma Pan zerową wiedzę.
  To co nazywa Pan ” piramidalna struktura” – dotyczy całej ekonomii, od kościoła, po szkołę, uczelnię, firmę, urzędy itp z jednym „małym wyjątkiem”. Ludzie na „dole” nie mają szansy zarabiać tyle co ci na „górze” bo taka jest hierarchia, ludzie w strukturach rekomendacyjnych zarabiają nie z punktu gdzie są – tylko jaką pracę wykonali. Osoba która zaczęła biznes rekomendacyjny, może zarabiać 20 razy tyle, co ci zarejestrowani 2-5 lat wcześniej. Czy 0,03% zarabia? Możliwe, ale w modelu biznesowym MLM każdy „może” zarabiać bez ograniczeń, w zależności od wykonanej pracy, bez względu na czas. Inna sprawa, że są za słabi na bycie managerem dużych zespołów ludzkich, nie wykonają szkioleń, nie zbierają kompetencji – zatem nie będa nigdy zarabiać w tym modelu biznesowym, bo tu płacą tyle, ile pracujesz nad sobą, a nie ilu ludzi „wciągniesz”.
  W tradycyjnej Piramidzie korporacyjnej czy urzędowej, nigdy nie zarobisz tyle, ile ci na górze dyrektorzy czy prezesi. Panie Król, to co nazywa Pan „oszustwem” – czyli ma znamiona przestępstwa, generuje obecnie 160 MLD dolarów obrotu, – więcej niż nie jedna topowa branża gier komputerowych czy nawet filmowa. Ciekawe prawda? To co pan nazywa piramidą ( bez pojęcia o znaczeniu tego słowa) to jest ALGORYTM, który dzieli prowizję zabraną pośrednikom ( hurt, sieci handlowe itp) dla ludzi, którzy biorą na swoje barki organizowanie dystrybucji towarów. Ten algorytm dzielący marże, jest wypłacany zgodnie z wykreowanym rynkiem zbytu produktu, – zgodnie z prawem handlowym. I może być wypłacany przedstawicielom handlowym – klasyczna firma, lub zespołom wielopoziomowym, tylko zamiast dać wszystko 1 osobie – dzieli się na kilka poziomów w dół. Dlaczego Panie Król? Bo korzysta się z dźwigni finansowej i osobowej – o której Pan nie ma pojęcia, bo Pan nie pokusił się zbadać dobrze tematu, tylko chce Pan grać „eksperta”. A stał się Pan teraz pośmiewiskiem samego siebie i wpadł Pan w swoją pułapkę – chce Pan krytykować innych – a sam jest Pan anty guru.
  Aby zrozumieć trendy dystrybucji, mechanizmy księgowe, algorytmy panujące w MLM, trzeba studiować ten temat wiele lat, zanim zacznie się wypowiadać publicznie.

  Gratuluje pomysłu krytykowania innych ludzi, takich jak Robbins, Bayron, i innych, ciekawe, jakie trzeba mieć EGO, aby żyć życiem innych ludzi, a nie swoim. Szukać w innych wad, złych intencji, postaw – choć świat jest lustrem i to co widzisz w innych – dokładnie masz w sobie.
  Panie Król, czy Grzesiaka, Wawrzyniaka, Dębowskiego, też Pan weźmie na swój „ekspercki” osąd? Heh.
  Mam Pana książki, ale właśnie schodzę do śmietnika i niech ida na makulaturę, bo autorytet stracił Pan absolutnie, nazywając ludzi korzystających z modelu biznesu budowania struktur – oszustami i piramidziarzami. To, że mało ludzi zarabia jest normalnym zjawiskiem świata, miliony chłopców gra w piłkę, a 11 jest w reprezentacji, miliony ludzi robi biznesy, a ułamek ludzi ma bogactwa tego i dla mnie to jest ok. Ale jest różnica, w MLM – każdy „możę” jak wykona statystykę i wieloletnią pracę – w korporacji, awansujesz zupełnie inaczej, i nie da się zarabiać więcej niż przełożony.

  Życzę Panu aby podjęcie tak niewdzięcznego tematu krytykowania innych na fałszywych oskarżeniach i innych modeli biznesu bez podstaw ekonomii i algorytmów – było dla Pana początkiem końca, i strzałem w kolana w Pana karierze, ale z drugiej strony tacy jak pan są potrzebni, bo Pan nigdy nie dorówna Bayron Katy czy Robinsowi nawet do pięt, i pewnie z tej frustracji znalazł Pan sposób marketingowy na sprzedaż swoich książek, gdzie nie ma w nich Pana wiedzy tylko przepisane gotowe techniki wymyślone przez innych ludzi. To się nazywa być „ekspertem” posługując się cudzą wiedzą. Gratulacje Panie Król, jest Pan „wielki”…

  • „Panie Król, pisze Pan: „To piramidka z produktami dorzuconymi do niepoznania” – piramida jest zakazana w europie, zatem czy już pan złożył doniesienie do prokuratury o popełnianiu przestępstwa przez ponad 60 mlm ludzi na świecie?”

   MLMy obchodzą treść prawa odnośnie piramid przez pozorne dorzucanie produktów. Choć nie raz i nie dwa już im to tak łatwo nie uchodzi – np. ostatnio w USA wprost rzucił im takie wyzwanie publicznie Bill Ackman (konkretnie, Herbalife, bo Herbalife jest na giełdzie) i dostają po tyłku solidnie. Miłej lektury :) http://saltydroid.info/the-great-pyramid-of-herbalife/

   Ba, nawet prokuratorzy stanowi się w końcu, po latach, biorą do roboty w tej kwestii http://usatoday30.usatoday.com/money/industries/retail/2011-02-07-multilevelmarketing03_CV_N.htm :)

   „Tak jak miał Pan autorytet u mnie, tak teraz stracił go Pan do zera.”

   Bo uderzyłem w coś, w co wierzysz? I jak się domyślam – w czym działasz? ;)

   „To co nazywa Pan ” piramidalna struktura” – dotyczy całej ekonomii, od kościoła, po szkołę, uczelnię, firmę, urzędy itp z jednym „małym wyjątkiem”. Ludzie na „dole” nie mają szansy zarabiać tyle co ci na „górze” bo taka jest hierarchia”

   Ten argument był już obalany w komentarzach.

   „tyle, co ci zarejestrowani 2-5 lat wcześniej. Czy 0,03% zarabia? Możliwe, ale w modelu biznesowym MLM każdy „może” zarabiać bez ograniczeń, w zależności od wykonanej pracy, bez względu na czas.”

   Jeśli zarabia 0.03% aktywnych dystrybutorów, starających się zarabiać, to są to fakty, demonstrujące, że powyższe twierdzenie p.t. „każdy może zarabiać bez ograniczeń” jest mniej więcej tak trafne, jak „w kasynie każdy może zarabiać bez ograniczeń”.

   Z tym, że w kasynie prawdopodobieństwo wygranej, choć wciąż żałośnie małe, jest i tak większe niż 0.03%.

   „Dlaczego Panie Król? Bo korzysta się z dźwigni finansowej i osobowej – o której Pan nie ma pojęcia, bo Pan nie pokusił się zbadać dobrze tematu, tylko chce Pan grać „eksperta”.”

   Przeciwnie :) Akurat tematy te znam na tyle dobrze, by móc wskazać, że tu odnoszenie się do nich jest absurdalne ;)

   „Aby zrozumieć trendy dystrybucji, mechanizmy księgowe, algorytmy panujące w MLM, trzeba studiować ten temat wiele lat, zanim zacznie się wypowiadać publicznie.”

   Np. ten facet tak dokładnie zrobił. I twierdzi dokładnie to samo, co ja :) http://mlm-thetruth.com/blog/consumer-guides/shocking-statistics/

   „Gratuluje pomysłu krytykowania innych ludzi, takich jak Robbins, Bayron, i innych, ciekawe, jakie trzeba mieć EGO, aby żyć życiem innych ludzi, a nie swoim. Szukać w innych wad, złych intencji, postaw – choć świat jest lustrem i to co widzisz w innych – dokładnie masz w sobie.”

   Hmm, twierdzisz, że miałem u Ciebie autorytet, że masz moje książki, ale przecież o tych kwestiach pisze nie pierwszy raz, ani nawet nie dziesiąty ;) Także w odniesieniu do wspomnianych osób.

   „Panie Król, czy Grzesiaka, Wawrzyniaka, Dębowskiego, też Pan weźmie na swój „ekspercki” osąd? Heh.”

   Pisałem już, że nie chcę mi się bawić z Polakami :)

   Zresztą Grzesiak został już obnażony przez kogoś innego http://misjonarzmg.wordpress.com/

   Nie zdziwię się, jeśli coś podobnego niedługo podobny tekst wyjdzie o Wawrzyniaku.

   Dębowski, na tyle na ile wiem, gra czysto z klientami, więc małe ma szanse sobie na coś takiego zasłużyć.

   „Mam Pana książki, ale właśnie schodzę do śmietnika i niech ida na makulaturę, bo autorytet stracił Pan absolutnie, nazywając ludzi korzystających z modelu biznesu budowania struktur – oszustami i piramidziarzami.”

   Jeśli faktycznie tak robisz, to szczerze sugeruję skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli podważenie MLMu wywołuje u Ciebie takie emocje i taki brak kontroli nad nimi, to naprawdę warto to przepracować – niezależnie od tego co sądzisz o mnie.

   Swoją drogą, zastanawiam się w jaki sposób chcesz mi zrobić na złość wyrzucając moje książki, za które już zapłaciłeś ;)

   • Nie ma to jak powoływać się na statystykę, skoro piszę, że jest ona bzdurą.
    U mnie z tych którzy są aktywni dłużej niż pół roku – większość zarabia.
    Podkreślam – mówię tutaj o prawdziwej aktywności, czyli minimum kilka godzin dziennie.

    • Nie ma to jak nie rozumieć statystyki, więc twierdzić, że jest bzdurą :D Argumentum ad ignorantium niestety nie przejdzie – Twoja ignorancja w dziedzinie statystyki naprawdę nie jest przeciw niej argumentem.

     Co do zarabiania – again, podają Ci raporty o swoich kostach?

  • Daniel F

   Brawo Panie Piotrze. Chciałem napisac podobnie, ale mnie Pan wyręczył:)
   Tak to już jest, że pseudo eksperci wypowiadają się na temat, na który nie mają zielonego pojęcia. Myślę, że przyczyna jest typowo marketingowa (w przypadku Króla). Spada mu popularność, więc w coś trzeba walnąć, a najlepiej sprzedaje się postponowanie innych. Do tej pory bardzo szanowałem Króla i liczyłem się z jego zdaniem. Dzisiaj przestaję i „spuszczam” Króla do niebytu. Nie mogę pozwolic sobie na takie traktowanie przez kompletnego ignoranta. Paweł Danielewski dobrze napisał, że Król krytykuje wszystko i wszystkich. A sam kim jest? Na którym miejscu umieścił by siebie na liście, którą stworzył? Panie Król już jest tam pan na czołowym miejscu. Przytaczane przez Króla „fakty” są pisane również przez „tylko” ludzi. Skąd widomo panie Król, że akurat oni mówią i piszą prawdę. Znam raport Reeda i to co sądzi o innych. Pytanie tylko co mu przyświecało , gdy to tworzył. Znam wiele raportów na zamówienie. Z resztą nie chodzi mi o Kiyoskiego, bardziej o strasznie głupie pieprzenie(sorry) o MLM. Na czym jeszcze pan sie tak dobrze zna? Czy warto było stracić wiarygodność i robić z siebie pośmiewisko? Faktycznie, nie ma już autorytetów, nawet małych. Był pan nim panie Król, juz pan nim nie jest. Pytam w obec tego raz jeszcze: warto było tak bełkotać (bo inaczej tego nazwać nie można) na temat, ktorego w ogóle pan nie zna, a opiera swoje OPINIE na bełkocie innych. Smutno mi, że jeszcze jeden, wydawało by się logiczny i sensowny człowiek, pisze takie bzdury i broni jak niepodległości. Żegnam panie Król i na pewno poproszę, by to samo zrobiło kilka tysięcy moich partnerów biznesowych i wszystkich z mojej listy mailingowej.

   • Radek Olszak

    Gdzie Paweł Danielewski skrytykował Artura Króla bo nie znam tej wypowiedzi. I dlaczego Paweł tutaj komentował incognito :)?

    Przecież Paweł ma promować konferencję Kijosakiego w październiku na 5 tysięcy osób.
    Skoro z tego ma „chleb” to raczej nie komentował u Artura obiektywnie bo sam jest zaangażowany po jednej stronie :).

   • „Kilka tysięcy moich partnerów biznesowych” ;) Danielu, byłbyś bardziej przekonujący w tej kwestii gdyby Twoja strona była czymś więcej niż jednostronną prezentacją na wizytowka.pl, a na GL miałbyś więcej niż 4 kontakty ;) Ja rozumiem pozowanie, ale nie w sytuacji, gdy takie rzeczy da się szybko sprawdzić.

    Swoją drogą, jestem zaskoczony, że są jeszcze są jacyś MLMowcy, którzy nie są na mnie obrażeni i dopiero się tacy robią, bo moje poglądy w temacie tej piramidy są jasne i powszechnie znane od lat – razem z dowodami, na które się powołuje :) I strasznie dużo obrażania, zarzucania pisania bzdur i opinii, a nikt jakoś nie chce podać po prostu twardych danych, które wskazywałyby na coś innego niż to, co piszę ;) Ja naprawdę chętnie zmienię zdanie – tylko proszę o takie dane :) I proszę… I proszę…

    Choć, biorąc pod uwagę kolosalną rotację w MLMach, w sumie nie powinno mnie to dziwić – kolejni wkręceni będą się regularnie pojawiali i regularnie obrażali :)

 • Daniel

  „- zniechęca do tradycyjnej edukacji, wbrew jasnym danym pokazującym, że taka edukacja przekłada się na realny wzrost dochodów i zamożności (prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką).”

  Chodzi o książkę „Sekrety Amerykańskich Milionerów”? Jeśli tak to odniosę się do niej.

  Ten temat zwrócił moją uwagę bo z tego co pamiętam to niewielu tych amerykańskich milionerów ma wykształcenie wyższe również większość z nich radzi swoim dzieciom pójście na studia, więc dla mnie to było trochę niespójne.

  Kilka miesięcy temu czytałem również badania w których pokazane było co jest ważne dla pracodawców. Pierwsze i drugie miejsce to umiejętności i doświadczenie a formalne wykształcenie było na szarym końcu.

  Mógłbyś Arturze podać jakieś badania o edukacji a wzrostem dochodów i zamożności?

  • Na szybko masz np. Sedlak&Sedlak z 2007 roku z Polski – co istotne, skupia się na medianie (wartości poniżej i powyżej której jest 50% badanej populacji, idealnego środka), nieśredniej http://www.pracuj.pl/zarobki-wynagrodzenia-raporty-wynagrodzenia-a-wyksztalcenie.htm#top

   Albo z usa 1990-2010 http://www.infoplease.com/ipa/A0883617.html

   Co do książki, jest tam dość niezręcznie napisane zdanie odnośnie wykształcenia, bo na krawędzi podwójnego zaprzeczenia, więc łatwo błędnie odczytać – „tylko jedna piąta z nas NIE posiada wyższego wykształcenia” – czyli ponad 80% ma co najmniej licencjat (w USA to już wyższe). Również na poziomie magistra itp. są zdecydowanie ponad średnią USA.

   A, nie dyskutuje z tym, co jest ważne dla pracodawców przy rekrutacji. Nie w tym widzę przewagę wykształcenia wyższego.

   • A w ciekawości, w czym widzisz?:)

    • W samym wykształceniu i kompetencjach oraz kontaktach, jakie buduje, na początek.

 • Troche zastanawia mnie to co piszesz i czy czytaliśmy te same książki :-)

  • Daniel

   Też mnie takie myśli naszły czytając niektóre posty o tej książce. Nie mam teraz do niej dostępu więc w powyższym poście mogę się mylić, chętnie bym sprawdził ten fragment o wykształceniu.

   Ale jest tam tekst który utkwił mi w pamięci : milioner posiadający jakąś kopalnie, chyba węgla, doradza swoim dzieciom żeby się uczyły na studiach bo w razie problemów ekonomicznych mogą swój „interes” czyli swoje wykształcenie łatwo przenieść. W przeciwieństwie do kopalni węgla która aż tak mobilna nie jest.

   Z tego wywnioskowałem że jest większość milionerów którzy mają swoje interesy ale nie mają wyższego wykształcenia.

   Nic więcej nie będę pisał bo pożyczyłem lekturę i nie mogę przytoczyć żadnych cytatów. Jak tylko ją dorwę to wtedy zweryfikuje swoje przekonania o wykształceniu.

 • IK

  Z przykrością muszę swierdzić, że ten wpis jest dla mnie mało wiarygodny… Nie podpierasz ŻADNEJ ze swoich tez odpowiednią bibliografią. Równie dobrze mógłbyś napisać, że Kaczyński był seryjnym mordercą, a Tusk jego celem, ale SB wykryło spisek i pozbyli się zagrożenia, itd. Osądy należy uzasadniać i udowadniać.

  Nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem Kyiosakiego, chociaż przeczytałam „Ojców”. Zastanawia mnie jednak, czy przypadkiem Twój sceptyczny stosunek do niego nie wpłynął dość znacznie na czytanie książki ze zrozumieniem. W żadnym momencie książki Robert nie nawołuje do NIEpłacenia podatków. W Stanach jest to niemożliwe (możliwe, ale wówczas karalne), IRS ma tam władzę ostateczną. W zamian proponuje, jak nie płacić podatku podwójnie, np. poprzez odroczenie podatku od nieruchomości (po zakupie), bo wiedząc, że zaraz ją sprzedaż, będziesz musiał zapłacić podatek od dochodu (income tax to ciekawy przypadek nielegalnego podatku, ale to oddzielna historia. odwołuję do: Aaron Russo „from freedom to fascism”). Ot i cała filozofia. W dodatku odroczenie ważne jest tylko przez rok, o czym Kiyosaki wspomina, więc jeśli przez rok nie sprzedasz nieruchomości, to podatek musisz zapłacić, czy tego chcesz czy nie.

  Nie chcę jednak bronić filozofii Roberta, bo każdy ma swoje podejście do „inteligencji finansowej”. Niemniej jednak, byłabym usatysfakcjonowana, jeśli podparłbyś artykuł sensownymi źródłami.

  Największym jednak hitem tego artykułu jest nazwanie MLMu piramidką… Niestety po tym fragmencie mogę stweirdzić, że zbyt mało wiesz o tego typu działalnościach (zarówno MLM jak i piramia finansowa), żeby być wiarygodnym. Sama zapisałam się kiedyś jako dystrybutor jednej z polskich firm działających w marketingu wielopoziomowym i choć nie biorę aktywnego udziału w budowaniu MLMu, to jakoś nie widzę, żeby kasa mi wpływała na konto, bo mam pod sobą kogoś (jak to działa w piramidzie finansowej). Cała Autralia jest „zbudowana” na MLMie, a zasadniczą różnicą pomiędzy nim a piramidą jest to, że MLM jest całkowicie legalnym sposobem zarobkowania, podczas gdy piramida nie. I choć podobne w formie, łatwo jest szybko wykryć różnice pomiędzy tymi dwoma systemami.

  Poza tym, bardzo przyjemnie się czyta Twoje wpisy, chociaż korzystniej byłoby zobaczyć w nich jakąś rzetelną bibliografię przy niektórych twierdzeniach.

  Pozdrawiam,
  IK

  • „Z przykrością muszę swierdzić, że ten wpis jest dla mnie mało wiarygodny… Nie podpierasz ŻADNEJ ze swoich tez odpowiednią bibliografią.”

   Linki są zawarte w treści tekstu :)

   „Nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem Kyiosakiego, chociaż przeczytałam „Ojców”. Zastanawia mnie jednak, czy przypadkiem Twój sceptyczny stosunek do niego nie wpłynął dość znacznie na czytanie książki ze zrozumieniem. W żadnym momencie książki Robert nie nawołuje do NIEpłacenia podatków.”

   Cytując z Reeda, bo nie chce mi się sięgać po wersję polska „my [corporation] bought me my first Porsche”,”“by owning your own corporation—vacations are board meetings in Hawaii. Car payments, insurance, repairs are company expenses. Health club membership is a company expense. Most restaurant meals are partial expenses.” – to wszystko próby obchodzenia podatków. Ale zgadzam się, że IRS by tego nie przepuścił, więc twierdzę, że Kiyosaki po prostu kłamie twierdząc, że to stosował.

   „Największym jednak hitem tego artykułu jest nazwanie MLMu piramidką… Niestety po tym fragmencie mogę stweirdzić, że zbyt mało wiesz o tego typu działalnościach (zarówno MLM jak i piramia finansowa), żeby być wiarygodnym.”

   Prokuratorzy generalni w stanach też widać wiedzą o tym mało, skoro zaczynają się dobierać MLMom do zadka ;) Podobnie jak Bill Ackman, jeden z ważniejszych inwestorów giełdowych obecnie, który wprost wyzwał Herbalife, nazywając go piramidą http://saltydroid.info/is-herbalife-a-scam-spam/

   MLMy obchodzą treść przepisów o piramidach (ale nie ich ducha). Nie zmienia to faktu, że w praktyce są piramidkami, z towarami dorzuconymi dla niepoznaki.

   Również pozdrawiam :)

 • Radek Olszak

  „Do tego czasu MLM = ostro sekciarska porażka oparta na najzwyklejszym mamieniu naiwnych.:”
  Arturze ta strona świetna http://mlm-thetruth.com/evaluating-mlms/5step-eval
  Sprzedaż MLM nie opiera się na sprzedaży na otwartym rynku do masowego odbiorcy. Dlatego ,że produkty z MLM-u produkty mają zawyżoną cenę względem swojej realnej wartości.

  Produkty są sprzedawane swojemu „downline” czyli strukturze. W strukturze są setki albo tysiące naiwniaków „loosers” , którzy są mamieni i oszukiwaniu przez kilku lisów i cwaniaków „winners”.
  Każdemu z tych naiwniaków jest przedstawiona „szansa biznesowa”. Człowiek wierzy ,że wreszcie odmieni swój los, że skończą się jego problemy finansowe. Ale nic takiego się nie dzieje. Człowiek który bezpośrednio sprzedaje produkt klientowi dostaje malutką prowizję , a cała smietankę spijają lisy które są wysoko powyżej niego w :”strukturze”. Dlaczego o tych tysiącach na dole nie słychać? Dlatego że plują sobie w brodę ,że coś z nimi nie tak, że nie są dość zdolni , nie dość operatywni. Że tracą czas i pieniądze a tylko na tym tracą. Tak 99,6 % ludzi traci w tych systemach MLM.
  Ogólnie w MLM nie chodzi o sprzedaż dla ludzi spoza piramidy. Nie chodzi o sprzedaż detaliczną.
  Chodzi o budowę piradamidy finansowej dzięki temu ci na górze mają efekt skali i doją tych na dole.

  Dlatego top liderów MLM można uważąć za top cyników i oszustów. Przysluchajcie się co top liderzy MLM mówią. Bajki i ogolniki z książek o sukcesie, Kiyosakiego, Robbinsa i innych motywatorów. Bełkot. Jest to czyste żęrowanie na ludzkiej naiwności i myśli że bez pracy i wysiłku można mieć styl życia utracjujesza który odziedziczył spadek po dziadku w Monako :).

 • Radek Olszak

  Mam też pytanko do ludzi obeznanych w MLM.

  Dlaczego duża grupa gwiazd internetu MLM zmienia firmy jak rękawiczki i może ktoś mi wytłumaczy co się stało że Jacek Dudzic, Anna Kokocińska, Anna Maria dębniak, Sylwia Sikorska, Rafał soiński, Tomasz Damian zrezygnowali z firmy Kyani i prawie wszyscy przeszli do firmy GVO Pana Theriena
  i promują „7 minutowy trening”.

  Przez 7 minut ćwiczeń nie spalicie nawet 100kcal energi. Wasz organizm potrzebuje do utrzymania wagi ok 1600-2500 kalori dziennie , aby gubić wagę musicie mieć deficyt energetyczny i spożywac mniej kalorii dziennie niz wasz organizm potrzebuje. Optymalnie 500kcal mniej. Bardzo szybka jazda na rowerze 25km/h to spalenie 600kcal i wtedy to doliczacie do waszego zapotrzebowania energetyczbnego. 7 minut ćwiczeń naprawdę nic nie jeżeli chodzi o wagę.

  Więcej info na filmach chłopaków z Warszawskiego Koksa
  http://www.youtube.com/watch?v=xXrycjLD89g
  Zapotrzebowanie energetyczne organizmu sprawdzicie tutaj
  http://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

  I nie wierzcie macherom ze Stanów i panu Tekłondo. :)

 • kkw

  Ludzi, do których nie przemawiają liczby niewiele już chyba może uratować przed zgubą. MLM w paru kwestiach kojarzy mi się nieco z Foreksem, tam też niewielu zarabia, choć proporcje są nieco inne. Zastanawiam się czy tylu łatwowiernych („naiwnych”) nie jest ubocznym produktem naszej wadliwej edukacji. Mylić przychód z dochodem – nie powinni bez tej wiedzy dawać matury.

 • Mateusz Brykczyński

  Potężny lol-content w temacie polskiego MLMu:
  http://www.youtube.com/watch?v=k0Is5D5iSAg

  Szkoda tylko, że polują już po liceach i wkręcają coraz młodszych naiwnych ludzi. Ten dzieciak przykładowo zawalił mature i postanowił olać studia.

 • Ten dzieciak Mateusz już zarabia i prowadzi styl życia na który wiekszosc dorosłych nawet po 20 latach tradycyjnej pracy nie będzie mogło sobie pozwolić…

  • Mateusz Brykczyński

   Mówisz o Fiacie 500 w leasingu i jednej zagranicznej wycieczce? Chyba słabo oceniasz możliwości tradycyjnej pracy i jej mocno nie doceniasz. ;-)

  • Paweł

   Odrobina logicznej analizy, źródło: plan marketingowy FM Group (żeby nie było, że jestem jakimś hejterzyną:P). Link: http://perfumy.fm/uploads/pliki/plan_marketingowy.pdf
   Podstawową jednostką rozliczeniową przy naliczaniu prowizji za obrót jest tam punkt. Z przykładu podanego na stronie 17 przedstawiającego ilość naliczanych punktów za obrót (jeśli perfumy jakieśtam kosztują 23,45zł, to akwizytorzyna otrzyma 18,36pkt) możemy łątwo wyliczyć, że jeden punkt to w zaokrągleniu 1,30zł.
   Michał generuje sobie obrót 50 koła za pomocą 800 osobowej grupy, co oznacza że miesięcznie na jego koncie gromadzi się jakieś 38k pkt. W FM prowizje są przyznawane na zasadzie różnicy procentowej, czyli jeśli ktoś zakwalifikował się na 6% ale wszystkie grupy jakie pod nim są nie zakwalifikowały się jeszcze na żadną prowizję, to ten ktoś dostanie całe 6% od obrotu całej swojej grupy. Przypuśćmy teraz, że nasz lider, nazwijmy go A, też jest na 6%, ale pod nim znajdują się 2 liderów, którzy zakwalifikowali się na 3%, nazwijmy ich B i C. A już nie dostanie całych 6% od obrotu swojej grupy, gdyż z jego prowizji musi być sfinansowana także wypłata dla panów B i C, którzy muszą otrzymać swoje 3% od obrotu swoich grup. A to, co zostanie po sfinansowaniu panów B i C zostaje w kieszeni pana A.
   Według tabeli kwalifikacji na odpowiednie poziomy wynagrodzeń (str. 18 planu marketingowego) nasz kolo zakwalifikował się na 21% prowizję. Więc teoretycznie zarabia on brutto 10 500zł. W najlepszym wypadku, gdyż pamiętając o zasadzie różnicy procentowej, wszystkie osoby jakie są pod nim musiałyby być przez niego zapisane osobiście i nie mogłyby się łapać na żaden procentowy, gdyż inaczej musiałby on oddać im część swojej wypłaty, żeby sfinansować ich prowizje.
   Teraz doliczmy podatek dochodowy 19%, to zostaje mu w kieszeni jakieś 8k. Do tego ZUS tysiaka. Więc na czysto zostaje mu jakieś 7 koła. I to tylko w najlepszym wypadku. Nienawidźcie mnie za to, emłejowcy i Wam podobni:D

   • Krzychu

    Wyliczyłeś, że w najlepszym wypadku gość zarabia 7k. Za co ktoś miałby Cię nienawidzić? Za to, że pokazałeś że można zarobić?;p

    • „Że można zarobić” – pod warunkiem, że na jednego zarabiającego 799 frajerów traci. Czyli wraca nasze wspomniane 0.03%

     • Krzychu

      Artur, wcześniej zrobiłem wyliczenia które pokazują, że te 0,03% jest przesadzone.

      Zresztą mając przedstawiony plan marketingowy możecie policzyć, że więcej niż jedna osoba zarobi :)

     • Krzychu, 0.03% nie jest przesadzone – to dane, których MLMy nie były w stanie nawet w sądzie pokonać. To trafne wyniki po prostu :)

    • Krzychu

     Tylko, żeby te 0,03% miało tutaj zastosowanie musiałby mieć pod sobą 3333 osób i tylko on musiałby zarabiać.

     Artur, nie MLMy nie umiały obronić tylko konkretnie jeden. Jak na entuzjastę naukowego podejścia dość łatwo przychodzi Ci zgeneralizować jeden przypadek na całą grupę.

     @ zarabia o wiele mniej niż w moim wyliczeniu kilka komentarzy wyżej.

     Racja, bo jak możesz wyliczyć inni tez zarabiają.

     Jakie według was tutaj ponosi się koszty, skoro twierdzicie że nie idzie zarobić?

     • Ok, więc tu mamy 0.125% nie ma co, szał :)

      Krzychu, inne MLMy zaliczyły taką samą analizę z niezależnych źródeł. I wszystkie tak wtapiały. Obecnie Herbalife ma jazdę na giełdzie amerykańskiej (m.in. musieli odkupić dużą ilość akcji by sztucznie podbić ceny), bo Ackman wprost ich nazwał piramidą – i nie potrafią się z tego wybronić.

      MLMy łatwo mogłyby te twierdzenia obalić – wynajmując np. PCW (mają na to budżet) do zrobienia niezależnej analizy. I wyszłoby czarno na białym, z niezależnego źródła, że te oceny nie są prawdziwe, a od razu jaka byłaby promocja?

      Tylko że tego nie zrobią. Bo wiedzą, że w praktyce raport PCW pogrążyłby je.

      P.s. Dla jasności – nie mam nic przeciwko sprzedaży bezpośredniej (tam gdzie indywidualnie sobie na to nie zasługuje czymś). To MLMowość jest patologią.

     • Mateusz Brykczyński

      http://mlm-thetruth.com/research/mlm-statistics/shocking-stats/

      Nieco więcej danych, na podstawie badań większej ilości firm; przedział ludzi zarabiających wynosi od 0,01 do 0,5%.

   • Mateusz Brykczyński

    Mieszasz i mylisz kilka rzeczy na raz. Obrót nie jest równy zyskowi. Nie płacą tam za obrót tylko za zysk, co jest pomniejszane dodatkowo przez system punktowy, a kolejnie rozbijane na wyplaty na dół piramidki. Więc te kwoty „topnieją” bardzo szybko.

    • Paweł

     Panowie, dochodzi jeszcze jedna kwestia. Gościu zebrał sobie tyle plebsu, znaczy że wstrzelił się na początku jakiejś fali, bądź odkrył jakiś sposób przyciągnięcia go do siebie (np. ten filmik śmieszny na Youtubie, gdzie na początku jak gada przy tym basenie jaki to on osiągnął sukces i zachowuje się jakby przyćpał jakieś świństwo:D). Plebs rozentuzjazmowany zapisywał się do gościa do piramidki, ci bardziej charyzmatyczni zaczęli pewnie budować swoje pomniejsze piramidki, bo byli jeszcze w miarę na początku i w taki sposób on na pewno pod sobą kilka mniejszych piramidek, a nie że wszyscy są zapisani centralnie pod nim i przez to zarabia o wiele mniej niż w moim wyliczeniu kilka komentarzy wyżej. Ale nie martwmy się o niego, Gracjan Roztocki też jest gwiazdą show biznesu:D

 • Paweł

  Bardzo dobry wpis jak i cała seria, dobrze że w końcu ktoś się zajął tymi festyniarzami:) Arturze, czy przewidujesz w swojej serii też opisać Panów jak Brian Tracy i Napoleon Hill? Oni wprawdzie są już trochę bardziej lajtowi niż Kiyosaki i Trump, ale też ich twórczość nie wnosi wiele odkrywczego i opiera się głównie na sprawnym operowaniu emocjami.

 • Rafał

  Na podstawie powyższej dyskusji wnioskuję, że najlepszą opcją byłoby wejście w jakiś mlm i zostanie po prostu sprzedawcą- bez jakiegokolwiek wspominania komukolwiek o możliwości „zarobkowania”.

  Nie tworzymy sobie konkurencji, piramida kończy się na nas, a prowizja od sprzedaży wpływa na nasze konto tak jak w programie partnerskim czy innym biznesie..

  • Czyli zwykła sprzedaż bezpośrednia – w takim układzie nie mam zarzutów. Przy czym w klasycznym MLM, przy cenach/jakości produktów może to być dość wymagająca sprzedaż. Zwłaszcza, że w wielu MLMach aby mieć maksymalną możliwą prowizję ze sprzedaży musisz mieć pod sobą strukturę – trafnie demonstruje to choćby dekonstrukcja Herbalife przez Ackmana.

   • Rafał

    Racja- słyszałem o takich wymogach- nie możesz być jakimś tam pięciogwiazdkowym menadżerem, jeśli nie masz „pod sobą” cztero- czy kilku trzy-gwiadkowych.

    Obserwuję ten rynek mlm od paru lat i co jakiś czas z jakiegoś powodu nachodzi mnie zamiar wejścia w jeden z mlm’ów pomimo obiektywnej wiedzy o tak niskich procentach ludzi tam zarabiających i ogólnych obserwacji o zbyt dużym laniu wody na temat zarobków ale i produktów.

    Chyba jestem naiwny lub mam inną nieuświadomioną potrzebę, która mnie tam ciągnie..

 • Gdyby to naprawdę działało, ludzie zamiast chodzić do pracy czytaliby książki tego typu… Jedno z czym się zgodzę w tych „lekturach”, to fakt, że trzeba wziąć się do roboty, bo bez tego nie zarobisz ani grosza. Pewnie, że są tacy, którzy żyją z opowiadania bajek, ale niestety po czasie otrzymują właśnie taką ocenę jak tu napisano. Jeśli faktycznie to kłamstwo, to Kiyosaki zrobił krecią robotę dla niejednego biznesu…

  Fakt MLMy wyglądają jak piramidy, ale w świetle prawa nimi nie są i mogą działać legalnie, więc kto komu zabroni zarabiać, zwłaszcza, jeśli ktoś ma smykałkę do takich biznesów.

  Cytowanie tutaj zarobków z FMGroup i podobnych zakrawa o ścisk tylnej części ciała z żalu… Równie dobrze możemy wziąć na tapetę zarobki premiera i prezydenta + wydatki na kancelarię i biura poselskie i dojdziemy do ciekawszych wniosków… Ot typowo polska przypadłość – jak ktoś umie zarobić, to cwaniak, kombinator albo mafia…

  • Mateusz, no właśnie coraz częściej na świecie prawo się nimi jednak zajmuje, bo np. wg. obecnych wytycznych FTC większość podpada pod piramidy – w skrócie, firma jest piramidą, jeśli ponad połowa przychodów danej osoby pochodzi z rekrutacji, a nie z osobistej sprzedaży.

   A nazywanie zarobków z MLM nieuczciwymi to naprawdę nie polska przypadłość, tylko światowa – jak pokazują choćby Penn i Teller http://www.youtube.com/watch?v=Y60XdZJG83U

 • Informacje, które zebrał i częściowo prezentuje pan Artur ubierają w słowa moje odczucia po przeczytaniu kilku książek Roberta. Po lekturze książki o złocie napisanej przez jego „partnera” i po tylko półtora roku bardzo uważnego studiowania zawiłości rynków z całą pewnością stwierdzam – znajdziesz tam bardzo dużo pięknie brzmiących bzdur… które zainspirowały mnie do studiowania! Więc? :D

 • Adrian

  Mnie osobiście „Bogaty Ojciec” uświadomił, że istnieją ludzie, których pracą jest inwestowanie. Odkryłem wtedy, że to właśnie chcę robić w życiu i postawiłem sobie to za cel. Miałem wtedy 20 lat.
  Jednak mimo młodego wieku nie uznałem, że aby osiągnąć swój cel należy korzystać z insider trading, oszukiwać na podatkach, ani podejmować przesadne ryzyko. O dziwo zapamiętałem, że aby coś osiągnąć muszę ciężko pracować, ciągle się edukować, mieć oczy otwarte na okazje do zarabiania pieniędzy, a gdy wreszcie ją znajdę to odważyć się z niej skorzystać.
  W zasadzie nie ma dla mnie znaczenia kim Kiyosaki jest, a kim nie, bo już dawno poszedłem dalej i zdobywam teraz wiedzę na temat technicznych aspektów inwestowania na studiach oraz od praktyków.
  Moim celem dalej jest zostanie zawodowym inwestorem. Myślę, że to właśnie ta książka była moim zapalnikiem (chociaż czytałem co sądzisz na temat inspiracji:))

  Myślę, że podawanie fałszywych informacji o sobie jest bardziej kwestią moralności samego Kiyosakiego. Mimo, że prowadzę Klub Cashflow, to nie stawiam mu pomników ani nie uważam, że ma monopol na rację. On sam w książce pisze, że jeżeli kogoś słuchasz, to zastanów się najpierw dlaczego tak mówi i do czego jego rady mogą prowadzić.

  pozdrawiam

 • Vitalij

  1. Mam uwagę a propos, ceniących sobie edukację milionerów i miliarderów. Nie wiem jakie są Wasze spostrzeżenia ale ja rozglądając się po Polskich milionerach i tych dobrze mi znanych i tych znanych z prasy i książek, tak na oko stwierdzam, że zdecydowana większość z nich ma wykształcenie poniżej wyższego, brak im znajomości języków obcych ale nie brak im tej smykałki biznesowej i wyczucia niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Studiowałem i niczego konkretnego studia mnie nie nauczyły i nie mógłbym się na nich nauczyć niczego, czego nie dałbym rady nauczyć się sam bez obowiązkowych zajęć i egzaminów i t.p.

  2. Co do Kiyosakiego, to jak ktoś myśli podczas czytania, to nie akceptuję wszystkiego co jest napisane w książce jako dogmat, czy niepodważalną prawdę, tylko czytając akceptuje i stosuje, to co uważa, za słuszne i przydatne (to wymaga procesów myślowych). Takie lektury jak Mein Kampf mogą być dla jednych szkodliwe, a dla innych pouczające nieprawdaż? Kiyosaki i podobni autorzy zachęcają przede wszystkim do aktywnego uczestnictwa w zdobywaniu finansowej niezależności, a to jest już bardzo wiele. Bo w Polsce większość ludzi wciąż liczy niestety na Państwo i emeryturę, co w dobie kapitalizmu i korporacjokracji jest zabójcze. Ile osób traci wszystko bo nie są ubezpieczeni? Ile osób korzysta z porad ekspertów? Na to zwraca uwagę Kiyosaki i to jest dobre.

  3. Abstrahując od konkretnych Guru czy tam nie AntiGuru. Oni osiągnęli sukces! Osiągnęli go legalnie! I raczej powinniśmy szukać w ich działaniach i w nich samych cech które im to umożliwiły, a nie krytykować. Można napisać, że należy traktować te lektury z przymrużeniem oka i to wystarczy. Nawet jeśli Kiyousaki i inni z tak zwanej „listy” pomogli chociaż stu osobom osiągnąć niezależność finansową to już jest dużo. A ilu osobom pomogliśmy my?

  • Mateusz Brykczyński

   „Studiowałem i niczego konkretnego studia mnie nie nauczyły i nie mógłbym się na nich nauczyć niczego, czego nie dałbym rady nauczyć się sam bez obowiązkowych zajęć i egzaminów i t.p. ”

   Z przykroscia musze sie zgodzic, a ukonczylem dwa dobre kierunki.

   „Co do Kiyosakiego, to jak ktoś myśli podczas czytania, to nie akceptuję wszystkiego co jest napisane w książce jako dogmat, czy niepodważalną prawdę, tylko czytając akceptuje i stosuje, to co uważa, za słuszne i przydatne (to wymaga procesów myślowych).”

   Jedna z mocnych pulapek myslowych i meta-ram, ktore wiekszosc osob nie zna lub nie zauwaza. „To nic, ze cos jest uznawane za szkodliwe – jestem w stanie wyciagnac z tego cos sensownego dla siebie.” Niestety to tak nie dziala. U Kiyosakiego nie widze sensownych tresci (Ty zadnego konkretnego przykladu tez niepodajesz), ktore nie bylyby w najlepszym wypadku truizmami, zero unikatowej aplikowalnej wiedzy.

   „Takie lektury jak Mein Kampf mogą być dla jednych szkodliwe, a dla innych pouczające nieprawdaż? ”

   Nie. Kontrowersyjne i moze nieco efekciarskie porownanie, ale nic poza tym.

   „Abstrahując od konkretnych Guru czy tam nie AntiGuru. Oni osiągnęli sukces! ”

   Bardzo czesto nie osiagneli sukcesu, a tylko twierdzili, ze go osiagneli. Roznica jest ogromna.

   „Osiągnęli go legalnie!”

   Jak wyzej, bardzo czesto nielegalnie lub na granicy prawa albo daleko poza granica moralna i zwyklej ludzkiej przyzwoitosci.

   „I raczej powinniśmy szukać w ich działaniach i w nich samych cech które im to umożliwiły, a nie krytykować.”

   Czyli np „klam, ze zarabiasz kwoty szesciocyfrowe a szybciej zaczniesz zarabiac kwoty czterocyfrowe”?

   • Vitalij

    1. „Jedna z mocnych pulapek myslowych i meta-ram, ktore wiekszosc osob nie zna lub nie zauwaza. „To nic, ze cos jest uznawane za szkodliwe – jestem w stanie wyciagnac z tego cos sensownego dla siebie.” Niestety to tak nie dziala. U Kiyosakiego nie widze sensownych tresci (Ty zadnego konkretnego przykladu tez niepodajesz), ktore nie bylyby w najlepszym wypadku truizmami, zero unikatowej aplikowalnej wiedzy.”

    Kto to uznał za szkodliwe? Nie bardzo rozumiem… chyba raczej to jest sprawa każdego odbiorcy, czy to jest dla niego szkodliwe czy nie, czyż nie tak? Rozmawiamy o dorosłych czytelnikach w pełni władz umysłowych…
    Najprostszy przykład treści choćby taki, że pracownik jest o wiele bardziej obciążony podatkami, niż przedsiębiorca – niby banał, a zdecydowana większość nie wie. Przykłady mógłbym mnożyć.

    2. „Takie lektury jak Mein Kampf mogą być dla jednych szkodliwe, a dla innych pouczające nieprawdaż?
    Nie. Kontrowersyjne i moze nieco efekciarskie porownanie, ale nic poza tym.”

    Nie wiem, jak się do tego odnieść, bo brak jest merytorycznego aspektu w Twojej odpowiedzi. Kolejne porównanie dla ułatwienia to Koran i każda inna t.zw. Święta Księga – jedni widzą w ich treści „kochaj bliźniego…” drudzy: „niszcz innych”, jedni widzą nasza religia jest tą w którą wierzę, drudzy nasza religia jest jedyną słuszną. Reasumując: wszystko zależy od subiektywnego odbioru – nikt nikomu szkodliwych treści na siłę do głowy nie jest w stanie włożyć.

    3. „Bardzo czesto nie osiagneli sukcesu, a tylko twierdzili, ze go osiagneli. Roznica jest ogromna.”

    Nie chodzi mi o sukces biznesowy opisywany w tej czy innej książce, tylko o sukces osiągnięty dzięki książkom, wykładom i temu o czym uczą… Nawet jeśli ktoś się z tymi naukami nie zgadza. Inne przykłady: Hitler, Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow, Dalajlama, Bill Gates, Steve Jobs, Ray Krocc i t.p. i t.d. to są ludzie którzy osiągnęli sukces – czy ktoś się zgadza z tym, o czym uczyli, mówili, czy nie – to jest fakt.

    4. „Jak wyzej, bardzo czesto nielegalnie lub na granicy prawa albo daleko poza granica moralna i zwyklej ludzkiej przyzwoitosci.”

    Skoro nie zostali osądzeni, to zakładamy, że legalnie – nie stawiajmy się w roli sędziów, bo nie mamy do tego kwalifikacji. Co nie jest zakazane – to jest dozwolone.
    Co do ludzkiej przyzwoitości i granicami moralnymi, to dużo by pisać ale to make long story short nie są to pojęcia adekwatne do reguł gry w ustroju kapitalistycznym. Przykłady: koncerny które dorobiły się dzięki wojnom, lekarze pobierający gratisy od firm farmaceutycznych, projektanci wnętrz biorący prowizję od dostawców materiałów, wykorzystywanie socjotechnik i wpływ na podświadomość odbiorców reklamy, zombowanie reklamami, kłamanie w reklamach, doping (i ten legalny i ten nielegalny) w sporcie i t.d. i t.p. – jeśli szukasz sprawiedliwości i etyczności – to nie jest to jeszcze ten etap rozwoju człowieczeństwa.

    5. Czyli np „klam, ze zarabiasz kwoty szesciocyfrowe a szybciej zaczniesz zarabiac kwoty czterocyfrowe”?

    Czyli chcesz osiągnąć sukces? Chcesz dyskutować na temat, tego co pisze ten czy inny dla kogoś Guru lub nieGuru”? Napisz własną książkę która zostanie sprzedana w milionach egzemplarzy i osiągnij sukces! Zainspiruj dziesiątki milionów ludzi i osiągnij sukces! Działaj pozytywnie i osiągnij sukces! – O to mi chodziło :)

    Tak czy owak dziękuję za dyskusję

    • Mateusz Brykczyński

     „Nie bardzo rozumiem… chyba raczej to jest sprawa każdego odbiorcy, czy to jest dla niego szkodliwe czy nie, czyż nie tak?”

     Nie, cos jest albo obiektywnie szkodliwe albo nie jest i to nie zalezy od odbiorcy.

     „Najprostszy przykład treści choćby taki, że pracownik jest o wiele bardziej obciążony podatkami, niż przedsiębiorca”

     Byc moze poza Polska to prawda.

     „Nie wiem, jak się do tego odnieść, bo brak jest merytorycznego aspektu w Twojej odpowiedzi.”

     O „merytorycznym aspekcie wypowiedzi” pisze osoba, ktora stara sie moralnie relatywizowac Mein Kampf. :D Litosci! :)

     „Kolejne porównanie dla ułatwienia to Koran i każda inna t.zw. Święta Księga – jedni widzą w ich treści „kochaj bliźniego…” drudzy: „niszcz innych”, jedni widzą nasza religia jest tą w którą wierzę, drudzy nasza religia jest jedyną słuszną. ”

     Potwornie slabe porownanie, bo religie glownie czynia spustoszenie w spoleczenstwie na mase roznych sposobow.

     „Reasumując: wszystko zależy od subiektywnego odbioru – nikt nikomu szkodliwych treści na siłę do głowy nie jest w stanie włożyć.”

     Wrecz przeciwnie, ludzie w sektach, MLMowcy czy fanatycy religijni terroryzujacy sa najlepszym przykladem, ze jednak da sie wlozyc szkodliwe tresci do glow.

     „Nie chodzi mi o sukces biznesowy opisywany w tej czy innej książce, tylko o sukces osiągnięty dzięki książkom, wykładom i temu o czym uczą…”

     Ale jaki to ma byc konkretnie sukces jesli nie biznesowy? Nie rozumiem. Rozpoznawalnosc? Czesto przyczyny sukcesu sa diametralnie inne niz te oficjalnie podawane.

     „Inne przykłady: Hitler, Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow, Dalajlama, Bill Gates, Steve Jobs, Ray Krocc i t.p. i t.d. to są ludzie którzy osiągnęli sukces – czy ktoś się zgadza z tym, o czym uczyli, mówili, czy nie – to jest fakt.”

     No ok, fajna wyliczanka, ale czemu konkretnie ona sluzy i co udowadnia? Rozumiem, ze te osoby tez byly na firewalku Antonego Robbinsa albo przeczytaly „Rich dad, poor dad”? ;)

     „Skoro nie zostali osądzeni”

     Zostali, praktycznie kazda osoba opisana w cyklu miala zatarg z prawem zwiazany ze swoja dzialalnoscia.

     „Przykłady: koncerny które dorobiły się dzięki wojnom (…)”

     Ani nie jestesmy w takim punkcie historii jak oni, ani jako przecietni ludzie nie mamy takich mozliwosci lobbowania ani kapitalu. Uczciwych kontr-przykladow jest znacznie wiecej. Nie nalezy robic z patologii normy.

     „Napisz własną książkę która zostanie sprzedana w milionach egzemplarzy i osiągnij sukces! Zainspiruj dziesiątki milionów ludzi i osiągnij sukces! Działaj pozytywnie i osiągnij sukces!”

     To nie jest takie proste. Ludzie maja to do siebie, ze w swojej masie wola ladnie brzmiace obietnice niezaleznie od ich poziomu skutecznosci. Gdyby bylo odwrotnie bestsellerem by byla ‚Psychologia’ Strelaua, a nie ‚Sekret’.

     • Vitalij

      1. Nie, cos jest albo obiektywnie szkodliwe albo nie jest i to nie zalezy od odbiorcy.

      Kto zatem, stwierdza „obiektywnie” o szkodliwości lub nie? Moim zdaniem: wszytko jest trucizną i nic nią nie jest” Każdy ma głowę na karku by myśleć…

      2. Byc moze poza Polska to prawda.

      W Polsce to też prawda – to jest akurat ta prawda obiektywna :) Albo czegoś nie rozumiesz, skoro piszesz, że poza Polską… Prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie?

      3. O „merytorycznym aspekcie wypowiedzi” pisze osoba, ktora stara sie moralnie relatywizowac Mein Kampf. :D Litosci! :)

      Nic nie relatywizuję tylko pokazuję, że to co dla jednych jest inspiracją, dla innych może być przestrogą – tak po prostu jest i już. Podałem jaskrawy przykład by to pokazać maksymalnie dobitnie ale widzę, że się nie udało :)

      4. Potwornie slabe porownanie, bo religie glownie czynia spustoszenie w spoleczenstwie na mase roznych sposobow.

      Znowu jest to Twoja subiektywna opinia i nie chodzi o to czy ja się z nią zgadzam lub nie (jeśli chodzi o religie) tylko o to, że Ty oceniasz co jest dobre dla innych, a ja patrze na to, co jest dobre dla mnie.
      Podam kilka innych przykładów: Harry Potter, po przeczytaniu którego ktoś zainspirowany magią został zawodowym magikiem, ktoś inny ocenił książkę jako okultystyczną czy w tej tonacji. Poradnik jak zrobić bombę może służyć jako materiał szkoleniowy jak dla służb specjalnych tak i dla terrorystów. To samo dotyczy książek o narkotykach, alkoholu. Ja staram się znaleźć coś wartościowego dla siebie czytając dzieciom bajki, a Ty pewnie powiesz, że to bajki, a więc mieszają w głowach, bzdury tam są opisane i t.p.

      5. No ok, fajna wyliczanka, ale czemu konkretnie ona sluzy i co udowadnia? Rozumiem, ze te osoby tez byly na firewalku Antonego Robbinsa albo przeczytaly „Rich dad, poor dad”? ;)

      Też pisali książki czy głosili tezy z którymi nie wszyscy się muszą zgadzać i które to, przez niektórych mogą być uważane za kłamstwo czy manipulację a jednak zainspirowali miliony ludzi, odnieśli sukces i zostali autorytetami dla swojej publiczności.

      6. Zostali, praktycznie kazda osoba opisana w cyklu miala zatarg z prawem zwiazany ze swoja dzialalnoscia.

      Co to znaczy zatarg z prawem? Konkrety? Czy jeśli przedsiębiorca stara się płacić jak najmniej podatków w granicach prawa, a pieniądze woli inwestować w nowe miejsca pracy, modernizację zakładu i t.d., a urząd skarbowy próbuję znaleźć na niego przepis, to o taki zatarg z prawem Ci chodzi? Powtórzę skoro nie zostali osądzeni, to znaczy, że działali w granicach prawa, a więc legalnie. Dlaczego uważasz inaczej?

      7. Ani nie jestesmy w takim punkcie historii jak oni, ani jako przecietni ludzie nie mamy takich mozliwosci lobbowania ani kapitalu. Uczciwych kontr-przykladow jest znacznie wiecej. Nie nalezy robic z patologii normy.

      Ja się nie uważam za przeciętnego i nie odbieram sobie z góry szans ani na zdobycie kapitału ani na lobbowanie. Nie chodzi o robienie z patologii normy, tylko o pokazanie, że granice etyki są w ustroju kapitalistycznym bardzo płynne i nie dostrzegają tego tylko przeciętni ludzie właśnie, bo żyją w swoim małym świecie i myślą, że tak wygląda cały duży Świat.

      8. To nie jest takie proste. Ludzie maja to do siebie, ze w swojej masie wola ladnie brzmiace obietnice niezaleznie od ich poziomu skutecznosci. Gdyby bylo odwrotnie bestsellerem by byla ‚Psychologia’ Strelaua, a nie ‚Sekret’.

      Z tego co rozumiem, intencją Kiyosakiego i twórców Sekretu, nie było dotarcie do wąskiej grupy wykształconych ludzi tylko do szerokich mas, by im pomóc i przy okazji zarobić oczywiście, co nie musi sobie nawzajem zaprzeczać. Natomiast co jest dla kogo skuteczne, to chyba każdy decyduję i ocenia sam, a nie twórcy blogów czy oponenci autorów. Jeśli dzięki tym książkom, ktoś uwierzył we własne siły i możliwości to te książki były warte napisania.

     • 1. „Kto zatem, stwierdza „obiektywnie” o szkodliwości lub nie? Moim zdaniem: wszytko jest trucizną i nic nią nie jest” Każdy ma głowę na karku by myśleć…”

      Od tego są właśnie badania naukowe, chociażby :)

      2. „W Polsce to też prawda – to jest akurat ta prawda obiektywna”

      Dowiedź. Ja prowadzę działalność i twierdzę wprost, że na etacie w wielu momentach miałbym mniejsze obciążenia :)

      3. „Nic nie relatywizuję tylko pokazuję, że to co dla jednych jest inspiracją, dla innych może być przestrogą – tak po prostu jest i już.”

      To się nazywa właśnie relatywizacja :D Więc „nic nie relatywizuje, tylko relatywizuję”

      4. „Znowu jest to Twoja subiektywna opinia i nie chodzi o to czy ja się z nią zgadzam lub nie (jeśli chodzi o religie) tylko o to, że Ty oceniasz co jest dobre dla innych, a ja patrze na to, co jest dobre dla mnie.”

      Nope, znów możemy ocenić obiektywnie. Choć w wypadku religii wskazywałbym raczej na podteksty plemienno-społeczne, z religią jako dobrą wymówką.

      5 „Też pisali książki czy głosili tezy z którymi nie wszyscy się muszą zgadzać i które to, przez niektórych mogą być uważane za kłamstwo czy manipulację a jednak zainspirowali miliony ludzi, odnieśli sukces i zostali autorytetami dla swojej publiczności.”

      Zainspirowali do czego konkretnie? Wykaż, że ich inspiracja jest wartością, a nie czymś szkodliwym.

      Co do zgadzania, lub nie – możemy te tezy po prostu zweryfikować, nie musimy się z nimi zgadzać, lub nie. Ot, piękno trzymania się dowodów. Dlaczego ignorujesz tą opcję? :D

      „Co to znaczy zatarg z prawem? Konkrety?”

      Bloody hell, a od czego jest ten cykl? Weź przeczytaj :D

      „Ja się nie uważam za przeciętnego”

      Gorąco współczuję. Nie ma lepszego sposobu na zrobienie sobie solidnego kuku niż narcyzm.

      „i nie odbieram sobie z góry szans ani na zdobycie kapitału ani na lobbowanie. Nie chodzi o robienie z patologii normy, tylko o pokazanie, że granice etyki są w ustroju kapitalistycznym bardzo płynne i nie dostrzegają tego tylko przeciętni ludzie właśnie, bo żyją w swoim małym świecie i myślą, że tak wygląda cały duży Świat.”

      Nie. Granice etyki są równie wyraźne jak wszędzie indziej. Bywa buc z drugim, który ma te zasady gdzieś, niekiedy nawet udaje im się z tym uciec, choć zwykle dostają za to po łbie, system zwykle działa.

      „Z tego co rozumiem, intencją Kiyosakiego i twórców Sekretu, nie było dotarcie do wąskiej grupy wykształconych ludzi tylko do szerokich mas, by im pomóc i przy okazji zarobić oczywiście”

      Zarobić, owszem. Pomóc? Nie, zdecydowanie tym ludziom zaszkodzili.

      „Natomiast co jest dla kogo skuteczne, to chyba każdy decyduję i ocenia sam”

      Każdy może sobie ocenić, ale ta ocena nie musi być trafna. A nawet zwykle nie będzie trafna, będzie jedynie pięknie brzmiącą bajeczką. Dlatego właśnie potrzebujemy badań naukowych, które pozwalają np. stwierdzić, że choć motywacja a’la sekret jest przyjemna emocjonalnie – więc ludzie będą twierdzili, że skuteczna – to w praktyce jest wybitnie szkodliwa, daje zdecydowanie gorsze efekty niż dowolna inna testowana, wliczając w to klasyczny pesymizm.

      „Jeśli dzięki tym książkom, ktoś uwierzył we własne siły i możliwości to te książki były warte napisania.”

      Jest taka scena z początków KickAssa, która tu idealnie pasuje ;) https://www.youtube.com/watch?v=XdHWD2ozahI

      Ignorujesz ogromnie istotną kwestię jaką jest to, że inspiracja może prowadzić (i niestety, w przypadku anty-guru, bardzo często prowadzi) nie do sukcesu, a do kolosalnej porażki, z której ludzie już się nie wygrzebują.

    • 1. „Kto to uznał za szkodliwe? Nie bardzo rozumiem… chyba raczej to jest sprawa każdego odbiorcy, czy to jest dla niego szkodliwe czy nie, czyż nie tak?”

     Nie, nie tak. Są rzeczy obiektywnie szkodliwe i tyle.

     „Rozmawiamy o dorosłych czytelnikach w pełni władz umysłowych…”

     No właśnie większość osób sięga po syf w rodzaju Kiyosakiego w chwili większej podatności na różnego rodzaju urobienie. Też o tym pisałem: http://blog.krolartur.com/mit-ludzi-slabych-i-silnych-psychicznie/

     „Najprostszy przykład treści choćby taki, że pracownik jest o wiele bardziej obciążony podatkami, niż przedsiębiorca – niby banał, a zdecydowana większość nie wie.”

     Sorry, ale to zdecydowanie nie banał, a raczej fikcja. Zwłaszcza w wydaniu proponowanym przez Kiyosakiego, które -pod kątem obciążeń w USA – Reed rozbił na atomy.

     2. „Nie wiem, jak się do tego odnieść, bo brak jest merytorycznego aspektu w Twojej odpowiedzi.”

     W Twoim twierdzeniu również. Podałeś tezę bez uzasadnienia – to nie merytoryczna wypowiedź, tylko deklaracja przekonania.

     „Kolejne porównanie dla ułatwienia to Koran i każda inna t.zw. Święta Księga – jedni widzą w ich treści „kochaj bliźniego…” drudzy: „niszcz innych”, jedni widzą nasza religia jest tą w którą wierzę, drudzy nasza religia jest jedyną słuszną. Reasumując: wszystko zależy od subiektywnego odbioru – nikt nikomu szkodliwych treści na siłę do głowy nie jest w stanie włożyć.”

     Innymi słowy, postulujesz, że autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności, a czytelnik absolutną? Toć to klasyczna meta rama guru :D „Jak korzystasz z moich materiałów, to moja zasługa. Jak Ci szkodzą, to Twoja wina. Reszka, ja wygrywam, orzeł, Ty przegrywasz.” Sorry, nie ma tak.

     „Skoro nie zostali osądzeni, to zakładamy, że legalnie”

     Część została osądzona.

     ” – nie stawiajmy się w roli sędziów, bo nie mamy do tego kwalifikacji. Co nie jest zakazane – to jest dozwolone.”

     Być może Ty nie masz do tego kwalifikacji. Jakim prawem w takim razie stawiasz się w roli sędziego i osądzasz, że inni uczestniczący w tej rozmowie nie mają do tego klasyfikacji?

     W rzeczywistości sam też postawiłeś się w roli sędziego, a teraz po prostu próbujesz przeciwstawić się wyrokom niezgodnym z tym, który sam chcesz wydać :)

     „Co do ludzkiej przyzwoitości i granicami moralnymi, to dużo by pisać ale to make long story short nie są to pojęcia adekwatne do reguł gry w ustroju kapitalistycznym.”

     Bullshit. Są to pojęcia jak najbardziej adekwatne, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Sorry, ale mówiąc brutalnie: chcesz być sukinsynem, Twój wybór, ale nie twierdź, że kapitalizm nakazuje nim być, by usprawiedliwić własne ciągoty :)

     „Przykłady: koncerny które dorobiły się dzięki wojnom, lekarze pobierający gratisy od firm farmaceutycznych, projektanci wnętrz biorący prowizję od dostawców materiałów, wykorzystywanie socjotechnik i wpływ na podświadomość odbiorców reklamy, zombowanie reklamami, kłamanie w reklamach, doping (i ten legalny i ten nielegalny) w sporcie i t.d. i t.p. – jeśli szukasz sprawiedliwości i etyczności – to nie jest to jeszcze ten etap rozwoju człowieczeństwa.”

     Akurat szukam, dlatego doceniam masę bardzo kapitalistycznych, oddolnych działań, które tego typu przegięcia ukracają.

     „Czyli chcesz osiągnąć sukces? Chcesz dyskutować na temat, tego co pisze ten czy inny dla kogoś Guru lub nieGuru”? Napisz własną książkę która zostanie sprzedana w milionach egzemplarzy i osiągnij sukces! Zainspiruj dziesiątki milionów ludzi i osiągnij sukces! Działaj pozytywnie i osiągnij sukces! – O to mi chodziło :)”

     Sorry, ale jak dla Ciebie oszukiwanie ludzi jest oznaką sukcesu i chcesz wzorować się na Plichcie, to mamy kolosalny spór w wartościach, którego raczej nie przekroczymy.

  • 1. Czy nie wziąłeś pod uwagę, że może słyszysz o takich osobach głównie dlatego, że „niewykształcony milioner” to lepsza historia niż „wykształcony milioner”? ;)

   Dopuszczam, że w PL może być nieco inaczej niż na zachodzie, zwłaszcza w kwestii miliarderów (przemiany ustrojowe i okazje biznesowe z tego okresu), tym niemniej patrząc na listę 100 najbogatszych Forbes’a, na 10 czołowych miejsc (dalej nie chciało mi się sprawdzać), mamy 4 z wykształceniem średnim technicznym, 2 co do wykształcenia których nie udało mi się na szybko dojść i 4 z wykształceniem wyższym, z czego dwóch doktorów. Biorąc pod uwagę, że mówimy o osobach w wieku średnio 50-60 lat, należałoby wśród nich oczekiwać, statystycznie, ok. 1 osoby z wyższym wykształceniem (w 2002 poziom wyższego wykształcenia w społeczeństwie wynosił 9.9%), na upartego 2 (obecnie ten poziom wynosi niecałe 20%) – to byłoby reprezentatywne dla społeczeństwa. Tymczasem mamy co najmniej 2, a potencjalnie nawet 6 razy większe stężenie wyższego wykształcenia u najbogatszych polaków, niż w społeczeństwie w ogóle. To już coś mówi.

   W UK aż 65% milionerów i multi-milionerów skończyło uniwerek (co ciekawe, aż 11% University of London) http://www.telegraph.co.uk/education/universityeducation/8824061/Top-universities-for-producing-millionaires.html

   W Stanach te statystyki są jeszcze wyraźniejsze: http://taxfoundation.org/article/who-are-americas-millionaires

   Odnośnie uczenia się – cóż, mi akurat studia dały dużo i nauczyłem się tam sporo rzeczy, których poza nimi bym się nie nauczył, a przynajmniej wymagałoby to dużo więcej czasu i wysiłku – że wspomnę choćby 5 lat debat z Tomkiem Femiakiem na jego zajęciach z uczenia się myśleć, wybitny umysł Romana Zawadzkiego, czy amerykański styl Andrzeja Nowaka. Były też oczywiście zajęcia, które były marnowaniem czasu, jednak odpowiednie dbanie o swój program zajęć – na psychologii było to możliwe- znacząco te kwestie zredukowało.

   2. Tu już jeden z przedmówców skomentował, ja dodam tylko – a skąd wiesz, czy wybierasz akurat te dobre rzeczy z książki, a nie syfy?

   3. Tak jak wskazał jeden z przedmówców – często nielegalnie lub na krawędzi prawa, zawsze natomiast z przekroczeniem granic etyki. Jeśli chcesz się uczyć od takich osób, cóż, Twoja broszka. Ja wolę uczyć się od tych, którzy osiągnęli sukces legalnie i etycznie, ot takie uprzedzenie – lubię móc sobie spojrzeć w oczy w lustrze :)

   • Vitalij

    1. Czy nie wziąłeś pod uwagę, że może słyszysz o takich osobach głównie dlatego, że „niewykształcony milioner” to lepsza historia niż „wykształcony milioner”? ;)

    Wziąłem pod uwagę, nie to co słyszę, tylko to kogo znam i co o nich wiem. Nawet jeśli byłaby proporcja wśród ludzi, którzy osiągnęli sukces finansowy jest 7 do 3 dla ludzi z wyższym wykształceniem, to dowodziłoby to tylko tego, że wykształcenie nie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu finansowego. Czy miałeś do czynienia z kimkolwiek z pierwszej 10-ki Polskiego Forbes-a? Pracowałeś dla nich? Znasz kogoś, kto pracował i miał z nimi bezpośredni kontakt? Ja tak. Nie możesz opierać się tylko na statystykach, bo statystycznie w Polsce jest 98% katolików, a praktycznie o wiele mniej i takie przykłady można mnożyć.

    2. „Odnośnie uczenia się – cóż, mi akurat studia dały dużo i nauczyłem się tam sporo rzeczy, których poza nimi bym się nie nauczył, a przynajmniej wymagałoby to dużo więcej czasu i wysiłku – że wspomnę choćby 5 lat debat z Tomkiem Femiakiem na jego zajęciach z uczenia się myśleć, wybitny umysł Romana Zawadzkiego, czy amerykański styl Andrzeja Nowaka. Były też oczywiście zajęcia, które były marnowaniem czasu, jednak odpowiednie dbanie o swój program zajęć – na psychologii było to możliwe- znacząco te kwestie zredukowało.”

    Których z tych wartościowych dla Ciebie nauk nie mógłbyś pobrać bez studiów i dlaczego tak uważasz?

    3. Tu już jeden z przedmówców skomentował, ja dodam tylko – a skąd wiesz, czy wybierasz akurat te dobre rzeczy z książki, a nie syfy?

    To jest moje życie i to ja czytam te książki czy inne i to ja je oceniam pod względem wartości dla mnie, nie dla kogoś innego i nie oceniam ludzi których nie znam na podstawie, tego co napisał o nich ktoś inny, jak również nie oceniam zawartości książki na podstawie stwierdzenia innej osoby, że to bujda… Wydaje mi się to nierozsądne kierować się wyłącznie opinią innych „fachowców”.

    4. Tak jak wskazał jeden z przedmówców – często nielegalnie lub na krawędzi prawa, zawsze natomiast z przekroczeniem granic etyki. Jeśli chcesz się uczyć od takich osób, cóż, Twoja broszka. Ja wolę uczyć się od tych, którzy osiągnęli sukces legalnie i etycznie, ot takie uprzedzenie – lubię móc sobie spojrzeć w oczy w lustrze :)

    Powtórzę to co napisałem wyżej: Skoro nie zostali osądzeni, to zakładamy, że legalnie – nie stawiajmy się w roli sędziów, bo nie mamy do tego kwalifikacji. Co nie jest zakazane – to jest dozwolone.
    Co do ludzkiej przyzwoitości i granicami moralnymi, to dużo by pisać ale to make long story short nie są to pojęcia adekwatne do reguł gry w ustroju kapitalistycznym. Przykłady: koncerny które dorobiły się dzięki wojnom, lekarze pobierający gratisy od firm farmaceutycznych, projektanci wnętrz biorący prowizję od dostawców materiałów, wykorzystywanie socjotechnik i wpływ na podświadomość odbiorców reklamy, zombowanie reklamami, kłamanie w reklamach, doping (i ten legalny i ten nielegalny) w sporcie i t.d. i t.p. – jeśli szukasz sprawiedliwości i etyczności – to nie jest to jeszcze ten etap rozwoju człowieczeństwa.

    I dodam, że uczyć się warto od wszystkich – sztuką jest, wybrać czego się od nich uczyć i co przyswajać, stosować i aplikować w swoim życiu.
    Życie mnie uczy, że nie ma ludzi bez winy, grzechu i „czystych” etycznie. Czysty etycznie biznes nie ma szans w walce z innym biznesem, gdyż walka ta nie jest uczciwa, przy założeniu, że chcemy się rozwijać i osiągnąć naprawdę duży sukces – Świat nie jest idealny.

    Tak czy owak, dziękuję za dyskusję :)

    • 1. „Wziąłem pod uwagę, nie to co słyszę, tylko to kogo znam i co o nich wiem. Nawet jeśli byłaby proporcja wśród ludzi, którzy osiągnęli sukces finansowy jest 7 do 3 dla ludzi z wyższym wykształceniem, to dowodziłoby to tylko tego, że wykształcenie nie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu finansowego.”

     Nie jest niezbędne? Jasne. Pomaga? Zdecydowanie. Nikt tu nie stawia postulatu „wykształcenie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu finansowego”, jedynie postulaty:
     a) milionerzy cenią sobie wykształcenie (co zostało wykazane) oraz
     b) wykształcenie pomaga w osiągnięciu sukcesu finansowego (co również zostało wykazane)

     Na tym etapie musisz więc dyskutować z tymi tezami, a nie z chochołem, którego nikt nie serwował. I musisz podać konkretne kontrargumenty przeciw nim. Jak dotąd, poza „a ja znam osoby, które nie mają wykształcenia i są bogate”, co jest zwykłym argumentem z anegdoty i nie ma żadnej merytorycznej wartości, nie podałeś niczego.

     „Czy miałeś do czynienia z kimkolwiek z pierwszej 10-ki Polskiego Forbes-a? Pracowałeś dla nich? Znasz kogoś, kto pracował i miał z nimi bezpośredni kontakt? Ja tak. Nie możesz opierać się tylko na statystykach, bo statystycznie w Polsce jest 98% katolików, a praktycznie o wiele mniej i takie przykłady można mnożyć.”

     No to proponuję, żebyś pomnożył, ale może tym razem dobrał w końcu trafną analogię, bo jak dotąd jesteś prawdziwym mistrzem chybionej :) Nie możesz porównywać wykształcenia (a więc czegoś, co zostało osiągnięte jednorazowo) z aktywnym działaniem jakim jest praktykowanie. Mógłbyś np. porównywać z tym, że w Polsce jest 98% osób ochrzczonych – i to byłoby trafne porównanie. Tylko wtedy nic by Ci nie dawało w dyskusji ;)

     2. „Których z tych wartościowych dla Ciebie nauk nie mógłbyś pobrać bez studiów i dlaczego tak uważasz?” Choćby sztuki uczenia się z własnej głupoty u Tomka, z tego prostego powodu, że ani bym na niego nie trafił gdzie indziej, ani – gdybym trafił – i tak nie miałbym możliwości uczenia się od niego wtedy, bo takich kursów nigdzie nie stosował. Ani nawet ja nie wiedziałbym, że taki kurs jest mi przydatny.

     3. „To jest moje życie i to ja czytam te książki czy inne i to ja je oceniam pod względem wartości dla mnie, nie dla kogoś innego”

     Wszystko pięknie i cudnie, ale nie podałeś ani jednego argumentu na to, na jakiej podstawie wiesz, że Twoja ocena jest trafna. Zdajesz się postulować, że Twoje oceny co do Twojego własnego życia są w 100% trafne. To jednak twierdzenie skrajnie absurdalne, bo równałoby się twierdzeniu, że jesteś nieomylny :D

     Ponawiam pytanie – na jakiej podstawie twierdzisz, że wybierasz akurat te dobre rzeczy, a nie syfy? W końcu możesz sam siebie oszukiwać i mamić, że wybierasz te dobre, a w rzeczywistości karmisz się przepyszną, wybitnie odżywczą kupą ;)

     „i nie oceniam ludzi których nie znam na podstawie, tego co napisał o nich ktoś inny, jak również nie oceniam zawartości książki na podstawie stwierdzenia innej osoby, że to bujda… Wydaje mi się to nierozsądne kierować się wyłącznie opinią innych „fachowców”.”

     No widzisz, a mi wydaje się nierozsądne kierować się opinią w ogóle. Wolę twarde fakty i dane, a nie subiektywne opinie, które produkuje mózg przystosowany do jako-takiego przetrwania na sawannie 100.000 lat temu, a nie do trafnych decyzji we współczesnym, złożonym świecie :)

     „Powtórzę to co napisałem wyżej: Skoro nie zostali osądzeni, to zakładamy, że legalnie – nie stawiajmy się w roli sędziów, bo nie mamy do tego kwalifikacji. Co nie jest zakazane – to jest dozwolone.”

     Już na to odpowiadałem, więc kieruję tam :)

     • Vitalij

      Widzę, że jesteś przekonany, że w życiu wszystko można udowodnić i wszystko jest uzasadnione i na wszystko są badania i „twarde fakty”. Nie ma sensu dyskutować z takim światopoglądem ale nie chciałbym żyć z takimi przekonaniami – smutne to życie w mojej ocenie.
      Co do mojej ewentualnej nieomylności – to oczywiście, że się mylę i mogę mylić czy to co uważam dla siebie za wartościowe w tym momencie, rzeczywiście takie jest. Ale życie to sztuka wyboru, polega na podejmowaniu decyzji i nie każdą decyzję podejmuje się rozumem, są też serce, wiara i duch.
      Podchodzisz instrumentalnie do życia i psychologii – takie książki wybierałeś, w takie wierzyłeś, tego się nauczyłeś i oto jesteś, I dobrze, że w to wierzysz ale pozwól innym wierzyć w inne rzeczy, inne książki i inne nauki, przynajmniej dopóty, dopóki nie masz chociażby miliona ludzi na Świecie dla których jesteś autorytetem.

      Always look on the bright side of life :)

     • „Widzę, że jesteś przekonany, że w życiu wszystko można udowodnić i wszystko jest uzasadnione i na wszystko są badania i „twarde fakty”. Nie ma sensu dyskutować z takim światopoglądem ale nie chciałbym żyć z takimi przekonaniami – smutne to życie w mojej ocenie.”

      No widzisz, a dla mnie wybitnie fascynujące i ciekawe, dające niesamowicie dużo okazji do rozwoju i nauki :)

      Co najfajniejsze – to jedyny światopogląd, z którym jest wybitny sens dyskutować, bo to jedyny w którego przypadku, jeśli przedstawisz wystarczające dowody, rozmówca nie ma wyjścia i musi zmienić zdanie :) Bardziej obstawiam więc, że po prostu brak Ci chęci lub argumentów do takiej dyskusji, niż przyjmuję argument o braku sensu ;)

      „Co do mojej ewentualnej nieomylności – to oczywiście, że się mylę i mogę mylić czy to co uważam dla siebie za wartościowe w tym momencie, rzeczywiście takie jest. Ale życie to sztuka wyboru, polega na podejmowaniu decyzji i nie każdą decyzję podejmuje się rozumem, są też serce, wiara i duch.”

      Czym się różni serce od wiary i od ducha (oraz wiara od ducha)? ;) :D Ale tak konkret proszę ;)

      „Podchodzisz instrumentalnie do życia i psychologii – takie książki wybierałeś, w takie wierzyłeś, tego się nauczyłeś i oto jesteś,”

      Akurat jeśli byś poczytał uważnie ten cykl (tudzież kilka innych wpisów na blogu) to wiedziałbyś, że kiedyś byłem ekstremalnie wkręconym wiernym guru, wychwalającym kiyosakiego, ezoterykę i inne shity pod niebiosa. Więc nie, to nie kwestia „wyboru i wiary”. To kwestia twardej i niekiedy mocno nieprzyjemnej konfrontacji fantazji z rzeczywistością. A dziś po prostu staram się innym pomóc, by ich konfrontacja nie była aż taka twarda.

      „I dobrze, że w to wierzysz ale pozwól innym wierzyć w inne rzeczy, inne książki i inne nauki, przynajmniej dopóty, dopóki nie masz chociażby miliona ludzi na Świecie dla których jesteś autorytetem.”

      Nope, sorry, to nie tak działa. Argument do autorytetu jest z definicji bezwartościwy, to zwykła manipulacja.

      A co do zakazywania wiary- a czy ja komuś wchodzę do domu i wyrywam książki, każe je palić, nasyłam policję na grających w cashflow? Nie, ja po prostu wprost debunkuje bezwartościowy shit. I ciekawi mnie, że każąc mi pozwalać wierzyć innym w to co wierzą, tak naprawdę zdajesz się mi nakazywać zamknięcie się i nie krytykowanie różnych shitów… To wiara tych ludzi jest tak słaba, że odrobina racjonalnej krytyki ją podważy?

      „Always look on the bright side of life :)”

      Też lubię ten film, tylko sugerowałbym raczej scenki w których robią z niego na siłę mesjasza, bo chcą wierzyć w dowolny shit, byle by wierzyć ;)

 • Nie zgodzę się z tym co piszesz w kontekście inspiracji. Choć to nie ona zainspirowała mnie ponad 2 lata temu do rozpoczęcia rozwoju osobistego i ukierunkowania na biznes to była jednym z katalizatorów w stronę biznesu. Gdyby nie Kiyosaki nie poznałbym mnóstwa inwestorów, biznesmenów i znajomych, bo dzięki jego książce zacząłem chodzić na spotkania Cashflow. Poza tym na spotkaniach poznałem przedsiębiorce, który mnie zatrudnił. Według mnie i jest to tylko moje zdanie Twoja teza na temat tego, że „Nie zgadzam się z tym. Żadna, ale to absolutnie żadna książka nie ma takiej mocy. Jesteś tu gdzie jesteś dlatego, że Ty podjąłeś takie decyzje w swoim życiu. Dana książka akurat przypasowała Ci w określonym momencie Twojego życia i łatwo jest jej przypisywać zmiany, które w Tobie zaszły. „, jest błędna, bo gdyby nie ta książka gdyby nie to że sięgnąłem po książkę x na temat załóżmy forexu, być może nigdy bym go nie tknął, czy na temat rozwoju osobistego. Być może do dzisiaj czytałbym książki związane z militariami, sci-fi i nic poza tym. Książki przekazują nam wiedzę lub inspirację i gdyby nie one nie poszlibyśmy w danym kierunku, po prostu byłbym w innym miejscu.

  Znam 3 osoby osobiście, które dzięki nieruchomościom i 2 z nich dzięki filozofii Kiyosakiego, a 1 dzięki książką Dolfa de Roosa dorobiły się bogactwa. Także można? Można i to w polskich realiach. Poza tym znam wiele, które są na początkowym etapie i mają po 1, 2 mieszkania na wynajem i to działa. To nie żadna fikcja.

  • Adrian – to co opisujesz to fajna historia, tyle tylko, że to fantasy, a nie literatura faktu. Tzn. nie jesteś w stanie trafnie wysnuć relacji przyczynowo skutkowej między książką, a kierunkiem, czy książką a sukcesem finansowym. Jedynie opowiedzieć historyjkę, która fajnie brzmi, ale bynajmniej nie musi być prawdziwa :)

   • Vitalij

    Czyli prawdziwe jest tylko, to co piszesz Ty? :) Znowu z góry zakładasz, że ktoś mówi nieprawdę i coś zmyśla… Naprawdę nie tędy droga.

    • Vitalij, nie, prawdziwe jest to, co da się udowodnić w niezależnych badaniach :) Nie zakładam, że ktoś zmyśla, sądzę, że w swoim świecie mówi prawdę. Tylko nie jest świadomy, że to co mówi to nie opis faktów, tylko przykład błędnego wnioskowania przyczynowo-skutkowego.

     Jeśli zerkniesz np. na anty-guru:artur król, to zobaczysz, że sam w dokładnie tej samej sytuacji piszę wprost – „mogę opowiedzieć dobrze brzmiącą historyjkę dlaczego u mnie w życiu potoczyło się tak, a nie inaczej, ale nie ma żadnej gwarancji, że to faktycznie trafny opis rzeczywistości” :)

     Bo z anegdoty NIGDY nie da się pewnie wnioskować relacji przyczynowo skutkowej.

     • Vitalij

      Ale nie da się też tej relacji wykluczyć, a zatem to jest kwestia wiary, że ten skutek przyczynowo-skutkowy nastąpił lub nie. Ty w to nie wierzysz jak mniemam ale to nie znaczy, że tak nie było.

     • Nie, to nie kwestia wiary. To kwestia tego, że nie da się z tego case’u logicznie wnioskować, więc nie ma on żadnej wartości w argumentacji. Skoro nie możemy ocenić wiarygodności dowodu, to nie bierzemy go w ogóle pod uwagę – taki jest standard we wnioskowaniu.

 • Krzychu

  Właśnie trafiłem na jeden z Twoich starych wpisów w internecie, gdzie stosujesz sposób argumentacji, który sam teraz obalasz.

  I zastanawiam się, skąd pewność że to co twierdzisz na temat Anty-Guru jest wiarygodne? (Akurat to się tyczy wszystkich argumentujących). Dlaczego Twoja argumentacja miałaby być bardziej przekonująca? Jak znaleźć kryterium?

  • Krzychu, całkiem możliwe :) Jak piszę w wielu miejscach, sam byłem kiedyś wkręcony w anty-guru, sam ich polecałem i promowałem. Dziś wiem już po prostu nieco więcej n.t. trafnego wnioskowania, logiki, podstaw metodologii naukowej, itp. Co do kryterium – sugeruje badania i fakty :)

   • Krzychu

    Akurat w przypadku Kiyosakiego to średnio pasuje, ale w przypadku Kerna – jego metody nie były zbadane, więc jak stwierdzić ich skuteczność?

    I czy teraz postulujesz, że jeśli ktoś jest lewy/śliski/ch*jem to również nie warto korzystać z jego metod?

    • Ciężar dowodu spoczywa na deklarującym skuteczność

     Aczkolwiek w wypadku Kerna, wprost stwierdził, że jego metody to ściema („zacząłem zarabiać pierwsze pieniądze, kwoty 4-cyfrowe, gdy zacząłem kłamać, że zarabiam 6-cyfrowe” = „moje metody nie dawały mi realnego zarobku zanim nie zacząłem mamić ludzi, że zarabiam na nich krocie”).

    • Mateusz Brykczyński

     Tzn o jakich konkretnie „metodach Kerna” mowa? U niego bardzo ciezko, moim zdaniem, pokusic sie o takie okreslenie, bo przez zestaw dvd jaki przebrnalem (laczenie 20 godzin) jakies 75% tresci to gadka zupelnie o niczym, 10% to zarty nie w moim guscie, 10% to autopromocja i w porywach do 5% cokolwiek co moznaby okreslic mianem zblizonym do jakiejs konkretniejszej tresci.